aA
Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija („Linava“) siekia ankstesnės vadovybės sudarytas sutartis paskelbti negaliojančiomis ir teismuose atgauti išleistus pinigus. Tačiau verslo atstovai grasina atsakomaisiais ieškiniais asociacijai dėl esą daromos žalos.
„Linava“ siekia atgauti buvusios vadovybės išleistus pinigus
© DELFI / Andrius Ufartas

„Linavos“ Teisinių ir organizacinių reikalų komiteto pirmininkas Romas Vosylius Eltai sako, kad teismai yra pripažinę, jog asociacijoje anksčiau vykdyta žalinga finansinė veikla, o dabar asociacija inicijavusi daugiau nei 40 bylų žalai atstatyti.

Viename iš „Linavos“ teismui 2016 metais pateiktame ieškinių nurodyta, kad, tikrinant asociacijos buvusių valdymo organų sudarytus sandorius, nustatyta keletas atvejų, kai buvo sudaryti asociacijai žalingi sandoriai, asociacijos lėšos naudotos ne pagal paskirtį ir švaistomos, dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Vienas iš tokių atvejų, anot „Linavos“, buvo susijęs su bendrove „Solaris Baltic“. Tad asociacija kreipėsi į teismą, siekdama susigrąžinti daugiau nei 600 tūkst. eurų, išmokėtų 2004-2010 metais.

Vilniaus apygardos teismas „Linavos“ ieškinius atmetė. Asociacija pateikė apeliacinį skundą, tad teisminis procesas tęsis toliau.

„Solaris Baltic“ atstovaujančios advokatės Editos Bumblienės teigimu, jos klientas visas paslaugas „Linavai“ suteikė, turi visus tai patvirtinančius dokumentus.

„Buvo teikiamos transporto priemonių, patalpų, statybinių įrengimų nuomos paslaugos, už visas paslaugas buvo išrašomos sąskaitos faktūros, darbų priėmimo - perdavimo aktai pasirašomi, gaunami apmokėjimai. Ir pradėjus maždaug dešimtmečiui „Linava“ kreipėsi į teismą, prašydama visas tas pinigų sumas grąžinti. Paslaugos buvo suteiktos, materialinė nauda gauta, tačiau „Linava“ pradėjo neigti, kad jai tos paslaugos apskritai buvo reikalingos“, - Eltai komentavo advokatė.

Pasak E. Bumblienės, „Linavos“ byloje užimta pozicija buvo „plaukiojanti“ - teismo prašė pripažinti, kad paslaugos nebuvo suteiktos, o jeigu buvo - jos nebuvo reikalingos.

„Teismas sprendime ir pasakė, kad „Linava“ ne taip interpretuoja įrodymų vertinimo taisykles: tai „Linava“ turi įrodyti, kad paslaugos nebuvo suteiktos, o ne ta įmonė, kurią užsipuolė“, - sakė E. Bumblienė.

Pasak advokatės, teismo procesas padarė bendrovei žalos.

„2016 metais, kai „Linava“ paprašė teismo pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones, mano kliento tam tikras nekilnojamasis turtas buvo areštuotas. Dėl šio arešto bendrovė prarado daug pajamų: areštuoto turto nelabai kas nori nuomotis, teismuose dalyvaujančioje įmonėje, pamatę informaciją, žmonės nenori įsidarbinti. Bendrovės tvirtinimu, būtent dėl šios bylos jos transporto verslas sužlugo“, - teigė teisininkė.

E. Bumblienės teigimu, dėl žalos atlyginimo bendrovė planuoja pradėti atskirą teisminį procesą.

Advokatė sakė, kad pernai labai panašioje byloje su bendrove „Vytukai“ „Linava“ pralaimėjo ir pirmoje, ir apeliacinėje instancijoje. Ieškinio suma buvo per 58 tūkst. eurų.

Tuo metu „Linavos“ prezidiumo narys, Teisinių ir organizacinių reikalų komiteto pirmininkas R. Vosylius sakė, kad prezidiumo nutarimu įkurta darbo grupė aiškinasi daug buvusių asociacijos sandorių.

„Peržiūrime valdymo organų veiklą, žiūrime, kokios kompanijos naudojosi asociacijos lėšomis, teisėtai ar neteisėtai. Skaidrių sandorių darbo grupė peržiūri, kam buvo suteiktos paskolos, ar buvo rėmimai daryti, ar pirktos paslaugos už labai aukštą kainą, pirktos visai nereikalingos paslaugos. Kai kuriems asmenims pinigai kaip iš kibiro pylėsi. Aiškinamės, kviečiamės teisininkus ir sprendžiame, ar tam tikrą sandorį reikėtų aiškintis teisme. Tiesa, lengva nėra - praėję 10 metų, daug kur neišsaugoti dokumentai, sudėtinga įrodyti pinigų pasisavinimą“, - apie asociacijoje vykstančius procesus bendrai paaiškino R. Vosylius.

Jo teigimu, šiuo metu „Linava“ dėl vienų ar kitų teiktų paslaugų yra pradėjusi per 40 bylų.

„Tai buvo konsultacinės paslaugos, nuomos, teisinės, transporto paslaugos. Teismuose jau yra įrodyta, kad tokiu būdu būdavo „plaunami“ pinigai“. Pavyzdžiui, asociacija neva nuomojo patalpas, kokias ir pati turi“, - teigė „Linavos“ atstovas.

Bendra ieškinių suma įvairaus pobūdžio bylose, anot R. Vosyliaus, viršija 2 mln. eurų. Jo teigimu, „Linavai“ jau yra priteista virš pusės milijono eurų, ir didelė dalis pinigų jau atgauta.

„Žinoma, dabar daugelis priešinasi. Buvo ir tokių asmenų, kurie skolinosi iš „Linavos“ po 100 tūkst., 300 tūkst. beprocentines paskolas, praėjo 10 metų, ir dabar ginčija - nenori atiduoti“, - apie buvusių vadovybių finansinių problemų palikimą pasakojo R. Vosylius.

Dar prieš metus platintame pranešime „Linavos“ vadovas Erlandas Mikėnas teigė, kad prieš kelerius metus imtasi reformų, siekiant sugrąžinti asociacijos skaidrumą ir jos pirminę funkciją - šalies transporto įmonių konkurencingumo skatinimą.

„Deja, prieš kurį laiką asociacija buvo įklimpusi į skolas ir skandalus. Tokios situacijos negalėjome toleruoti, vos per dvejus metus pavyko visiškai atstatyti „Linavos“ finansinį stabilumą. Šiuo metu asociacija laikosi biudžeto ir neturi įsiskolinimų“, - pranešime cituotas E. Mikėnas.

Kaip pastebėjo E. Mikėnas, asociacijoje buvo įsigalėjusi tradicija dalinti beprocentines paskolas darbuotojams, kuri, jo teigimu, prasidėjo pirmojo „Linavos“ prezidento Stasio Dailydkos valdymo laikotarpiu ir tęsėsi vadovaujant Algimantui Kondrusevičiui.

„Tokių paskolų vairuotojams, vertėjoms ir kitam asociacijos personalui nuo pat asociacijos įkūrimo buvo išdalinta ne viena ir ne dvi. Tai opi problema, nes dėl jų susigrąžinimo dabar kovojame teismuose“, - teigė asociacijos vadovas.

Asociacijos prezidentas E. Mikėnas tada sakė, kad „Linava“ tęs pradėtą darbą - sieks, jog asociacijai būtų sugrąžinti visi asociacijai priklausantys įsiskolinimai.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vyriausybė suks Latvijos keliu: darbdaviai galėtų nušalinti nesiskiepijančius darbuotojus (6)

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje svarstant priemones, kuriomis toliau būtų valdomas koronaviruso...

LB svarsto prielaidas kurtis specialioms įsigijimo bendrovėms

Europos Sąjungoje populiarėjant kapitalo pritraukimui per specialios paskirties įsigijimo...

Ekonomistai: Lietuvos BVP šiemet augo dešimtadaliu (8)

Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) antrąjį metų ketvirtį, palyginti su tuo pat metu...

Finansų ministerija siūlo keisti loterijų ir lošimų mokesčio tvarką (1)

Finansų ministerija parengė loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais...

Nukentėjusios įmonės toliau gali gauti lengvatinių paskolų

Nuo pandemijos nukentėjęs verslas nuo trečiadienio toliau gali gauti paskolų apyvartos lėšoms....

Top naujienos

Vyriausybė patvirtino ribą, kurią peržengus vėl sugrįšime prie tam tikrų ribojimų antikūnų testai į Galimybių pasą turėtų būti įtraukti rugpjūtį (55)

Vyriausybė pasitarime trečiadienį pasitvirtino, kokiomis priemonėmis bus valdomas koronavirusas,...

Vyriausybė siūlo sukti Latvijos keliu: darbdaviai galėtų nušalinti nesiskiepijančius darbuotojus (6)

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje svarstant priemones, kuriomis toliau būtų valdomas koronaviruso...

Turkijos ekspertai tiesiai šviesiai bedė pirštu į rusų turistus: taisyklės jiems neegzistuoja

Remiantis naujausiais duomenimis, per pastaruosius du su puse mėnesio Turkijoje sergamumas...

Bilotaitė: šiuo metu vežti migrantų į Dieveniškes neketinama (384)

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, kad šiuo metu neketinama vežti migrantų į...

Apie egzotišką kelionę tauragiškis sužinojo iki išvykimo likus mažiau nei parai: gerai, kad sėdėjau (13)

Sekmadienį ramiai poilsiavęs tauragiškis Gintautas Beržinis sulaukė netikėto skambučio....

Lietuvoje kiekvieną dieną – vis daugiau raudonųjų savivaldybių: Vakarų Lietuvą vejasi Suvalkija (209)

Prie raudonųjų savivaldybių priskiriama vis daugiau Lietuvos savivaldybių. Kaip galima matyti iš...

Vilniuje troleibusas sudaužė viešojo transporto stotelę: sužalota moteris (35)

Trečiadienį, apie 12.14 val., Vilniuje, Kalvarijų g., prie turgavietės, eismo įvykio metu...

Kupiškyje registruotas stichinis lietus: prasidėjo 16.20 val. ir jis tęsėsi iki 22.10 val. (32)

Antradienio pavakare stichinis lietus registruotas Kupiškio automatinėje meteorologijos stotyje –...

Latvijos krepšininkų trijulė Tokijuje užsitikrino medalį – kovos finale dėl aukso favoritai suklupo pusfinalyje (66)

Į Tokijo olimpinėse žaidynėse debiutuojančių trijulių krepšinio vyrų turnyro finalą...

Profesorius Stankūnas: griežto karantino šiemet gali pavykti išvengti (79)

Nors Lietuva jau kurį laiką išėjo iš žaliosios sergamumo koronavirusu zonos, tačiau, kaip po...