Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija („Linava“) siekia ankstesnės vadovybės sudarytas sutartis paskelbti negaliojančiomis ir teismuose atgauti išleistus pinigus. Tačiau verslo atstovai grasina atsakomaisiais ieškiniais asociacijai dėl esą daromos žalos.
© DELFI / Andrius Ufartas

„Linavos“ Teisinių ir organizacinių reikalų komiteto pirmininkas Romas Vosylius Eltai sako, kad teismai yra pripažinę, jog asociacijoje anksčiau vykdyta žalinga finansinė veikla, o dabar asociacija inicijavusi daugiau nei 40 bylų žalai atstatyti.

Viename iš „Linavos“ teismui 2016 metais pateiktame ieškinių nurodyta, kad, tikrinant asociacijos buvusių valdymo organų sudarytus sandorius, nustatyta keletas atvejų, kai buvo sudaryti asociacijai žalingi sandoriai, asociacijos lėšos naudotos ne pagal paskirtį ir švaistomos, dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Vienas iš tokių atvejų, anot „Linavos“, buvo susijęs su bendrove „Solaris Baltic“. Tad asociacija kreipėsi į teismą, siekdama susigrąžinti daugiau nei 600 tūkst. eurų, išmokėtų 2004-2010 metais.

Vilniaus apygardos teismas „Linavos“ ieškinius atmetė. Asociacija pateikė apeliacinį skundą, tad teisminis procesas tęsis toliau.

„Solaris Baltic“ atstovaujančios advokatės Editos Bumblienės teigimu, jos klientas visas paslaugas „Linavai“ suteikė, turi visus tai patvirtinančius dokumentus.

„Buvo teikiamos transporto priemonių, patalpų, statybinių įrengimų nuomos paslaugos, už visas paslaugas buvo išrašomos sąskaitos faktūros, darbų priėmimo - perdavimo aktai pasirašomi, gaunami apmokėjimai. Ir pradėjus maždaug dešimtmečiui „Linava“ kreipėsi į teismą, prašydama visas tas pinigų sumas grąžinti. Paslaugos buvo suteiktos, materialinė nauda gauta, tačiau „Linava“ pradėjo neigti, kad jai tos paslaugos apskritai buvo reikalingos“, - Eltai komentavo advokatė.

Pasak E. Bumblienės, „Linavos“ byloje užimta pozicija buvo „plaukiojanti“ - teismo prašė pripažinti, kad paslaugos nebuvo suteiktos, o jeigu buvo - jos nebuvo reikalingos.

„Teismas sprendime ir pasakė, kad „Linava“ ne taip interpretuoja įrodymų vertinimo taisykles: tai „Linava“ turi įrodyti, kad paslaugos nebuvo suteiktos, o ne ta įmonė, kurią užsipuolė“, - sakė E. Bumblienė.

Pasak advokatės, teismo procesas padarė bendrovei žalos.

„2016 metais, kai „Linava“ paprašė teismo pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones, mano kliento tam tikras nekilnojamasis turtas buvo areštuotas. Dėl šio arešto bendrovė prarado daug pajamų: areštuoto turto nelabai kas nori nuomotis, teismuose dalyvaujančioje įmonėje, pamatę informaciją, žmonės nenori įsidarbinti. Bendrovės tvirtinimu, būtent dėl šios bylos jos transporto verslas sužlugo“, - teigė teisininkė.

E. Bumblienės teigimu, dėl žalos atlyginimo bendrovė planuoja pradėti atskirą teisminį procesą.

Advokatė sakė, kad pernai labai panašioje byloje su bendrove „Vytukai“ „Linava“ pralaimėjo ir pirmoje, ir apeliacinėje instancijoje. Ieškinio suma buvo per 58 tūkst. eurų.

Tuo metu „Linavos“ prezidiumo narys, Teisinių ir organizacinių reikalų komiteto pirmininkas R. Vosylius sakė, kad prezidiumo nutarimu įkurta darbo grupė aiškinasi daug buvusių asociacijos sandorių.

„Peržiūrime valdymo organų veiklą, žiūrime, kokios kompanijos naudojosi asociacijos lėšomis, teisėtai ar neteisėtai. Skaidrių sandorių darbo grupė peržiūri, kam buvo suteiktos paskolos, ar buvo rėmimai daryti, ar pirktos paslaugos už labai aukštą kainą, pirktos visai nereikalingos paslaugos. Kai kuriems asmenims pinigai kaip iš kibiro pylėsi. Aiškinamės, kviečiamės teisininkus ir sprendžiame, ar tam tikrą sandorį reikėtų aiškintis teisme. Tiesa, lengva nėra - praėję 10 metų, daug kur neišsaugoti dokumentai, sudėtinga įrodyti pinigų pasisavinimą“, - apie asociacijoje vykstančius procesus bendrai paaiškino R. Vosylius.

Jo teigimu, šiuo metu „Linava“ dėl vienų ar kitų teiktų paslaugų yra pradėjusi per 40 bylų.

„Tai buvo konsultacinės paslaugos, nuomos, teisinės, transporto paslaugos. Teismuose jau yra įrodyta, kad tokiu būdu būdavo „plaunami“ pinigai“. Pavyzdžiui, asociacija neva nuomojo patalpas, kokias ir pati turi“, - teigė „Linavos“ atstovas.

Bendra ieškinių suma įvairaus pobūdžio bylose, anot R. Vosyliaus, viršija 2 mln. eurų. Jo teigimu, „Linavai“ jau yra priteista virš pusės milijono eurų, ir didelė dalis pinigų jau atgauta.

„Žinoma, dabar daugelis priešinasi. Buvo ir tokių asmenų, kurie skolinosi iš „Linavos“ po 100 tūkst., 300 tūkst. beprocentines paskolas, praėjo 10 metų, ir dabar ginčija - nenori atiduoti“, - apie buvusių vadovybių finansinių problemų palikimą pasakojo R. Vosylius.

Dar prieš metus platintame pranešime „Linavos“ vadovas Erlandas Mikėnas teigė, kad prieš kelerius metus imtasi reformų, siekiant sugrąžinti asociacijos skaidrumą ir jos pirminę funkciją - šalies transporto įmonių konkurencingumo skatinimą.

„Deja, prieš kurį laiką asociacija buvo įklimpusi į skolas ir skandalus. Tokios situacijos negalėjome toleruoti, vos per dvejus metus pavyko visiškai atstatyti „Linavos“ finansinį stabilumą. Šiuo metu asociacija laikosi biudžeto ir neturi įsiskolinimų“, - pranešime cituotas E. Mikėnas.

Kaip pastebėjo E. Mikėnas, asociacijoje buvo įsigalėjusi tradicija dalinti beprocentines paskolas darbuotojams, kuri, jo teigimu, prasidėjo pirmojo „Linavos“ prezidento Stasio Dailydkos valdymo laikotarpiu ir tęsėsi vadovaujant Algimantui Kondrusevičiui.

„Tokių paskolų vairuotojams, vertėjoms ir kitam asociacijos personalui nuo pat asociacijos įkūrimo buvo išdalinta ne viena ir ne dvi. Tai opi problema, nes dėl jų susigrąžinimo dabar kovojame teismuose“, - teigė asociacijos vadovas.

Asociacijos prezidentas E. Mikėnas tada sakė, kad „Linava“ tęs pradėtą darbą - sieks, jog asociacijai būtų sugrąžinti visi asociacijai priklausantys įsiskolinimai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Alytuje atidaryta nauja „Norfa“ parduotuvė (1)

Antradienį, liepos 17 d., Alytuje, Topolių g. 1, atidaromas naujas „Norfa“ prekybos centras....

Finansinių technologijų įmonė „Nayax“ pasirinko Lietuvą

Mokėjimų negrynaisiais pinigais sprendimus vystanti ir diegianti bendrovė „ Nayax “ paskelbė...

Lietuvos kredito unijoje – rokiruotės valdybos sudėtyje

Asociacija Lietuvos kredito unija liepos mėnesį pasitiko pasikeitusi. Naujieji administracijos ir...

Į „Verslios Lietuvos“ valdybą skiriami didžiųjų asociacijų vadovai (1)

Į naują VšĮ „ Versli Lietuva “ valdybą skiriami didžiųjų šalies verslą vienijančių...

Lietuva – trečia pasaulyje pagal tiesioginių užsienio investicijų kuriamų darbo vietų vertę (12)

Pagal tiesioginių užsienio investicijų ( TUI ) projektų planuojamų sukurti darbo vietų...

Top naujienos

Trumpo pasisakymas su Putinu pribloškė net jo sąjungininkus: tai tragiška klaida (118)

Pirmadienį, stovėdamas šalia Vladimiro Putino, JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsisakė...

Artėja rizikingiausias Ignalinos AE uždarymo etapas: nežino, ką ras atidarę reaktorius (98)

2023 metams suplanuotas Ignalinos atominės elektrinės reaktorių išmontavimas iššūkiu bus ne...

Baltarusiai svaigo nuo Maradonos: pilnos tribūnos, šluojami marškinėliai ir karti realybė specialiai DELFI iš Bresto (12)

Vyresnės kartos Bresto futbolo gerbėjams reikėjo ilgėliau pagalvoti bandant prisiminimuose...

Nuotykiai prasidėjo dar neišvykus į Kazachstaną: prieš pat ekspediciją teko skubėti pas gydytoją (1)

Iki „ Misija Sibiras '18“ ekspedicijos iškeliavimo liko dvi dienos, todėl visai natūralu, kad...

Jau rugsėjį Lietuva gali turėti naują koaliciją paviešintas „tvarkiečių“ siūlymų sąrašas  (76)

Jau rugsėjį Lietuva gali turėti naują frakcijinę koaliciją – tai DELFI patvirtino „Tvarkos...

Įtemptame pokalbyje su amerikiečių žurnalistu – suirzęs Putinas atsisakė paimti dokumentą (162)

Po savo susitikimo su JAV prezidentu Donaldu Trumpu Helsinkyje ir po to surengtos bendros spaudos...

Paaiškėjo, kokius Lietuvos miestus netrukus papuoš gatvės menininkų kūryba

Kelias savaites trukęs projektas „Nuspalvink vasaros miestus“ pasiekė finišo tiesiąją –...

Beata Nicholson su vyru laukiasi ketvirtojo vaikelio: geriausias laikas yra dabar (83)

Kulinarinių knygų autorė, TV laidų vedėja Beata Nicholson ir jos vyras, verslininkas Tomas...

Toupane'as palieka „Žalgirį“: karjerą tęs Graikijoje (21)

Kitą savaitę 26-ą gimtadienį švęsiantis puolėjas Axelis Toupane'as į Kauno „Žalgirį“...

Seimo automobilių aukcionas: kiek ir už kiek parduoti tarnybiniai automobiliai? (10)

Seimas viešame aukcione iš 17 naudotų transporto priemonių pardavė 8 automobilius ir vieną...