aA
Penktadienį Seimo nariai po svarstymo pritarė įstatymų projektams, kuriais keičiamos įmokos „Sodrai“ ir išmokos iš jos. Kaip tai paveiks jūsų piniginę?
© DELFI / Kiril Čachovskij

Už balsavo 64 Seimo nariai, prieš – 16, susilaikė – 26.

Tai priešpaskutinis žingsnis galutinai priimant įstatymus Seime. Dėl visų projektų, susijusių su mokesčių ir pensijų reforma, Seimas turės balsuoti dar kartą. Tai planuojama daryti jau kitą savaitę. Kad įstatymai įsigaliotų, juos dar turės pasirašyti prezidentė.

Pristatydamas projektus Tomas Tomilinas priminė, kad prieš rinkimus valdantieji žadėjo pensijų kaupimą pakeisti taip, kad į fondus nebūtų pervedami pinigai iš „Sodros“.

„Mes davėme rinkimų pažadą, kad tie įnašai bus stabdomi. Buvo pateiktas Stasio Jakeliūno planas, kaip tai daryti. (…) Vyriausybė pateikė paketą, kuris numato, kad „Sodros“ pervedimų į kaupimo fondus neliks. Šalia to buvo pasiūlyti papildomi paskatinimai, lengvatos žmonėms, kurie kaupia, kurie norėtų kaupti, prisijungti prie kaupimo. Vyriausybei buvo pasiūlytas kompromisas“, – kalbėjo T. Tomilinas.

Jo vertinimu, iki šiol Lietuvoje veikianti pensijų kaupimo sistema tam tikra prasme yra „Sodros“ privatizavimas ir yra žalinga pačiai institucijai.

Rimantas Dagys kritikavo siūlomus pakeitimus, nes, anot jo, priėmus siūlomus įstatymus, „Sodros“ sistemos pajamų pakeitimo norma (santykis tarp pensijos ir atlyginimo) sumažės nuo 40 proc. iki 20–25 proc.

„Nuo to mes nepabėgsime jokiais užkeikimas, sakydami, ką kokia Vyriausybė darė“, – kalbėjo parlamentaras, pridūręs, kad vidutinė pensija priėmus reformą bus 180 Eur, o dėl tokių pinigų sistemoje esą joks kvailys nenorės dalyvauti.

R. Dagys taip pat kritikavo siūlomas Pensijų kaupimo įstatymo pataisas, kurios esą prievarta gyventojus įtrauks į pensijų kaupimą, o tai prieštaraus Konstitucijai. Anot Seimo nario, valdančiųjų siūloma reforma lems visišką chaosą ir bus dar blogiau nei priėmus naują Darbo kodeksą.

Atlyginimo ir išmokų perskaičiavimas

Valstybinio socialinio draudimo, taip pat su juo susijusių kitų įstatymų projektuose numatytas darbuotojų gaunamo atlyginimo ant popieriaus perskaičiavimas. Iki įstatymo įsigaliojimo (numatoma iki 2019 m. sausio 1 d.) kiekvienas darbdavys turės perskaičiuoti darbuotojo bruto darbo užmokestį, jį padidindamas 1,289 karto ir atitinkamai pakeisdamas darbo sutartį su darbuotoju be išankstinio jo sutikimo.

Įstatymas neleidžia perskaičiuoti atlyginimo taip, kad į rankas darbuotojas gautų mažiau pinigų.

Dalis „Sodros“ išmokų ir įmokų dydžių yra susietos su vidutiniu šalies darbo užmokesčiu (VDU) ir minimalia mėnesine alga. Prireikus taikyti šiuos du dydžius, jie taip pat bus dauginami iš 1,289.

Naujas įmokų tarifas

Įstatymo projektas įpareigoja Vyriausybę teikiant kitų metų „Sodros“ biudžetą jame nustatyti proporcingai perskaičiuotus darbuotojo ir darbdavio socialinio draudimo įmokos tarifus. Darbuotojo bendrasis socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos tarifas būtų 19,5 proc. dydžio, darbdavio – 1,47 proc.

Taigi, jei iki šiol didžioji dalis „Sodros“ įmokų buvo priskirta darbdaviui, tai dabar teoriškai jas mokės. Faktiškai ir toliau pinigus už darbuotoją perves darbdavys.

Vis dėlto jei darbuotojas dirba ne visą etatą ir uždirba mažiau nei minimali mėnesinė alga (MMA), įmokas nuo ne mažesnės sumos nei MMA, darbdavys už darbuotoją privalės mokėti ir toliau.

„Sodros“ įmokų lubos

Tarp pačių valdančiųjų buvo kilę daug nesutarimų dėl „Sodros“ įmokų lubų (t. y. maksimalios pajamų ribos, kurią viršijančios įmokos nemokamos). Tačiau Socialinių reikalų ir darbo komitetas iš antro karto pritarė Ramūno Karbauskio teiktai pataisai įvesti įmokų lubas.

Priėmus įstatymą, 2019 m. įmokų nereikės mokėti už algos dalį, kuri viršys 120, 2020 m. – 84, o 2021 m. ir vėliau – 60 VDU sumą. Taigi, jei žmogus per mėnesį uždirbs daugiau nei 10 VDU (2021 m. 5 – VDU), už didesnes sumas mokėti „Sodros“ įmokų nereikės.

Tiesa įmokų lubos nebus taikomos sveikatos draudimo įmokoms. Jos ir toliau bus skaičiuojamos nuo viso darbo užmokesčio.

Išmokų pokyčiai

Iš principo „Sodros“ išmokos yra skirtos kompensuoti dėl draudiminio įvykio (pvz., ligos ar vaiko gimimo) netenkamas darbines pajamas. Kadangi šios bus skaičiuojamos kitaip, tai ir išmokos skirsis.

Pvz., ligos išmoka, kurią moka darbdavys 2 pirmąsias kalendorines nedarbingumo dienas, negalės būti mažesnė negu 62,06 proc. (dabar 80 proc.) ir didesnė negu 100 procentų išmokos gavėjo vidutinio darbo užmokesčio.

Jeigu žmogus dabar uždirba 1000 Eur ant popieriaus, tai 80 proc. būtų 800. Kaip minėta, popierinė alga po reformos bus padauginta iš 1,289. Na, o 62,06 proc. nuo 1289 Eur ir bus beveik tie patys 800 Eur.

Analogiškai nuo 3 ligos dienos iš „Sodros“ mokama išmoka sieks 62,06 proc. gyventojo kompensuojamojo uždarbio dydžio (tai būtų 80 proc. dabartinės neperskaičiuotos algos).

Motinystės, taip pat tėvystės ir vaiko priežiūros iki 1 metų išmoka būtų 77,58 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio. Jeigu bus pasirinkta gauti vaiko priežiūros išmoką, kol vaikui sueis 2 metai, šios išmokos dydis iki vaikui sueis 1 metai bus 54,31 proc., o iki vaikui sueis 2 metai – 31,03 proc. išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Išmokos bedarbiams

Kaip dabar, taip ir po pakeitimų, nedarbo draudimo išmoka susidės iš pastovios ir kintamos dalies.

Pastovią nedarbo draudimo išmokos dalį sudarys 23,27 proc. MMA. Kintama nedarbo draudimo išmokos dalis apskaičiuojama taip: 1) 1–3 išmokos mokėjimo mėnesį – 38,79 proc. apdraustojo vidutinių mėnesinių pajamų; 2) 4–6 mėnesį – 31,03 proc. pajamų; 3) 7–9 mėnesį – 23,27 proc. pajamų.

Bet kokiu atveju nedarbo draudimo išmoka negalės būti didesnė kaip 58,18 proc. šalies vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio.

Planuojama, kad kitą savaitę Seimas toliau svarstys (ir, kaip tikisi Vyriausybė, priims) likusius mokesčių ir pensijų reformos įstatymus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuviškai parduotuvei – sankcijos už kontrabandą (13)

Viename Rytų Anglijos mieste vietos savivaldos sankcijų sulaukė parduotuvė lietuvišku...

Žemės ūkio turizmas Baltarusijoje: mitologija, „dalelė SSSR“ ir savininkai-pensininkai (146)

Šiuolaikinis Lietuvos žemės ūkio turizmas dešimtmečiu vyresnis už Baltarusijos: ši verslo...

Gruževskis gailisi neišnaudotos progos didinti mokesčių progresyvumą (34)

Teikiamame kitų metų biudžeto projekte žadama, kad minimali mėnesinė alga (MMA) nuo kitų metų...

Cipras ramina Graikijos pensininkus (19)

Graikija kitų metų biudžete nekarpys pensijų, šeštadienį sakė šalies ministras pirmininkas...

Rygoje pradėta statyti „Lidl“ logistikos centrą (6)

Latvijos sostinėje pradėta statyti Vokietijos prekybos tinklo „Lidl“ logistikos centrą, į...

Top naujienos

Ar tikrai emigrantai kraunasi lagaminus? Skambina ir studentai, ir pensininkai (501)

Į kurią pusę labiau krypsta lietuvių akys: į Londoną ar į Lietuvą? Grįžtančių tikrai yra,...

Dėl milijonų peržiūrėto seksualaus Tomo Bagdonavičiaus vaizdo klipo pasipylė grasinimai ir iširo šeima (159)

Londone ilgus metus dainavęs ir didesnio populiarumo sulaukęs po to kai prakalbo apie savo...

Gydytoja Cikanavičiūtė apie riebalus: papasakojo viską, kas jums nutylima (61)

Riebalai – viena pagrindinių maistinių medžiagų, pastaruoju metu kelianti daug diskusijų ir...

Orai: be skėčio neapsieisime

Šią savaitę mūsų laukia nemalonios orų permainos, atkeliaus lietūs, įsisiautės vėtros, kris...

Skandalu virtusi reforma varo į neviltį: mokiniai rado, kur gauti maisto – šluoja viską valgyklos visai ištuštėjo (648)

Netyla diskusijos ir skandalai dėl pasikeitusių reikalavimų mokyklų valgyklų patiekalams. Kol...

Po penkerių metų pertraukos F-1 lenktynes laimėjo Raikkonenas kova dėl titulo tęsiasi (9)

Ostine, JAV, sekmadienį vykusiose F-1 lenktynėse pergalę po itin ilgos pertraukos iškovojo...

Gyvenimo audrų nublokšti gyvena sąvartyne: trijų kambarių „buveinė“ saugo liūdnas paslaptis (182)

Pokalbio pradžioje 63 metų buvusi kaunietė Nijolė tikino, kad Jonavos sąvartyne gyvena nuo 2012...

„Tinginių“ uogos: miestiečių pora įsitikino, kad ne viskas paprasta, bet ūkio nemeta (15)

Užkietėjęs miestietis su sutuoktine susigundė vadinamomis „tinginių“ uogomis ir ėmė...

Kodėl prieš einant miegoti visada reikia užsidaryti miegamojo duris? (18)

Prieš miegą mes visi išsivalome dantis, nusiprausiame veidą ir apsirengiame patogią pižamą...

5 elementų teorija – kokia stichija jus valdo? (7)

Penkių asmenybės tipų arba elementų teorija paplito Kinijoje prieš 2000 metų – manyta, kad...