aA
Nauja lengvata stambiems investuotojams leistų 20 metų nemokėti pelno mokesčio. „Delfi“ kalbinti mokesčių ekspertai neatmeta galimybės, kad ji galėtų būti panaudota mokesčių vengimo schemose, tačiau pabrėžia, jog Lietuva dėl to nenukentėtų.
Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ)
Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ)
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Vasarį Vyriausybė pritarė ir Seime registravo Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje parengtą Pelno mokesčio įstatymo pataisą, kuri sukurtų naują lengvatą.

Projekte rašoma, kad 30 mln. eurų privačių kapitalo investicijų ir ne mažiau 200 naujų darbo vietų sukuriantis stambus investuotojas galėtų iki 20 metų nemokėti pelno mokesčio, kurio standartinis tarifas Lietuvoje yra 15 proc.

Tokia taisyklė galiotų tik duomenų apdorojimo, interneto serverių paslaugų (prieglobos) ir susijusios veiklos arba apdirbamosios gamybos investicijų projektams.

„Kuo palankesnę investicinę aplinką Lietuva sudarys investuotojams, tuo didesnė bus šalies galimybė konkuruoti su kitomis valstybėmis dėl investicijų pritraukimo į Lietuvą ar jų plėtros Lietuvoje. Stambių projektų įgyvendinimas mažose valstybėse turi reikšmingą poveikį ekonomikos plėtrai (sumokami mokesčiai, perkamos vietinių tiekėjų paslaugos, prekės ir darbai, sukuriamos aukštos pridėtinės vertės darbo vietos).

Siekiama skatinti investicijas regionuose, kuriuose stambių projektų įgyvendinimas turėtų itin reikšmingą poveikį ekonomikos plėtrai ir naujų darbo vietų sukūrimui: stambūs projektai galėtų įsikurti bet kuriame Lietuvos regione ir savivaldybėje. Siekiant investuotojus pritraukti į regionus, būtina pasiūlyti mokestines paskatas, kaip yra siūloma kitose Vidurio ir Rytų Europos šalyse konkurentėse“, – dėstoma projekto aiškinamajame rašte.

Ten pat rašoma, kad 2010–2018 metais stambaus projekto apibrėžimą atitinkančių projektų gamybos sektoriuje Lietuvoje buvo vos keturi, o stambių duomenų centrų projektų pritraukta iki šiol nebuvo.

Ministerijos specialistai dar paskaičiavo, kad gamybos sektoriuje, mokant vidutinį šalies atlyginimą, vienas stambus projektas (200 darbuotojų) vidutiniškai sukuria 1 219 272 eurus mokesčių įmokų per metus.

Aiškinamajame rašte teigiama, kad jokių valstybės biudžeto praradimų dėl šios lengvatos pritrauktų investicijų projektų nebūtų patiriama, nes, jei šie investicijų projektai nebūtų vystomi Lietuvoje, pelno mokesčio jų įgyvendintojai ir taip nemokėtų.

„Pelno mokesčio lengvatos paskirtis – skatinti stambius projektus gamybos ir duomenų centrų srityse. Planuojama, kad ši papildoma paskata padės pritraukti daugiau investicijų į regionus“, – rašoma dokumente.

Beje, norint pataisą priimti, vien Seimo pritarimo neužteks. Ją dar reikės suderinti su Europos Komisija, nes pasiūlymas vertintinas kaip nauja regioninės valstybės pagalbos schema.

Ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis anksčiau sakė, kad pasiūlymas leistų per 5 metus sukurti apie 2 tūkst. naujų darbo vietų.

„Mūsų tikslas – įvairiomis priemonėmis pritraukti daug darbo vietų sukuriančius ir stambias investicijas įgyvendinančius tiesioginių užsienio investicijų projektus ir sukurti papildomas paskatas plėstis norinčiam lietuviškam verslui“, – jį cituoja naujienų agentūra BNS.

Eurai
Eurai
© Scanpix

Mokesčių rojus?

Sutaupyti siekiančios tarptautinės įmonės kartais naudoja įvairias mokesčių vengimo schemas. Pavyzdžiui, gamykla savo prekes tai pačiai korporacijai priklausančiai įmonei gali parduoti už savikainą. Tada pelną uždirbs ne gamykla, o ta įmonė, kuri gali būti valstybėje, leidžiančioje tam tikromis sąlygomis nemokėti pelno mokesčio.

Viena geriausiai žinomų panašaus pobūdžio schemų vadinasi „Dvigubas airiškas ir olandiškas sumuštinis“ ir ja daug metų naudojosi „Google“.

Ar Lietuvoje siūloma pelno mokesčio lengvata ateityje gali būti naudojama panašiose schemose? Mokesčių ekspertai Marius Dubnikovas ir Rūta Bilkštytė mano, kad taip.

Rūta Bilkštytė
Rūta Bilkštytė
© DELFI / Domantas Pipas

„Su mokesčiais visada yra daug rizikų sumokėti arba nesumokėti, – svarstė R. Bilkštytė. – Lietuvai nieko blogo, jei sutaupytų mokesčius. Airija su savo „sumuštiniais“ ir įsipareigojimais Europos Komisijai (turint omenyje, kiek sukuria darbo vietų) dėl pelno mokesčio nesijaudina“.

M. Dubnikovas taip pat sakė, kad įmonės gali išvežti pelną svetur, tačiau pabrėžė, kad dėl to Lietuvos finansams žalos nebūtų.

„Tikėtina, kad tie, kas traukia investuotojus į Lietuvą, mato, jog tai gali būti vyšnaitė ant torto. Galės pasakyti, kad jei ateis, jiems nebus taikomi tam tikri mokesčiai. O kai reikia spręsti – eiti į Lietuvą, ar į Čekiją – galbūt ta vyšnaitė bus vienas veiksnių, kuris nusvers“, – sakė jis.

Pašnekovas taip pat per skambiu pavadino apibūdinimą „pelno mokesčių rojus“. „Mums reikia kaip įmanoma daugiau tokių įmonių, kurios galėtų įdarbinti 200 žmonių, mokėti normalius atlyginimus, suteikti normalias darbo sąlygas“, – sakė jis.

Marius Dubnikovas
Marius Dubnikovas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Darbo vietų užtenka?

Vilniaus universiteto ekonomikos fakulteto profesorius Romas Lazutka komentare „Delfi“ svarstė, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerija prieštarauja pati sau: kartais teigia, kad Lietuvoje trūksta darbo jėgos, kartais – kad darbo vietų.

„Kai pataikauja vieniems verslininkams, įrodinėja, kad reikia daugiau imigrantų, nes, neva, nėra kuo užpildyti laisvų darbo vietų. Ir štai, iš kito pusrutulio ištraukia priešingą mintį – Lietuvoje nėra darbo vietų ir pelno mokesčio privilegija tam, kas jų sukurs bent du šimtus. Tai ko gi Lietuvoje ar galvose per daug ir ko per mažai?“ – rašo jis.

Ekonomistas Vaidas Navickas sutiko, kad šaliai reiktų apsispręsti, kuris naratyvas yra teisingas.

„Ar tai, kad trūksta darbuotojų, ar tai, kad trūksta darbo vietų? Nes ir to, ir ano tuo pačiu metu nelabai gali trūkti.

Jei naratyvas, kad trūksta darbuotojų, tada subyra visa jų kaštų ir naudos analizė. Tada jie trauks darbuotojus iš egzistuojančių verslų, kurie moka 15 proc. pelno mokestį į naujas įmones, kurios nemokės“, – kalbėjo jis.

Vaidas Navickas
Vaidas Navickas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pašnekovas dar pastebėjo, kad pats 14 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose dirbo verslo strategijų srityje ir tada mokesčių politika jo analizėje buvo tik vienas iš veiksnių.

„Prieš 10–12 metų buvo vajus į Kiniją perkėlinėti amerikiečių darbus. Kai šiuos dalykus vertindavau, mokesčių sistema buvo viena iš kintamųjų, bet svarbiau buvo darbo jėgos kaina (ar jos apskritai yra), žaliavų kaina (jei tai gamyba), logistika (kiek laiko reikės gabenti į tavo rinką, kiek kainuos), elektros energijos kaina ir t.t. Visas kompleksas dedamųjų yra sprendime, ne tik mokesčiai“, – sakė V. Navickas.

Savo ruožtu M. Dubnikovas sakė, kad darbo vietų nebūna per daug.

„Tokios įmonės atneša vakarietišką kultūrą, dažnai aukštesnes algas, o tai reiškia, kad bendras pajamų lygis pradeda augti. Tai gali būti katalizatorius. Pavyzdžiui, Kauno Laisvoji ekonominė zona su visomis įmonėmis pradėjo auginti viso miesto atlyginimų kartelę. Nes siurbia darbuotojus iš kitų darbo vietų, atsiranda konkurencija.

Net ir tokių lengvatų kritikai, kurie linkę į socialinius aspektus, turėtų įvertinti, kad bendras pajamų lygis, užimtumo didėjimas atneštų gėrį“, – sakė jis.

R. Bilkštytė pridūrė, kad tarp reikalavimų lengvatos siekiančiai įmonei galėtų atsirasti dar vienas – darbo užmokesčio reikalavimas.

„Dar reikėtų sąlygos, kad mokėtų bent 1 tūkst. eurų į rankas“, – sakė ji.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(45 žmonės įvertino)
3.2889

Seimas svarstys, ar kai kuriais atvejais atleisti gyventojus nuo rinkliavos už atliekų tvarkymą (8)

Seimas po pateikimo pritarė Atliekų tvarkymo įstatymo pataisai, kuria siūloma numatyti, kad...

„NEO Finance“ pajamos šiemet augo 28 proc. iki 1,2 mln. eurų (1)

Lietuvos finansų technologijų (fintech) startuolis „NEO Finance“ pirmąjį šių metų ketvirtį...

Italijos vyriausybė ekonomikos skatinimui skirs papildomus 40 mlrd. eurų

Tam, kad paskatintų ekonomiką, Italijos vyriausybė nusprendė skirti papildomus 40 mlrd. eurų,...

Seimas nesutiko Konstituciniame Teisme pasitikrinti įstatymo dėl privalomojo darbuotojų testavimo (8)

Seimas atmetė nutarimo projektą, kuriuo buvo siūloma kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT)...

Poilsiautojų laukianti Klaipėda perbraižo automobilių statymo zonas: vis nesutaria, kas ir kada brangs (19)

Likus vos porai savaičių iki gegužės, Klaipėdos valdininkai tikisi greito sprendimo dėl...

Top naujienos

Rusija įrėmė raketas Vakarams į smilkinį: ar gresia naujas karas (1048)

Jau kurį laiką didėja įtampa Ukrainos pasienyje ir neraminančios žinios apie Rusijos karinį...

Rusams uždrausta atostogauti Turkijoje: lietuviams bus daugiau ramybės, gali stipriai nukristi kainos (327)

Turkijos Antalijos regione – gedulo nuotaikos. Nuo balandžio 15 dienos čia nelieka rusų turistų,...

Po sprendimų laisvinti karantiną – eksperto prognozė: 3000 naujų atvejų per parą jau gegužės pradžioje (306)

Tikėtina, kad netrukus Lietuva sugrįš į „juodąją zoną“, o atlaisvinus karantiną jau...

Joana Balčiuvienė | D+

Žmonos smurtas prieš vyrą: tai vyksta dažniau, nei įsivaizduojate (4)

„Tu gal pederastas? Gal tau ant moterų nestovi?“ – šis sutuoktinės klausimas Pauliui (vardas...

Niūrios dienos baigiasi: sinoptikai žada savaitgalį su 19 laipsnių šiluma (2)

Penktadienį Lietuvos orus lems Juodosios jūros ciklono šiaurės vakarinė dalis. Stori debesys...

Į Europos lygos pajėgiausiųjų ketvertą užtikrintai žengė du Anglijos klubai (3)

UEFA Europos lygoje aiškios pusfinalio dalyvės. Jos paaiškėjo ketvirtadienį po atsakomųjų...

Lenkija išsiunčia tris Rusijos diplomatus papildyta (151)

Lenkija ketvirtadienį paskelbė išsiunčianti tris Rusijos diplomatus dėl, anot Varšuvos,...

Sostinės policija skubiai kreipiasi į visuomenę: iš ligoninės išėjo ir dingo vyriškis (10)

Šiandien, ketvirtadienį, apie 15 val., Santariškių g. iš ligoninės išėjo Andrej Bogdanovič...

Sibiro ir blokados užgrūdinta žolininkė: išbandymų nereikia bijoti (5)

„ 7 Ievos namai “, kitaip 7IN įkūrėjai Ieva ir Valdas Jonaičiai turi kažkokio vidinio...

Antony Sguazzin | D+

Ekspertai įspėja dėl pavojaus iš Afrikos: sėdime ant uždelsto veikimo bombos

Tuo metu, kai likęs pasaulis, sparčiai skiepydamasis, tikisi grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo...