aA
Nors bendras verslo nesėkmių skaičius sumažėjo, bankrotai, turto areštai, įmonių tuštėjimo virusas pernai labiausiai kamavo Rokiškio, Rietavo ir Visagino savivaldybes. Iš didmiesčių didžiausia nesėkmių koncentracija pasižymėjo Vilnius, Kaunas ir Klaipėda.
Lietuvos verslo negandų reitingas: bankrotai, turto areštai ir kitos nesėkmės
© DELFI / Domantas Pipas

„Jau penktus metus skelbiame Lietuvos verslo nesėkmių reitingą ir matome, kad pasibaigę 2019-ieji Lietuvos įmonėms buvo tikrai palankūs, – sako įmonių kreditingumo vertinimo bendrovės „Creditreform Lietuva“ direktorius Saulius Žilinskas, – bankrutuojančių įmonių sumažėjo 7 proc., turto areštus patyrusių – 13 proc. Tirpo ir verslų, likusių be personalo, skaičius. Tuo pat metu 2019-aisiais Lietuvoje susikūrė 8 proc. daugiau įmonių, nei užpernai.

Kaip visuomet mūsų ekspertai suskaičiavo verslo nesėkmes visuose 60 Lietuvos rajonų ir, palyginę šiuos skaičius su rajone metų pradžioje veikusių įmonių skaičiumi, sureitingavo visas savivaldybes pagal verslo negandų jose koncentraciją: nuo mažiausios iki didžiausios. Be to, reitinguojant, skirtingoms verslo nesėkmėms buvo pritaikyti skirtingi svertiniai koeficientai: didžiausias – bankrotui, mažiausias – turto areštui. Veikiančiomis įmonėmis laikėme tas, kurios „Sodros“ duomenimis, 2019 m. pradžioje samdė bent vieną darbuotoją.“

Topuose – be didmiesčių

Matuojant verslo nesėkmių koncentraciją šimtui konkrečioje savivaldybėje veikiančių kompanijų, paaiškėjo, kad verslo negandos mažiausiai purtė keliuose Vakarų Lietuvos rajonuose registruotus verslininkus.

Geriausiai pasirodė Vilkaviškio raj. savivaldybė (1 vieta). Plungės ir Šilalės rajonai pasidalino atitinkamai 2 ir 3 vietas. Prasčiausiai su verslo bėdomis buvo Rokiškio (60 vieta), Rietavo (59) ir Visagino (58) savivaldybėse. Įdomu, kad Rietavo rajonas įsiterpęs tarp Plungės ir Šilalės rajonų, kuriuose verslo nesėkmių pernai būta mažiausiai.

Poilsiamiesčiai – priekyje

O kur gi Lietuvos didmiesčiai ir kurortai? Netikėta, kad geriausiai verslo nesėkmių reitinge pasirodė Šiauliai (12 vieta). Toliau sąraše išsirikiavo beveik visi Lietuvos kurortai: Neringa (14), Druskininkai (24) ir Birštonas (29).

Per plauką į pirmąjį trisdešimtuką nepateko Panevėžys (31 vieta). Visi likę Lietuvos didmiesčiai ir Palanga susigrūdo paskutiniajame TOP60 dešimtuke, t.y. ten, kur verslo nesėkmių koncentracija didžiausia. Palanga užėmė 51, Klaipėda – 53, Kaunas – 54, o Vilnius – 56 vietą. Regis, didesnė verslo koncentracija lemia ir aršesnę konkurenciją, ir didesnį verslą čia kuriančių asmenų apetitą rizikai.

Bankrutavusių ir ištuštėjusių mažiau

Pernai metais dviejose Pagėgių ir Kelmės savivaldybėse nebuvo užfiksuota nė vieno įmonės bankroto. Žinoma, greičiausiai tai nutiko ne dėl to, kad šio rajono verslininkai jas valdo geriau nei kitur, o todėl, kad šiose savivaldybėse veikiančių įmonių labai nedaug. Štai Pagėgiuose metų pradžioje veikė tik kiek daugiau nei 130 juridinių asmenų.

Tik vienas bankrotas užfiksuotas Varėnos savivaldybėje, tad jai atiteko trečia reitingo vieta. Didžiausia bankrutuojančių verslų koncentracija fiksuota jau minėtoje Visagino savivaldybėje (60), Rokiškio raj. (59) ir Klaipėdos mieste (58 vieta). Be kita ko, Visagine šimtui verslų, veikusių metų pradžioje, teko 3,5 šiemet paskelbtų bankrutuojančiais.

Tačiau ne visos rinkoje taip ir neįsitvirtinusios įmonės baigia gyvenimą bankrutuodamos ar likviduojasi. Neretai apie tai, kad įmonė neveikia ar yra savininkų „numesta“, liudija tik nulis laukelyje „Darbuotojų skaičius“. Jei tokia įmonė turėjo personalą 2019 m. pradžioje, o metų pabaigoje jau ne – ji „Creditreform Lietuva“ ekspertų akiratyje.

Pagal be darbuotojų likusias įmones geriausia padėtis pernai klostėsi Pakruojo (1 vieta), Molėtų (2) ir Vilkaviškio (3) rajonuose. O didžiausia „numestų“ įmonių koncentracija fiksuota Kazlų Rūdos (60 vieta), Širvintų (59) ir Varėnos (58) rajonuose. Štai Kazlų Rūdoje šimtui įmonių, samdžiusių personalą pernai metų pradžioje, teko beveik 11 tokių, kurios darbuotojus iki naujų metų sugebėjo išbarstyti.


Pirmi pagal turto valdymo apribojimus

Turto areštams atspariausi verslai sukasi Vilkaviškio rajone (1 vieta). Kiek labiau nuo jo atsiliko Anykščių raj. (2) ir Kupiškio raj. (3) savivaldybės. Itin daug įmonių, kurios patyrė jų valdomo turto apribojimus buvo Pagėgiuose (60 vieta), Radviliškio raj. (59) ir Kalvarijos (58) savivaldybėje. Pagėgiuose turto areštus patyrė 7,3 proc. įmonių, veikusių 2019 m. pradžioje. Palyginkime su Vilkaviškio savivaldybe, kur turto apribojimai registruoti tik 2,1 proc. įmonių.

Išėjusius keičia naujokai

Nors verslo problemos, konkurencija ir kiti dalykai ne vieną įmonę priverčia pasitraukti iš rinkos, geidžiančių užimti jos vietą tikrai pakanka. Ypač, jei ekonomika auga. Tad nenuostabu, jog visose, išskyrus vieną, Lietuvos savivaldybėse pernai metais verslo naujokai gausa pranoko tas kompanijas, kurios bankrutavo ar prarado visus darbuotojus. Kai kuriuose Lietuvos rajonuose vieną išėjusią pakeitė net dvi naujos laimę bandysiančios įmonės.

Aktyviausiai verslo populiacija atsikūrė Zarasų (+256,5 proc.), Vilkaviškio (+205,3 proc.) ir Lazdijų (+200 proc.) rajonuose. Tik vienintelėje Rietavo savivaldybėje naujų įmonių buvo įregistruota trečdaliu mažiau nei pasitraukė iš rinkos. Ne itin geri reikalai su verslo populiacijos atsikūrimu ir Visagine – tik +4,8 proc.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
2.4000

Nelaukiami laiškai ir skambučiai – ką būtina žinoti taupant darbuotojų laiką

20 mln. eurų. Tiek pinigų kasmet Lietuvos įmonės neuždirba, nes priverstos tvarkytis su...

Kauno įmonei uždrausta prekiauti nesaugia lenkiška paukštiena (1)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ( VMVT ) Kauno departamentas uždraudė rinkoje...

„Lietuvos paštas“ dėl siuntų iš Kinijos kol kas papildomų veiksmų nesiima (16)

„ Lietuvos paštas “ skelbia kol kas neturintis jokios informacijos, kad grėsmingai sparčiai...

„Iki“ plečia elektroninę prekybą (1)

Nuo pirmadienio per maisto pristatymo programėlę „ LastMile “ produktus iš prekybos tinklo...

Pernai į Lietuvą atėjo 47 tiesioginiai užsienio investuotojai (3)

Pernai į Lietuvą pritraukti 47 tiesioginių užsienio investicijų projektai. Naujos įmonės...

Top naujienos

JAV patvirtino, kad Afganistane sudužo jų žvalgybinis lėktuvas Talibanas teigia numušęs lėktuvą (168)

JAV kariuomenė patvirtino, kad Afganistane sudužęs lėktuvas priklausė jų pajėgoms. Šią...

Pasikeitęs klimatas nepraeina be pasekmių: Lietuvoje nebedygsta kai kurios sėklos (15)

Po sausų metų naujam sezonui ruošiant sėklas paaiškėjo, kad pupų sėklų daigumas mažesnis nei...

Į „valstiečių“ frakciją ir partiją beldžiasi naujas narys: prašymas jau parašytas (6)

Pastarąją savaitę Virgilijui Poderui palikus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS...

Lietuva ruošiasi blogiausiam scenarijui: dėl koronaviruso grėsmės imasi papildomų priemonių papildyta (242)

Kinijoje staigiai plisti pradėjęs ir jau kitas šalis pasiekęs koronavirusas papildomų apsaugos...

Gyventojai sulaukė laiškų: augantys atlyginimai atneš didesnes sąskaitas (261)

Panašu, kad nuo Naujųjų metų nuo 555 Eur iki 607 Eur popieriuje padidėjusi minimali alga...

Biržų rajone keturių automobilių avarijoje žuvo vyras papildyta

Pirmadienio pavakarę keturių automobilių avarijoje Balandiškių kaime Biržų rajone žuvo vyras...

Pekine studijuojanti lietuvė: miestas atrodo tarsi išmiręs (21)

Užsienio reikalų ministerija (URM) rekomenduoja Lietuvos piliečiams laikinai nevykti į Kiniją,...

Paviešintas piloto pokalbis su skrydžių valdymo centru: nelaimės pranašė – paskutinė pastaba (73)

Aiškėja vis daugiau detalių apie skaudžią nelaimę, kurioje žuvo NBA legenda Kobe Bryantas , jo...

Pakruojo ir Panevėžio rajonuose rasta pavojingų atliekų (12)

Pakruojo ir Panevėžio rajonuose rasta galbūt nelegaliai laikomų pavojingų atliekų, pirmadienį...

Kodėl vaikai meluoja ir kaip tam užkirsti kelią: psichologė įvardijo, koks tėvų elgesys tik paskatins nesakyti tiesos (6)

Ar šiandien dar nemelavote? Ar tikrai? O gal per pusryčius pasakėte vyrui, kad skaniai iškepė...