Nyderlandų teritorija yra gerokai mažesnė nei Lietuvos, bet šioje šalyje gyvena daugiau nei 16 milijonų gyventojų. Taigi jų tankumas yra labai didelis. Miestai čia dideli ir ekonomiškai stiprūs. Vien ko vertas Roterdamas – didžiausias uostas Europoje. Nyderlandai vilioja ne tik rinka, bet ir kaip puiki bazė ar atspirties taškas plėtojant prekybą su kitomis šalimis. Visa tai daro tulpių šalį labai patrauklia investicijoms. Oficialusis Nyderlandų Karalystės ambasadorius Lietuvoje Kornelis Spaansas sutiko pasikalbėti apie šios šalies verslo kultūrą, mokesčių sistemą ir vartotojų įpročius.
Kornelis Willemas Spaansas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Ko gero, nedaugelis žino, kad dabartinis Niujorkas buvo įkurtas olandų jūreivių ir kurį laiką vadintas Naujuoju Amsterdamu. Šis istorinis faktas pirmiausia primena ilgą ir turtingą Nyderlandų verslo istoriją, siekiančią net kelis šimtmečius.

„Atvirą ekonomiką turime jau kelis šimtmečius. Mes įpratę prekiauti su pasauliu. Turime išplėtotus prekybos kelius ir ryšius su Šiaurės Amerika, Azija, Afrika. Logistika irgi puiki“, – sakė K. Spaansas.

Tiesa, kolonijinė šalies praeitis dabar turi daugiau kultūrinę įtaką. „Ekonomiškai tai neturi daug įtakos. Tačiau, pavyzdžiui, Indonezija, kuri jau daug metų nepriklausoma, yra labai svarbi, lygiavertė prekybos partnerė. Žinoma, išliko ir tvirti kultūriniai bei istoriniai ryšiai. Vis dėlto mūsų prekyba nėra pagrįsta senaisiais santykiais“, – teigė ambasadorius.

Turtingesnė verslo istorija

Turtinga Nyderlandų verslo istorija, pasak K. Spaanso, yra ir vienas pagrindinių skirtumų tarp mūsų šalių. „Lietuva dar neseniai paliko labai apribotą sovietinę ekonomiką. Per šiuos metus ji padarė milžinišką pažangą, bet vis tiek dar jaučiamas sovietinis palikimas. Aišku, tai tik laiko klausimas.

Kitas skirtumas tas, kad Nyderlanduose daug labiau vertinama ilgalaikė partnerystė. Dažniausiai stengiamasi sukurti tokią situaciją, kai iš sandorio tiek pat naudos turi abi pusės. Lietuvoje neretai viena pusė bandys susižerti visą pelną ir kuo labiau apriboti naudą partneriui. Sukaupėme didelę patirtį, todėl galime pasiūlyti ir labai stabilų, gerai įstatymiškai sutvarkytą fiskalinį klimatą. Turėdami Roterdamą – didžiausią jūrų uostą Europoje – galime pasiūlyti ryšius su visu pasauliu“, – dėstė jis.

Lietuvos verslininkai olandus sužavėti gali egzotika
© GRYNAS

Nyderlandai dažnai atrodo kaip šalis, kurioje viskas leidžiama ir toleruojama. K. Spaanso tvirtinimu, tai netiesa. Keli išskirtinumai gal ir yra, bet iš esmės šalis labai nesiskiria nuo kitų. „Pavyzdžiui, neteisingas požiūris, neva Nyderlanduose narkotikai yra legalūs. Taip nėra. Yra tik viena išimtis, pagal kurią žmonėms leidžiama savo reikmėms turėti nedidelį lengvųjų narkotikų, pavyzdžiui, kanapių, kiekį. Tačiau narkotikų gaminimas arba prekyba jais yra nelegali.

Palyginti su Lietuva, mes gerokai liberaliau žiūrime į seksualines mažumas. Diskriminacija yra netoleruojama. Nyderlanduose legalios tos pačios lyties asmenų santuokos, bet tokių šalių Europoje yra ir daugiau. Tai ir viskas. Esame pripratę prie didelio atvykstančiųjų srauto ir sveikiname juos, jeigu žmonės pasiryžę prisidėti prie gerovės kėlimo. Tikimės, kad jie pas mus atvyks pasiryžę sunkiai dirbti“, – sakė ambasadorius.

Palanki mokesčių sistema

Per ilgus laisvosios rinkos metus Nyderlandai sukūrė verslui ir investicijoms palankią mokesčių sistemą. Pavyzdžiui, pajamų mokestis šalyje yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje. Iki metinė apyvarta pasiekia 200 000 eurų, jis sudaro 20 proc., o peržengus šią ribą pakyla iki 25 proc.

Skatinamos ir inovacijos, vadinamosios R & D (Research & Development) verslo šakos. Imantis investicijų šioje srityje mokesčiai gali nukristi iki vos 5 proc. Kiekvienais metais dalį mokesčių įmanoma susigrąžinti. Deklaracijas, kaip ir Lietuvoje, galima patogiai pateikti internetu.

K. Spaansas atkreipė dėmesį ir į tai, kad mokesčiai gali šiek tiek skirtis skirtinguose miestuose. Todėl nebūtina užsiciklinti tik ties didmiesčiais. Mažesni miestai neretai užsienio investuotojams siūlo dar palankesnes sąlygas.

Olandams svarbiau produktas, o ne jo kilmės šalis

Prieš pradedant verslą Nyderlanduose naudingiausia būtų susisiekti su NFIA (Netherlands Foreign Investment Agency). Šios įstaigos uždavinys ir yra pritraukti užsienio investicijų. Susidomėjusieji ne tik gaus visą reikiamą informaciją apie mokesčius, bet sulauks pagalbos megzdami ryšius su būsimais partneriais.

Nyderlandų ambasadorius pripažino, kad Lietuvos vardas tipiniam olandui gali ir nieko nesakyti. Štai kodėl rasti savo nišą kartais gana sunku. Vis dėlto derėtų prisiminti, kad olandams svarbiau pats produktas, o ne tai, iš kokios šalies jis atgabentas.

„Lietuva vidutiniam olandui nėra gerai žinoma, todėl žodžiai „Made in Lithuania“ tikriausiai nesukels stipresnės asociacijos. Būtų labai gerai turėti išskirtinį produktą. Jeigu jis bus novatoriškas, turės paklausą, tai anksčiau ar vėliau žmonės susidomės, kur jis pagamintas. Po kurio laiko jie pradės atpažinti žodžius „Made in Lithuania“ ir sies juos su išskirtinumu, kokybe. Todėl jeigu naudojate žodžius „Made in Lithuania“, jie turi būti ant išskirtinių produktų, kurie padėtų identifikuoti šalį. Olandams ne taip svarbi šalis gamintoja, daug svarbiau kokybiška produkcija“, – pasakojo K. Spaansas.

Lietuviški maisto produktai olandus gali sužavėti egzotika

Kokie yra olandų vartojimo įpročiai? Galbūt jiems svarbi kaina? Pasak ambasadoriaus, tai priklauso nuo to, apie kokias prekes kalbėsime. Pavyzdžiui, pirkdami maistą olandai labiau atsižvelgia į kainos ir kokybės santykį. Perkant elektronikos ir panašias prekes svarbesnė tampa kokybė. Dar kitaip yra su drabužiais. Ši rinka jau priklauso nuo žmonių poreikių. Vieni ieško pigiausių variantų, o kiti – prabangos prekių. Tiesa, finansų krizė paveikė ir olandus. Žmonės pinigus leidžia šiek tiek atsargiau negu, pavyzdžiui, prieš šešerius metus.

Pasak K. Spaanso, olandų ir lietuvių skonis toli gražu nėra toks pat. Štai kodėl žengiant į šią rinką reikia būti pasirengus tam tikriems pokyčiams.

Kornelis Willemas Spaansas
Kornelis Willemas Spaansas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Iš esmės lietuviškuose maisto gaminiuose yra daugiau riebalų, druskos ir cukraus. Vis dėlto tai galima išnaudoti – pristatyti lietuviškus produktus kaip šį tą egzotiško. Abejoju, ar cepelinai prigytų Nyderlanduose, nes šis patiekalas labiau priderintas lietuviškam skoniui ir klimatui. Tačiau, mano manymu, būtų galima sėkmingai pardavinėti uogas, nes jos išsyk asocijuojasi su Lietuva. Suteikus tokiam produktui šiokį tokį tokį užsienietiškumo, egzotiškumo akcentą, galima tikėtis sėkmės.

Nyderlanduose prekiaujama įvairiais prekių ženklais iš įvairių šalių, todėl reklamuojant savo produktą reikia pabrėžti jo išskirtinumą, o ne pagaminimo šalį. Olandai, pavyzdžiui, nepasitikėtų ir žodžiais „Made in England“. Jie kur kas svarbiau KAS, o ne IŠ KUR tai yra“, – svarstė jis.

Dažnai eksportuotojai susiduria su dilema: investuoti didelius pinigus ir bandyti užsienio rinkoje įtvirtinti savo prekės ženklą ar susirasti partnerį ir dalytis pelnu. K. Spaansas siūlo prieš priimant vienokį ar kitokį sprendimą gerai pagalvoti.

„Jeigu siūlote ką nors, kas tikrai lietuviška, galite bandyti veikti savarankiškai. Jeigu ne, ko gero, bus daug lengviau susiradus partnerį. Todėl svarbu gerai žinoti, ką norite pardavinėti“, – sakė jis.

Nyderlandai – įvairialypė šalis, todėl prieš imantis čia verslo reikia apsispręsti, nuo kurio miesto ar regiono pradėti. Miesto pasirinkimas priklauso nuo to, ką norite pasiekti. Jeigu prekiaujate – importuojate ir eksportuojate, vertėtų įsikurti arti jūrų ir oro uostų. Amsterdamo oro uostas ir Roterdamo jūrų uostas yra vakarinėje šalies dalyje. Čia veikia stambiausios kompanijos, didžiausia gyventojų koncentracija. Natūralu, kad aplink uostus sutelkti pagrindiniai logistikos centrai, transporto bendrovės. Iš čia patogu pradėti verslą, pavyzdžiui, Vokietijoje.

Pasak K. Spaanso, tam yra visos sąlygos. Pietuose įsikūręs Eindhovenas, kuriame išplėtota elektronikos pramonė. Vakaruose veikia pagrindinės dizaino bendrovės. Žemės ūkis labiau sutelktas centrinėje šalies dalyje. Pagrindinės IT įmonės irgi veikia Roterdame bei Amsterdame.

Taigi sąlygos verslui Nyderlanduose tikrai palankios. Pasak K. Spaarso, reikia atlikti namų darbus ir gerai žinoti, kur ir kodėl eini.
„Mano manymu, svarbiausia, kad kompanija gerai žinotų, ką nori pasiekti. Privalu turėti aiškią idėja, kad „štai mes keliausime į Nyderlandus, nes norime olandams parduoti šį produktą“, – sakė ambasadorius.

Straipsnių „VERSLO ISTORIJA: Apie smulkmeną, be kurios prekyba neįmanoma" ir „AfterParty – studentų išrastas ir pagamintas Lietuvoje” ieškokite "bzn start" rugpjūčio mėnesio verslo žurnalo numeryje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Palanga siekia valdyti Šventosios uostą

Didžiausio šalyje kurorto savivaldybė užsimojo perimti merdėjančio Šventosios uosto valdymą ir...

Galimybių būti apgautam Rusijoje sumažėjo (44)

Per 2016-2017 m. Rusijoje išnyko per pusantro milijono įmonių ir kitų juridinių subjektų. Iš...

Adekvačias algas užtikrinti turėjusi naujovė panašėja į didžiulę nesėkmę (63)

Turbūt kiekvienas darbuotojas norėtų žinoti, kada ir dėl kokių priežasčių didės jo alga. Tai...

Latvijos ABLV bankas keis verslo modelį

Sudėtingoje padėtyje dėl kaltinimų neteisėta veikla atsidūręs trečias pagal dydį Latvijoje...

Registrų centro vadovo konkursas atšauktas (10)

Nesulaukus pakankamai dalyvių paraiškų, Susisiekimo ministerija ketina iš naujo skelbti naujo...

Top naujienos

Naujas Majausko sumanymas: donorais taptų visi, kas nepaprašys kitaip (300)

Seimo narys konservatorius Mykolas Majauskas siūlo keisti Lietuvoje galiojančią donorystės...

Adekvačias algas užtikrinti turėjusi naujovė panašėja į didžiulę nesėkmę (63)

Turbūt kiekvienas darbuotojas norėtų žinoti, kada ir dėl kokių priežasčių didės jo alga. Tai...

Kodėl tyrimas dėl Rusijos kišimosi į rinkimus JAV kai kuriems rusams neatrodo juokingas (68)

Maskvoje jie springsta iš juoko, savo „Twitter“ paskyroje rašė JAV prezidentas Donaldas Trumpas...

Nelaimės keliuose: specialistai naujus vairuotojus vadina prarastąja karta (48)

„Vairuotojus, kurie neseniai gavo pažymėjimus, didžiąja dalimi galime vadinti prarastąja karta....

Istorija, sukrėtusi Lietuvą: kaip visa tai prasidėjo (1004)

Žinia, kad Jungtinėse Valstijose suimta buvusi Seimo narė Neringa Venckienė , ne vieną privertė...

Gydytojas papasakojo, kas gresia, jei pabudę jaučiatės pavargę (2)

Jaučiatės mieguisti, aptingę, mažiau darbingi, sunkiai keliatės rytais, sunku sutelkti dėmesį?...

Orai: nesinorės net nosies kišti laukan (69)

Artimiausiu metu didesnių pokyčių nebus. Antroje penktadienio pusėje ir šeštadienį į šalį...

Drama ant ledo: vos balu varžovę aplenkusiai 15-metei iš Rusijos – olimpinis auksas komentarai (29)

Pjongčango žiemos olimpinėms žaidynėms pasiekus finišo tiesiąją pagaliau pirmąjį aukso...

Nuo šiol lietuviai turės daugiau galimybių rinktis prabangias keliones (2)

Išskirtinių lietuvių kelionių organizatorius „Boutique Travel“ pasirašė bendradarbiavimo...

Visada laukiamų „Depeche Mode“ koncertas Vilniuje: minios euforija ir itin griežtai režisuotas pasirodymas atnaujinta 23:06 (76)

Koncertinę savaitę pradėjo elektroninės muzikos mokytojų kolektyvas „Kraftwerk“, o baigė –...