aA
Saulėtos dienos, plūstelėjusi vasariška šiluma poilsio sezoną Lietuvos kurortuose atidarė kur kas anksčiau nei numatyta oficialiai. Galbūt puiki pradžia leis praėjusio sezono aplamdytam verslui atsigauti?
© Mindaugas Milinis

„Logiška būtų manyti, kad keturių Lietuvos kurortų įmonės naująjį vasaros sezoną pasitinka gerokai apipešiotos. Ypač Palangos ir Nidos, kur gyvenimas verda praktiškai tik keturis mėnesius, – sako įmonių ekonominę būklę analizuojančios UAB „Creditrefirm Lietuva“ direktorius Saulius Žilinskas. – Juk, anot poilsiamiesčių verslininkų, 2017-aisiais tikros vasaros tebuvo 3–4 dienos. Tad sukaupti daugiau „riebaliuko“ peržiemojimui, regis, buvo tikrai nelengva.“

Skolingų sumažėjo

Tačiau, kaip rodo kurortuose įregistruotų beveik tūkstančio septynių šimtų įmonių „sveikatą“ apibūdinantys rodikliai, verslo padėtis čia nėra jau tokia prasta. Štai, jeigu pernai metų sezoną šimtas penkios kurortų įmonės pasitiko turėdamos daugiau nei 10 eurų skolų „Sodrai“, o įsiskolinimo už socialinį draudimą vidurkis siekė 145,1 euro, tai šiemet turinčių neįvykdytų įsipareigojimų „Sodrai“ poilsiamiesčiuose turime tik devyniasdešimt, o vidutinė skolos suma susitraukė iki 112,7 euro.

Įmonių skolininkių, skaičiuojant šimtui savivaldybėje veikiančių įmonių, daugiausiai buvo Birštone (7,3 proc. visų įmonių), o mažiausiai – Neringoje (3,4 proc.). Tačiau skaičiuojant absoliučiais skaičiais, pirmavo Palanga (38 skolininkės) ir Druskininkai (37). Beje, lyginant su pernykščio sezono pradžia, visur, išskyrus Birštoną, skolingų „Sodrai“ mažėjo. Toks Birštono verslo spurtas tikriausiai paaiškinamas tuo, kad šis kurortas dabar aktyviai vystosi – verslą kuria nauji žmonės, į rinką bando patekti naujos įmonės, o nesėkmės tikimybė, rinkos specifika neretai vertinamos pernelyg optimistiškai.

Kiek kitokia padėtis susiklostė su turto areštais. Per laikotarpį nuo pernai metų spalio 1 d. ir iki šių metų gegužės pradžios 85 kurortų įmonėms buvo įregistruoti turto disponavimo apribojimai, kai tuo pat laikotarpiu prieš metus tokių būta 73. Pagal „areštantų“ gausą pirmavo Palanga (6,3 įmonės su areštais šimtui savivaldybėje veikiančių verslų). Tiesa, vienintelėje Palangoje turto apribojimų, lyginant su pernai tarpusezoniu, sumažėjo. Po mūsų pagrindinio jūrinio kurorto ėjo Birštonas (5,9), o labiausiai atsparūs turto įšaldymui buvo Druskininkų verslai (3,1).

Kurortų verslas
Kurortų verslas
© Įmonės archyvas

Besiteisiančių – daugiau

Ne itin gerai poilsiamiesčių verslams sekėsi teismų fronte. Jei 2016/2017 m. tarpusezoniu 125 įmonės gavo šaukimus į teismą, tai dabar tokių buvo jau 189. Pagal teismo bylas turinčių įmonių gausą šimtui rajone veikiančių verslų vėl pirmavo Palanga, po jos sekė Birštonas, o Neringa atsidūrė ketvertuko pabaigoje. Palangos mirgėjimas pirmose teismų, areštų, bankrotų pozicijose iš dalies nulemtas pernelyg didelio sezoniškumo, mat vietos verslas priverstas visus metus gyventi iš to, ką pavyksta uždirbti per keturis mėnesius.

Kur kas geresnė situacija su ištuštėjusiais ūkio subjektais. Štai iš kurortų įmonių, kurios praėjusio sezono pabaigoje turėjo bent vieną darbuotoją šiandien visiškai ištuštėjusios yra 109, kai 2017 m. gegužės pradžioje tokių būta net 209. Įdomu, kad pagal ištuštėjusių įmonių koncentraciją šimtui ūkio subjektų šiemet pirmauja Druskininkai (7,3 įmonės), toliau seka Palanga (5,9) ir Birštonas (5,9). Neretai be darbuotojų ilgesniam laikui likusios įmonės byloja, kad verslas nepavyko, o įmonės savininkas ją „užšaldė“ iki geresnių laikų ar tiesiog paliko, nes uždarymo procedūra yra sudėtinga ir ilga. Būtina pažymėti ir tai, kad, pavyzdžiui, mažosios įmonės gali veikti neturėdamos „Sodroje“ registruotų darbuotojų.

Įdomu pasižiūrėti ir kaip, ruošdamosi vasaros sezonui ir klientų antplūdžiui, kurortų įmonės „augina“ savo personalą. Juk ne vienas kurortų verslininkas būtent darbuotojų problemą įvardija kaip pačią aštriausią, o pradėti personalo paiešką primygtinai siūlo kuo anksčiau. Todėl kiek nerimastingai atrodo faktas, kad nuo šių metų vasario pirmosios iki gegužės pradžios dirbančių Lietuvos kurortuose padaugėjo tik 2 proc. Bet juk sezonas praktiškai jau prasidėjo ir savaitgalį kurortuose jau pilna žmonių! Daugiausiai personalą paaugino Palanga (2,7 proc.), o mažiausiai – Druskininkų miestas (0,7 proc.), kurį sezoniškumas veikia kur kas mažiau nei poilsiamiesčius prie jūros. Iš viso visuose Lietuvos kurortuose gegužės pradžioje oficialiai dirbo 17,8 tūkst. darbuotojų.

Nepavykusios ir naujos

Savo paslaugų ir prekių šį sezoną kurortuose jau nesiūlys 120 įmonių, kurios nuo pernai sezono pabaigos ir iki šio pradžios bankrutavo, tapo bankrutuojančiomis, likviduojamomis ar buvo išregistruotos. Daugiausiai pasakiusių rinkai „sudie“ buvo Palangoje (8,9 įmonių šimtui verslų), Birštone tokių neužfiksuota nė vienos, o Druskininkuose ir Neringoje kapituliavusių verslų būta apie pusseptintos įmonės šimtui. Deja, negalime palyginti šiųmetinių skaičių su pernykščiais, nes 2016 m. pabaigoje „Registrų centras“ priverstinai išregistravo apie 14 tūkst. įmonių, tarp kurių pateko ir nemažai įsikūrusių kurortuose. Savo registrą tuomet valė ir „Sodra“.

Tačiau į pasitraukusiųjų vietą jau stojo naujos įmonės. Per tarpusezonį naujokių įregistruota 108, arba 31 įmone daugiau nei per tą patį periodą anksčiau. Labiausiai naujų verslų steigimas šoktelėjo Birštone (21 proc.), mažiausias buvo Neringoje (3 proc.), nes, matyt, jau nebeliko tikrų ir ne visai tikrų neringiškių, dar neturinčių nuosavo verslo. Antrą, trečią vietas pasidalino Palanga (7 proc.) ir Druskininkai (5 proc.).

„Kambarių ir apartamentų rezervavimo kurortuose anšlagas, taip pat geros sinoptikų prognozės nuteikia viltingai. Jei po pernykštės (ne)vasaros šio sezono pradžioje kurortų verslas atrodo gana neblogai, verta tikėtis, kad ši vasara leis kurortų įmonėms užsidirbti ne tik duonai, bet ir sviestui,“ - reziumuoja bendrovės „Creditreform Lietuva“ direktorius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuviai nusiteikę skeptiškai – dalis gyventojų mano, kad ekonominė padėtis šalyje blogėjo (72)

Gyventojų nuotaikos išlieka stabilios - trečdalis mano, kad ekonominė Lietuvos ir jų šeimos...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (503)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

„Lietuvos geležinkeliai“ nuomosis 22 kalėdines eglutes stotims papuošti (9)

„Lietuvos geležinkeliai“ nuomosis 22 eglutes, skirtas papuošti geležinkelio stotims.

Dirbančių su verslo liudijimu ar individualios veiklos pažyma laukia pokyčiai (10)

Gerinamos sąlygos gauti piniginę socialinę paramą gyventojams, kurie dirba su verslo liudijimu ar...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (521)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Top naujienos

Iš byrančio lėktuvo krito 3 km ir išgyveno: atrodžiau kaip zombis žaizdose po oda išsirito dešimtys kirmėlių (48)

Septyniolikmetė Juliane Koepcke matė, kaip jos mamą galinga jėga išsiurbė lauk iš skrydžio...

Dagys: jei 50 proc. paėmimų iš šeimų nepasiteisina, tai 50 proc. vaikų traumuoti be reikalo (140)

Visuomenei įsiaudrinus dėl kauniečių šeimos, iš kurios buvo paimti du vaikai, situacijos,...

Dėl lėktuvo gedimo prezidentė neišskrido į 100-mečio iškilmes Latvijoje (77)

Lietuvos delegacija, vadovaujama Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, dėl netikėto...

20 metų jauniau atrodanti moteris išklojo savo paslaptį: tereikia valgyti kelis produktus dvidešimtukas (124)

Elizabeth Peyton-Jones – 49-eri, bet ji atrodo lyg būtų 30 m. amžiaus. Natūropatė, žolininkė,...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (503)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Geidžiamas darbdavys Vilniuje samdiniams leidžia itin daug: įvaizdžiai privers gardžiai pasijuokti (63)

Vilniuje įsikūrusi IT sprendimus visame pasaulyje teikianti įmonės „ Tesonet “ yra esantys...

Kas nutinka, kai alkoholis ir narkotikai nustoja veikti: 25 metus vartojęs vyras neturi ko slėpti (7)

„Kai būdamas 12 metų pirmą kartą pasigėriau, iškart nusprendžiau, kad tai bus mano gyvenimo...

Goda Alijeva pirmajame interviu po skyrybų: stengiausi išgelbėti šeimą, bet nepavyko (26)

Skyrybų metu visuomet dūžta širdys, o kai esi viešas žmogus ir tavo asmeninį gyvenimą po...

Sinoptikė papasakojo, kokie orai mūsų laukia kitą savaitę (8)

Sekmadienį saulę išvysime retai, per daugelį šalies rajonų praslinks lietaus debesys, kai kur...