aA
Nepaisant bendros mažėjančios kontrabandinių cigarečių rinkos, prekybos nelegaliais rūkalais apimtys Europoje vis dar išlieka didelės. Skaičiuojama, jog Baltijos šalių, Didžiosios Britanijos ir Rumunijos gyventojai suvartoja ypač daug kontrabandinių cigarečių. Tokios tendencijos Europoje susijusios su nemažu tabako gaminių kainų skirtumu tarp Europos Sąjungos narių ir jai nepriklausančių valstybių, rašoma pranešime žiniasklaidai. Duomenis apie nelegalių rūkalų prekybos mastus atskleidžia KPMG kasmet atliekamas tyrimas „Project Sun“.
Lietuvos kontrabandinių cigarečių rinka išlieka stabiliai didelė
© Kauno teritorinės muitinės nuotr.

KPMG tyrimo duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje suvartota 570 mln. vienetų kontrabandinių cigarečių. Lyginant su 2016 m., nelegaliu būdu į Lietuvą patekusių cigarečių kiekiai išliko stabilūs ir sudarė šeštadalį (17 proc.) visų šalyje surūkytų tabako gaminių. Remiantis ankstesnių metų KPMG analize, 2015 m. šis skaičius siekė 18,7 proc. Fiksuojama, jog praėjusiais metais dėl šešėlinės rūkalų rinkos šalies biudžetas neteko iki 62 mln. eurų potencialių pajamų.

Kaip teigia „KPMG Baltics“ partneris Rokas Kasperavičius, į Lietuvą nelegaliu būdu cigaretės dažniausiai patenka iš kaimyninės Baltarusijos. Ten jų pakelio kaina vidutiniškai siekia apie 0,4 euro. Tuo tarpu Lietuvoje rūkalų kainų vidurkis yra beveik 7 kartus didesnis – apie 3 eurus. Anot R. Kasperavičiaus, akivaizdus kainų skirtumas yra pagrindinė didelių kontrabandos mastų priežastis.

„Nuo praėjusių metų Lietuvoje parduodamų cigarečių kainų vidurkis išaugo 0,2 euro. Maža to, Baltarusijoje jis krito tiek pat. Tokie kainų skirtumai yra lemiantis veiksnys kontrabandos paklausai augti“, – aiškina R. Kasperavičius.

Tuo tarpu KPMG tyrimas atskleidė, jog šiemet nelegalių rūkalų suvartojimo kiekis nuo praėjusių metų sumažėjo 7,4 proc. Tačiau fiksuojama, jog 2017 m. Europoje bendrai buvo realizuota beveik 45 mlrd. vienetų kontrabandinių cigarečių. Šis skaičius sudaro 8,7 proc. visoje Bendrijoje surūkytų cigarečių. Remiantis tyrimu, valstybių biudžetai dėl to prarado apie 10 mlrd. eurų galimų pajamų.

Kaip sako R. Kasperavičius, nepaisant aktyvių ES šalių vyriausybių veiksmų, kuriais siekiama sustabdyti nelegalių rūkalų prekybą, ir bendros šešėlinės rinkos kritimo, penkiose Bendrijos šalyse kontrabandos kiekis per pastaruosius metus visgi paaugo.

„Bendras šešėlinės prekybos rūkalais mastas ES sumažėjo. Šalims tai yra didelis paskatinimas toliau vykdyti kontrabandai priešišką politiką. Tačiau nepaisant bendro kritimo, nelegali prekyba augo tose šalyse, kur, lyginant su kitomis Bendrijos narėmis, fiksuojamas didelis legalių ir nelegalių rūkalų kainų skirtumas. Skaičiuojama, jog Prancūzijoje, Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje bei Rumunijoje buvo suvartota net 62 proc. visų į ES nelegaliai patekusių cigarečių“, – komentuoja R. Kasperavičius.

KPMG tyrimo duomenimis, daugiausia kontrabandinių cigarečių į ES vis dar patenka iš Baltarusijos ir Ukrainos. Nuo praėjusių metų šių šalių statistika atitinkamai pagerėjo šeštadaliu (17 proc.) ir ketvirtadaliu (24 proc.). Anot R. Kasperavičiaus, į ES šalis rūkalai neretai patenka per Rytų Europą ir keliauja ten, kur gyvena nemaža dalis imigrantų, ieškančių pigesnių cigarečių.

„Gabenama iš Baltarusijos ar Ukrainos kontrabanda ES neretai pasiekia per Baltijos šalis, kurių pasienyje šiandien vykdomos griežtos patikros. Nelegalūs tabako gaminiai parduodami ne tik šešėlinėje Lietuvos rinkoje. Kontrabandininkai į Vakarų Europą rūkalus gabena nedideliais kiekiais, mažais pašto siuntiniais, tačiau dažnai“, – komentuoja „KPMG Baltics“ partneris.

Žvelgiant į KPMG atlikto tyrimo rezultatus, akivaizdu, jog kiekvienais metais iš Rytų Europos išvežamos kontrabandos kiekis mažėja, tačiau bendras Vakarų Europos rinkos kontrabandinių cigarečių poreikis dėl augančio rūkalų kainų vidurkio išlieka didelis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Seime – idėja leisti alkoholiu prekiauti nuo 12 val. iki 20 val.

Seime prasidėjus svarstymams dėl alkoholio prekybos liberalizavimo, netrukus atsirado ir priešingų...

Armonaitė kalbėsis su „SpaceX“ atstovais

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė antradienį nuotoliniu būdu bendraus su...

Seimas balsuos dėl tikslinamo šių metų biudžeto

Seimas antradienį balsuos dėl tikslinamo šių metų biudžeto.

Mokesčių reforma: vienu klausimu takoskyra koalicijoje ypač ryški (26)

Pelno mokesčio lengvatų klausimas Vyriausybės rengiamoje mokesčių reformoje gali kaip reikiant...

Naftos kainos kyla penktą savaitę iš eilės (4)

Naftos kainos pirmadienį kopia aukštyn ir kyla jau penktą savaitę iš eilės.

Top naujienos

Nutylėtas skandalas: po grasinimų nužudyti buvo sustiprinta tuomečio premjero Skvernelio apsauga (77)

Vadovybės apsaugos departamento (VAD) pareigūnai, gavę žinių apie grasinimus nužudyti bei...

Mokesčių reforma: vienu klausimu takoskyra koalicijoje ypač ryški (26)

Pelno mokesčio lengvatų klausimas Vyriausybės rengiamoje mokesčių reformoje gali kaip reikiant...

Giedrė Balčiūtė | D+

Ši grupė – pati rečiausia pasaulyje: ją turinčių žmonių kraujas vadinamas „auksiniu“ (2)

Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, labiausiai paplitusios yra A, kitaip – II ir O arba I...

Pagal senovės baltų tradicijas susituokę Karina Krysko ir Jeronimas Milius pirmąkart atvirame interviu: mūsų šventė – mūsų taisyklės! niekur neviešintos foto (48)

Praėjusią savaitę aukso žiedus Anykščiuose sumainė dainininkai Karina Krysko ir Jeronimas...

Rusijos „Gazprom“: avarija vamzdyne sukėlė didžiulį metano nuotėkį (20)

Didžiulis metano šleifas nustatytas kiek anksčiau birželį, kurį Rusija sieja su skubiais...

Tautvydas Marčiulaitis | D+

Kur investuoti turint vos 5, iki 10 ar net 100 eurų? (1)

Investuoti pradėti sunku, nes nėra aišku, nuo ko pradėti. Kur eiti, kam skambinti, kokius...

Pajūryje poilsiautojų mėgstamas maistas tapo populiariausiu mokesčių slėpimo įrankiu (36)

Dvigubos buhalterijos, nuslėpti milijonai mokesčių, nelegalūs darbuotojai, 30 centų čekyje...

Linas Pernavas: apie pasirinkimą būti policininku – tai daugiau nei darbas, tai gyvenimo būdas (28)

Policijos įvaizdžio keitimąsi, kaip pavyzdį, neretai mini geriausi šalies viešųjų ryšių...

Kelią skinasi akcizų didinimo planas: verslas mato riziką šešėlinei rinkai augti (4)

Praeitą savaitę, Vyriausybei patvirtinus, į Seimą iškeliavo Akcizų įstatymo projektas, kuriame...

Kaip saugiai kovoti su šliužais ir sraigėmis – oficialiai rekomenduojamos priemonės (5)

Šią vasarą, kaip ir praeitais metais, daugelis ūkininkų ir sodininkų skundžiasi, kad laukuose,...