Antradienį Kaune Lietuvos žemės ūkio rūmų (ŽŪR) bei Lenkijos nacionalinės žemės ūkio rūmų tarybos vadovai pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria numatoma steigti Vidurio ir Rytų Europos žemės ūkio tarybą. Visų kitų ES šalių kandidačių nevyriausybinės žemdirbių ir kaimo organizacijos raginamos palaikyti šią iniciatyvą ir liepos pabaigoje dalyvauti Tarybos steigiamojoje konferencijoje.
Jonas Ramonas
Sutartį pasirašę ŽŪR pirmininkas Jonas Ramonas bei Lenkijos nacionalinės žemės ūkio rūmų tarybos pirmininkas Jozefas Valigura vylėsi, kad kitų Vidurio bei Rytų Europos valstybių žemdirbių organizacijos pritars vienijimosi idėjai. Steigiamoji Tarybos konferencija turėtų įvykti liepos 29-31 dienomis Lenkijoje, Sielinko miestelyje netoli Poznanės.

"Tarp šalių kandidačių jau seniai sklando idėja kurti bendrą atstovybę, kuri kovotų už lygiavertes narystės Europos Sąjungoje sąlygas. Lietuva ir Lenkija pirmosios žengė šį žingsnį ir dabar lauksime kitų šalių reakcijos", - pažymėjo J.Ramonas.

J.Valigura (Jozef Waligora), taip pat akcentavęs būtinybę vienyti žemdirbių pastangas tarptautiniu lygiu, teigė, jog grįžęs į Lenkiją susitarimą su Lietuvos ŽŪR pateiks savo šalies vyriausybei.

"Tai bus spaudimas šalies valdžiai derybose su ES už palankesnes sąlygas žemės ūkio sektoriuje", - sakė Lenkijos nacionalinės žemės ūkio rūmų tarybos vadovas.

J.Ramonas taip pat išreiškė viltį, kad susikūrusi Vidurio ir Rytų Europos žemės ūkio taryba padės šalių kandidačių derybininkams siekiant lygiateisių ir nediskriminuojančių sąlygų žemės ūkio ir kaimo sektoriuose.

Toks pagrindinis tikslas bus keliamas ir būsimai atstovybei, kuri, kaip viliasi jos kūrimo iniciatoriai, sudarys opoziciją jau egzistuojančioms dabartines ES šalių žemdirbių organizacijas vienijančioms institucijoms.

Vidurio ir Rytų Europos žemės ūkio taryba taip pat gins nevyriausybinių žemdirbių organizacijų pozicijas ES valdymo struktūrose, koordinuos derybų procesą ir sieks, kad vienodos sąlygos visoms išplėstos ES narėms būtų sudarytos nuo pirmos naujų narių įstojimo dienos.

Planuojama, kad Tarybos veiklos kryptys apims žemės ūkio ir kaimo sektoriams bendrų problemų sprendimą bei lobistinę veiklą nacionalinių vyriausybių ir ES valdymo struktūrų atžvilgiu.

Taryba turėtų dirbti tol, kol vyks derybos dėl stojimo į ES sąlygų. Vėliau bus numatyta šios atstovybės integracija į jau veikiančias ES žemdirbių organizacijas.

Kaip primena ELTA, idėja įsteigti šalių kandidačių žemdirbius vienijančią organizaciją kilo Lietuvos žemės ūkio rūmams. Šie ketinimai dar labiau sustiprėjo, kai buvo viešai paskelbtas Europos Komisijos pasiūlymas šalims kandidatėms dėl kvotų ir tiesioginės paramos įstojus į ES.

Dar šių metų pradžioje Rytų ir Vidurio Europos šalių žemdirbiai su savo nevyriausybinių organizacijų vadovais aptarė Europos Komisijos pasiūlymą bei išreiškė nepritarimą. Kovo mėnesį Rygoje į bendrą konferenciją susirinko Vyšegrado šalių (Lenkija, Čekija, Slovakija ir Vengrija) grupės žemdirbių atstovai, o po mėnesio Čekijoje, Brno mieste, įvyko tarptautinis kongresas, kuriame dalyvavo visų 12 šalių kandidačių į ES žemdirbių nevyriausybinių organizacijų delegatai.

Lietuvos delegacija į kongresą važiavo tikėdamasi, kad daugiau kaip metai aktyviai dirbanti Vyšegrado grupė imsis iniciatyvos ir Brno kongrese bus įsteigta bendra Vidurio ir Rytų Europos žemės ūkio taryba. Tačiau kongresas apsiribojo Komunikatu, kuriame išdėstė nepritarimą ES siūlomoms sąlygoms, išreiškė viltį, kad su šalimis kandidatėmis bus kalbamasi kaip su lygiavertėmis partnerėmis ir nebus siūlomos diskriminacinės narystės sąlygos.

Į gegužės viduryje ŽŪR išsiųstą pasiūlymą Vyšegrado grupės šalims susitikti ir aptarti bendros tarybos steigimo idėją pirmieji atsiliepė kaimynai lenkai. Birželio 6 dieną Varšuvoje susitikę Lenkijos nacionalinės žemės ūkio rūmų tarybos pirmininkas J.Valigura (J.Waligora) ir ŽŪR pirmininkas J.Ramonas aptarė būsimos organizacijos statusą, prioritetus, preliminariai pasiskirstė veiklą inicijuojant Tarybos steigimą.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išrinktas gražiausias 2017-ųjų lietuviškas įmonės pavadinimas

DELFI ir Valstybinė kalbos inspekcija kvietė skaitytojus išrinkti labiausiai patinkantį įmonės...

Kelios įmonės iš Lietuvos pateko į Nyderlandų instituto geriausių darbdavių sąrašą

Abi Lietuvoje veikiančios „ Philip Morris International“ atstovybės ir įmonė „JTI Baltic "...

Verslininkai pasisakė apie sąlygas jiems dirbti Lietuvoje (1)

Verslo kūrimo sąlygas Lietuvoje teigiamai vertina 49 proc. šalies verslininkų, neigiamai – 38...

Žemės ūkio bendrovės vadovas bus teisiamas dėl nesumokėtų mokesčių (2)

Panevėžio teismui perduota byla, kurioje 65 tūkst. eurų mokesčių nesumokėjimu kaltinamas...

„Whirlpool“ visame pasaulyje atšaukia šimtus tūkstančių virdulių (12)

JAV buitinės technikos milžinė „Whirlpool“ paskelbė visame pasaulyje atšaukianti 310...

Top naujienos

Įtariama, kad Santaros klinikų atstovai reikalavo atlygio dėl itin stambių viešųjų pirkimų papildyta Santaros klinikų komentaru (297)

Virš Santaros klinikų pakibo rimtas galimos korupcijos šešėlis. Pareigūnai įtaria, kad klinikų...

Naujos kartos nusikaltėliai norėjo pasirodyti kaip gaidukai: tai – nužmogėjimo viršūnė (225)

Po baisaus ir šaltakraujiško nusikaltimo – atpildo metas: trys Vilniaus rajono gyventojai...

Įspėja apie pavojų – vieno gyvūno kaime gali nelikti (191)

Miškuose masiškai gaišta šernai, afrikinis kiaulių maras (AKM) artėja prie Žemaitijos....

Po Rusijos samdinių žūčių – skandalas Dūmoje: įtraukti labai rimti žaidėjai (219)

Kremliaus pastangos nuslėpti netekčių karinėse pajėgose mastą pastaraisiais metais tapo ypač...

Britanijos kalėjime nusižudė paauglys lietuvis (11)

Britanijoje įkalinimo įstaigoje nusižudė vos 18-kos sulaukęs lietuvis, kuris buvo sulaikytas už...

„Eurovizinėse“ atrankose – skandalas: kaltina sukčiavimu balsuojant (179)

Pirmadienio rytą LRT paskelbė balsavimą ir suteikė progą į atrankas grįžti dviem antrojo...

Dėl klaidos prekybos centre pirkėjai prašomi pasitikrinti banko sąskaitą (2)

Prekybos tinklo „ Tesco “ atstovai pranešė, kad dėl įvykusios sistemos klaidos parduotuvėje...

Lavrovas: jų ten jau tūkstančiai, jie kelia grėsmę Rusijai (139)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas įspėja – tūkstančiai „ Islamo...

Vyrų pokalbis lėktuve vedė iš kantrybės – norėtų, kad lietuviai taip nebemąstytų (22)

Kaip visi puikiai matome, vasario mėnesį žiema Lietuvoje kaip reikiant įsismarkavo. Nuo tokio...

Kibernetinio saugumo centras stebi situaciją dėl „Huawei“ (1)

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos, reaguodamas į...