Bendrovės "Lietuvos dujos" potencialių Vakarų strateginių investuotojų siūlomos investicijos neturės įtakos vertinant finansinį pasiūlymą, jos bus vertinamos tik kaip techninio pasiūlymo dalis.
Gamtinės dujos
Tačiau jei du investuotojai pasiūlytų vienodą akcijų kainą, konkurso nugalėtoju būtų skelbiamas tas, kurio techninis pasiūlymas, įskaitant ir investicijas, būtų geriausias.

Tai numato trečiadienį Vyriausybės patvirtinta bendrovės "Lietuvos dujos" potencialių investuotojų pasiūlymų vertinimo sistema. Dokumentas priimtas greitai ir be jokių diskusijų ir yra skirtas dalyvaujantiems 34 proc. bendrovės akcijų pardavimo strateginiam Vakarų investuotojui konkurse.

Vertinimo sistema, kurią rengė Vyriausybės patarėjas - Prancūzijos banko "BNP Paribas" vadovaujamas konsorciumas, numato, jog pirminiai bei galutiniai potencialių investuotojų techniniai pasiūlymai bus vertinami daugiausia 150 balų, o finansiniai - atsižvelgus tik į pasiūlytą akcijų paketo kainą.

"Iš esmės didžiausia kaina bus pagrindinis vertinimo kriterijus", - žurnalistams po Vyriausybės posėdžio sakė premjero patarėjas privatizavimo klausimais Paulius Vilemas.

Kai kurie nenorėję savo pavardžių viešai skelbti "Lietuvos dujų" specialistai mano, jog tokiomis salygomis "Lietuvos dujos" gali is viso negauti jokių investicijų, kurių bendrovei labai reikia. Jie mano, kad yra būdų priversti investuotoją, valdantį nekontrolinį akcijų paketą, įvykdyti savo investicinius įsipareigojimus.

"Šitam privatizavime bendrovė nieko negaus, nes investicijos nevertinamos, jos neįeina į finansinį pasiūlymą", - BNS sakė vienas "Lietuvos dujų" specialistas.

Anot jo, daroma viskas, kad strateginis investuotojas neturėtų lemiamo balso, vadinasi, bus mažesnė akcijų pardavimo kaina, o taip ruošiama dirva, kad ir Rusijos dujų tiekėjui nereikėtų mokėti didelės kainos. Be to, esama požymių, jog "Lietuvos dujų" valdymo teisę norima perduoti ne Vakarų investuotojui, o koncernui "Gazprom".

"Lietuvos dujos" pageidavo, kad parduodant įmonę kartu būtų leidžiama ir nauja akcijų emisija, kuri užtikrintų investicijas į įmonę.

Ūkio viceministras ir "Lietuvos dujų" privatizavimo komisijos pirmininkas Nerijus Eidukevičius teigė, kad siūlant investuotojui pirkti 34 proc. akcijų, investicijas galima užtikrinti tik leidžiant naują akcijų emisiją ir ją parduodant investuotojui. Vyriausybė priėmė sprendimą parduoti esamas valstybės akcijas, o ne leisti naujų akcijų emisiją.

Pasak N.Eidukevičiaus, net akcininkų sutarties nepakaktų garantuoti sprendimus dėl įstatinio kapitalo didinimo, kad būtų galima užtikrinti investicijas. Tokiems sprendimams reikės kitų "Lietuvos dujų" akcininkų sutikimo, todėl dabar investicijos nebus vertinamos kartu su akcijų kaina.

Pagal Akcinių bendrovių įstatymą sprendimai didinti įstatinį kapitalą priimami dviejų trečdalių akcininkų balsų dauguma.

"Egzistuoja nemaža tikimybė, jog strateginis investuotojas dėl ne nuo jo priklausančių aplinkybių (dėl to, kad pasiūlymui leisti naują akcijų emisiją nepritars Rusijos dujų tiekėjas, įsigijęs 34 proc. akcijų) negalės vykdyti investicinių pasiūlymų. Dėl šios priežasties sunkiai įvykdomi įsipareigojimai dėl investicijų vargu ar gali būti vertinami kaip finansinio pasiūlymo dalis", - mano finansų maklerio įmonės "Jūsų tarpininkas" analitikas Vytautas Plunksnis.

Kita vertus, anot jo, Vyriausybės patvirtinta "Lietuvos dujų" privatizavimo programa numato, jog strateginis investuotojas turi prisiimti įsipareigojimus investuoti, todėl čia patenkama į aklavietę.

"Tokia situacija tik dar kartą parodo didelę Rusijos koncerno" "Gazprom" įtaką "Lietuvos dujų" privatizavimui - jei strateginiam investuotojui nepavyks susitarti su šiuo dujų tiekėju, bendrovės gali laukti "Mažeikių naftos" likimas", - BNS sakė V.Plunksnis.

N.Eidukevičius mano, kad būsimieji "Lietuvos dujų" savininkai patys spręs, kokios investicijos reikalingos ir jas turės daryti. "Bet koks savininkas turės arba išlaikyti įmonę ir investuoti, arba jis praras pinigus, sumokėtus už akcijas", - sakė ūkio viceministras.

Tam, pasak jo, ir yra techninis pasiūlymas, kad investuotojai įrodytų, kad jie yra profesionalūs šitoje srityje ir kad jie žino, ką daryti. "Užtikrinimas, kad jie turės palaikyti kompaniją finansiškai ir vystyti verslą, užprogramuojamas per akcijų įsigijimą", - tvirtino ūkio viceministras.

34 proc. "Lietuvos dujų" akcijų paketo pardavimo strateginiam Vakarų investuotojui konkurse yra du dalyviai - Prancūzijos koncernas "Gaz de France" ir Vokietijos bendrovių "Ruhrgas" bei "E.ON Energie" konsorciumas.

Išankstinius pasiūlymus investuotojai privalo pateikti vasario 18-19 dienomis, o galutinius - balandžio 1-2 dienomis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

44 šalys pasirašė paktą dėl didžiausios pasaulyje laisvosios prekybos zonos Afrikoje (5)

44 Afrikos valstybės pasirašė susitarimą dėl didžiulės laisvosios prekybos zonos sukūrimo,...

Klaipėdos uostas pagal krovą užtikrintai pirmauja Baltijos valstybėse (15)

Klaipėdos uostas pagal krovos apimtis šiemet, kaip ir pernai, pirmauja Baltijos valstybėse ,...

Šiemet alkoholio pardavimas ir akcizų surinkimas sumažėjo (104)

Praėjusiais metais Seimas padidino akcizus visiems alkoholiniams gėrimams, sutrumpino jų...

„Amazon“ darbuotojai Ispanijoje surengė pirmą streiką

JAV internetinės prekybos milžinės „ Amazon “ didžiausio logistikos centro Ispanijoje...

Lietuvos pašto Korporatyvinių reikalų departamentui vadovauja Vaida Budrienė (4)

Lietuvos pašto Korporatyvinių reikalų departamento vadovės pareigas pradėjo eiti buvusi „MV...

Top naujienos

Atvežti vaikai suglumino net visko mačiusius: kaip tai galėjo atsitikti? (184)

Apdaužyti malkomis, sukandžioti gyvių, purvini, žaizdoti, apatiški. Tokios būklės į Raseinių...

Donatas Katkus: Tuminas yra konformistas ir turi atidirbti Rusijai (132)

Režisierius Rimas Tuminas yra konformistas, sovietiško teatro vadovas, kuris, norėdamas...

Didžiausią pasaulyje Šondongo urvą aplankė pirmasis lietuvis: vaizdai užburia (13)

Pasaulio pažinimas keliaujant yra vienas iš didžiausių malonumų. Vieni renkasi didingus kalnus,...

Rinkosi tarp būsto Vilniuje ir saulėtame Ispanijos kurorte: kaina ta pati (126)

Siekdami pabėgti nuo kaulus smelkiančio šalčio ir dažnų liūčių, lietuviai vis labiau ieško...

Vaida Kurpienė apie mitus, kuriais metantys svorį dažnai susižavi be reikalo (5)

Net jei savęs ir nelaikote patikliu aukso lobio ieškotoju, ko gero, jums taip pat būtų nesunku...

Valstiečių gretose – kalbos apie šantažą: teks eiti lauk (682)

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis...

Nelemta mirtis: britas tiesiog nuėjo į kiną (40)

Didžiojoje Britanijoje vyras mirė kine. Kaip praneša „The Telegraph“, jis supanikavo dėl...

Komentatorius Čeponis prisipažįsta: gėda, kad prieš sezoną nurašiau „Žalgirį“ (22)

„Turėčiau dabar raudonuoti. Prieš sezoną Eurolygos apžvalgoje „Žalgiriui“ su nemažu...

Dažna moterų problema sulaukus vaiko: požymiai, kada reikėtų ne juokais susirūpinti

58 proc. mamų po vaiko gimimo pajunta labai netikėtus ir gąsdinančius ženklus, kai norisi čia...

Gerbėjus išgąsdino Antonio Banderaso išvaizda: be antakių ir plaukų renginyje pasirodęs aktorius neatpažįstamas (8)

Filmo pristatyme plika galva ir be antakių pasirodęs aktorius Antonio Banderasas sulaukė daug...