aA
Šių metų penkių mėnesių Lietuvos banko investavimo rezultatai yra teigiami, o iš finansinio turto (užsienio atsargų) investicijų LB pernai uždirbo 176 mln. eurų grąžos. Per pastaruosius trejus metus iš viso – 181 mln. eurų.
Lietuvos bankas uždirbo 176 mln. eurų: didina investicijas į Kiniją
© DELFI / Karolina Pansevič

„2019 metai buvo labai skirtingi, lyginant su 2018 metais. Jei tada dauguma investicijų pasižymėjo neigiama grąža, tai 2019 metai šiuo atžvilgiu buvo labai skirtingi. Dauguma investicijų rūšių turėjo labai teigiamą grąžą, kai kurios – artimos rekordinėms“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė Lietuvos banko Bankininkystės tarnybos direktorius Jonas Kanapeckas.

Anot jo, praėjusiais metais buvo pasiekta dešimtmečio didžiausia investicijų grąža, kuri siekė 4 proc.
Vidutinė su pinigų politikos operacijomis nesusijusio finansinio turto vertė 2019 metais sudarė 4,5 mlrd. eurų. Lietuvos bankas išlaiko stabilų po nepriklausomybės atgavimo susigrąžintų aukso atsargų kiekį – 5,8 t. Pernai aukso investicijų uždarbis sudarė 0,73 mln. eurų.

Finansinio turto pagrindinė paskirtis – padėti užtikrinti Lietuvos ir euro zonos finansų sistemos stabilumą, sudaryti prielaidas šaliai lengviau absorbuoti ekonominius ir finansinius sukrėtimus bei kitas ypatingas aplinkybes.

Lietuvos bankas uždirbo 176 mln. eurų: didina investicijas į Kiniją
© Lietuvos bankas

„Tiek investicinis portfelis, tiek rezervų portfelis sėkmingai susitvarkė su pirmos šių metų pusės iššūkiais“, – sakė J. Kanapeckas.

Padidintos investicijos į Kiniją, JK, Kanadą

Lietuvos bankas nurodo, kad pernai pradėta investuoti į JAV agentūrų būsto paskolomis užtikrintas obligacijas, o šiemet padidintos investicijos į Kinijos, Jungtinės Karalystės ir Kanados skolos vertybinius popierius, taip pat daugiau investuota į pasaulio akcijas.

„Padidinome investicijas į Kinijos vyriausybės vertybinius popierius, dabar į Kiniją esame investavę 200 mln. JAV dolerių, taip pat padidinome investicijas į Kanados ir Jungtinės Karalystės vyriausybių vertybinius popierius, nedraudžiant valiutos kurso rizikos. Tai mūsų tendencija, kad vis didesnę dalį nedraudžiame nuo valiutos kurso rizikos užsienio atsargų“, – sakė T. Garbaravičius.

Kinija labai didelė šalis ir ekonomika, kartu didėja jos kapitalo rinka ir reikšmė. Labai anksti susipažinome su ta rinka. Bus labai sunku kitiems centriniams bankams likti nuošalyje nuo investicijų į Kiniją. Prasminga būti Kinijoje ir ten investuoti, tačiau situaciją reikia stebėti, nes tai specifinė rinka“, – pridūrė jis.

Lietuvos bankas taip pat planuoja mažiau draustis nuo valiutos kurso rizikos.

„Apsidrausti nuo valiutos kurso rizikos yra labai brangu. Investuojant į JAV doleriais išreikštus vertybinius popierius, jei draustume nuo valiutos kurso rizikos, tai praktiškai suvalgo visą pajamingumą“, – sakė T. Garbaravičius.

„Investicijos į nekilnojamąjį turtą būtų viena iš alternatyvų. Mes šiais metais nagrinėjame šią alternatyvą. Investuotume ne į konkrečius objektus. Aišku, tai būtų fondas, kuris investuoja į užsienio šalyse esantį nekilnojamąjį turtą, kadangi tai užsienio atsargos (...) Tai yra analizės objektas ir analizės išvados bus metų pabaigoje“, – sakė T. Garbaravičius.

LB plečia bendradarbiavimą ir su Pasaulio banku, kuriam patikėtas valdyti 300 mln. JAV dolerių portfelis, jį ketinama padidinti, patikint valdyti JAV agentūrų hipotekos obligacijų portfelį.

Taip pat ruošiamasi taikyti kiekybines sistematinio investavimo strategijas (algoritmines strategijas), šiuo metu vyksta testavimas, ruošiamos sistemos. Apie tai daugiau informacijos centrinis bankas ketina pateikti rudenį.

Lietuvos banko Bankininkystės tarnybos direktorius Jonas Kanapeckas pridūrė, kad visos išvardytos priemonės kartu atsižvelgia ir į koronaviruso krizės kontekstą.

„O kaip gali tokios krizės veikti investuotojų pasirinkimus? Lietuvos bankas laikosi nuostatos, kad geriausia priemonė – turėti tokį portfelį, kuris iš anksto pasirengęs dideliems iššūkiams rinkose. Kol kas tai mums ir pavyksta padaryti“, – sakė J. Kanapeckas.

2020 metų pavasario „audra“ atlaikyta

LB teigimu, šiemet sausio-gegužės mėnesiais finansinio turto rezultatas – beveik 90 mln. eurų grąžos, nors tuo metu kainų svyravimai pasaulio finansų rinkose dėl koronaviruso pandemijos kilusio sąmyšio buvo itin dideli.

Pasak LB, tokį rezultatą pasiekti padėjo pažangus investicijų paskirstymo metodas – rizikos paritetas, kurį Lietuvos bankas pradėjo taikyti 2017 metų pabaigoje ir buvo vienas iš pirmųjų tą darančių pasaulio centrinių bankų. Paritetas leidžia maksimaliai išskaidyti investavimo riziką – ji lygiomis dalimis padalijama kuo didesniam rizikos šaltinių skaičiui.

„2020 metų pavasarį „audra“ buvo sėkmingai atlaikyta, tam įtakos turėjo rizikos pariteto metodo taikymas ir jisai pasiteisino. Ir pačios mūsų investicijos – vis dėlto mes stengėmės įtraukti rizikingesnes investicijas, nes pajamingumai labai maži, tačiau netgi per tokią „audrą“ mūsų portfelis atlaikė“, – kalbėjo T. Garbaravičius.

Pasak jo, investavimo aplinka išlieka sudėtinga, neigiamų palūkanų aplinka ir toliau yra didžiausias iššūkis investuojant Lietuvos banko finansinį turtą.

„Ligi šiol investavimo rezultatai buvo pakankamai neblogi. Dar yra penki su puse mėnesio praėję, tad metų rezultatas gali reikšmingai pasikeisti ir mes nenorime sukelti lūkesčių, kad viskas taip ir bus iki metų galo. Rinkos yra tokios „neklusnios“ ir pilnos siurprizų“, – aiškino ekspertas.

Lietuvos bankas uždirbo 176 mln. eurų: didina investicijas į Kiniją
© Lietuvos bankas

Lietuvos bankas turi aukso, rezervų, trumpalaikius ir ilgalaikius finansinio turto portfelius. Bendras 2019 metų finansinis Lietuvos banko pelnas, apimantis ir pinigų politikos operacijas, buvo 25,4 mln. eurų, o į valstybės biudžetą pervesta 13,8 mln. eurų.

Investicijos, nesusijusios su pinigų politika, sudaro maždaug penktadalį viso Lietuvos banko finansinio turto.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.4000

Lietuvos pajūris kartais brangesnis nei Turkija ar Bulgarija: kelionių organizatorius turi paaiškinimą kodėl (177)

Kasmetinius priekaištus dėl itin didelių kainų Lietuvos pajūryje, koronaviruso pandemija...

„Grigeo“ valdyboje Šilerienę keičia Variakojis (5)

Medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio popieriaus gamybos įmonių grupę valdančios...

Seimas siekia uždrausti perpus perpjautas ar supresuotas padangas laikyti perdirbtomis (6)

Seime kelią skinasi pataisos, numatančios, kada padangos būtų laikomos perdirbtomis, o kada –...

Kauno logistikos įmonėje – trys koronaviruso infekcijos: darbuotojai atvyko iš Uzbekijos simptomų turi ir kiti darbuotojai (826)

Vienai Kauno įmonių šios dienos – įtemptos. Liepos 2-ąją iš Uzbekijos į Lietuvą atskridus...

Šapoka – apie galimą antrą koronaviruso bangą: visiškai Lietuvos ekonomikos neuždarysime (157)

Prezidentas Gitanas Nausėda po antradienį vykusio susitikimo su ministru pirmininku Sauliumi...

Top naujienos

Vasariška šiluma grįžta: artėja tiesiog nuostabios dienos

Šiandien mūsų krašto orus ir toliau lems aukštesnio slėgio laukas. Rytas išauš gana saulėtas,...

Parodė nematomą Palangos pusę: turtuolių pliažas, pažinčių skelbimai ir audringų linksmybių namas (79)

Išskirtines ekskursijas Palangoje rengianti Agnė Adomaitytė turistams rodo nematomą šio kurorto...

Gydytoja – apie vitaminų preparatus: turite žinoti, kuo rizikuojate (23)

Pirmadienį žiniasklaidą apskriejo žinia, kad Londone, savo namuose, mįslingai mirė lietuvė....

Kaune nustatyta 18 koronavirusu užsikrėtusių asmenų, atvykusių iš Uzbekistano įmonė laikinai stabdo veiklą; papildyta 20.24 (826)

Vienai Kauno įmonių šios dienos – įtemptos. Liepos 2-ąją iš Uzbekijos į Lietuvą atskridus...

Pasaulinio garso kruiziniai laivai stovi tušti: bendrovės ieško skubių išeičių (29)

Prieš kelias savaites šimtai žmonių rikiavosi prie Glazgo Klaido upės krantų, kad galėtų...

Vilniuje rastas į miškelį įvažiavęs sumaitotas prabangus „Mercedes-Benz“ (75)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje , Vaidilutės gatvėje, prabangus automobilis nuvažiavo nuo...

Grupė Vilniaus žydų bendruomenės narių kreipėsi į šalies vadovus: Kukliansky taip elgiasi nebe pirmą kartą (101)

Po Geros valios fondo pirmininkų Fainos Kukliansky ir rabino Andrew Bakerio iškeltų klausimų dėl...

Tragiška avarija Šalčininkų r.: žuvo „Audi“ vairuotojas, į ligoninę skubiai išgabentos sužalotos mažametės papildyta (105)

Policijos departamentas informavo, kad Šalčininkų rajone įvyko baisi avarija. Pranešama, kad...

Jurga Jurkevičienė

Antidepresantų Lietuva. Koks neįtikėtinai liūdnas Kavtaradzės sukurtas Lietuvos įvaizdis spec. Delfi Plius iš Romos

Po pandemijos pirmą kartą ruošiamės atgal į Lietuvą. Ištroškę vasaros, lietuviškų...

Verslininkas: išmokite dirbti taip, kaip aš – jums seksis, bet nebebūsite nuolatos užsiėmę (10)

Jei žmogus visada labai „užsiėmęs“ ir niekada „nieko nespėja“, dauguma galvoja, kad jis...

|Maža didelių žinių kaina