aA
Vyriausybės parengtuose 2020 metų biudžetų projektuose numatoma reikšminga pajamų iš geresnio mokesčių administravimo suma, kurios pagrįstumas yra kvestionuotinas, todėl valdžios sektoriaus balansas gali būti prastesnis, nei planuojama, taip pat kyla rimtų abejonių, ar projektai atitinka fiskalinės drausmės taisykles, teigia Lietuvos bankas (LB).
© DELFI / Karolina Pansevič

Seimui pateiktoje LB išvadoje dėl 2020 metų biudžeto projektų pažymima, kad abejonių kelia ir tai, ar iš tikrųjų 2020 metais planuojama anticiklinė fiskalinė politika. Anot centrinio banko, projektuose pateikiama informacija rodo, kad fiskalinė politika ir šiemet yra prociklinė, o ne neutrali, kaip buvo planuota rengiant 2019-ųjų biudžetą.

Valdžios sektorius kitąmet gali būti deficitinis

LB vertinimu, valdžios sektoriaus balansas 2020 metais bus prastesnis, nei projektuose planuojamas 0,2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) perteklius.

„Reikšminga numatomo pertekliaus dalis grindžiama papildomomis pajamomis dėl geresnio mokesčių administravimo – 187 mln. eurų, arba 0,4 proc. BVP, kartu nepateikiant įtikinamų priemonių, užtikrinančių, kad papildomos pajamos bus tikrai surinktos“, – teigia LB išvadoje.

Joje pažymime, kad abejones sustiprina ir tai, kad panaši papildomų pajamų suma iš geresnio mokesčių administravimo buvo planuota ir 2019 metais, tačiau iš projektuose pateikiamų skaičių matyti, kad šis planas nėra vykdomas. Ekonomikai augant sparčiau nei prognozuota, šiemet numatomas pajamų iš mokesčių bei socialinių įmokų ir BVP santykis bus 30,4 proc. – mažesnis, nei planuota 2019-ųjų biudžete (30,9 proc.).

LB teigimu, eliminavus administravimo gerinimo pajamas ir atsižvelgiant į centrinio banko naudojamą produkcijos atotrūkio nuo potencialo įvertį, kuris yra didesnis nei naudotas sudarant biudžetų projektus (atitinkamai 2,6 ir 2,2 proc. BVP), valdžios sektoriaus deficitas kitąmet sieks 0,2 proc. BVP.

Pasitvirtinus LB vertinimams, valdžios sektorius deficitinis būtų po ketverių metų pertraukos.

Rizika dėl fiskalinės drausmės taisyklių

Pasak LB, tikėtinas prastesnis, nei numatyta projektuose, valdžios sektoriaus balansas daugiausia prisideda prie to, kad 2020-ųjų projektai netenkina Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstituciniame įstatyme įtvirtintos perteklinio valdžios sektoriaus taisyklės. Pagal ją struktūrinio valdžios sektoriaus balanso absoliuti vertė kitąmet turi būti mažesnė už vidutinio laikotarpio tikslo absoliučiąją vertę ir, palyginti su 2019 metais, sumažėti.

Projektuose teigiama, kad 2020 metais valdžios sektoriaus struktūrinis balansas tenkins šią taisyklę, nes jo absoliuti vertė bus minus 0,7 proc. BVP, kai tuo metu šiemet ji sieks minus 1,4 proc. BVP. Tuo metu LB skaičiuoja, kad šis rodiklis kitąmet sieks minus 1,4 proc. BVP ir bus 0,1 procentinio punkto prastesnis, ne šiemet (minus 1,3 proc. BVP).

LB pabrėžia, kad perteklinio valdžios sektoriaus taisyklės nesilaikoma ir šiemet. 2020 metų biudžetų projektuose nurodoma, kad šiemet laukiamas 1,4 proc. BVP valdžios sektoriaus struktūrinis deficitas, arba 0,6 procentinio punkto prastesnis, nei 2019 metais (minus 0,8 proc. BVP).

„Kad 2019 metais nebus laikomasi Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinio įstatymo nuostatų, Lietuvos bankas atkreipė savo išvadoje Seimui dėl 2019 metų biudžeto projekto. Tai, kad 2019 metais Lietuvoje vykdoma prociklinė fiskalinė politika, nurodo ir Europos Komisija“, – pabrėžė LB.

LB vertinimu, 2020 metais planuojama vykdyti fiskalinė politika taip pat bus prociklinė arba neutrali, o ne anticiklinė, kaip teigiama projektuose.

Planuojamas skolinimasis įtakos finansų sistemos stabilumui neturės

LB teigimu, 2020 metais planuojama pasiskolinti 2,7 mlrd. eurų, tačiau didžioji šių lėšų dalis bus skiriama esamai skolai grąžinti, todėl skolinimasis reikšmingos įtakos šalies finansų sistemos stabilumui nedarys.

„Apie 80 proc. pasiskolintų lėšų bus skirta vidaus ir užsienio skolai grąžinti, o kita dalis bus kaupiama obligacijoms 2021 metų kovą išpirkti. Be to, palūkanų normoms ir toliau mažėjant, toks refinansavimas turėtų sumažinti ateities skolos tvarkymo sąnaudas. Taigi, nors bendra valdžios skola nominaliąja verte 2020 metais padidės, manytina, kad tai reikšmingo poveikio pasitikėjimui šalies finansų sistemos stabilumu nepadarys“, – nurodė centrinis bankas.

LB taip pat pažymėjo, kad ekonomikai augant valdžios sektoriaus skolos ir BVP santykis toliau nuosaikiai mažėja ir šių metų pabaigoje turėtų sudaryti apie 35,1 proc. (2016-ųjų pabaigoje – 41 proc. BVP). Kita vertus, šis santykis vis dar bus reikšmingai didesnis nei prieš 2009 metų krizę (2018-ųjų pabaigoje – 14,6 proc. BVP).

Savivaldybių realus skolos lygis – neaiškus

LB teigiamai vertina planus 2020 metais didinti finansavimą savivaldos institucijoms, išlaikant griežtą jų skolinimosi kontrolę, tačiau pažymi, kad nerimą kelia tai, jog iki šiol nėra aiškus konsoliduotas savivaldos institucijų ir joms priklausančių įmonių finansinių įsipareigojimų dydis.

„Tokia padėtis kelia riziką, kad realus savivaldos institucijų ir įmonių įsipareigojimų dydis gali būti didesnis nei tas, kuris naudojamas vertinant, kaip

savivaldos institucijos ir įmonės laikosi skolos limitų, todėl rekomenduotina imtis priemonių, užtikrinančių tinkamą duomenų apie savivaldos institucijų ir įmonių skolą kokybę“, – pabrėžė LB.

Planuojama, kad savivaldybių skolos limitas kitąmet bus toks pat kaip ir 2019 metais (60 proc.), o Vilniaus miesto savivaldybei jis sumažintas nuo 85 iki 75 procentų.

Savivaldybių įsipareigojimai pagal garantijas dėl jų valdomų įmonių prisiimtų finansinių įsipareigojimų negalės viršyti 10 proc. prognozuojamų savivaldybės biudžeto pajamų, o savivaldybių mokėtinos sumos (išskyrus sumas paskoloms grąžinti) 2020 metų pabaigoje negalės būti didesnės nei jų pradžioje.

Tokie patys apribojimai buvo numatyti ir 2019 metų biudžete.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Prognozuoja chaosą po Naujųjų: dėl naujos tvarkos gali kilti kainos (34)

Padangų gamintojų ir importuotojų atstovai prognozuoja chaosą rinkoje po Naujųjų, vieno arba...

Starkevičius apie dabartines ES didinamas tiesiogines išmokas žemdirbiams: tai nebus laimėjimas (16)

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Kazys Starkevičius sako, kad dabartiniu tempu...

Prašymus atgauti dalį mokesčių už auklių ir remonto paslaugas pateikė 4,5 tūkst. gyventojų (1)

Prašymus atgauti dalį mokesčių už apskaitytas auklių, būsto ir automobilių remontininkų...

Atidarė Suvalkuose naują prekybos centrą lietuviams: pamiršta tai, kas „svarbiausia“ (417)

Suvalkų miesto šiauriniame pakraštyje, prie išvažiavimo į Lietuvos pusę, atidarytas naujas...

Vasiliauskas: euro zonos eksporto statistika nėra pozityviai nuteikianti (5)

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas sako, kad Vokietijos ekonomika po trečiojo...

Top naujienos

Druskininkų reabilitacijos centro darbuotojai papasakojo, kas vyksta už klientų akių: taip yra visoje Lietuvoje (42)

„Paslaugos ir rūpestis, kurį gavau, buvo išskirtiniai; Nuostabi vieta atsigauti po operacijos;...

Ušackas prisimena darbą su Grybauskaite: vadybine prasme tai labai nemokšiška ir netinkama (280)

Maždaug pusmetį šalies vadovės poste praleidusi Dalia Grybauskaitė , 2010 metų sausį...

Po Vokietiją sukrėtusio nužudymo garsus žurnalistas cituoja Landsbergio perspėjimus (497)

Tragiška vyriškio, praėjusį savaitgalį mėginusio sudrausminti Augsburgo aikštėje...

Į greitkelį 116 metų amžiaus automobiliu išvažiavęs vyras sukėlė tragišką avariją (29)

Netoli Londono avariją sukėlė itin retas senovinis automobilis , o jį vairavęs savininkas –...

Kelmėje pareigūnė partrenkė per pėsčiųjų perėją ėjusią moterį (21)

Kelmėje ne tarnybos metu pareigūnė sužalojo garbaus amžiaus moterį.

Vitalijaus Cololo laidotuvėse buvusio Artūro Orlausko neapleidžia viena mintis (27)

Pastaruoju metu humoro pasaulį sukrėtė ne viena mirtis. Neseniai palaidotas Vitalijus Cololo ,...

Dončičių sustabdė trauma, „Spurs“ žaidė rekordinį pratęsimą (1)

NBA pirmenybėse praėjusią naktį sužaisti aštuoni susitikimai. Nemalonumai ištiko Dalaso...

Prognozes paneigęs Kavaliauskas prieš čempioną krito devintame raunde (90)

Ilgai laukta WBO pusvidutinio svorio kategorijos reitingo lyderio Egidijaus Kavaliausko ir dabartinio...

Lietuviai pasidalijo išradingais būdais, kaip be vargo papildomai užsidirbti apvalią sumą (104)

Sėdint namie ant sofos ir galvojant, kaip užsidirbti papildomus šimtą eurų ar du, nieko neįvyks....

Gydytoja – apie šiuo metu ypač aktualias nosies, ausų ir gerklės problemas: kaip išvengti sunkių komplikacijų (3)

Sloga, gerklės skausmas ir užgulusios ausys – dažni žiemos palydovai. Ką turime apie tai...