„Tai grynas mokestinis arbitražas, kai turtas registruojamas kito gyventojo vardu, nepilnamečio, nes tuomet mokesčiai tėvams neskaičiuojami“, – Seimo Biudžeto ir finansų komitete šią savaitę pareiškė viceministrė.

Finansų ministerija vėliau BNS nurodė, kad „šiuo metu galiojančio įstatymo netobulumas leidžia susimažinti mokestinę naštą perrašant turtą giminaičiams“.

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentės Daivos Čibirienės teigimu, vaikams butai dovanojami ne tik dėl mokestinių aplinkybių.

„Visų pirma reikėtų nepamiršti, kad pats perrašymo faktas (notaro paslauga) kainuoja lygiai tiek pat, kiek turto pardavimas“, – BNS pabrėžė ji.

Pasak D. Čibirienės, toks butas tampa vaikų nuosavybe ir tėvai jo nebegalės atgauti, o vaikai sulaukę pilnametystės galės jį parduoti, pakeliauti arba kurį laiką nedirbti: „Yra pavojai, kurie svarbesni nei nekilnojamo turto mokestis“.

Daiva Čibirienė

Asociacijos vadovė taip pat pabrėžė, kad turtas perrašomas vaikui, kai siekiama sukurti jam saugumą tėvų netikėtos mirties, skyrybų atveju, siekiant vaikui užtikrinti pragyvenimą.

Be to, ji mano, kad dabartinė NT apmokestinimo tvarka skatina brangesnį būstą padovanoti vaikams. Anot jos, turėtų būti nustatomas neapmokestinamas dydis, kuris priklausytų nuo visos šeimos dydžio, o ne tik nuo tėvų skaičiaus, kaip yra dabar.

D. Čibirienė pateikė pavyzdį, kaip skiriasi nekilnojamojo turto apmokestinimas šeimose, kur yra abu tėvai ir tik vienas jų: jei šeima be vaikų, jos turtas iki 300 tūkst. eurų neapmokestinamas, o jei vieniša mama su dviem vaikais – tik iki 150 tūkst. eurų.

„Tokiai šeimai reikia daugiau ploto nei dviejų asmenų šeimai, bet dėl didesnio būsto ji baudžiama – apmokestinama papildomai. Todėl tokiu atveju lieka viena išeitis, kad ir tą vieną brangesnį negu 150 tūkst. būstą išdalinti ir padovanoti savo vaikams. Ar tai sukčiavimas? Tikrai ne“, – BNS aiškino ji.

Notarų rūmai BNS teigia, kad nei notarai nėra pastebėję tendencijos, kad nekomercinis NT būtų dažniau dovanojamas nepilnamečiams.

Daugiabutis Vilniuje

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, iš 20,6 tūkst. NT objektų, kurie priklauso nepilnamečiams, daugiausiai yra paveldėti – 13,6 tūkst., o dovanoti – 3,4 tūkst. Maždaug 13 proc. visų tokių objektų savininkas yra tik vienas, o likę maždaug 86 proc. turi daugiau nei vieną savininką.

Jei NT vertė viršija 150 tūkst. eurų ir jis priklauso nepilnamečiui, NT mokestį turi deklaruoti ir sumokėti vienas iš tėvų. Tokio brangesnio NT turi 85 nepilnamečiai: jo vertė – daugiau kaip 20 mln. eurų.

Daugiausia nepilnamečių turi iki 100 tūkst. eurų vertės NT – 6,5 tūkst., jo vertė – beveik 98,35 mln. eurų.

Dabar 2 proc. NT mokestį moka gyventojai, turintys turto, viršijančio 150 tūkst. eurų. Mokant NT mokestį už vaikams priklausantį turtą lengvatos nėra.

VMI duomenimis, už 2021 metus už 65 nepilnamečius tėvai sumokėjo 26,6 tūkst. eurų NT mokesčio.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės