aA
Lietuvoje daugiausiai dėmesio yra skiriama jaunimo verslumo skatinimui, kai egzistuoja kita, galinti daugiau sėkmės pasiekti grupė: 50-iai ir vyresni. Finansininkai ir sociologai laikosi vieningos pozicijos: jei pavyktų paskatinti vyresnių žmonių verslumą, visi gyventume geriau.
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Lietuvoje jauni žmonės yra skatinami kurti verslą, gerai, bet reikia galvoti apie didesnę visuomenės dalį, nes verslo visuomenė nėra vien jaunimas. Dažnu atveju, vyresni žmonės yra sėkmingesni nei jaunuoliai, o savo verslą juos skatina kurti ne fondai ar investuotojai, bet gyvenimas. Su malonumu investuočiau į verslą, kurio pradininkas būtų vyresnis, kad ir 60-ies metų, asmuo - tokie žmonės turi patirties“, - sako „Verslo angelų fondo I“ valdytojas Arvydas Strumskis.

Pasak jo, vyresnis žmogus atsargiau ir pragmatiškiau vertina galimybes, jas ne kartą perskaičiuoja.

Arvydas Strumskis
Arvydas Strumskis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Pastebiu, kad Lietuvoje yra labai jaučiamas jaunystės kultas, kai JAV jau kuris laikas suprasta, kad vyresni žmonės geriau supranta bendraamžius, todėl su franšizėmis dirbantis „McDonald's“ įdarbina pensinio amžiaus žmones, kurie aptarnauja panašaus amžiaus klientus. Lietuva galėtų praturtėti, jei ir kitos visuomenės grupės aktyviau kurs verslus. Žinoma, logiška verslumą skatinti nuo mažens, bet reikia dirbti ir su tais, kurie gimė ir augo kitoje santvarkoje“, - siūlo investuotojas.

Visuomenės geografijos ir demografijos instituto direktorius Donatas Burneika sako, kad jaunimo verslumui skatinti yra keletas priežasčių. Pirma, valstybėse, kur žmonės daugybę metų gyvena toje pat santvarkoje, vyresnio amžiaus asmenims prisitaikyti prie esamų sąlygų ir imtis verslo yra lengviau.

„Kita priežastis - paprastai jaunimui skiriama daugiausiai dėmesio kalbant apie dabartį ir ateitį. Visi tikisi, kad jaunoji karta bus geresnė ir turės daugiau perspektyvų, žinoma, tai nėra teisinga. Sutinku, kad Lietuvoje vyresnių žmonių potencialas yra nepakankamai naudojamas“, - mano pašnekovas.

Mato galimybę visiems gyventi geriau

Akivaizdu, kad visuomenė sensta ir kuo toliau, tuo labiau reikės daugiau remtis vyresnių žmonių darbu, tad juos būtina aktyviau įtraukti į darbo rinką, konstatuoja D. Burneika.

„Kuo geriau bus panaudojamas visos kartos, tuo geriau gyvensime – tai yra faktas. Lietuvoje daug vyresnio amžiaus žmonių nedaro to, ką galėtų verslumo prasme. Antra vertus, yra sektinų pavyzdžių, dalis vyresnio amžiaus žmonių sėkmingai užsiima kaimo turizmu, dirba regionuose“, - kalbėjo specialistas.

Jis primena, kad Lietuvoje yra kita problema: vyresnio amžiaus žmogui netekus darbo, rasti naują darbą nelengva.

„Nuosavas verslas yra alternatyva, tačiau jo reikia mokytis, priimti rizikas. O demografinės problemos akivaizdžiai aštrėja: gimstamumas mažas, o imigrantų nedaug ir nepanašu, kad jų daugėtų“, - apibendrina D. Burneika.

„Mes jau turime rimtų problemų, pavyzdžiui, neaišku, ar „Sodros“ sistema yra pajėgi mokėti visiems žmonėms, kurie taupė pensijai, jau dabar priimame sprendimus pailginti žmogaus darbinį amžių, o tai reiškia, kad vyrui ir moteriai, kuriems yra 50-60 metų dar yra reikalas dirbti daugiau nei dešimtmetį iki pensijos“, - antrina A. Strumskis.

Jis sutinka, tikėtina, kad vyresnio amžiaus žmonės sukurs nedaug technologinių verslų, tačiau jiems neblogai sekasi klasikinės veiklos, pavyzdžiui, nedidelė gamyba ar prekyba.

„Tie, kurie turi daugiausiai išteklių sukurti savo verslui, pakankamai įgūdžių ir ryšių, dažniausiai yra 30-40 metų, bet amžiui didėjant tai padaryti tampa vis sunkiau, nors žmonės gali jo imtis. Visgi, dabar susidaro įspūdis, kad dalis žmonių tampa nebereikalingais“, - apibendrino A. Srumskis.

Ką skatina?

Bendrovė „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) siūlo lengvatines paskolas pradedantiesiems verslą iš Verslumo skatinimo fondo, finansavimas siekia iki 86 tūkst. Lt.

„Finansavimo galimybėmis verslo pradžiai ir plėtrai, įmonėms iki 1 m., aktyviausiai naudojosi jaunimas iki 29 m. amžiaus - apie 36 proc. Vyresni nei 50 m. sudaro beveik 8 proc. visų pradedančiųjų verslininkų. Tad būtent pagal šią priemonę didžiąją dalį sudaro tarpinės amžiaus grupės verslininkai“, - komentavo „Invegos“ rinkodaros vadybininkė Asta Kraujalytė.

Ji dėsto, kad remiantis šių metų birželį „Invegos“ užsakymu atliktu visuomenės ir verslo nuomonės tyrimų, savo verslą dažniau norėtų pradėti vyrai, 18-45 m. apklaustieji, aukščiausio išsimokslinimo, didesnių pajamų grupės atstovai bei miestiečiai. Paskolą verslo pradžiai dažniau ketina imti jaunesni respondentai.

Viešosios įstaigos „Versli Lietuva“ generalinis direktorius Mantas Nocius pasakojo, kad šiuo metu teikiami pirmųjų verslo metų krepšeliai jaunimui iki 30 metų.

„Kitos paslaugos ir renginiai yra skirti visiems. Svarstome, kad reikėtų pirmųjų verslo metų krepšelius dalinti visų amžiaus grupių žmonėms, ne tik jaunimui, kaip kad buvo daroma anksčiau.
Nuo 2010 m. gegužės iki 2012 m. gegužės verslo pradžios krepšelių paslaugos buvo teikiamos visoms amžiaus grupėms, santykis tarp kuriančių savo verslą ir steigiančių įmones jaunų, iki 29 m., ir vyresnių asmenų buvo 32 ir 68 proc.“, - komentavo vadovas.

M. Nocius patvirtino Visuomenės geografijos ir demografijos instituto direktoriaus teiginį: jaunimo verslumas skatinamas ne tik siekiant jiems padėti įsidarbinti, bet kartu tikintis ateityje turėti verslių senjorų.

„Tiek jaunimo, tiek ir bendra verslo kūrimo statistika rodo, kad Lietuvoje didžioji verslo dalis kuriama paslaugų sektoriuje“, - kalbėjo pašnekovas.

Pasak jo, iš paėmusių verslo pradžios krepšelius jaunimo, tik 10 proc. sudaro technologinius verslus kuriantys žmonės, bet populiariausia naujo verslo sritis - mažmeninė prekyba. Ji sudaro apie 70 proc. visų steigiamų verslų su valstybės pagalba.

Darbo jėgos aktyvumas pagal amžių
Darbo jėgos aktyvumas pagal amžių
© DELFI

Tapkite DELFI draugais „Facebook“ ir pirmieji sužinokite svarbiausius Lietuvos ir pasaulio įvykius!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prancūzija, Italija ir Vokietija ruošiasi uždrausti „Facebook“ „Libra“ kriptovaliutą

Prancūzija , Italija ir Vokietija bendradarbiauja ruošiant priemones „Facebook“ „ Libra...

Nausėda: nauji JAV muitai žalingi ir Europai, ir Amerikai (6)

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad nauji JAV muitai Europos Sąjungai pakenks...

Pagal autorines sutartis gautas pajamas siūloma apmokestinti 15 proc. tarifu (1)

Seimo narys konservatorius Arvydas Anušauskas siūlo nedidinti autorinių sutarčių apmokestinimo...

G20 ministrai rems EBPO sprendimą apmokestinti technologijų bendroves

Didžiojo dvidešimtuko ( G20 ) finansų ministrai penktadienį turi pritarti Ekonominio...

JAV įveda 25 proc. muitus lietuviškiems pieno produktams (34)

Jungtinės Amerikos Valstijos įveda 25 proc. importo muitus lietuviškiems pieno produktams.

Top naujienos

Matijošaičio patarėja tapusi Meilutytė: negalvojau labai ilgai (88)

„Labai simpatiška, daug pasiekusi, žinoma plaukikė“, – atsakydamas į klausimą, kodėl į...

LNK: Kauno klinikose ligonei vietoje vaistų sulašino dezinfekcinio skysčio (182)

Absurdas Kaune – vietoje vaistų paauglei į veną sulašino dezinfekcinio skysčio, praneša LNK...

Vijūnėlės dvaras jau nugriautas, bet bauda jo savininkui tebeskaičiuojama (23)

Paskutinę šios savaitės darbo dieną Druskininkuose, Vijunėlės tvenkinio pakrantėje, kur...

Bus kuo pasidžiaugti: laukia išskirtinis savaitgalis ir kitos geros naujienos (2)

Sinoptikai skelbia, kad šis rudens savaitgalis numatomas itin gražus – kai kur temperatūra kils...

Medikai – ne tik su baltais chalatais. Kuo paprastą dieną puošiasi tie, kurie saugo mūsų gyvybes (11)

DELFI Stiliaus projektas „Penktadienio aprangos kodas“ sugrįžta! Šį kartą vykome...

Paaiškėjo daugiau detalių girtą mergaitę pagimdžiusios moters byloje (9)

Klaipėdos teismui teks atversti precedento neturinčią bylą, praneša „Lietuvos ryto“...

Kaip atrodo namas, kuriame gyvena „Sostų karų“ žvaigždė (7)

Emilia Clarke , atlikusi vieną iš pagrindinių vaidmenų „Sostų karuose“ – Daenerys...

Turto prievartavimu apkaltintas striptizo klubo vadovas: atrodė, gerai sutarėme, kartu dirbome

Daugybę metų Vilniuje veikiančio naktinio klubo „ Old Town “ direktorius Jonas Žagminas ir...

Eksperimento dalyviai ruošiasi pirmajam pasaulyje 20 valandų lėktuvo skrydžiui

Ištisus dešimtmečius keliautojai stoiškai kentėjo „džetlagą“ (angl. jet lag , ilgo...

Sveikatos specialistai įspėja: situacija dėl pavojaus Alytuje pagražinta, viskas daug rimčiau (129)

Nors Aplinkos apsaugos agentūra praneša, kad dėl oro taršos Alytuje, kur trečią parą dega...