aA
Lietuvos įmonėse šiemet aptikta penktadaliu daugiau nei pernai salmonelėmis užterštos paukštienos, kurios didžioji dalis – iš Lenkijos. Nors įmonės pačios renkasi, iš kokių tiekėjų pirkti žaliavą, Maisto ir veterinarijos tarnyba tikina, kad kontrolės priemonės veikia, o atvejų daugėja, nes dažniau tikrinama.
žalia mėsa, salmonelė
žalia mėsa, salmonelė
© DELFI montažas

Tuo metu dalis prekybininkų sako, kad pasikartojus atvejams, kai nesaugi vištiena atkeliauja iš tų pačių tiekėjų, produkcija iš jų nebeperkama, tuo metu kiti teigia tiekėjų nekeičiantys, nes bakterijų turi visa mėsa.

Per penkis šių metų mėnesius šalyje neleista realizuoti daugiau kaip 100 tonų vartoti netinkamos užkrėstos paukštienos – 26 proc. daugiau nei pernai.

Tarnybos vadovo pavaduotojas Mantas Staškevičius sako, kad ji negali uždrausti Lenkijos įmonių produkcijos, o įmonės pačios vertina riziką ir atsisako nesaugių tiekėjų, nenorėdamos rizikuoti savo reputacija ar gauti baudų.

„Įmonės pačios vertina ir dirba su ta rizika, kad produktas su tokiu jautriu patogenu nepatektų vartotojams. Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungoje yra laisvas prekių judėjimas ir įmonės pačios sprendžia, iš kur žaliavas pirkti, kokį kiekį ir kaip dažnai. (...) Jeigu tai Lenkijos tiekėjas, mes lenkams negalime uždrausti, galime tik rekomenduoti“, – BNS sakė M. Staškevičius.

Pasak jo, nustačius nesaugų maisto produktą, informacija apie tai siunčiama Europos Komisijai, pranešimą gauna ir visos Europos Sąjungos šalys – tai reiškia, kad įmonės kontrolė bus sustiprina, visos siuntos iš jos bus tikrinamos.

„Šito įmonės tikrai nenori, jos saugo savo klientus. Išaiškėjus, kad toje įmonėje nustatyta salmonela, pati įmonė ateityje tos žaliavos nepirks. Kitas dalykas, yra baudos ir žinomumas, kad ES tokia įmonė yra nesaugi ir niekas iš jos nenorės pirkti“, – sakė M. Staškevičius.

Jo teigimu, įmonėms, kuriose randama nesaugios paukštienos, skiriamos baudos nuo 144 iki 3 tūkst. eurų, o jei žala didesnė, žmonės apsinuodija, bauda gali išaugti ir iki 10 tūkst. eurų.

„Jei įmonei reikės nuolat atšaukti produktus iš rinkos, tai su jais niekas nedirbs, nei prekybos centrai, nei perdirbimo įmonės, nes rizika yra didžiulė, niekas nenori kad apsinuodytų, kad vartotojas nebesirinktų jų produktų, dėl to jie tinkamai privalo tuos dalykus vertinti ir žiūrėti žaliavas“, – sakė M. Staškevičius.

Be to, jei pažeidimas nustatomas ne pirmą kartą, įmonė gali būti įtraukiama į nepatikimų įmonių sąrašą – tai reiškia, kad ji negalės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Šiuo metu svarstoma į tokį sąrašą įtraukti įmones „Sanitex“, „Rivona“, „Juspa“, „Orteda“, „Delikana“,„Baltic foods“, „Vestey Foods Baltic“, „Alevista“ ir „Romega“.

Alytaus mėsos gaminių prekybos įmonės „Juspa“ vadovas Justinas Pašukonis sako, kad joje buvo du atvejai, o užkrėsta paukštiena pirkta iš dviejų skirtingų tiekėjų Lenkijoje.

J. Pašukonio teigimu, iki šiol paukštiena įmonėje nebuvo atskirai tikrinama, tačiau tarnybai aptikus salmonelių, įmonė ketina prašyti tiekėjų įrodymų, kad mėsa yra saugi.

„Imamės visų reikalingų priemonių, renkam iš rinkos, žiūrim, bet tas pats tyrimas užtrunka gan ilgai, jau būna išparduota ta vištiena. Pati Lenkijos veterinarijos tarnyba juos patikrina, pas mus iš vieno tiekėjo, iš kurio rasta, jie patys nebeveža tos paukštienos į Lietuvą“, – BNS sakė J. Pašukonis.

„Prašysim iš tiekėjų kad reguliariai tiektų salmonelos tyrimų protokolus (...) Jei iš to paties tiekėjo kartosis, vienareikšmiškai, mes su juo nebedirbsime“, – pridūrė jis.

Kauno rajono mėsos perdirbimo įmonės „Alevista“ vadovas Algirdas Prochorskis sako, kad visa paukštiena tokią bakteriją turi ir „jokia čia naujiena“.

„Paukštiena, kaip ir visos daržovės, kaip ir vaisiai, kaip ir mėsa, ji turi bakteriją, tiesiog čia yra politiniai žaidimai, „KG Group“ užsakinėja veterinarijoje, kad iš mūsų tuos tyrimus imtų, o jų lietuviškos niekas netiria. Nors ir lietuviškoje lygiai tas pats yra“, – BNS sakė A. Prochorskis.

Anot jo, net nustačius nesaugią paukštieną, perkama iš tų pačių tiekėjų.

„Mes ir toliau iš tų pačių perkam. Kaip jūs įsivaizduojate, jeigu visa paukštiena yra tokia, nėra išskirtinai, kiekvieną kiek tikrintumėt (...) 20 tyrimų padarysit, reiškia 20-yje rasit. Tai reiškia, visą paukštieną iš „Maximų“, „Iki“ ir utilizuosit? Aš abejoju. (...) Kiek mirę, kiek apsinuodiję? Nė vienas“, - sakė jis.

Maisto ir veterinarijos tarnyba ne kartą skelbė ir apie „Norfos“ parduotuvėse aptiktą nesaugią paukštieną. Tinklo atstovo spaudai Dariaus Ryliškio teigimu, įmonė nuolat tikrina įvežamą produkciją, tačiau tarnyba turėtų imtis priemonių, kad nesaugios partijos apskritai neįvažiuotų į Lietuvą.

„Saugumas galėtų būti dar aukštesnio lygio, jei tarnyba pasinaudotų valdingais įgaliojimais ir imtųsi priemonių (galbūt tarptautiniu lygmeniu), kad kartais pasitaikančios nesaugios paukštienos partijos, įvežamos ES šalių įmonių (turinčių visus reikalingus kokybės ir saugos sertifikatus), apskritai negalėtų pasiekti prekybos taškų mūsų šalyje“, – komentare BNS teigė „Norfos“ atstovas.

BNS
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
1.8571

Šermukšnytė-Alešiūnienė – apie agromaisto sektorių ir siekius: uždraudėme darbe naudoti žodį problema (1)

„Lietuva turi visas galimybes tapti pilotine agro techo šalimi“, – sako skaitmeninio inovacijų...

Mirė buvęs „Ignitis“ generalinis direktorius Darius Montvila (1)

Liūdna žinia apie buvusio „Ignitis“ generalinio direktoriaus Dariaus Montvilos mirtį...

Kylančios kainos ir klientų mažėjimas: daliai verslininkų situacija jau dabar – tragiška (4)

Metinė infliacija pasiekia vis naujas aukštumas – ir toliau brangsta tiek prekių, tiek...

Naftos, išgaunamos ne Rusijoje, kiekiai auga, bet lėtai: Europos rinką tikimasi perimti pamažu

Nors naftos kartelis OPEC+ anksčiau žadėjo naftos gavybą padidinti 650 tūkst. barelių per...

Verslas PliusAurimas Perednis, laida „Iš esmės“

Naujas valdžios planas – griežtesnė automobilių kontrolė ir techninė apžiūra: nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius (26)

Kovodama su oro tarša miestuose valdžia nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius....

Top naujienos

Gyventojai pasidalijo sąskaitomis pasirinkus elektros tiekėją: pamačius dvigubai išaugusią sumą dreba ir rankos, ir kojos (1)

Šią savaitę daugiau kaip 660 tūkst. nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkusių Lietuvos...

Delfi PliusAnastasija Fedčenko

Okupuotuose Ukrainos miestuose – siaubą rusų kariams keliantys ženklai

Laikinai rusų pajėgų užimtos Ukrainos teritorijos nepasiduoda, rusų kariams čia visai nesaldu,...

Karštis nesitrauks, bet debesų bus daugiau: kai kur trumpai palis, gali kilti škvalas

Sekmadienio dieną aukšto atmosferos slėgio laukas pasislinks rytų link ir Lietuva išliks jo...

Žiniasklaida: Bučos skerdikai sunaikinti, bet tai dar ne viskas (8)

Iš žiaurumuose Bučoje dalyvavusios 64-osios Rusijos Federacijos atskirosios motorizuotosios...

Ekstremalus šuolis „Karklėje“ jaunuoliui baigėsi nelaimingai: į įvykį atskubėjo medikai

Be skirtingų atlikėjų gausos festivalis „ Karklė “ lankytojams siūlo ir kitų įvairių...

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusijos kariuomenės vadovybėje prasidėjo chaosas (6)

Rusijos generolai daro viską, kad tik jų neišsiųstų į karą Ukrainoje , nenori rizikuoti savo...

Atsargos pulkininkas: rusai jau stengiasi iš paskutiniųjų, bet ukrainiečiai turi gerą planą

Britanijos gynybos sekretorius Ben Wallace pareiškė, kad rusų veržimasis Ukrainoje buksuoja ir...

Su vėjeliu: Lietuvos merginų rinktinė – Europos čempionato finale (1)

Lietuvos jaunių merginų (iki 18 metų) rinktinė šeštadienio vakarą Heraklione, Graikijoje,...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: tokios radiacijos grėsmės Europai nebuvo net Šaltojo karo laikais

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnybos ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų...