Per pirmąjį šių metų pusmetį į Lietuvą atvyko 6,7 procento mažiau užsieniečių. Lietuvos banko duomenimis, pernai iš turizmo buvo gauta apie 1,9 milijardo litų pajamų. Tai beveik 22 procentais daugiau nei 2001 metais. Tačiau šiemet ši pajamų gysla, matyt, bus gerokai užakusi.
Vilnius, Gedimino prospektas
© ELTA
Jautri rinka

Turistų srautai į mūsų šalį daugmaž nusistovėję: iš Rusijos atvyksta 29 procentai, maždaug tiek pat sudaro svečiai iš Latvijos, perpus mažiau - iš Baltarusijos, o lenkai - vos 9 procentus atvykėlių.

Šio verslo specialistai tvirtina, kad įvažiuojamojo turizmo sumenkėjimą šiemet lėmė atvykėlių nenaudai pakeistas muitų režimas. Dėl to per pirmąjį pusmetį svečių iš Baltarusijos sumažėjo net 21,5 procento, iš Latvijos -12,1, o iš Rusijos - beveik 10 procentų.

Sunku pasakyti, kiek jie būtų palikę pinigų mūsų viešbučiuose, kitose aptarnavimo sferose. Statistikai džiaugiasi, kad įspūdingai padaugėjo svečių iš Jungtinės Karalystės ( 64,7 proc.), Ispanijos (41,1), Nyderlandų (31,8), kai kurių kitų valstybių. Tačiau šie dideli skaičiai iš esmės yra todėl, kad iki šiol tokių turistų dalis buvo labai menka.

Atvykėliai labai jautriai reaguoja į iš pirmojo žvilgsnio, atrodytų, nevertus dėmesio dalykus. Štai pernai, Valstybinės sienos apsaugos duomenimis, atvyko apie 4 milijonai užsieniečių. Ypač sumažėjo kaimynų latvių. Kodėl? Todėl, kad nuo kovo mėnesio atvykstantiems į Lietuvą buvo įvestas privalomas civilinis automobilių draudimas. O lankytojų srautą iš Rusijos pristabdė ir senų automobilių įvežimo į šią valstybę muitų pakėlimas. Vienadieniai lankytojai iš kaimyninių valstybių pas mus rečiau važiuoja ir dėl to, kad... Gariūnų turguje išaugo prekių kainos.

Sunkios viešbučių dienos

Viena iš sričių, kuri labai jautriai reaguoja į užsienio svečių srautus - viešbučių, motelių, kempingų valdytojai. Ypač įtempta viešbučių konkurencija Vilniuje, kuriame pastaruoju metu beveik kaip grybai po lietaus dygsta vis nauji, plečiami ir modernizuojami seni svečių apgyvendinimo namai.

Dauguma orientuojasi į pačius turtingiausius svečius, nors prabangiuose viešbučiuose apgyvendinamas tik kas trečias kambarys.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vykdančioji direktorė Eglė Dilkienė patvirtino, kad mažai statoma ekonominės klasės svečių namų. Ne visi užsieniečiai studentai bei mažiau turtingi svečiai gali už nakvynės naktį mokėti po 200 ar 400 litų. Direktorės nuomone, pigesni viešbučiai dar neišnaudoję galimybių, o brangiųjų rinka bent Vilniuje jau senokai perpildyta. Net Pasaulio lietuvių dainų šventė padėties viešbučių versle iš esmės nepagerino. Per pirmąjį ketvirtį apgyvendinimo įmonėse buvo apsistoję apie 111 tūkstančių svečių, iš jų viešbučiuose - 76400, arba 3,9 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu laiku. Statistikos departamento duomenimis, per pirmąjį ketvirtį Vilniaus viešbučiai sulaukė daugiau kaip 38 tūkstančių svečių, arba 5,1 proc. mažiau nei tuo laiku pernai.

Viešbučių ir motelių periferijoje yra kur kas mažiau, tačiau ir svečių srautas regionuose kur kas menkesnis. Sakykim, prieš gerą penkmetį Kaune per metus apsilankė tik 1124 užsieniečiai, šiuo metu - 6-7 kartus daugiau. Už naktį, praleistą apartamentuose, kauniečiai prašo apie 500 litų. Kauno viešbučių užimtumo koeficientas tesudaro 24-29 procentus. Pagrindiniai svečiai - iš Šiaurės, Vakarų ir Rytų Europos bei NVS šalių.

E.Dilkienė tvirtino, kad restoranų ir kitų maitinimo įmonių padėtis kiek geresnė, nes juose lankosi ne tik valstybės svečiai, bet ir turtingesni tautiečiai.

Laukiama šviesesnės ateities

Dėl turizmo ryšių pasirašyta nemažai tarpvalstybinių susitarimų, užsienyje atsidaro turizmo agentūros. Nemažai tikimasi teigiamų šioje srityje naujovių, kai Lietuva taps ES nare. Pavyzdžiui, tada dukart padidės kompensacijos dėl lėktuvų skrydžio atšaukimo, bus galima susigrąžinti pinigus ir dėl kelioms valandoms atidėto skrydžio. Iki šiol vis nepavyksta susitarti su Lenkijos pasieniečiais, kad turistiniai autobusai būtų leidžiami be eilės. Lietuvos pasieniečiai taip ir daro, bet kaimynams atrodo kitaip.

Lietuvoje stengiamasi pasitelkti ir užsienio fondų paramą. Pavyzdžiui, Tauragės rajone, Pagramančio kaime, bus pristatomas 120 tūkstančių eurų vertės vandens turizmo projektas. Net 106 tūkstančius eurų žada kompensuoti tarptautinė PHARE programa. Numatoma 140 kilometrų vandens trasa Jūros ir Nemuno upėmis, bus įrengta 12 poilsiaviečių, bus galima išsinuomoti daug turistinio inventoriaus. Manoma, kad svečių padaugės ir Klaipėdoje, nes naujoje prieplaukoje jau gali švartuotis stambūs kruiziniai laivai. Šiemet tikimasi sulaukti 25 gražuolių laivų. Dėl turistų aptarnavimo organizacinių nesklandumų, pramogų Klaipėdoje stokos mūsų viltys gana kuklios. Rygoje kasmet apsilanko pusšimtis, o Talino uoste - net 235 kruiziniai laivai.

Papildoma turistų trauka į Lietuvą turėtų tapti ir netoli Vilniaus esančiame Europos centro parke planuojami įrengti pasaulinio standarto golfo laukai.

Nuo seno garsėja mūsų kurortai, bet sanatorijų krizė, jų privatizavimo peripetijos menkino ir užsienio pacientų priėmimo galimybes. Tačiau ir šioje srityje atsiranda vilčių. Pavyzdžiui, žurnale “Newsweek” birželio mėnesį buvo paskelbta, kad geriausias Europoje balneologijos kurortas yra Druskininkai, kuriame neseniai atnaujintos ir modernizuotos gydyklos.

Mažiau išvažiuoja ir lietuvių

Pernai apie 3,5 milijono išvykusių mūsų piliečių užsienyje išleido daugiau kaip 1,2 milijardo litų - net 42 proc. daugiau nei 2001 metais. Tai nereiškia, kad visa tauta “sėdo į ratus” - dalis žmonių važiavo daugelį kartų. Apie 84 procentai vyko automobiliais, oro uostų paslaugomis naudojosi tik apie 5 procentai, o jūrų transportu - dar mažiau.

Per pirmąjį šių metų pusmetį į užsienį buvo išvykę apie 1,7 milijono šalies gyventojų. Tai beveik procentu mažiau nei pernai. Tačiau jau kelinti metai auga vietinis turizmas. Pernai kolektyvinio apgyvendinimo įmonėse gyveno 371 tūkst. mūsų gyventojų. Ne prastesni ir šių metų rezultatai. Deja, mažėjant ligonių kasų finansavimui, net ketvirtadaliu sumažėjo besigydančiųjų sanatorijose. Tačiau tiek pat šiemet padidėjo tautiečių nakvynių kaimo turizmo sodybose. Šis verslas sparčiai auga ir jau pradeda sudaryti konkurenciją turizmo verslo rykliams didžiuosiuose miestuose.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Klaipėdos uosto valdyboje neliko Vytauto Grubliausko

Klaipėdos uosto valdyboje nebeliko nuo praėjusių metų vasaros joje dirbusio uostamiesčio mero...

Siūlo daugiau išimčių, kada netaikyti „Sodros“ įmokų „grindų“ (12)

Šiemet įvestų „ Sodros “ įmokų „grindų“ konservatorė Gintarė Skaistė siūlo...

Atlyginimų augimas išsikvepia, bet daugelio laukia geras pokytis (152)

Po įspūdingo praėjusių metų spurto Lietuvos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti, nepaisant to...

„Barbora“ planuoja tolesnę plėtrą (10)

Maisto ir kasdienio vartojimo prekių elektroninės parduotuvės „Barbora“ darbuotojų skaičius...

Siūloma neriboti azartinių lošimų reklamos (29)

Ministrų kabinetas trečiadienį svarstys Seime nagrinėjamus įstatymų pakeitimus, kuriais siūloma...

Top naujienos

Prodiuseris atskleidžia LRT transliacijų užkulisius: štai kodėl viskas tiek kainuoja (901)

"Valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui kalbant apie „skandalingą informaciją“, kurią...

Išgirdęs tokį kūdikio verksmą – jo nebeužmirši: gydytojai perspėja apie pražūtingą moterų įprotį išduoda ir veidas (19)

„Kūdikis užrėkia tokiu gailiu riksmu, kurį vienąkart išgirdęs gydytojas – niekada...

Ieškomas ginkluotas nusikaltėlis, ant kojų sukeltos didelės policijos pajėgos blokuojamas Joniškis (147)

Šiaulių apskrities policija informuoja, kad ieško su organizuotu nusikalstamumu susijusio asmens,...

Konstitucinis Teismas tarė žodį dėl vaiko priežiūros išmokų „lubų“: ką tai reiškia tėvams (12)

Trečiadienį Konstitucinis Teismas priėmė tėvams svarbų sprendimą – vaiko priežiūros...

Nauja teorija apie „ypatingus“ rusus: skleidžia mitą apie Leningrado blokadą tarp „ypatingųjų“ – ir Putinas (104)

Mokslininkai paneigė teiginius, nuskambėjusius režisierės Eleonoros Lukjanovos filme „Blokados...

Atlyginimų augimas išsikvepia, bet daugelio laukia geras pokytis (152)

Po įspūdingo praėjusių metų spurto Lietuvos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti, nepaisant to...

Siūlo daugiau išimčių, kada netaikyti „Sodros“ įmokų „grindų“ (12)

Šiemet įvestų „ Sodros “ įmokų „grindų“ konservatorė Gintarė Skaistė siūlo...

Visuomenės veikėjai atskleidė, už kurias iniciatyvas sirgs konferencijoje „Idėja Lietuvai“

Jau kitą ketvirtadienį, vasario 1 dieną, Vilniuje vyks idėjų ir pokyčių konferencija „Idėja...

Medikė Vokietiją iškeitė į Lietuvą ir per metus suprato, ką padarė (108)

Lina Jankauskaitė – viena iš, sutikime, nedaugelio medikų , kurie, priešingai populiariai...

Vokietija sukrėsta: 15-metis motinos akivaizdoje peiliu dūrė aukai į kaklą (57)

Vokietijos policija sulaikė 15-metį moksleivį, kuris įtariamas antradienį peilio dūriu į...