Kitų metų balandį turėtų įsigalioti vadinamasis REACH reglamentas, kuris bus be išimties taikomas visai Europos chemijos pramonei, rašo dienraštis "Lietuvos rytas".

"Daug chemijos pramonės įmonių žaliavas perka Rusijoje, bet įsigaliojus REACH reglamentui medžiagas greičiausiai teks pirkti ES šalyse. Taigi keisis ir tiekėjai, ir kainos vartotojų nenaudai", - sakė Lietuvos kosmetikos ir buitinės chemijos gamintojų asociacijos "Likochema" vykdomoji direktorė Inara Joniškienė.

Toms įmonėms, kurios nesugebės įregistruoti gamyboje naudojamų chemikalų ir įrodyti, kad jie nekenksmingi, teks užsidaryti.

Lietuvos chemijos pramonės įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Giedrius Mažūnaitis mano, kad chemijos medžiagų registracija įmonėms bus per brangi. "Todėl mažesniems teks vienytis, burtis į konsorciumas. Nėra ko slėpti - chemijos pramonės produkcija dėl to tik pabrangs", - sakė jis.

Specialistų nuomone, įsigaliojęs REACH pristabdys investicijas į mokslinius tyrimus. Be to, chemijos pramonės įmonės bus priverstos galvoti apie gamybos perkėlimą į ne ES šalis, kuriose negalioja reglamentas.

Tačiau REACH šalininkai teigia, kad, įsigaliojus naujajai tvarkai, daugiau neturėtų kilti skandalų dėl gaminyje esančių medžiagų, turinčių pavojingų savybių.

Nauja tvarka įpareigos gamintojus, importuotojus iki galo ištirti cheminių medžiagų poveikį bei įrodyti, kad ji yra saugi. Be to, pavojingas medžiagas teks keisti mažiau pavojingomis.

Kol kas dar niekas neskaičiavo, kiek tai kainuos chemijos pramonei. Neoficialiomis žiniomis, nauja tvarka įmonėms kainuos mažiausiai 250 mln. litų per metus. Įmonės savo lėšomis ištirs chemikalų poveikį, juos registruos.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją