aA
Dvigubai didesnis atlyginimas „į rankas“, bet ir dukart brangesnės bulvės, ruginė duona, maždaug perpus daugiau kainuojanti kiauliena, degtinė, kiaušiniai, sviestas. Tai – penkerius metus Europos Sąjungoje (ES) esančio statistinio lietuvio kišenės situacija. Profesorius Jonas Čičinskas mano, kad šalis išlošė daug, tačiau ES pragyvenimo lygio vidurkį vytis teks maždaug 15 metų.
Lietuvai vytis Europą teks dar bent 15 metų
© Corbis
Lyginant 2004 m. vasario ir šių metų vasario kainas matyti, kad daugiausiai kito bulvių (nuo 0,58 Lt iki 1,31 Lt), ruginės duonos kilogramo (nuo 2,14 Lt iki 4,52 Lt) kainos, o, vertinant pagrindinių prekių kainas, vienintelis cukrus šiuo metu yra kiek pigesnis nei prieš penkerius metus.

Statistikos departamento duomenimis, litras 2,5 proc. riebumo pieno, prieš penkerius metus kainavęs 1,62 Lt, šiandien atsieina apie 2,3 Lt. Dešimt kiaušinių lentynose taip pat pabrango – nuo 2,86 Lt iki 4,35 Lt.
Kilogramas kiaulienos su kaulu per penkerius metus pabrango maždaug 5 Lt – nuo 8,39 Lt iki 13,5 Lt, kilogramo sviesto kaina padidėjo apie 6 Lt – nuo 11,7 Lt iki 17,7 Lt.

Litras degtinės šiuo metu kainuoja maždaug 13 Lt daugiau nei prieš penkerius metus, tuo tarpu populiariausias 95 markės benzinas brango apie 0,8 Lt/l, elektra – 8 ct/kWh.

Tačiau per penkerius narystės ir svaiginančio ekonomikos augimo metus didėjo ne tik prekių ir paslaugų kainos, bet ir gyventojų pajamos. Vidutinė senatvės pensija padidėjo nuo 372 Lt iki 810 Lt, minimalus atlyginimas išaugo nuo 500 Lt iki 800 Lt, vidutinis mėnesio atlygis išaugo nuo 1149 Lt neatskaičius mokesčių arba 835 Lt „į rankas“ iki 2319 Lt neatskaičius mokesčių arba 1773 Lt po mokesčių.

Šiuo metu lietuviai yra pasiekę maždaug 60 proc. vidutinio ES išsivystymo lygio, narystės pradžioje gyvenimo kokybė Lietuvoje buvo prastesnė – apie 40 proc.

Statistikos departamento duomenimis, per penkerius buvimo ES metus Lietuvoje gyventojų skaičius sumenko nuo 3,425 mln. iki 3,346 mln.

2004 m. nedarbo lygis šalyje siekė 11,4 proc., o šį balandžio pabaigoje – 8,6 proc.

PrekėKaina Lt 2004 m. vasarisKaina Lt 2009 m. vasaris
Ruginė duona, kg2,144,52
Kiauliena su kaulu, kg8,3913,5
Sviestas, kg11,717,7
2,5 proc. pienas, l1,622,3
Kiaušiniai, 10 vnt.2,864,35
Aukščiausios rūšies miltų batonas, kg2,795,11
Cukrus, kg3,243,21
Bulvės, kg0,581,31
Degtinė, l2437,2
95 markės benzinas, l2,43,2
Elektra, 1 kWh0,290,37

Šaltinis: Statistikos departamentas

ES vidurkį vysimės 15 m.

„Jeigu nebūtume įstoję į ES, greičiausiai būtume „balta varna“ tarp pokomunistinių valstybių (nes kitos būtų įstojusios – DELFI). Galbūt mes turėtume daugiau savų bankų, draudimo bendrovių, bet jos būtų senoviškos, silpnesnės, neturėtų tiek kapitalo ir turbūt įvairiausių aferų daugiau turėtume. Bendra nuspėjama išvada – mes būtume mažiau pertvarkę savo ekonomiką link prekybos su Vakarų partneriais, ji būtų buvusi sunkesnė, o su Rusija, Ukraina – lengvesnė. Gamintume labiau, ko reikia mūsų klientams Rytuose, o tai reiškia, kad specializuotumėmės mažiau technologiškai reikliose šakose. Žodžiu, nieko gero tikrai nebūtų“, – DELFI sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, profesorius Jonas Čičinskas.

Jo žodžiais, per penkerius narystės metus Lietuva savo galimybes išnaudojo maždaug 75 proc., o ES pragyvenimo lygio vidurkį vysis maždaug 15 metų. 

Didžiausiu nepadarytu darbu jis įvardijo pernelyg menką ekonomikos modernizavimą, o vienais svarbiausių pasiekimų – į Vakarus perorientuotą prekybą, neblogą struktūrinių fondų panaudojimą.

„Labiausiai neišnaudojome galimybės struktūriškai pertvarkyti mūsų ekonomiką, nors pati prekyba persiorientavo į Vakarų rinkas. Praėjo penkeri metai nuo narystės, tačiau mes nelabai pasikeitėme savo gamybine specializacija“, – sakė jis.

Taip pat, anot jo, mūsų žemės ūkį reikėtų daryti konkurencingesnį, daugiau į jį investuoti. „Lietuvoje, kiek bepagaminsi, bus galima parduoti ir iš to gyventi“, – sakė profesorius.

J. Čičinsko teigimu, stambių investuotojų atėjimas į Lietuvą duotų postūmį mūsų ekonomikai. Jis viliasi, kad tai vieną dieną nutiks.

„Airiją iškėlė milžiniškos investicijos ne iš ES. Todėl negalima sakyti, kad šią šalį iškėlė ES struktūriniai fondai ar airių protingumas, tai padarė užsienio investicijos lygiai taip pat kaip Slovakijoje, kur investuotojai pastatė kelias dideles automobilių gamyklas, elektronikos prekių surinkimo gamyklą. Aš sakyčiau, kad Lietuva eina panašiu keliu kaip Airija, kenčia, laukia tų investicijų, dirba, bet nesulaukia. Bet sulauks, aš manau“, – teigė jis.

Pašnekovo teigimu, po įstojimo į ES Airija maždaug dvidešimt metų buvo valstiečių šalis, o staigus ekonomikos kilimas prasidėjo gerokai vėliau, kai pasikeitė šalies ekonominė politika ir JAV investuotojai atrado šią šalį.

„Negali taip būti, kad vienoje šalyje ir toliau telktųsi investicijos, pavyzdžiui, Slovakijoje ar Estijoje, o kitos liktų pamirštos. Jeigu ten gerai sekasi, tai gerų ir panašių vietų ieškojimas skleisis ir kitur. Manau, kad sulauksim investicijų“, – prognozavo J. Čičinskas.

Lietuva moka emigruoti

„Mūsų vyriausybių kaita, žmonių judėjimas neleido mums išmokti daugiau darbo, šalies administravimo kultūros. Mūsų geros praktikos pasisėmimas nėra pakankamas“, – apie penkerius narystės metus kalbėjo jis.

Taip pat esą vienas skaudžiausių šalies praradimų per penkerius metus – milžiniška gyventojų emigracija.

„Mes, lietuviai, mokame emigruoti. Ir prieš Pirmąjį pasaulinį karą, ir ypač po Antrojo pasaulinio karo, trečia banga plūstelėjo po Nepriklausomybės atkūrimo. Nieko nepadarysi, jeigu ekonomika silpna, žmonės ieško, kur geriau. Paskui emigracija labai sustiprėjo dėl didelio nedarbo, kuris buvo labai didelis ypač mažesniuose miestuose. Sunku pasakyti, ką būtų buvę galima padaryti stabdant didžiulį nedarbą“, – svarstė pašnekovas.

 
Šiuo metu ES priklauso 27 šalys.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Teismas: „Uncle Sam's“ baro valdytojai alkoholio licencija panaikinta teisėtai (1)

Vilniaus savivaldybės sprendimas panaikinti alkoholio prekybos licenciją bendrovei „Dėdė...

Šokolado cechą atidarinėjo pas šeichus, o dabar Lietuvoje imasi savo verslo: tai – svajonės išsipildymas (47)

33-iejų Justinas Duchovskis prieš keletą metų Dubajuje šeichams padėjo įrengti šokolado...

Nidos verslininkas: po Mindauginių pamatysite tikrąjį Nidos vasaros sezono veidą (506)

Nidos verslininkai, prekiaujantys žuvimis, nuomojantys butus, dviračius, paspirtukus ir užsiimantys...

Viceministras: būtina tęsti pasirengimą kibernetinėms atakoms prieš energetiką (1)

Prieš energetinę infrastruktūrą nukreiptos kibernetinės atakos yra valstybių sienas...

Šventosios verslininkai bando atlaikyti dar vieną iššūkį: dalis pateko į statybų epicentrą (11)

Pagaliau Šventosios uoste aiškiai matyti – artėja permainos. Visa uostelio teritorija aptverta,...

Top naujienos

Dėl COVID-19 virš Europos tvenkiasi juodi debesys: liūdnas pavyzdys jau yra PSO: nekartokime klaidos (116)

Europoje nerimą kelia itin sparčiai plintanti delta koronaviruso atmaina, pirmiausiai aptikta...

Net nežinojęs apie baudą, sulaukė antstolių pinigų nuskaitymo: sako jokių įspėjimų negavęs (29)

Kaunietis Artūras sakosi likęs nemaloniai nustebintas, kai vieną dieną antstoliai nei iš šio,...

Neišnaudotų progų specialistais tapę ispanai Euro 2020 turnyre dar kartą sužaidė lygiosiomis (55)

Europos futbolo čempionate vis dar be pergalių lieka Ispanijos nacionalinė ekipa. Šeštadienį E...

Lietuvoje temperatūra kils net iki +34: sinoptikai skelbia, kada tikėtis lietaus (4)

Sekmadienį rytas vėl išauš šviesus, giedras ir labai šiltas. Po vidurdienio debesų kiek...

Vaidas Mikaitis | D+

Pokalbis su baltaruse lietuvį pribloškė: aš geriau savo nuogos nuotrauką atsiųsiu nei kalbėsiu apie politiką (2)

Apie Baltarusiją dabar šneka visi kas netingi. Ir net tie kas tingi irgi šneka, nes kitaip...

Ieškomiausių nusikaltėlių sąraše figūravęs lietuvis įkliuvo po 13 metų slapstymosi, bet teisingumo laukia laisvėje kaltinamas nugirdytos paauglės išprievartavimu (96)

Prieš 14 metų iš Lietuvos sprukęs Evaldas R. ilgą laiką figūravo labiausiai ieškomų...

Jogintė Užusienytė | D+

Jeigu su antra puse miegate atskirai, sukluskite: tai apie jūsų santykius pasako daugiau nei galvojate (2)

Miegoti kartu ar atskirai? Turbūt retai tenka išgirsti tokį klausimą svarstančią sutuoktinių...

Rezultatyviausiame Euro 2020 trileryje Vokietija įveikė titulą ginančius portugalus (169)

Europos futbolo pirmenybėse rezultatyviausias rungtynes sužaidė vieni iš F grupės favoritų....

Tris vaikus auginanti Inga apie jos šeimai lemtingą vakarą: tuo metu net negalvojau, kad tai bus pradžia viso to, ką dabar turiu (36)

Klaipėdiečiais Inga ir Vitalijus Gargasai – Delfi ir varškės sūrelių „ Magija “ bei...

Padidėję limfmazgiai gali signalizuoti apie rimtas ligas – vienoje vietoje jie ypač pavojingi (15)

Vienas iš gana dažnų ligos požymių yra padidėję limfmazgiai . Juos dažniausiai bandome...