aA
Lietuva viena iš nedaugelio Europos valstybių, kur nevalytos lietaus nuotekos srūva į upes ir Baltijos jūrą. Nors prieš dešimtmetį buvo įsipareigota, kad aplinka nebus teršiama, tačiau kai kurie projektai tik dabar pajudėjo iš mirties taško. Tvarkyti lietaus nuotekas šiuo metu pavesta vandens tiekėjams, tačiau daugeliu atveju jie to padaryti nepajėgūs nei finansiškai, nei fiziškai, rašoma Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos (LVTA) pranešime žiniasklaidai.
Nuotekos Neryje
Nuotekos Neryje
© DELFI / Rafael Achmedov

Nors pats lietaus vanduo yra švarus, į jį patenka kenksmingų medžiagų, kai jis pasrūva gatvėmis, šaligatviais, pastatais ir kitais miesto paviršiais. Studijos rodo, kad lietaus nuotekos smarkiai kenkia vandens ekosistemoms, kai šis vanduo patenka į upes, ežerus ir kitus vandens telkinius. Nors dėl šių nuotekų tiesioginės įtakos žuvys nemiršta, ilguoju laikotarpiu mitybos grandinėje susikaupia daugybė kenksmingų medžiagų, kurios neigiamai veikia bioįvairovę.

Europos Sąjunga ne kartą įspėjo Lietuvą dėl į vandens telkinius nutekančių nešvarių lietaus nuotekų. Už upių, ežerų ir Baltijos jūros teršimą grasinta ir sankcijomis. Buvo parengta eilė studijų, tačiau darbai juda labai iš lėto. Viena to priežasčių – lietaus nuotakynu pavesta rūpintis ne tiems, kas šį darbą atliktų efektyviausiai, teigiama pranešime.

Prievolė primesta

Ekspertų teigimu, 90 proc. šalies lietaus nuotekų sistemų būna nusidėvėjusios, nepralaidžios, neatitinkančios miesto plėtros poreikių ar tiesiog užneštos įvairių nuosėdų. Jas reiktų kapitaliai sutvarkyti ar bent periodiškai išvalyti. Deja, ir šių mokamų paslaugų vandentvarkos įmonės kartais neįstengia nusipirkti.

LVTA prezidentas Bronius Miežutavičius mano, kad lietaus nuotekų sistema turėtų rūpintis miestų komunalinės arba kelius prižiūrinčios įmonės – tai įprasta praktika Europoje. „Jei tokių įmonių savivaldybė neturi arba paveda priežiūros darbus vykdyti vandentvarkos įmonėms išimties atveju, kartu turėtų išspręsti ir šių darbų finansavimo klausimus“, – teigė LVTA vadovas.

Pasak B. Miežutavičiaus, vandens tiekėjai privalo tinkamai surinkti nuotekas, jas išvalyti, sutvarkyti ir švarų vandenį nukanalizuoti į upes – už tai gyventojai sumoka griežtai kontroliuojamus įkainius.

„Vandentiekiečiai negali atsakyti už kelių, gatvių ir skverų inžinerinius tinklus – tai ne mūsų ūkis. Prižiūrėti lietaus nuotakyn, jį valyti turėtų tie, kas žiemą ir vasarą rūpinasi miestų ir miestelių gerbūviu. Jie tai išmano geriau, tam skiriamos tikslinės lėšos. Dabar tarsi įpareigojame mikrochirurgą taisyti dantis“, – teigia B. Miežutavičius.

Čia atiteka visų vilniečių nuotėkos
Čia atiteka visų vilniečių nuotėkos
© I. Labutytės nuotr.


Jam pritaria ir „Sūduvos vandenų“ direktorius Žydrūnas Čekauskas. „Marijampolėje taip pat yra rekonstruojami paviršinių lietaus nuotekų tinklai, tačiau viena iš problemų, kad tvarkomos tik tam tikros rekonstruojamų gatvių dalys. – sakė Ž. Čekauskas. – Rekonstrukcija nėra efektyvi, būtina tvarkyti visą gatvę pilnai, įrengiant šaligatvius, nuolydžius tam, kad paviršinių lietaus nuotekų surinkimas būtų šimtaprocentinis ir efektyvus“.

Ž. Čekausko teigimu, už paviršinių lietaus nuotekų rekonstrukciją turėtų būti atsakingos ne vandens gavybos ir nuotekų tvarkymo bendrovės, bet įmonės, planuojančios ir tiesiančios gatves bei kelius.

Pajudėjo iš mirties taško

Vilniaus savivaldybė paskelbė, kad pradeda įgyvendinti ambicingą paviršinių nuotekų sistemų tvarkymo projektą, kurio metu bus rekonstruotas T. Narbuto-Saltoniškių gatvių paviršinių nuotekų kolektorius.

Naujojo kolektoriaus trasa drieksis apie 1,2 km – nuo T. Narbuto gatvės įdubos, Saltoniškių ir Sėlių gatvėmis iki Upės gatvės, kur bus įrengta paviršinių nuotekų valykla. Įgyvendinus šį projektą vanduo pateks į nuotekų tinklus ir nebetvindys gatvių.

Panašus projektas plėtojamas Kaune Aleksote ir Šančiuose, o Šiauliuose per dvejus metus rekonstruota 12 km. lietaus nuotekų tinklų, įsigyta ir moderni įranga paviršinių nuotekų vamzdynams valyti. Planuojama, kad greitu metu bus rekonstruota dar 6 km tinklų.

Tačiau tai tik lašas jūroje. Preliminariais skaičiavimais, atnaujinti visą lietaus nuotekų sistemą kainuotų apie 400-500 mln. eurų. Tik nedidelė dalis visų būtinų investicijų apmokama iš Europos Sąjungos fondų. Kol kas šių lėšų nėra numatyta ir Vyriausybės investicijų programoje.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sustojęs laikas nepakeitė tik IAE valgyklos išvaizdos: per metus kainas teko kelti tris kartus

Nors Ignalinos atominė elektrinė elektros nebegamina jau daugiau nei dešimtmetį, viena vieta čia...

„Ignitis grupė“ iš dviejų bankų skolinsis 224 mln. eurų (1)

Valstybės kontroliuojama energetikos bendrovė „ Ignitis grupė “ iš dviejų bankų ketina...

Susisiekimo ministerija: bankų esame paprašę išskirtiniais atvejais sudaryti galimybes apmokėti už Kaliningrado tranzitą

Susisiekimo ministerija komercinių bankų yra paprašiusi taikyti verslo sprendimu priimamą...

„Luminor“ perspėja neprarasti budrumo – sukčiai socialiniame tinkle sukūrė netikrą banko profilį (1)

„Luminor“ bankas perspėja neprarasti budrumo ir nepakliūti į sukčių pinkles socialiniuose...

Pirmąjį pusmetį „Eleving Group“ pajamos pasiekė 90 mln. eurų

Tarptautinė finansinių technologijų ir automobilių finansavimo kompanija „Eleving Group“...

Top naujienos

Tautiečių pamėgtame Ventspilyje – neregėti dalykai: latviai dabar labai didžiuojasi, nes lietuviai to dar neturi

Viena populiariausių vietų Latvijoje, į kurias lietuviai vyksta su šeima – tai plačiais ir...

Lukašenka vėl įsitvirtino Baltarusijoje: dabar lieka tik viena viltis

Praėjusią savaitę suėjo dveji metai po Aleksandro Lukašenkos esą laimėtų rinkimų...

Karas Ukrainoje. „Kokia įdomi diena“: skelbiama apie sprogimus prie Simferopolio Melitopolio meras: pasislėpti jau niekas nebesuspės (26)

Rusijos publicistas Andrejus Piontkovskis įsitikinęs, kad Rusijos prezidentas siekia paliaubų.

Lietuvoje įsivyravo kaitra: nuo karščio neišgelbės ir menkas lietus

Ir trečiadienį orai išliks labai šilti. Netgi naktį bus 17-22 laipsniai šilumos.

Mįslingai dingo iš Ispanijos turėję grįžti du jauni lietuviai: artimieji prašo pagalbos (1)

Jau daugiau nei savaitę be žinios yra dingę du jauni žmonės – 18-metė Vesta Kunigonytė ir...

Prie savo namų uteniškė pasijuto lyg miške: akis į akį susidūrė su vilkais ir dabar perspėja miestų gyventojus (1)

Ne kasdien papuola akis į akį susidurti su miško gyvūnais, juo labiau – savo kieme. O štai...

Delfi PliusSniego pilys

Jelcino humoras ir pomėgis moterims karčiai atsirūgo: apkaltintas smurtaujant ir priekabiaujant, o Anglijos karalienė liko apšalusi nuo netakto (1)

Kadaise sklido legendos apie tuomečio Rusijos prezidento Boriso Jelcino silpnybę moterims....

Penkta pergalė iš eilės: visą laiką pirmavę lietuviai privertė nusilenkti Ispanijos rinktinę (1)

Antradienio vakarą savo jėgų patikrinimą pratęsė Lietuvos vyrų rinktinė (FIBA 8), kuri Gran...

Įspūdingas greitis: Meilutytė pakeliui į finalą paliko sau už nugaros visas varžoves

Italijos sostinėje Romoje tebesitęsiančiame Europos čempionate įvyko moterų 50 metrų krūtine...

Lietuvos jaunučių rinktinė aštunfinalio varžovus nušlavė pusšimčiu taškų

Pergalingai žygiuojanti Lietuvos jaunučių vaikinų (iki 16 metų) rinktinė Šiaurės Makedonijos...