aA
Lenkijos prekybininkai Lietuvos ūkininkus vilioja lietuviškomis trąšomis ir jų kaina. Tačiau DELFI tyrimas rodo, kad Lietuvoje tokios pačios trąšos parduodamos pigiau, o Lietuvos ūkininkai, ypač stambieji, lietuviškus trąšų pardavėjus renkasi dar ir dėl palankių atsiskaitymo sąlygų.
© Vilma Danauskienė

Prekyba – pasienyje

Vos pervažiavus Lietuvos-Lenkijos valstybinę sieną ties Lazdijais, buvusio muitinės terminalo prieigose esančioje buvusioje automobilių stovėjimo aikštelėje įsikūrusi Romano Maksimowicziaus firmos prekybos aikštelė. Čia prekiaujama trąšomis, augalų apsaugos priemonėmis, sėklomis ir kita ūkininkams paklausia produkcija.

Didžioji dalis produkcijos – lietuviškos gamybos. Paklausiausios čia – Jonavos „Achemos“ gamybos trąšos: amonio salietra, kalcio amonio salietra, karbamidas, įvairūs kompleksinių trąšų mišiniai.

Šią produkciją dėl priimtinos kainos perka tiek Lenkijos, tiek ir pasienio savivaldybių Lietuvoje ūkininkai.

Kalnai maišų su trąšomis sudėti krūvose tiesiog aikštelėje, po atviru dangumi.

Pardavimų vadybininke čia dirbanti ponia Urszula Maksimowicz sako, kad priežastis įkurti prekybos vietą pačiame pasienyje buvo nulemta ūkininkų iš Lietuvos patogumui.

„Transporto kaštai lemia, ar pirkėjas važiuos pas mus, ar rinksis prekybininką Lietuvoje. Taip pat kainai įtaką turi mažesnis Lenkijoje taikomas PVM; jis čia siekia 8 procentus, tuo tarpu Lietuvoje – 21 procentą“, – teigia ponia Urszula.

Lenkai vilioja lietuviškomis trąšomis, bet Lietuvoje jos – pigesnės
© Vilma Danauskienė


Pirkėjų apgulties nesimato, tačiau čia sutiktas ūkininkas iš Lazdijų rajono Veisiejų seniūnijos Mindaugas Matulevičius perka toną kalcio amonio salietros. Jonavoje pagaminta lietuviška trąša Lenkijoje parduodama po 250 eurų už toną.

„Girdėjau, kad Krosnoje (Lazdijų rajonas) esančiame UAB „Agrochema“ sandėlyje tokia pati salietra parduodama po 230 eurų už toną. Tačiau man į pasienį atvykti arčiau, todėl įskaičiavęs transporto kaštus, pasirinkau pirkti Lenkijoje“, – sako ūkininkas.

Pirkėjai – ir iš Lietuvos

Populiariausia Lenkijos pasienyje – lietuviškosios „Achemos“ amonio salietra. Pasak pardavėjos, kaina priklauso nuo perkamo kiekio ir išfasavimo: 50 kg maišuose tona amonio salietros kainuoja 280 eurų už toną, didmaišiuose po 500 kg – po 260 eurų už toną.

Itin populiarių Lenkijoje pagamintų kompleksinių trąšų NPK, tinkamų šakniavaisiams, daržovėms bei braškėms tręšti, 25 kg maišelis Lenkijos pasienyje kainuoja 10 eurų. Tona šių trąšų pirkėjui atsieitų 400 eurų.

Ponia Urszula neslepia, kad jų pirkėjai – aplinkinių Seinų, Punsko valsčių ūkininkai. Tačiau produkciją veža ir į toliau esančius Suvalkus, Augustavą.

„Turime ir nemažai pirkėjų iš Lietuvos. Pastarieji paprastai perka didesnį kiekį, kurį mes papildomai ir atvežame už tą pačią kainą. Perka Lazdijų, Varėnos, net Trakų ir Vilniaus krašto ūkininkai“, – pasakoja U. Maksimowicz.

Lietuviškų trąšų Lenkijoje pardavėjai parduodamą produkciją įsigyja Lietuvoje. Kaip sako ponia Urszula, kadangi firma yra PVM Lenkijoje mokėtojas, Lietuvoje perka produkciją su nuliniu PVM tarifu. Parvežę lietuviškas trąšas į Lenkiją, jas parduoda su 8 procentų PVM, kai tuo tarpu Lietuvoje šis mokestis siekia 21 procentą nuo parduodamos prekės kainos.

„Mes neužsidedame didelio antkainio, nes mūsų tikslas yra konkuruoti ne tiek kaina, kiek pardavimų apimtimis, t. y. pardavinėdami žemesnėmis kainomis nei konkurentai, mes parduodame didesnius kiekius, ir taip marža praktiškai susivienodina“, – teigė trąšų pardavėja.

Lenkai vilioja lietuviškomis trąšomis, bet Lietuvoje jos – pigesnės
© Vilma Danauskienė


Lietuvoje – pigiau

Tuo tarpu už 30 kilometrų nuo lenkiškosios prekybos trąšomis vietos esančiame Lazdijų rajono Krosnos miestelyje įsikūrusiame UAB „Agrochema“ produkcijos sandėlyje visos šios trąšos yra parduodamos pigiau nei Lenkijoje.

Čia jau kelerius metus sandėlininku – pardavėju dirbantis Alius Markevičius sako, kad paskutiniąsias tris savaites pirkėjai tiesiog apgulę parduotuvę.

„Lazdijų, Alytaus, Kalvarijos, Marijampolės, net Vilkaviškio“, – vardija pavadinimus savivaldybių, iš kurių į Krosną atvyksta pirkėjai.

Patikriname čia parduodamų prekių kainas. Jos – Lietuvos naudai. Štai ta pati „Achemos“ amonio salietra čia kainuoja po 263,78 euro už toną su PVM, kalcio amonio salietra – po 226,27 euro už toną su PVM, tona karbamido atsieis 333,96 euro už toną su PVM. Baltarusiškos gamybos kompleksinių trąšų NPK tona – 377,52 euro už toną su PVM.

A. Markevičius atkreipia mūsų dėmesį į tai, kad šios kainos yra su įskaičiuotu PVM, kuris Lietuvoje siekia 21 procentą.

„Stambesni pirkėjai ir ūkininkai, kurie yra PVM mokėtojai, šį mokestį iš valstybės gali susigrąžinti. Taigi, skaičiuojant be PVM, pas mus parduodamos amonio salietros tona kainuoja 218 eurų, kalcio amonio salietra – 187 eurų už toną, karbamidas – po 276 eurus už toną, o kompleksinės trąšos – po 312 eurų už toną“, – sako Krosnos trąšų sandėlio sandėlininkas.

Vyriškis tikina, kad dar prieš trejetą metų situacija buvusi kardinaliai kita. Tuomet, pasak A. Markevičiaus, lenkiškos kainos buvę stipriai žemesnės, ir visi Lietuvos ūkininkai važiuodavo pirkti trąšų į užsienį.

Lenkai vilioja lietuviškomis trąšomis, bet Lietuvoje jos – pigesnės
© Vilma Danauskienė


Lietuvą renkasi dėl lanksčios atsiskaitymo schemos

Pusantro tūkstančio hektarų plotą – didžiausią Lazdijų rajone ūkį, valdanti viena iš bendrasavininkų ūkininkė Alma Rutkauskienė neslepia, kad pirkdami trąšas visada renkasi tik lietuviškuosius pardavėjus.

Ir tai, anot moters, ne tik dėl produkcijos kainos, bet ir dėl lanksčios ir ūkininkams itin palankios atsiskaitymo už perkamas trąšas politikos.

„Jei atvirai, net nesu lyginusi lietuviškų trąšų kainų su užsienyje parduodamomis, nes visuomet renkuosi tik lietuviškus pardavėjus. Tokį pasirinkimą lemia ir man tinkama kaina, ir nemokamas atvežimas, ir mokėjimų atidėjimas. Galiu tik pasidžiaugti ir padėkoti, kad, pavyzdžiui pernai metais, kai Dzūkijoje dėl sausros grūdinių kultūrų derlius buvo kai kur vos 0,5 tonos iš hektaro ir praktiškai neturėjome ką parduoti, kad turėtume ūkyje atliekamų lėšų trąšoms, tai mus trąšų tiekėjai praktiškai kreditavo ir sutiko atidėti atsiskaitymus. Lenkijoje tokios paslaugos tikrai vargu ar gautume“, – sako ūkininkė A. Rutkauskienė.

Iš valdomų 1500 hektarų Rutkauskai pasėliais apsėja apie 850 ha. Ūkyje taip pat auginami mėsiniai galvijai, iš šiaudų gaminamos granulės kraikui, kurui.

Pasak ponios Almos, vien šiuo metu tręšiamiems žiemkenčiams pirmam pavasariniam tręšimui šis ūkis sunaudos apie 100 tonų trąšų.

„Ūkininkaujame nederlingose žemėse, tačiau savikaina neleidžia tręšti tiek, kad galėtume gauti didesnį nei 4–5 tonas derlių iš hektaro, kai tuo tarpu derlingose žemėse ūkininkaujantys prikulia ir po 6–7 tonas iš hektaro. Šiuo metu turime pasėję iš rudens 250 ha žieminių rapsų, 280 ha žieminių kviečių, 150 ha žieminių rugių. Dar planuojame sėti apie 100 ha kukurūzų, apie 200 ha žolių, vasarinių kviečių ir avižų“, – pasakoja ūkininkė A. Rutkauskienė.

Iš viso per sezoną Rutkauskų ūkyje auginamos grūdinės kultūros tręšiamos tris - keturis kartus. Pirmasis žiemkenčių tręšimas vyko dar rudenį, o ir dabar jau baigiamas pirmas ankstyvasis pavasario tręšimas. Žieminiai rapsai ir kviečiai per sezoną bus tręšiami dar du kartus. Vienam tręšimui ūkiui vidutiniškai reikia apie 100 tonų įvairių trąšų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per Velykas tikriausiai keliausite pas artimuosius: degalinių kainų tyrimas populiariausiose degalinėse (1)

Velykos - didžiausia ir gražiausia pavasario šventė. Velykos, kaip ir Kalėdos, yra šeimos...

Daliai parduotuvių dirbant per Velykas, Seime vėl inicijuojamas draudimas (12)

Kai kuriems prekybos tinklams ketinant dirbti pirmąją Velykų dieną, kai kurie Seimo nariai žada...

Emigrantai išsakė, kas Lietuvoje blogai ir kodėl paliko tėvynę (509)

Žmonės iš Lietuvos emigruoja ne tik dėl ekonominių priežasčių. Jie, kaip parodė Vytauto...

Pirko kompiuterius ir nusvilo: taip įmonė gali ir bankrutuoti (117)

Verslininkas Laimonas – apstulbęs. Prieš kurį laiką iš vienos įmonės nusipirkęs tris naujus...

Konkurencijos taryba: „Gazprom“ turto išieškojimas yra sudėtingas (9)

Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ jau beveik 5 metus nesumokant Lietuvai 42 mln. eurų baudos,...

Top naujienos

„Vilmorus“: pasikeitė prezidentinių lenktynių lyderis (819)

Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė pakilo į pirmąją reitingų...

Reitingų lentelės pokyčiai: įvardijo Nausėdos trūkumus ir kas gali padidinti rinkėjų palankumą (46)

Prezidentinių reitingų lentelėje – pokyčiai. Šeštadienio rytą paviešintuose „Vilmorus“...

Emigrantai išsakė, kas Lietuvoje blogai ir kodėl paliko tėvynę (509)

Žmonės iš Lietuvos emigruoja ne tik dėl ekonominių priežasčių. Jie, kaip parodė Vytauto...

Prezidento rinkimai. Tie metai pakeitė Lietuvą (41)

Dalia Grybauskaitė į Lietuvos politikos olimpą prieš dešimtmetį įsiveržė tarsi šviežio...

Naujienos partijų reitinge: konservatoriai iš pirmos vietos išstūmė „valstiečius“ (163)

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ( TS-LKD ) balandį reitingų lentelėje...

Ypatingą sukaktį minintys Džordana ir Elegijus: mūsų namuose vis dar nevysta gėlės (30)

Atgimstant gamtai, o Katalikų pasauliui laukiant šv. Velykų, dainininkė Džordana Butkutė...

Kokie savaitgalio įpročiai rodo, kad nesate itin sėkmingas ir atsakingas žmogus (2)

Nuo to, kaip leidžiate savaitgalius, stipriai priklauso jūsų sėkmė. Štai ko patartina nedaryti...

Sabonio atkrintamųjų karjeros rekordas neišgelbėjo ant bedugnės krašto atsidūrusių „Pacers“ (10)

Trečiąjį pralaimėjimą iš eilės NBA atkrintamosiose varžybose patyrė Indianos „Pacers“...

Iš Vokietijos – perspėjimas dėl Rusijos grėsmės: faktai kalba patys už save (151)

Rusija yra „didelė grėsmė“ taikai Europoje, mano Vokietijos kariuomenės vadas generolas...

Įspūdingiausi pasaulio Velykų gardėsiai: išsirinks net ir didžiausias gurmanas

Be abejonių, Velykų stalo puošmena – margučiai, tačiau šeimininkės visame pasaulyje kasmet...