Imasi rimtų priemonių
Neseniai skelbta, kad vienas komitetų Latvijoje pritarė Kredito įstaigų įstatymo pataisoms, pagal kurias bankomatuose turėtų būti uždrausta rusų kalba. Nors sprendimas – ne galutinis, o dėl to dar turės balsuoti parlamentas, panašu, kad kaimyninėje šalyje netrukus laukia permainos.
Teigta, kad toliau galėtų būti naudojamos latvių, latgalių kalbos bei oficialios Europos Sąjungos valstybių narių bei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO) priklausančių šalių kalbos.
Lietuvos bankų asociacija (LBA) tikino norintys atkreipti dėmesį, kad iniciatyva keisti reguliavimą Latvijoje kilo ne kredito įstaigų, bet politikų iniciatyva, o Lietuvoje šiuo metu panašių reguliacinių pasiūlymų nėra pateikta.
„Jūsų minimi pokyčiai Latvijoje yra dar svarstomi. Už įstatymo pakeitimus turės balsuoti Latvijos parlamentas“, – teigta gautame atsakyme.
LBA patikslino, kad šiuo metu kredito įstaigos informaciją bankomatuose pateikia valstybine lietuvių kalba bei papildomomis kalbomis, kurios populiariausios tarp paslaugų vartotojų.
„Lietuvoje veikiantys bankai karo pabėgėliams iš Ukrainos individualiai ir nepriklausomai padėjo atsidaryti sąskaitas ir nemokamai teikia pagrindines paslaugas.
LBA nariai pastebi, kad šiems žmonėms rusų kalbos pasirinkimas bankomate yra reikalingas“, – aiškino LBA. Kodėl rusų kalba bankomatuose negalėtų būti pakeista į ukrainiečių, nepatikslinta.
Visgi, kaip aiškinta, pagrindinis kredito įstaigų tikslas – suteikti kokybiškas paslaugas savo klientams.
„Kalbų pasirinkimą bankomatuose diktuoja vartotojų įpročiai. Žinoma, Lietuvoje veikiančios kredito įstaigos laikosi visų šalies įstatymų ir reikalavimų. Jeigu valstybė nuspręstų uždrausti rusų kalbą, tokių reikalavimų laikytųsi ir Lietuvoje veikiantys bankai ir kredito unijos“, – teigė LBA.
Kalbos atsisakys ir mokyklose
Redakcija primena, kad neseniai skelbta, jog Latvijos valdžia ketina iki 2026 m. mokyklose atsisakyti rusų kalbos kaip antrosios užsienio kalbos.
Latvijos ministrų kabinetas dar pavasarį patvirtino pagrindinio ugdymo valstybinio standarto taisykles ir pagrindinio ugdymo programų pavyzdžius.
Nuostatose taip pat numatyta nuo 2026 m. panaikinti rusų kalbos, kaip antrosios užsienio kalbos, mokymą. Latvijos švietimo ministerijos duomenimis, dabar beveik pusėje mokyklų antroji užsienio kalba yra rusų.
Plačiau skaitykite čia.