aA
Asmenys, kurie buvo žinutėmis ar laiškais informuotai apie tai, kad nesumokėjo mokesčių arba nedeklaravo tam tikro turto ar pajamų, gali sulaukti ne tik delspinigių, priskaičiuoto papildomo mokesčio, bet taip pat baudų, laidoje „DELFI diena“ sako Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkės pavaduotojas Artūras Klerauskas.

Kaip buvo skelbta ne viename pranešime, asmenys, nesumokėję mokesčių ir nepasinaudoję suteikta galimybe iki liepos 1 d., neišvengs atsakomybės. 2019 m. II pusmetį planuojama 30 proc. padidinti maisto kontrolę, norint išaiškinti nelegalią prekių apyvartą bei maisto kilmės ir sudėties dokumentų klastojimą.

Ypatingas dėmesys bus skiriamas mokesčių mokėtojams, kurie buvo informuoti apie VMI turimą informaciją, susijusią su galimu mokesčių vengimu, taip pat rizikingiausiems statybos, prekybos mėsa, pavėžėjimo, automobilių prekybos ir remonto, kitiems sektoriams. Be to, numatomi nauji technologiniai sprendimai, sumažinsiantys „šešėlį“ rizikingiausiuose sektoriuose.

Rezultatus skaičiuojame per keletą indikacijų

Kaip DELFI sakė VMI viršininkės pavaduotojas A.Klerauskas, yra kelios svarnios indikacijos, kurios galėtų apibūdinti pasibaigusio susitaikymo su valstybe laikotarpio, rezultatus.

Arnas Mazėtis, Artūras Klerauskas
Arnas Mazėtis, Artūras Klerauskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Tai buvo unikali priemonė mūsų šalies istorijoje, ji tęsėsi pusę metų. Rezultatus skaičiuojame per keletą indikacijų, nes pats savanoriško atsiskleidimo modelis buvo sukonstruotas tokiu būdu, kad tie verslininkai, kurie norėjo likti nepaviešinti, jie galėjo to pasiekti, jie galėjo pasitikslinti deklaruotas papildomas mokesčių sumas, neišsiskirdami iš kitų mokesčių mokėtojų, tiesiog pateikdami patikslintas deklaracijas. Tikslaus skaičiaus nėra, bet yra būdų, kaip įsivertinti tą mastą. Vienas iš tų skaičių yra, kad per šių metų pirmąjį pusmetį deklaracijos buvo tikslintos 42 milijonais eurų daugiau nei ankstesniais metais – tai tokia yra viena iš indikacijų.

Kita suma, kurią mes žinome, yra apie 15 milijonų eurų, kuriuos sumokėjo mokesčių mokėtojai, kuomet mes jiems įvardijome mums jau žinomą informaciją ir pasiūlėme nelaukti mokestinių ginčų, o pasinaudoti savanorišku atsiskleidimu. Dar viena suma – taip pat apie 15 milijonų eurų, tai suma tų žmonių, kurie kreipėsi į Mokesčių inspekciją ir paprašė atidėti deklaruotą sumokėjimą dvejiems metams. Jeigu kalbėtume apie bendrą rezultatą, tai suma, kuri turėtų apžioti kitas sumas, yra apie 40 milijonų“, – DELFI kalbėjo A.Klerauskas.

Tikina, kad tikslą pasiekė

A.Klerauskas taip pat pabrėžė, kad savanoriško atsiskaitymo pagrindinis tikslas buvo sudaryti galimybę atsiskaityti už visus mokesčius ir jausti sąžiningu.

„Aš sakyčiau, kad akcentuoti reikėtų ne šiuos skaičius, nes labai dažnai kalbant apie šešėlinę ekonomiką, labai dažnai iškyla tas klausimas, kiek to šešėlio statybose, viešajame maitinime ar pan. Įverčių tikslių nėra, turbūt todėl reikėtų kalbėti apie kitus tikslus. Aš manau, kad to savanoriško atsiskleidimo pagrindinis tikslas buvo ne konkrečios sumos, o sudaryti galimybę atsiskleisti šiandien ir nuo šiandien jaustis sąžiningai ir saugiai, būtent nuo šios dienos sąžiningai mokant sumas, tokiu būdu išvengiant rizikos savo verslui ateityje. Manau, šis tikslas yra pasiektas“, – laidoje kalbėjo VMI viršininkės pavaduotojas.

Arnas Mazėtis, Artūras Klerauskas
Arnas Mazėtis, Artūras Klerauskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Didžiausia suma – 5 milijonai

Primename, kad atsiskleisti galėjo tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys.

„Aš manau, kad juridinių asmenų sumos tikrai yra didesnės, nes tai visiškai natūralu“, – kalbėjo specialistas.

Anot jo, didžiausia suma, kuri buvo deklaruota, buvo įspūdinga – penki milijonai.

VMI pavaduotojas pasakoja, kad tūkstančiai žmonių gavo žinutes ir raginimus. Žmonės buvo įspėti, kad nepasinaudojus galimybe, jie tikrai sulauks papildomų priemonių.

Įspėjo žinutėmis

„Pačioje pradžioje, kai tas langas atsivėrė, tiesiog tuo metu, visą tą pirmąjį pusmetį, mes įvairiais būdais, pavyzdžiui, siųsdami pranešimus per Mano VMI, kai kam siųsdavome raštiškus laiškus, juridiniams asmenims sudarydami galimybę prisijungti prie Mano VMI ir pamatyti individualius rizikos profilius. Mes pateikdavome tam tikras žinutes, kad mes turime informacijos, kuri rodo, kad deklaravimo duomenys gali būti neteisingi. Tokias žinutes gavo keli tūkstančiai mokesčių mokėtojų. Taip pat mes įspėjome, kad tie, kurie šia galimybe nepasinaudos, kitą pusmetį bus priversti susitaikyti su priemonėmis, kurios iš esmės turės užtikrinti mūsų žodžių ir veiksmų nuoseklumą. Tie žmonės, kurie nepašalino rizikų, nedeklaravo papildomų pajamų, jie sulauks atsakomybės“, – kalbėjo VMI viršininkės pavaduotojas.

Artūras Klerauskas
Artūras Klerauskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Jis pabrėžė, kad fizinių asmenų kontrolės mechanizmas yra kiek jaunesnis, bet jis tikrai nėra paliktas be priežiūros.

„Tai tikrai nereiškia, kad fiziniai asmenys yra palikti be priežiūros ar nesutvarkyti. Tiesiog juridinė priežiūra turi senesnes tradicijas, yra susiformavusi tam tikra praktika. Fizinių asmenų kontrolės mechanizmas yra kiek jaunesnis, bet norėčiau pasakyti, kad visi Lietuvos gyventojai, kurie tampa ekonomiškai aktyviais, turi turtą ir pan., tai visų jų rizikingumas yra įvertinamas, nepriklausomai nuo to, ar jie teikia pajamų deklaracijas, ar neteikia“, – pabrėžė A.Klerauskas.

Kai kas galėjo sulaukti staigmenos

Anot jo, daugeliui tokios VMI žinutės galėjo būti naujiena.

„Aš noriu pasakyti, kad tarp tų asmenų, kurie šio lango, savanoriško atsiskaitymo metu, gavo iš mūsų tam tikras žinutes arba pasiūlymus, buvo fiziniai asmenys, kuriems mes pasakėme, kad žinome apie jų sąskaitą tolimuose kraštuose, pavyzdžiui, Kaimanuose, ir šios sąskaitos jūs viešai nesate deklaravęs. Manau, dažnam tai galėjo būti naujiena“, – kalbėjo specialistas.

Pasiteiravus, ar jau pradėti griežtesni kontrolės veiksmai, VMI viršininkės pavaduotojas tai patvirtino sakydamas, kad tikrinamoji mokesčių mokėtojų aibė bus visų pirmiausia tie, kurie nepasinaudojo siūlymais ir nereagavo į žinutes.

Laiku nesureagavusiems į VMI įspėjimus – bauda, delspinigiai ir net priskaičiuotas papildomas mokestis
© DELFI / Andrius Ufartas

„Žinoma, šiuo metu jau vyksta kontrolės veiksmai. Galbūt kai kurie veiksmai yra atnaujinti po kai kurių sustabdymų, antrame pusmetyje bet kuriuo atveju mūsų tikrinamoji mokesčių mokėtojų aibė bus visų pirmiausia tie, kurie nepasinaudojo siūlymais ir nereagavo į žinutes. Tokių asmenų yra tikrai ne vienas tūkstantis. Tų žmonių, kurie pamiršo arba nereagavo į žinutes, laukia delspinigiai, bus apskaičiuotas mokestis ir skirta bauda. Esminė žinia, kurią mes siuntėme, visi tie, kurie gavo tas žinutes bus paklausti ir bet kuriuo atveju teks atsakyti į tam tikrus klausimus“, – tikino A.Klerauskas.

Dar 2017-aisiais metais buvo įvardyti sektoriai, kurie kelia nerimą. A. Klerausko teigimu, net ir nedidelis šešėlis kai kuriuose sektoriuose yra didžiulė bėda.

„Tiesiog kiekviename sektoriuje yra tam tikra šešėlinės ekonomikos dalis. Daugiau turbūt galima kalbėti tik apie paplitimo mastą to reiškinio arba panašiai. Tokie sektoriai, kaip prekyba, statyba, automobilių sektorius – šiuose sektoriuose net ir nedidelis šešėlis neša didžiulius nuostolius“, – DELFI laidoje sakė A.Klerauskas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.4444

Britų premjeras labai nerimauja dėl JAV ir Kinijos prekybos karo (4)

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas šeštadienį pareiškė esąs „labai...

Bankai sparčiai atsisako kodų kortelių – liks tik viename banke (15)

Daugumai Lietuvos komercinių bankų netrukus ketinant atsisakyti kodų kortelių, jas kaip...

Tuskas: ES atsakytų į JAV muitus prancūziškiems vynams (3)

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas šeštadienį pareiškė, kad ES imtųsi...

„Moody‘s“ pagerino Lietuvos ilgalaikio skolinimosi reitingo perspektyvą (5)

Tarptautinė kredito reitingų agentūra „ Moody‘s “ pagerino Lietuvos ilgalaikio skolinimosi...

Nebrangių, bet tikrų itališkų picų pulkai žmonių traukia į Tytuvėnus (163)

Pačios tikriausios itališkos picos paragauti galima Tytuvėnuose. Pagrindinėje miestelio gatvėje...

Top naujienos

Pinigų tema lietuviams kalbėti gėda ne mažiau nei apie seksą: jei už žinias rašytų pažymį, dažnas gautų 4 (71)

Pinigų klausimas lietuviams kartais yra toks pats tabu kaip ir seksas ar politika. Dar labiau nejauku...

Kodėl lietuviški kurortai yra daug blogiau nei užsienio: turtingųjų pasaulis Interlakenas ir jo beprotiškos kainos (171)

„Niekada nevažiuočiau į lietuviškus kurortus“, „Palanga – brangi tragedija“, „Į...

13 daug antioksidantų turinčių produktų: valgydami juos kovojate su kenksmingais procesais organizme (3)

Antioksidantai yra junginiai, padedantys atitolinti ląstelių pažeidimus ar net galintys užkirsti...

Investuotojai nenurašo penktojo pagal dydį miesto: vaiduoklį keis nauja verslo oazė (10)

Nors per pastarąjį dešimtmetį Panevėžyje gyventojų sumažėjo daugiau nei dvidešimčia...

Iš „Misijos Sibiras“ grįžusi Amerikos lietuvaitė: dabar važinėsiu po Ameriką ir viską pasakosiu (62)

Tarp šešiolikos šių metų ekspedicijos „ Misija Sibiras “ dalyvių pirmą kartą buvo...

Bretanė – vieta, kur saugoma istorija ir gerbiamos tradicijos (10)

Gerai išvystytas Prancūzijos greitųjų traukinių (TGV) transporto tinklas suteikia unikalią...

Linkytė ir Vaitiekūnas papasakojo apie slogias mintis ir kaip pavyko pamilti save (74)

Laisvės pikniko metu „Rytojaus jaunimo“ diskusijų zonoje didelio susidomėjimo sulaukė...

Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego (76)

Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė...

Atostogos Maltoje prasidėjo sėdint ant akmens: nesitikėjo, kad kelionė taip pabrangs (20)

Mano atostogos prasidėjo nuvykus į Maltą , į mažą miestelį Mgarr, prie užrakintų durų....

„Serie A“ starte – neįskaitytas Ronaldo įvartis, „Bundeslygoje“ – pirmoji „Bayern“ pergalė (1)

Šeštadienio vakarą startavo Italijos futbolo „Serie A“ čempionatas. Pirmąją pergalę...