aA
Jau kurį laiką Lietuvoje daug ir garsiai kalbama apie jaunų novatoriškomis idėjomis grįstų, inovatyvius produktus ir paslaugas vystančių verslų potencialą, galimybes pritraukti investuotojų lėšas bei tapti naujais pasaulinės sėkmės pavyzdžiais, kuriuos taip mėgstama prisiminti ir į kuriuos lygiuotis bandoma. Kuriasi startuolių bendruomenės, organizuojamos konferencijos, kūrybinės dirbtuvės, kurių tikslas sukurti palankią terpę pažangių idėjų generavimui, jų realizavimo galimybių, naujų verslo modelių paieškai. Startuolių reiškinys mūsų šalyje neretai netgi lyginamas su tokiomis tarptautinėmis besikuriančių technologinių verslų sostinėmis kaip Tel Avivas ar Londonas.
Laura Duksaitė-Iškauskienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Be abejo, Lietuvoje turime talentingų, veiklių, kūrybingų žmonių, vienijančių jėgas ir tikrai galinčių pasiūlyti vietos ar pasaulio rinkoms šiuolaikiškų sprendimų. Taip pat turime ir palankią verslo aplinką, gerą technologinę bazę, reikiamą IT infrastruktūrą, vieną greičiausių pasaulyje interneto ryšį. Vis dėlto startuoliai, ypač besiplečiantys, Lietuvoje gana dažnai susiduria su kliūtimi, kurios minėtuose pasaulio miestuose išvengti lengviau.

Ši kliūtis – ta pati, su kuria Lietuvoje susiduria ir jau įsitvirtinusios įmonės, turinčios ambicijų plėstis, tačiau startuoliams neretai ji gali būti lemtinga. Kalbame, apie kvalifikuotų specialistų, visų pirma IT srityje, trūkumą mūsų šalyje. Startuoliams ši problema gali pakišti koją pačiu netinkamiausiu metu.

Vos tik apčiuopus sėkmės formulę, atradus galimybes pasiūlyti unikalius produktus ir paslaugas, uždirbti iš jų, jaunus verslus paprastai lydi žaibiška plėtra, neretai paskatinta ir nemenkų išorinių investicijų. Štai šiame etape ir išryškėja žmogiškųjų išteklių, greito tinkamų darbuotojų įdarbinimo reikšmė. Norint vystyti tam tikrus sprendimus, perkelti pirmines idėjas į kitą lygį, pritaikyti jas rinkos poreikiams prireikia visai kitų pajėgumų, negu startuoliui vos pradėjus vykdyti veiklą, kuomet galbūt galėjo pakakti ir vos keleto bendraminčių – gerai motyvuotų ir daug dirbti pasiryžusių komandos narių.

Dažnas požiūris, kad jaunam verslui svarbu sulaukti investuotojų dėmesio, o jų pinigai jau padės išspręsti visas problemas ir vien jų pakaks sėkmingai plėstis. Turint papildomų lėšų, žinoma, galima nuveikti daugiau, tačiau, kalbant apie kvalifikuoto personalo įdarbinimą, dažnai pinigai nėra esminis faktorius, nes reikiamų darbuotojų, kuriems būtų galima mokėti net ir labai aukštus atlyginimus, rinkoje neretai paprasčiausiai nėra. Pačioms ugdytis reikiamus specialistus tokioms sparčiai besiplečiančioms įmonėms nėra kada.

Štai čia ir išryškėja Tel Avivo ar Londono pranašumai palaikant gyvybingas startuolių ekosistemas. Būdami didžiuliais tarptautiniais centrais šie miestai sutraukia talentingus specialistus iš viso pasaulio. Galimybės atsirinkti ir įdarbinti tinkamiausius darbuotojus čia – didesnės.

Kas gi belieka su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu susiduriantiems startuoliams Lietuvoje? Visų pirma, konkuruoti su kitomis įmonėmis dėl paklausių specialistų, kurie jau turi darbo vietas. Šiuo atveju jauni verslai gali ir neretai pasinaudoja pranašumu, kurio neturi senesnės, tradiciniuose sektoriuose ir rinkose veikiančios įmonės, net ir siūlančios didesnius atlyginimus. Šis pranašumas – tai išskirtinė verslo idėja, galimybė prisidėti prie produkto ar paslaugos, kurios dar niekas nėra pasiūlęs, kūrimo. Kvalifikuotiems, finansinį stabilumą užsitikrinusiems darbuotojams dažnai tai būna svarbiau nei keletą tūkstančių eurų siekiantys atlyginimai. Kas žino – galbūt pradėjęs dirbti nedidelėje, mažai kam žinomoje įmonėje, po keleto metų specialistas galės didžiuotis, kad dirba naujajame „Facebook“ ar „Google“? Tikėjimas idėja paprastai suburia pirminį startuolio komandos branduolį, tad ta pati idėja gali padėti surasti ir naujų specialistų įmonei augant.

Kita išeitis, kuri galėtų priartinti mus prie Tel Avivo ar Londono – kvalifikuotų specialistų atsivežimas iš užsienio šalių. Minėti miestai neišsiskiria vietinių aukštos kvalifikacijos darbuotojų gausa. Į juos paprasčiausiai atvyksta dirbti daug kompetetingų darbuotojų iš kitų šalių, o tuo pasinaudoja ten besikuriančios ir veikiančios įmonės, kurių dažną sudaro tarptautinės darbuotojų komandos.

Lietuvoje žmogiškaisiais ištekliais iš užsienio šalių vis dar naudojamasi vangiai, nors sąlygos pasikviesti reikiamų specialistų iš svetur tampa vis geresnės. Augantiems startuoliams, susiduriantiems su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu, čia slypi nepanaudotos galimybės. Ypač turint omenyje tai, kad jaunų, į inovacijų kūrimą orientuotų įmonių nevaržo ilgai veikiančioms tradicinėms kompanijoms dažnai būdinga konservatyvi, sunkiai pajudinama organizacinė kultūra, tampanti barjeru įdarbinant užsieniečius.

Kartais vos vienas specifinių kompetencijų turintis specialistas iš užsienio gali atrišti rankas ir leisti įmonei įdarbinti daugiau vietos darbuotojų. Pavyzdžiui, radusi reikiamą programinės įrangos kūrėją užsienyje, įmonė produkto vystymui gali formuoti ir naują dizainerių komandą, plėsti rinkodaros pajėgumus.

Reikia nepamiršti, kad ne visi startuoliai veikia IT srityje – naujų verslo idėjų netrūksta chemijos, finansinio tarpininkavimo, darbuotojų samdos rinkose. Taigi paklausūs ne tik programuotojai, programinės įrangos vystytojai, IT sistemų architektai, bet ir produkto vystymo vadovai, rinkodaros specialistai.

Užpildžius spragas kvalifikuotų darbuotojų rinkoje atsivertų naujos galimybės išnaudoti šiaip jau tikrai geras sąlygas jaunam verslui Lietuvoje klestėti, plėstis, kurti darbo vietas ir inovatyvius, pridėtinę vertę kuriančius produktus bei paslaugas, žengti dar vieną žingsnį įtvirtinant šalies konkurencinį pranašumą, pritraukiant užsienio investicijas ir tampant tarptautiniu inovacijų centru.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bitkoino vertė krito iki žemiausio per metus lygio (12)

Bitkoino vertė trečiadienį smuko iki žemiausio lygio per metus. Populiariausios kriptovaliutos...

Didžioji Lietuvos nelaimė: ar demografinę duobę padės užpilti statybininkai iš Ukrainos? (380)

Lietuvoje nebeliko ir 2,8 mln. gyventojų – liūdnai skelbia statistikos duomenys. Kiti...

EP pritarė Ignalinos AE uždarymui skirti visą Lietuvos prašomą sumą (74)

Trečiadienį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo dėl 2021-2027 m. ES daugiametės finansinės...

Siūlo 20 proc. padidinti akcizą etilo alkoholiui (48)

Sveikatos apsaugos ministrui parlamentarui Aurelijui Verygai pasiūlius 10 proc. padidinti akcizų...

Startuoti „Amazon“ platformoje reikia 5 tūkst. eurų (5)

Prekybos milžinės „ Amazon “ užvaldymas, ko gero, daugelio verslų siekiamybė, mat,...

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (458)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (66)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (80)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (4)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (710)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (8)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (35)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (69)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (12)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (5)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...