„Mūsų pozicija yra, kad nebūtų mažinamas augimas, kaip siūlo ekonomikos ir inovacijų ministrė, kurios pasiūlymo esmė iš tiesų yra užkrauti energetinius kaštus, tenkančius verslui, ant pažeidžiamiausių darbuotojų pečių ir tai yra socialiai absoliučiai neteisinga“, – trečiadienį Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ surengtoje spaudos konferencijoje Seime teigė L. Kukraitis.

Politikas aiškina, kad MMA yra skaičiuojamas pagal vėluojančius dviejų metų rodiklius ir dėl to, augimas, kuris bus nuo 2023 m., realiai jau turėjo įvykti 2022–ais metais.

„Mes visiems MMA gaunantiems žmonėms esame skolingi už infliacijos augimą, darbo užmokesčiu. Dėl to, apie jokį mažinimą neturėtume kalbėti“, – sakė Seimo narys.

„Galėtume surasti schemas, ir čia reikia ekonomikos ir inovacijų ministrės kompetencijos bei lyderystės, kaip kompensuoti daliai smulkaus verslo MMA augimą, kad smulkus verslas galėtų šiame sudėtingame laikotarpyje užtikrinti ir augančius atlyginimus, bet taip pat ir savo verslo tęstinumą“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad iš Vyriausybės, darbuotojų ir verslo atstovų suformuota Trišalė taryba yra apsisprendusi, kad kasmet, siekiant depolitizuoti minimalios algos didinimo procesą, šis dydis nustatomas nuo 45-50 proc. vidutinio darbo užmokesčio (VDU).

Pagal sutartą metodiką, MMA dydis 2023 m. turi būti nustatomas atsižvelgiant į kitų metų prognozuojamą vidutinį darbo užmokestį be priedų ir premijų. Šis skaičius dauginamas iš 5 didžiausią MMA ir VDU santykį 2018–2020 m. turėjusių ES šalių MMA ir VDU santykio vidurkio – 48,9 proc.

Remiantis šiais skaičiavimais, birželio mėnesį vykusiame Trišalės tarybos posėdyje Lietuvos bankas (LB) pasiūlė nuo 2023 metų MMA padidinti nuo 730 iki 867,67 euro, o tai sudaro 18,9 proc.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė rugpjūčio pabaigoje tvirtino, kad yra suprantama, jog žmonių pajamos turi didėti, tačiau ji siūlo neapsiriboti diskusijomis tik apie minimalios mėnesinės algos (MMA) kėlimą. Pasak jos, MMA „ant popieriaus“ galėtų kilti 70 eurų, o tuo tarpu neapmokestinamų pajamų dydis (NPD) 200 eurų.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė tuo tarpu sako, jog toks pasiūlymas nėra finansiškai subalansuotas. Anot jos, tiek MMA, tiek NPD turėtų didėti panašiu tempu.
Ignas Dobrovolskas (ELTA)