aA
Valdžia po truputį atskleidžia, kokiomis konkrečiomis priemonėmis kovos su kylančiomis kainomis Lietuvoje. Tačiau siūlomos priemonės įtikina ne visus, kad kainos turėtų mažėti. Buvęs premjeras konservatorius Andrius Kubilius pastebi, kad ir pati Finansų ministerija kitais metais prognozuoja tokį pat kainų didėjimą, kaip ir šiemet.

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas „DELFI Dienoje“ nurodė keletą iš konkrečių priemonių, kurių bus imamasi, siekiant suvaldyti didėjančias kainas.

„Vien 16 siūlymų yra kalbant apie biurokratinės naštos mažinimą smulkiam ir vidutiniam verslui. Tie konkretūs siūlymai yra nuo visų perteklinių taisyklių paprastinimo iki tokių landų, kurios buvo likusios panaikinimo. Pavyzdžiui, jei turi mažą parduotuvę iki 500 kv. metrų, darbuotojai ten kas du metus 60 val. mokymus turi praeiti, peržiūrimi higienos pasų reikalavimai, kad paprasčiau ir lengviau būtų ateiti.

Kitas paketas susijęs su valstybinių institucijų stiprinimu. Čia kalbame apie Konkurencijos tarybą. Pavyzdžiui, iki šiol Konkurencijos taryba be skundo negalėjo apskritai atlikti realių kontrolės veiksmų subjektuose, pasiimti sutartis, pasižiūrėti ir pan. Tai neabejoju, kad bus suteikti įgaliojimai Konkurencijos tarybai ir be skundo atlikti tam tikrus veiksmus. Kalbėta apie tipines praktikas, pristatyta konkrečiai kaip atrodo geroji praktika, kas yra piktnaudžiavimas, kaip atrodo ribojai per didelių netesybų, ką reiškia prekybos tinklų naudojamos išieškojimo tvarkos.

Akivaizdu, kad visi piktnaudžiavimai guldavo į produkto kainą. Pavyzdžiui, jeigu tu susimoki netesybas, baudas ir t.t., tai jau dvigubai išaugina tavo produkcijos savikainą, jeigu tu susimoki marketinginius mokesčius ir dar matai riziką, kad turėsi susirinkti tuos sūrelius iš lentynos, tu priskaičiuoji didesnę kainą. Matėme, kad šiuo metu ta jėga, kuri buvo suteikta prekybos tinklams daryti spaudimą ir mažinti kainą, ji realiai mažesne kaina nevirto“, – kalbėjo S. Malinauskas.
Jis pridėjo, kad bus imtasi ir valstybinio kainų monitoringo, kadangi dabar prekybos tinklai buvę linkę dirbtinai iškraipyti kainų vidurkius, kuriuos pateikia Statistikos departamentas.

„Kaip kai kuriais atvejais atsiranda landos manipuliuoti statistika. Pavyzdžiui, turi sūrelius, kurie kainuoja 10 euro centų, bet turi jų labai mažą kiekį ir turi sūrelius, kurie kainuoja eurą, bendrai statistikoje atsispindi vidutinė kaina. Tai Žemės ūkio ministerija kreipsis į prekybos tinklus, kad galėtų realiu laiku rinkti būtiniausių maisto produktų kainas, publikuoti juos portale“, – teigė premjero patarėjas.

„DELFI Dienoje“ jis bandė įtikinti, kad tokios priemonės ir konkurencijos skatinimas turės įtakos ir kainų mažėjimui.

Kubilius: pasiūlymai ne daug turi bendro su kainomis

Laidoje buvęs Andrius Kubilius kalbėjo, kad tokios priemonės – rinkiminė taktika ir realiai kainų nesumažins.

„Man linksmai atrodo. Šiaip tokių populizmo bangų tariamai kovoti su kainomis įstatymais, lentynų reguliavimais buvo ne vienas. Gražulis tuo pasižymėdavo, dabar premjeras. Pirmą kartą matau, kad premjeras imasi tokių kalbų. Linkiu sėkmės, jei tokia rinkiminė taktika, tai jos nesustabdysi. Bet man gaila žmonių, kad bandoma taip pigiai apgaudinėti“, – teigė jis.

A. Kubilius pabrėžė, kad pati Finansų ministerija prognozuoja, kad kitais metais infliacija, t.y. kainų augimas bus lygiai toks pat kaip šiemet – 2,5 proc.

„Gavau atsakymą iš Šapokos, kur uždaviau paprastus klausimus, ar darė kokią ekspertinę analizę, kiek tos priemonės konkrečiai sumažins kainas. Gavau atsakymą, kad jokių ekspertų nebuvo samdyta. Tada klausiau Vyriausybės, kodėl kalbate apie kainų mažinimą, o Finansų ministerija mums pateikia kitų metų biudžeto duomenis ir numato, kad kainų augimas kitais metais bus toks pat kaip dabar, tai yra infliacija sieks 2,5 proc. Tai arba Finansų ministerija netiki Vyriausybės pareiškimais, arba yra nesusikalbėjimas.

Paklausiau tiesiogiai, kiek maisto produktų kainos bus sumažėjusios kitų metų gegužės pirmą dieną. Pacituoju finansų ministro atsakymą: „Kviečiu jus ir partijos kolegas nespekuliuoti galimybės rinkos ekonomikoje apibrėžti tam tikras kainų ribas, bet susitelkti į konstruktyvų darbą ir t.t.“ Tai supratau, kad tai raginimas yra premjerui nespekuliuoti kainų tema, nes kainos nemažės“, – teigė jis.

A. Kubilius pabrėžia, kad siūlomos priemonės nieko konkretaus su kainomis Lietuvoje neturi, nes realūs pateikti duomenys rodo, kad kainos nemažės. Jis ragina kalbėti ne vien apie maisto produktų kainas, bet pažvelgti ir į kitus sektorius.

„Bandoma kalbėti apie maisto kainas ir kaip rūpinamasi, nors jos realiai nesikeis. Tuo tarpu elektros kainos, šilumos kainos nuo Naujų metų ar šildymo sezono pradžios gali ženkliai kilti dėl objektyvių priežasčių. Nekritikuoju Vyriausybės, bet tai realios temos ir gal čia reikėtų svarstyti vieno ar kito sektoriaus problemas, bet ne, Vyriausybė nori užsiimti sūrelių kainų reguliavimu“, – mano konservatorius.

DELFI primena, kad šiandien Vyriausybėje ministerijos pristatė dalį konkrečių priemonių. Dauguma jų nukreiptos į smulkaus ir vidutinio verslo skatinimą. Taip pat kalbama apie didesnes baudas konkurencijos srityje, finansines paskatas mažas pajamas turinčioms šeimoms perkančioms būtiniausius maisto produktus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dirbantiems savarankiškai socialinio draudimo įmokas siūloma mokėti nuo 50 proc. deklaruojamų pajamų

Svarstant „Sodros“ biudžeto projektą Seimo narės Guoda Burokienė ir Vida Ačienė...

JAV svarsto galimybę nustatyti apribojimus naujų technologijų eksportui

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija svarsto galimybę nustatyti apribojimus technologijų...

Pasaulio prekybos organizacijos vadovas tikisi įveikti dabartinį neramų periodą

Įtampą prekyboje lemia didesnis ją ribojančių priemonių skaičius, sako Pasaulio prekybos...

Nagrinės, ar galima atliekų deginimo jėgaines statyti ne arčiau kaip 20 km nuo gyvenamosios teritorijos (1)

Konstituciniame Teisme priimtas nagrinėti Seimo narių grupės prašymas ištirti, ar...

Seimas pradeda svarstymus dėl PVM lengvatos maistui (3)

Seimas diskutuos, ar socialdarbiečių siūlymu įteisinti lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės...

Top naujienos

Skvernelio reitingo paslaptis: surastas priešas ir galandami nauji ginklai (186)

Spalis Lietuvos Vyriausybei buvo tikrai karštas, bet ne dėl to, kad šiemet mūsų šalyje...

Kad pavakarieniautų, vienu ypu perka 200 kiaušinių: mūsų gaili, lyg būtume nukankinti tėvai (6)

„Kai turi vieną vaiką, supranti, koks sunkus tavo gyvenimas. Viską sureikšmini, stengiesi, kad...

Visame pasaulyje sutriko „Facebook“ ir „Instagram“ veikla (54)

Visame pasaulyje sutriko socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla. Svetainės su...

Pasaulio prekybos organizacijos vadovas tikisi įveikti dabartinį neramų periodą

Įtampą prekyboje lemia didesnis ją ribojančių priemonių skaičius, sako Pasaulio prekybos...

Prieš policijos automobilį užlindęs ir avariją sukėlęs dviratininkas stebina įžūlumu (58)

Į redakciją kreipėsi vilnietis Vadimas M., kuris rugpjūčio 10 d. Vakariniame Vilniaus...

Apsilankė vilniečių namų vakarėliuose: studentiškos linksmybės šiais laikais ramesnės, nei mokytojų įkurtuvės

Iš vakarų kultūros prieš gerus dvidešimt metų Lietuvoje įsitvirtino nauja mada – prieš...

Kručinskų advokatai: vaikų atėmimo dramoje – skandalingas posūkis (51)

Visa Lietuva užgniaužusi kvapą stebėjo širdį veriančias dramas, kai Kauno vaikų teisių...

Petrauskienė žada 40 proc. didesnes algas dėstytojams ir mokslininkams (76)

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl studijų kainų...

Kelerius metus su ketvirta vėžio stadija gyvenanti Rasa: be proto noriu gyventi (49)

Ketvirtos stadijos vėžio diagnozę prieš ketverius metus sužinojusi Rasa Vaitekūnienė savo...

Žinomi bičiuliai ir kolegos gedi netikėtai mirusio Eimunto Nekrošiaus: liko nepapasakotos istorijos ir neįgyvendinti planai (142)

Antradienį, lapkričio 20 dieną žinomas teatro režisierius Eimuntas Nekrošius iškeliavo...