aA
Valdžia po truputį atskleidžia, kokiomis konkrečiomis priemonėmis kovos su kylančiomis kainomis Lietuvoje. Tačiau siūlomos priemonės įtikina ne visus, kad kainos turėtų mažėti. Buvęs premjeras konservatorius Andrius Kubilius pastebi, kad ir pati Finansų ministerija kitais metais prognozuoja tokį pat kainų didėjimą, kaip ir šiemet.

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas „DELFI Dienoje“ nurodė keletą iš konkrečių priemonių, kurių bus imamasi, siekiant suvaldyti didėjančias kainas.

„Vien 16 siūlymų yra kalbant apie biurokratinės naštos mažinimą smulkiam ir vidutiniam verslui. Tie konkretūs siūlymai yra nuo visų perteklinių taisyklių paprastinimo iki tokių landų, kurios buvo likusios panaikinimo. Pavyzdžiui, jei turi mažą parduotuvę iki 500 kv. metrų, darbuotojai ten kas du metus 60 val. mokymus turi praeiti, peržiūrimi higienos pasų reikalavimai, kad paprasčiau ir lengviau būtų ateiti.

Kitas paketas susijęs su valstybinių institucijų stiprinimu. Čia kalbame apie Konkurencijos tarybą. Pavyzdžiui, iki šiol Konkurencijos taryba be skundo negalėjo apskritai atlikti realių kontrolės veiksmų subjektuose, pasiimti sutartis, pasižiūrėti ir pan. Tai neabejoju, kad bus suteikti įgaliojimai Konkurencijos tarybai ir be skundo atlikti tam tikrus veiksmus. Kalbėta apie tipines praktikas, pristatyta konkrečiai kaip atrodo geroji praktika, kas yra piktnaudžiavimas, kaip atrodo ribojai per didelių netesybų, ką reiškia prekybos tinklų naudojamos išieškojimo tvarkos.

Akivaizdu, kad visi piktnaudžiavimai guldavo į produkto kainą. Pavyzdžiui, jeigu tu susimoki netesybas, baudas ir t.t., tai jau dvigubai išaugina tavo produkcijos savikainą, jeigu tu susimoki marketinginius mokesčius ir dar matai riziką, kad turėsi susirinkti tuos sūrelius iš lentynos, tu priskaičiuoji didesnę kainą. Matėme, kad šiuo metu ta jėga, kuri buvo suteikta prekybos tinklams daryti spaudimą ir mažinti kainą, ji realiai mažesne kaina nevirto“, – kalbėjo S. Malinauskas.
Jis pridėjo, kad bus imtasi ir valstybinio kainų monitoringo, kadangi dabar prekybos tinklai buvę linkę dirbtinai iškraipyti kainų vidurkius, kuriuos pateikia Statistikos departamentas.

„Kaip kai kuriais atvejais atsiranda landos manipuliuoti statistika. Pavyzdžiui, turi sūrelius, kurie kainuoja 10 euro centų, bet turi jų labai mažą kiekį ir turi sūrelius, kurie kainuoja eurą, bendrai statistikoje atsispindi vidutinė kaina. Tai Žemės ūkio ministerija kreipsis į prekybos tinklus, kad galėtų realiu laiku rinkti būtiniausių maisto produktų kainas, publikuoti juos portale“, – teigė premjero patarėjas.

„DELFI Dienoje“ jis bandė įtikinti, kad tokios priemonės ir konkurencijos skatinimas turės įtakos ir kainų mažėjimui.

Kubilius: pasiūlymai ne daug turi bendro su kainomis

Laidoje buvęs Andrius Kubilius kalbėjo, kad tokios priemonės – rinkiminė taktika ir realiai kainų nesumažins.

„Man linksmai atrodo. Šiaip tokių populizmo bangų tariamai kovoti su kainomis įstatymais, lentynų reguliavimais buvo ne vienas. Gražulis tuo pasižymėdavo, dabar premjeras. Pirmą kartą matau, kad premjeras imasi tokių kalbų. Linkiu sėkmės, jei tokia rinkiminė taktika, tai jos nesustabdysi. Bet man gaila žmonių, kad bandoma taip pigiai apgaudinėti“, – teigė jis.

A. Kubilius pabrėžė, kad pati Finansų ministerija prognozuoja, kad kitais metais infliacija, t.y. kainų augimas bus lygiai toks pat kaip šiemet – 2,5 proc.

„Gavau atsakymą iš Šapokos, kur uždaviau paprastus klausimus, ar darė kokią ekspertinę analizę, kiek tos priemonės konkrečiai sumažins kainas. Gavau atsakymą, kad jokių ekspertų nebuvo samdyta. Tada klausiau Vyriausybės, kodėl kalbate apie kainų mažinimą, o Finansų ministerija mums pateikia kitų metų biudžeto duomenis ir numato, kad kainų augimas kitais metais bus toks pat kaip dabar, tai yra infliacija sieks 2,5 proc. Tai arba Finansų ministerija netiki Vyriausybės pareiškimais, arba yra nesusikalbėjimas.

Paklausiau tiesiogiai, kiek maisto produktų kainos bus sumažėjusios kitų metų gegužės pirmą dieną. Pacituoju finansų ministro atsakymą: „Kviečiu jus ir partijos kolegas nespekuliuoti galimybės rinkos ekonomikoje apibrėžti tam tikras kainų ribas, bet susitelkti į konstruktyvų darbą ir t.t.“ Tai supratau, kad tai raginimas yra premjerui nespekuliuoti kainų tema, nes kainos nemažės“, – teigė jis.

A. Kubilius pabrėžia, kad siūlomos priemonės nieko konkretaus su kainomis Lietuvoje neturi, nes realūs pateikti duomenys rodo, kad kainos nemažės. Jis ragina kalbėti ne vien apie maisto produktų kainas, bet pažvelgti ir į kitus sektorius.

„Bandoma kalbėti apie maisto kainas ir kaip rūpinamasi, nors jos realiai nesikeis. Tuo tarpu elektros kainos, šilumos kainos nuo Naujų metų ar šildymo sezono pradžios gali ženkliai kilti dėl objektyvių priežasčių. Nekritikuoju Vyriausybės, bet tai realios temos ir gal čia reikėtų svarstyti vieno ar kito sektoriaus problemas, bet ne, Vyriausybė nori užsiimti sūrelių kainų reguliavimu“, – mano konservatorius.

DELFI primena, kad šiandien Vyriausybėje ministerijos pristatė dalį konkrečių priemonių. Dauguma jų nukreiptos į smulkaus ir vidutinio verslo skatinimą. Taip pat kalbama apie didesnes baudas konkurencijos srityje, finansines paskatas mažas pajamas turinčioms šeimoms perkančioms būtiniausius maisto produktus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Keisis verslo liudijimų tvarka: pokyčiai paveiks tūkstančius Lietuvoje (20)

Nuo kitų metų keičiasi verslo liudijimų tvarka: pagal juos nebebus galima teikti kai kurių...

Mūšis prieš savivaldybę: gyventojams draudžia statyti automobilius šalia savo namų (31)

Individualių namų Senamiesčio g. gyventojai imasi žygių, kad Savivaldybė atšauktų draudimą...

LB: bankų pelno mokestis – geresnė alternatyva turto mokesčiui (2)

Seimo dalies valdančiųjų siūlymas nuo 15 iki 20 proc. padidinti bankų pelno mokestį yra geresnė...

ES uždraudė prieštaringai vertinamą pesticidą (8)

Europos Sąjungoje nuo 2020 metų bus uždraustas prieštaringai vertinamas pesticidas, siejamas su...

Landsbergienė traukiasi nuo savo verslo vairo – dirbs samdytas vadovas (537)

Privačių mokyklų UAB „ Karalienės Mortos mokykla “ bei darželių UAB „ Vaikystės sodas “...

Top naujienos

Jautri gydytojos išpažintis: turėjau pažadinti jį iš komos ir pažiūrėti, kokio dydžio insultą jam padariau (62)

Gydytoja Lina Griauslytė prieš kurį laiką kalbėjusi Seime surengtoje konferencijoje papasakojo...

Keisis verslo liudijimų tvarka: pokyčiai paveiks tūkstančius Lietuvoje (20)

Nuo kitų metų keičiasi verslo liudijimų tvarka: pagal juos nebebus galima teikti kai kurių...

Rusų pora pasikvietė į savo butą ir parodė, kaip gyvena vidutinė šeima Sankt Peterburge (522)

„Aš nesu nacionalistas. Rusai su lietuviais turi draugauti“, – žurnalistui Orijui Gasanovui...

Sunkiai suvokiamas Siamo dvynių gyvenimas: sugebėjo gimdyti vaikus ir net vairuoti (33)

Kartais sakoma, kad šiems žmonėms likimas iškrėtė nepavydėtiną išdaigą, su kuria susitaikyti...

Priminė, ką dokumentuose įrašo tiems, kurie bando duoti kyšį techninėje apžiūroje (151)

Savaitgalį Lietuvos techninės apžiūros įmonės vairuotojams primins, kad užsimerkti į...

Kaunietės įspėja: Airinas vėl ėmėsi „fotografo“ veiklos? (109)

„Ieškoma mergina fotosesijai Kaune, apartamentuose. Fotosesija nemokama. Reikalavimai – graži...

Savaitgalis nedžiugins: lietų keis lijundra ir sniegas (6)

Savaitgalį Lietuvos orus lems iš vakarų greitai keliaujančios ir viena kitą keičiančios drėgno...

Erika Umbrasaitė

Myliu, bet palieku tave, Paryžiau (1)

Sakoma, Paryžius egzistuoja žiūrinčio akyse. Jis it koks chameleonas, keičiantis spalvą,...

Įžiebta unikalumu, idėja ir elegancija didmiesčiams nenusileidžianti Kėdainių Kalėdų eglutė (14)

Didingo jos mirgėjimo, Kalėdų Senelio nuoširdumo ir augančių gerumo sparnų užburti...

Policija nukovė keturis prievartautojus-žudikus, šiems pabandžius pavogti pareigūnų ginklus ir pabėgti (10)

Indiją suskaldė žudynės: daugelis palaiko policiją, kiti tvirtina, kad jie neteisėtai tapo...