aA
Buvęs ministras pirmininkas, dabartinis europarlamentaras Andrius Kubilius, vertindamas Vyriausybės siūlomas ekonomikos skatinimo priemones, teigia, kad jos verslą pasiekia sunkiai. Anot europarlamentaro, Vyriausybė nepadarė visko, kad būtų suvaldytas bedarbių skaičiaus augimas, o naujai siūlomos 200 eurų vienkartinės išmokos pensininkams ir įvairioms socialinėms grupėms neturi ekonominės logikos.
Andrius Kubilius
Andrius Kubilius
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Pradžioje paskelbtas 5 mlrd. eurų planas, sukėlęs lūkesčių, kad tais pinigais bus padėta verslui atlaikyti karantiną, realybėje pasirodė kaip veiksmas, kuris verslui praktiškai nieko nepadeda arba labai menkai padeda. Tie pinigai nepasiekia verslo arba tos priemonės, kurias paskelbė Vyriausybė, apkabinėtos įvairiomis sunkiai suprantamomis sąlygomis, kurios lemia, kad verslas nelabai skuba tomis priemonėmis pasinaudoti“, – Eltai teigė A. Kubilius.

„Turėjau galimybę pasižiūrėti ir kitų ES šalių paramos instrumentus, tai su tokiomis papildomomis sąlygomis buvo aišku, kad baigsis tuo, jog tie pinigai verslo nepasieks. Deja, taip ir yra įvykę“, – pridūrė europarlamentaras.

Jo teigimu, valdžios pasiūlytos pagalbos priemonės turėjo savų skirtingų problemų.

„Dėl prastovų, kurių apmokėjimą daugelis ES valstybių ėmėsi spręsti visų pirma, daugelyje valstybių buvo pasiekta, kad tie pinigai per kelias dienas pasiektų ar darbdavį, ar tiesiogiai pačius darbuotojus. Lietuvoje prastovų apmokėjimui buvo iškelta sąlyga, kad verslas turi įsipareigoti ir pasibaigus karantinui išsaugoti bent tris mėnesius ne mažiau kaip 50 proc. darbuotojų. Didelei daliai verslo toks keliamų sąlygų ir įsipareigojimų prisiėmimas tokiomis sudėtingomis aplinkybėmis, kokios dabar yra susiklosčiusios, kai nežinia, nei kiek pandemija tęsis, nei kaip toliau krizė atrodys, pasirodė nelabai priimtinas“, – sakė A. Kubilius.

Europarlamentaro nuomone, Vyriausybės sprendimas apriboti prastovų apmokėjimą minimalios algos dydžiu dalį darbuotojų pastūmėjo pačius išeiti į nedarbą.

„Įvairių lengvatinių paskolų pažadai taip pat nebuvo įgyvendinti, kadangi buvo pavesta jomis rūpintis vienai institucijai – „Invegai“. Ji tiesiog nebuvo pasiruošusi administraciškai tokiam dideliam paraiškų srautui. Tai aiškios problemos, kurias buvo galima atspėti iš karto, kad jos sukels didelių problemų, o dabar jau skelbia (Vyriausybė – ELTA) naujas programas, naują milijardą eurų milijonui žmonių prieš rinkimus, dalinti pensininkams, bedarbiams nelabai apgalvotus pinigus, ko pasekmė bus tai, kad verslas toliau negalės atsigauti, nes nesulauks tinkamos paramos, o valstybės skola augs labai greitai ir stipriai“, – kalbėjo buvęs premjeras.

Anot jo, reikėtų kuo skubiau spręsti administracines problemas, tačiau, kaip teigė A. Kubilius, Vyriausybė nelinkusi klausytis opozicijos ar verslo pastabų.

Kaip atrodys valstybės skolos didėjimas ir kaip tai atrodys, jei ekonominė krizė bus ne trumpalaikė, o užsitęs bent porą metų, tai čia yra didžioji problema
Andrius Kubilius

„Didžiulė problema yra politiniame valdžios lygmenyje, ji nelabai nori klausyti opozicijos ar verslo pastabų. Nėra institucijos, tinkamos lyderystės, kuri turėtų rūpintis monitoringu, priemonių įgyvendinimu. Turėtų bendrauti su verslu, ekspertais ir daryti greitas pataisas, tai to Lietuvoje nėra“, – teigė A. Kubilius.

Europarlamentaras pasigedo sisteminio požiūrio į tai, kaip atrodys valstybės finansai praėjus krizei.

„Kaip atrodys valstybės deficitas mažinant valstybės pajamas ir mokesčius ir tuo pačiu didinant milijardais visokias išmokas, tai niekas nenori kalbėti. Kaip atrodys valstybės skolos didėjimas ir kaip tai atrodys, jei ekonominė krizė bus ne trumpalaikė, o užsitęs bent porą metų, tai čia yra didžioji problema.

Jei krizė užsitęs ilgiau ir toliau gyvensime atsipalaidavę, kad galima skolintis kiek tik nori, išlaidauti kiek nori, papildomai mažinti mokesčius, tai kitus metus baigsime su valstybės skola, kuris bus paaugusi iki 60 proc. ar daugiau (nuo BVP – ELTA)“, – kalbėjo A. Kubilius, pridurdamas, kad tuomet valstybę gali ištikti ilgalaikės problemos, kurias bus sunku spręsti.

Pensijos augo dėl šiais metais įstatyme numatyto indeksavimo, jie per šitą krizę praktiškai yra nenukentėję, tai kodėl jiems dar reikėtų pridėti pinigų? Čia sunku logiškai suprasti.
Andrius Kubilius

Kalbėdamas apie Vyriausybės pasiūlytą vienkartinę 200 eurų išmoką pensininkams ir kitoms socialinėms grupėms, A. Kubilius teigė nematąs joje jokios ekonominės logikos.

„Ekonominės logikos šiose išmokose labai mažai, čia jos ieškoti nėra labai didelės prasmės. Pensijos augo dėl šiais metais įstatyme numatyto indeksavimo, jie (pensininkai – ELTA) per šitą krizę praktiškai yra nenukentėję, tai kodėl jiems dar reikėtų pridėti pinigų? Čia sunku logiškai suprasti.

Lygiai taip pat, kai kalbame apie bedarbius, kad Vyriausybė rūpintųsi tuo, jog verslas išsaugotų ar kurtų naujas darbo vietas, to nesugebėjusi padaryti, ji sukėlė žymiai didesnį nedarbą nei buvo galima to išvengti, o dabar rodo savo didelį rūpestį bedarbiams, pradės mokėti jiems papildomas išmokas, pavadindami jas „darbo paieškos išmokomis“. Paieškos bus visiškai nerezultatyvios, jeigu verslas ir toliau negaus paramos, kurią gaudamas galėtų rūpintis darbo vietų išsaugojimu“, – Eltai sakė buvęs premjeras.

„Šitų išmokų logiką suprantu grynai politiškai – tai yra bandymas milijardą eurų prisidėti prie rinkiminės kampanijos“, – pridūrė A. Kubilius.

Anot europarlamentaro, Vyriausybė turėtų orientuotis į priemones verslui, kuris dėl karantino apribojimų negalėjo pardavinėti savo prekių ir dabar sunkiai atsistoja ant kojų.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(256 žmonės įvertino)
3.6523

Kaimo turizmą slegia atšaukiamos šventės, o klausimų kyla ir dėl paso: įpareigoti būtų tikrinti ne klientą (2)

Pandemijos išvarginti Lietuvos poilsiautojai populiarius kurortus vis labiau linkę keisti į...

Pasaulio ekonomikos forumas atšaukė 2021 metų viršūnių susitikimą Singapūre papildyta

Pasaulio ekonomikos forumas (WEF) pirmadienį paskelbė atšaukęs metinį pasaulio politikos,...

Teismas perpus iki 3 mln. eurų sumažino baudą „Vilniaus vandenims“

Teismas nuo 7,56 mln. iki 3,02 mln. eurų sumažino Aplinkos apsaugos departamento (AAD) skirtą...

Ruginienė apie planuojamą naują lengvatą: neramu, ar neteks padengti vartotojams (8)

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos prezidentė Inga Ruginienė sako teigiamai vertinanti...

Nausėda Seimui siūlo 50 eurų didinti NPD: uždirbantys MMA gautų 10 Eur daugiau (117)

Prezidentas Gitanas Nausėda teikia Seimui Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus,...

Top naujienos

Dulkys: Šiauliuose ir anksčiau buvo tam tikrų signalų, po medikės mirties pasipylė skundai iš kitų gydymo įstaigų (11)

Praėjus savaitei po to, kai nusižudė jauna Šiaulių respublikinės ligoninės gydytoja,...

Daiva Žeimytė-Bilienė. Nustokite bauginti (136)

Kas nepamena įvykių Garliavoje. Prieš dešimt metų visas Lietuvos dėmesys buvo Klonio gatvėje:...

Kaimo turizmą slegia atšaukiamos šventės, o klausimų kyla ir dėl paso: įpareigoti būtų tikrinti ne klientą (2)

Pandemijos išvarginti Lietuvos poilsiautojai populiarius kurortus vis labiau linkę keisti į...

Respublikinės Šiaulių ligoninės darbuotojai: vyksta slapti, maži susirinkimai, gąsdinamas personalas (254)

Dėl atleistos medikės savižudybės ir prieš ją, kaip teigiama, nukreipto mobingo dėmesio centre...

Penkeri metai po lemtingos gegužės: Eligijus Masiulis stebisi, kodėl byloje vietos neatsirado Grybauskaitei (11)

Prieš penkerius metus prasidėjo garsi ir skambi politinės korupcijos byla . Buvo sulaikytas...

Nuolat atsiverianti Izraelio žaizda: jeigu įsijungs daugiau veikėjų, konfliktas gali išaugti į rimtą karą (198)

Aštrėja padėtis Jeruzalėje , kur tęsiasi susirėmimai, smurtas ir apšaudymai tarp Izraelio ir...

Agnė Keizikienė | D+

Vyrų „menopauzė“ – andropauzė: kas tai yra ir kaip ji veikia vyrų lytinę funkciją?

Jei apie moterų menopauzę, jos simptomus ir gydymo būdus viešojoje erdvėje kalbama kone kasdien,...

Eugenija Grižibauskienė | D+

Kovido antikūnų testą sukūręs Gylys: jau spėjau įsitikinti, kad Lietuvai vietos gamintojų nereikia (5)

Unikalūs dalykai šiuo momentu kuriami ir dar unikalesni tyrimai atliekami Riešėje , buvusioje...

Bruce Einhorn | D+

„Žinių nebesulaukiau“: kaip Kinija praleido progą sukurti vakciną

Telefonas suskambo pačioje „Covid-19“ pandemijos pradžioje. Drew Weissmanas, Pensilvanijos...