aA
Finansų ministerija prognozuoja, kad Lietuvos ekonomika 2020 metais gali smukti 1,3–2,8 proc. Tačiau ministras Vilius Šapoka pastebi, kad nesuvaldžius COVID-19 viruso, „skaičiai bus visai kiti“. Nuo ko priklausys nuosmukio gylis?
Krizės mastas priklausys nuo karantino trukmės ne tik Lietuvoje, bet visame pasaulyje
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kaip rašoma ministerijos leidinyje „Lietuvos ekonominės raidos scenarijus 2020–2023 metais“, neatmestina rizika, kad Lietuvos bendrasis vidaus produktas 2020 metais gali smukti daugiau nei 2,8 proc.

„COVID-19 viruso protrūkis, išplitęs po visus pasaulio žemynus, virto pasauline pandemija ir scenarijaus sudarymo metu dar nebuvo sustabdytas. Todėl egzistuoja rizika, kad techninės išorės aplinkos prielaidos, pagal kurias buvo rengiamas scenarijus, tikėtina, bus peržiūrėtos žemyn“, – rašoma dokumente.

Pastebima, kad peržiūros mastas priklausys nuo to, kaip ilgai truks viruso plitimas globalioje ekonomikoje ir kokių priemonių prireiks jam suvaldyti.

„Neigiamų ekonominių pasekmių mastas priklausys nuo to, kaip ilgai užtruks viruso plėtra.

Scenarijaus sudarymo metu viruso plėtra dar nebuvo sustabdyta, daugėjo požymių, kad jo plėtra užsitęs ilgiau nei pirmąjį 2020 metų ketvirtį. Siekiant suvaldyti viruso plitimą Europos valstybėms teko taikyti kraštutines priemones (nacionaliniai karantinai, sienų uždarymas), kurių neigiamos įtakos mastas priklausys nuo jų taikymo trukmės“, – svarsto ministerijos specialistai.

Taip pat pastebima, kad globaliai ekonomikai reikšminga ir situacija Kinijoje.

„Kinijos įtaka pasaulio ekonomikai, prekybai, turizmui per pastaruosius porą dešimtmečių stipriai išaugo, – rašoma dokumente. – Kinijos ekonomikos augimo tempas 2019 metais buvo lėčiausias per visą stebėjimo laikotarpį ir siekė 6,1 proc. (daugiamečio vidurkio reikšmė – 9,3 proc.).

Kinijos ekonomika pastaraisiais metais susidūrė su iššūkiais tarptautinės prekybos srityje, o 2020 metų pradžioje išplitęs COVID-19 virusas privertė imtis drastiškų ir neigiamą įtaką ekonomikai turinčių veiksmų.“

Kitos problemos

Nors šiomis dienomis daugiausiai dėmesio skiriama COVID-19 viruso keliamoms problemoms, geopolitinės įtampos ir neapibrėžtumas dėl tarptautinės prekybos sąlygų taip pat niekur nedingo ir gali stiprėti, pastebi Finansų ministerijos specialistai.

„Šiemet pasiektas JAV ir Kinijos prekybos susitarimo pirmas etapas sumažino netikrumą dėl prekybos sąlygų, tačiau tarptautinė prekyba tebėra silpna. Didžioji dalis jau įvestų JAV ir Kinijos prekybos tarifų viena kitos prekėms išliko, nėra žinoma kiek ilgai truks JAV ir Kinijos prekybos paliaubos, nėra pasiektas prekybos susitarimas tarp JAV ir ES, o COVID-19 viruso šokas slopina tarptautinę prekybą.

Riziką pasaulio ekonomikos tvarumui tebekelia didelė kai kurių valstybių skola ir su jos finansavimu susiję iššūkiai. Visa tai didina tiek pasaulio, tiek euro zonos ir Lietuvos ekonomikų pažeidžiamumą“, – rašoma dokumente.

Pastebima, kad jeigu išorės aplinkos ekonominis ir politinis neapibrėžtumas toliau augs, tai gali turėti neigiamas pasekmes tiek išorės, tiek vidaus paklausai, gyventojai gali sumažinti vartojimo išlaidas, o įmonės atidėti investicinius planus.

Taip pat primenama, kad šių metų sausio 31 dieną Jungtinei Karalystei oficialiai palikus Europos Sąjungą atsirado neapibrėžtumas, susijęs su derybomis dėl JK ir ES santykių pasibaigus pereinamajam laikotarpiui.

„Numatoma, kad pereinamasis laikotarpis turėtų pasibaigti 2020 metų gruodžio 31 dienos, tačiau yra galimybė jį pratęsti 12 ar 24 mėnesiams. Pereinamuoju laikotarpiu iki šiol galiojęs ES ir JK tarpusavio santykių modelis nesikeis. Derybų metu turėtų būti susitarta dėl ES ir JK prekybos, migracijos ir kt. sąlygų. Visgi yra ženklų, jog derybos nebus lengvos ir susitarimą pasiekti gali būti sunku, todėl kyla papildomas neapibrėžtumas, galintis neigiamai paveikti vartotojų ir verslo lūkesčius, prislopinti tiek JK, tiek ir ES ekonomikos plėtrą.

Po pereinamojo laikotarpio tarp ES ir JK yra galimi keli santykių modeliai. Narystė ES užtikrino visapusišką dalyvavimą bendrojoje ES rinkoje, muitų sąjungoje ir muito mokesčių nebuvimą bei laisvą žmonių judėjimą. JK išstojus iš ES gali būti pasiektas dvišalis susitarimas, kuris įgalintų mažiau apribojimų turinčius santykius, palyginti su santykiais remiantis Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) sąlygomis. Įprastai dvišaliams susitarimams pasiekti reikia daug laiko, todėl egzistuoja rizika, kad iki pereinamojo laikotarpio pabaigos ES ir JK gali nespėti susitarti – tokiu atveju įsigaliotų PPO nustatytos sąlygos ir jos būtų daug griežtesnės nei yra dabar. Reikšmingai pasikeitus dvišaliams santykiams kyla rizika, kad šiame scenarijuje numatyti Lietuvos makroekonominių rodiklių įverčiai taip pat pasikeistų“, – dėstoma scenarijuje.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
1.9444

„Orlen Lietuva“ pradėjo modenizavimo darbus

Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdoma vienintelė Baltijos šalyse naftos perdirbimo ir importo...

Dirbti nuotoliu kai kurie darbuotojai nuo šiol gali reikalauti visą darbo laiką

Nuo šio rugpjūčio įsigaliojo aktualūs Darbo kodekso pakeitimai dėl nuotolinio darbo: turintiems...

Ukrainos pareigūnas: „grūdų koridoriumi“ pavyko išgabenti apie 375 tūkst. tonų žemės ūkio produkcijos

Humanitarinių jūrų koridoriumi iš Ukrainos uostų pavyko išvežti apie 375 tūkst. tonų...

Pajūryje laisvų vietų beveik neliko: kambarių kaina gali atimti žadą (1)

Geriems orams viliojant į pajūrį poilsiautojus, rasti laisvą kambarį beveik neįmanoma, savo...

EK atstovė: sankcijos nedraudžia mokėjimų už geležinkelių paslaugas

Lietuvos institucijoms ir komerciniams bankams aiškinantis, kaip aptarnauti Rusijos mokėjimus už...

Top naujienos

Dvaro restorane užsisakė vakarienei patiekalų: kai padavėja juos patiekė ant stalo, paprašė iš virtuvės pakviesti šefą

Latviai kalba, kad jų šalyje yra toks dvaras, kuris savo istoriniu autentiškumu ir prabanga...

Delfi PliusPeter Martin

„Bloomberg“ šaltiniai: karas Ukrainoje turės netikėtą poveikį – šį kartą gali būti kitaip (2)

Ukrainoje šėlstant giliausiam Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo konfliktui, Joe Bideno...

Žolinių savaitgalį vasara parodys savo galią: bus daugiau nei 30 laipsnių karščio

Penktadienio dieną Lietuvos orus lems anticiklonas, todėl diena bus saulėta ir sausa, pūs silpnas...

Ekspertai: Putino paskelbti planai yra apgaulė (3)

Vakarų sankcijos kelia grėsmę iki 40 proc. Rusijos BVP , o Vladimiro Putino pareiškimai apie...

Jocytės vedamos Lietuvos aštuoniolikmetės žengė į Europos čempionato pusfinalį (2)

Lietuvos merginų iki 18 metų rinktinė – tarp keturių stipriausių Europos komandų. Viliaus...

Maksvytis „atkabino“ vieną žaidėją ir kėlė klausimą: ar mes taip gerai atrodėme, ar suomiai nuleido rankas

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja. Po ketvirtosios pergalės...

Karas Ukrainoje. Analitikai: Rusijos kariai jau žino, kas nutiko Krymo bazėje, Maskva – sutrikusi Kyjivas: naujausias Zaporižios AE apšaudymas apgadino radiacijos matuoklius (3)

Amerikos Karinių tyrimų instituto (ISW) apžvalgoje šį kartą didžiausias dėmesys skiriamas...

Pamilusi užsienietį nuskrido į Indiją – ten motina surezgė tokią intrigą, kad lietuvei žemė išslydo iš po kojų (2)

Su vaikinu iš Indijos, tolimojo Kočino miesto, susipažinome socialiniuose tinkluose. Mūsų...

Mikroautobusą kelionėms atnaujinusios draugės išvyko į Kroatiją: papasakojo, kiek tai kainavo

Draugystė, atsitiktinumai ir noras keliauti – šių aplinkybių užteko, kad Monika ir Gabrielė...

Kuriais Zodiako ženklais galima pasitikėti, o su kuriais verta būti atsargesniems? Atsakymą sufleruoja (ne)patikimumo reitingas

Patikimumas – nėra vienareikšmis dalykas, todėl vertindami labiausiai ir mažiausiai patikimus...