aA
Dešimtmetį skaičiuojančios finansų krizės priežastis tiriančios Seimo komisijos narys Kęstutis Glaveckas mano, kad finansų sektoriaus politinė įtaka padėjo komerciniams bankams finansų krizės metu patirti mažesnius nuostolius.
Eurai
© Reuters / Scanpix

„200 mln. litų sumokėjome per trejus metus taikytą (komerciniams bankams. - ELTA) pelno mokesčio lengvatą. Kuomet mūsų pinigai buvo išsiunčiami. Privatizuojant stambias įmones įgaunama politinė įtaka, kuria po to naudojamasi. Tai čia yra puikus to pavyzdys“, - posėdyje replikavo Liberalų sąjūdžio (LRLS) frakcijos atstovas K. Glaveckas.

Tuo tarpu komisijai liudijęs krizės laikotarpiu Lietuvos banko (LB) valdyboje dirbęs Audrius Misevičius susirinkusius tikino, kad šalies centrinis bankas atliko savo pareigas.

Tyrimo iniciatoriui, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkui Stasiui Jakeliūnui spaudžiant A. Misevičių pripažinti, kad LB valdyba nesvarstė priemonių sustabdyti lėšų pasitraukimą iš Lietuvos, buvęs centrinio banko valdybos narys patikino BFK pirmininką, kad šio įvardijamos priemonės nebūtinai būtų davusios norimų rezultatų.

Kęstutis Glaveckas
Kęstutis Glaveckas
© DELFI / Domantas Pipas

Pasak A. Misevičiaus, kapitalo pakankamumo rodikliai buvo reguliuojami, atsižvelgiant į Europos Sąjungos (ES) praktiką. Tuo tarpu siekis padidinti šį rodiklį nebūtinai būtų davęs norimų rezultatų.

„Svarstytos buvo visos priemonės, tačiau būtent šita priemonė, kiek pamenu, nebuvo traktuojama kaip reali. Tai, kad likvidumas bus didesnis, nereiškia, jog kreditavimo lygis būtų aukštesnis. Todėl reikėtų viską vertinti su informacija, kuri buvo žinoma būtent tuo metu“, - sakė A. Misevičius.

Paklaustas apie komercinių bankų priežiūrą, buvęs centrinio banko valdybos narys neabejojo, kad ji buvo vykdoma tinkamai, o tai, esą patvirtina Tarptautinio valiutos fondo (TVF) atlikti vertinimai, kur konstatuojama, kad savo funkcijas LB atliko teisingai.

Tuo tarpu S. Jakeliūno argumentai neįtikino - Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) frakcijos narys klausė A. Misevičiaus, kodėl LB 2011 m. priimtų Atsakingo skolinimosi nuostatų neįvedę anksčiau.

Audrius Misevičius
Audrius Misevičius
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Atsakingo skolinimo nuostatai gimė Lietuvos banke, tačiau tai ne priežiūros dalykas, o finansinio stabilumo dalykas. Mano darbas buvo žiūrėti prisiimamas rizikas, nes bankai žaidžia indėlininkų pinigais. Atsakingo skolinimosi taisyklės gimė kaip rekomendacijos komerciniams bankams iš LB, nes nurodinėti galimybės centrinis bankas imperatyviai neturi“, - sakė A. Misevičius.

Kas buvo už finansinį stabilumą 2005-2007 m., LB valdybos narys atsakyti negalėjo ir teigė, kad visi valdybos nariai domisi svarbiausiais šalies ekonomikai reikalais, todėl nereikėtų kaltinti vieno konkretaus nario.

ELTA primena, kad trečiadienį Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nario Stasio Jakeliūno vadovaujamame tyrime dėl prieš dešimtmetį praūžusios finansų krizės priežasčių lankosi buvęs ilgametis Lietuvos banko (LB) valdybos narys Audrius Misevičius.

2004-2013 m. centrinio šalies banko valdyboje dirbęs A. Misevičius šiuo metu eina valstybės kontrolieriaus pavaduotojo pareigas. Seimo Biudžeto ir finansų komitetui vadovaujantis „valstiečių“ frakcijos narys S. Jakeliūnas Eltai sakė buvusį centrinio banko valdybos narį kviečiantis, nes šiam teko prižiūrėti komercinius bankus.

„Remiantis 2010 m. Švedijos parlamente vykusių klausymų metu pateiktais duomenimis, kuriuos mes nagrinėjome ir analizavome, ten dar giliau ir detaliau buvo įvertina, kad bankų priežiūra tiek pačioje Švedijoje, tiek Baltijos šalyse buvo nepakankama“, - antradienį tikino parlamentaras.

Stasys Jakeliūnas
Stasys Jakeliūnas
© DELFI / Kiril Čachovskij

A. Misevičiaus bus prašoma papasakoti, ar LB valdyba svarstė griežčiau reguliuoti Lietuvos kreditavimo rinką anksčiau nei 2011 m., kuomet buvo priimti rinką akyliau sergintys teisės aktai. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narį taip pat domina ir buvusio aukšto centrinio banko pareigūno nuomonė apie valstybės skolinimąsi užsienio valiuta. Pasak Biudžeto ir finansų komiteto vadovo, Švedijoje pateikta medžiaga rodo, kad tokie sprendimai buvo pakankamai rizikingi.

„Turime informacijos iš 2012 m. „Snoro“ banko tyrimo, kad dar 2009 m. šio banko situacija buvo labai sudėtinga, kalbėsime, ar tie sprendimai nebuvo pavėluoti ir ar gal nereikėjo tų sprendimų anksčiau priimti“, - sakė tyrimo iniciatorius.

Parlamentinio tyrimo „Dėl veiksnių ir aplinkybių, lėmusių 2009-2010 metų krizės Lietuvoje reiškinius“ nariams savo poziciją jau išsakė buvęs finansų ministras Rimantas Šadžius, Finansų ministerijos Valstybės iždo departamento direktorius Andrius Želionis, 2004 m. į Europos Parlamentą išrinkta, tuomet Lietuvos liberalų ir centro sąjungai atstovavusi Margarita Starkevičiūtė, buvęs premjeras Gediminas Kirkilas ir Finansų ministerijos Finansų politikos departamento vyresnysis patarėjas Ričardas Kasperavičius.

Pokalbiui taip pat ketinama kviesti 2008-2012 m. premjero pareigas ėjusį Andrių Kubilių, Lietuvos banko vadovą Vitą Vasiliauską, buvusią finansų ministrę Ingridą Šimonytę, SEB ir „Swedbank“ ekonomistus Gitaną Nausėdą ir Nerijų Mačiulį bei šių bankų vadovus.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pasaulio talentų reitinge Lietuva krenta antrus metus iš eilės (1)

IMD Pasaulio talentų reitinge (IMD World Talent Report 2018) Lietuva krenta žemyn antrus metus iš...

Gintaro gavyba Kaliningrado srityje pasiekė iki šiol neregėtas apimtis (7)

Kaliningrado gintaro kombinatas , vienintelis regione šį mineralą kasantis pramoniniu būdu,...

Teismui perduota taksi įmonės „Dallis“ sukčiavimo byla: kaltinamas neapskaitęs 1,7 mln. eurų pajamų

Teismui perduota vienos didžiausių Vilniaus taksi ir pavėžėjimo paslaugą „Etransport“...

Maža Visata, telpanti po laikrodžio korpusu: rusų laikrodininkas kuria ekskliuzyvinius chronometrus (2)

Rusas laikrodininkas kuria ekskliuzyvinius chronometrus, kurie kainuoja iki 40 tūkst. eurų. Jis...

SEB banko klientai pinigų nemokamai galės pasiimti iš viso pasaulio bankomatų (13)

SEB bankas paslaugų planais besinaudojantiems privatiems klientams pasiūlys papildomą naudą, -...

Top naujienos

(Ne)Grįžtu. Į Airiją emigravusi Inga: kai žiūriu lietuviškas žinias apie Karbauskį – man baisu dėl Lietuvos (218)

Nuosavas namas, atostogos egzotiškuose kraštuose, daugiau nei dešimtmetį puoselėjamas savas...

Žinomi bičiuliai ir kolegos gedi netikėtai mirusio Eimunto Nekrošiaus: liko nepapasakotos istorijos ir neįgyvendinti planai (75)

Antradienį, lapkričio 20 dieną žinomas teatro režisierius Eimuntas Nekrošius iškeliavo...

Panevėžys meta iššūkį sostinei: tikisi, kad Kalėdų eglė pranoks Vilniaus (123)

Prieš kelerius metus Panevėžys neturėjo, kur dėti akių iš gėdos, kai artėjant Kalėdoms...

Opozicija surinko parašus po interpeliacija švietimo ministrei Petrauskienei (200)

Opoziciniai konservatoriai antradienį pranešė surinkę reikalingus parlamentarų parašus po...

Turkijos žiniasklaidoje – šiurpus paskutinių nužudyto žurnalisto gyvenimo akimirkų aprašymas

Turkijos naujienų portalas publikuoja citatas ir viešina tapatybes asmenų, kurių balsai skamba...

Naujausias tyrimas: kada organizmas sudegina daugiausiai kalorijų net nieko nedarant (6)

Organizmo vidinis laikrodis diktuoja biologinį paros ritmą. Jis „pasako“ organizmui, kada šis...

„Rytui“ – grėsmė prarasti savivaldybės privilegijas (2)

Vilniaus savivaldybė ruošiasi keisti tvarką, pagal kurią pastaraisiais metais buvo finansuojami...

Dar vienoje mokykloje pripurkšta dujų, trims mergaitėms prireikė medikų pagalbos (18)

Antradienį, 12.45 val., ugniagesiai gelbėtojai gavo pranešimą, kad Marijampolėje, „Ryto“...

Kaip pigių skrydžių bendrovės gauna pelną parduodamos nebrangius bilietus (29)

Finansų ekspertai teigia, kad pigūs lėktuvo bilietai ne visuomet yra tokie pigūs, sako LRT...

Klimatologas: blogiausiam klimato kaitos scenarijui išsipildžius pasikeis ir Lietuvos pajūris (8)

Klimato kaita gali būti laikoma viena iš priežasčių, dėl kurios kilo vienas iš daugiausiai...