Ekonominis sunkmetis vidutinei trijų panevėžiečių šeimai atnešė daugiau žalos nei kitų didžiųjų miestų gyventojams. Gaunamos pajamos sumažėjo penktadaliu, nekilnojamojo turto kainos krito labiausiai iš visų didžiųjų miestų ir būstas prarado trečdalį savo vertės. Tokius duomenis neseniai paskelbė SEB banko ekspertai.
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

Nors jau įžvelgiamos stabilizavimosi tendencijos ir nedrąsiai kalbama apie optimistinius lūkesčius, tačiau panevėžiečiai pagerėjimą pajus vėliausiai.

„Gaila, bet atsigavimo požymių matome tik trijų didžiųjų miestų apskrityse. Panevėžys ir Šiauliai tokio reikšmingo atsigavimo, koks stebimas Kaune ir Klaipėdoje, nepajus“, – prognozavo SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Bankininkai pripažįsta, kad panevėžiečiams praėję metai buvo labai sudėtingi. Norinčiųjų atidėti įmokas už paskolas padidėjo kelis kartus.
„Didėjant nedarbo lygiui turėjome daugiau klientų, kurie susidūrė su laikinomis finansinėmis problemomis. Pernai, palyginti su 2008-aisiais, tokių žmonių padaugėjo kelis kartus“, – kalbėjo SEB banko Panevėžio finansinių paslaugų centro direktorė Inesa Kavaliauskienė.

Praėjusiais metais panevėžiečiai labiausiai artėjo prie skurdo ribos. Vidutinės trijų asmenų šeimos pajamos nukrito nuo 1922 litų iki 1532 litų, Vilniuje vidutinės pajamos nuo 2654 litų nukrito iki 2118 litų. 2008 metų duomenimis, skurdo riba Lietuvoje buvo 1269 litai.

Šviesa toli

SEB banko ekspertai prognozuoja, kad šiemet Panevėžyje darbo užmokestis neaugs, o socialinės išmoks mažės, todėl tikėtis, kad situacija gerės, nereikėtų.

„Tiems, kurie viliasi, kad yra šviesa tunelio gale, reikia sąžiningai pasakyti: gyventojai šiemet atsigavimo nepajus. Bendra situacija pablogės. Nelaukiama, kad darbo užmokestis didės, atvirkščiai – jis dar šiek tiek mažės, bet tai bus lėtesni tempai, ne tokie drastiški, kokie buvo 2009 metais. Žmonės neturėtų skubėti avansu pradėti gyventi, nereikėtų leisti daugiau pinigų nei 2009 metais“, – patarimus dalijo J.Varanauskienė. 

Bankininkė prognozavo, kad bus daugiau tokių žmonių, kurie būtiniausioms prekėms leis sutaupytus, juodai dienai atidėtus pinigus. 

„Net ir sumažėjus palūkanoms rekomenduojame laikyti indėlius ir turėti tokią sumą, už kurią dirbanti šeima galėtų pragyventi aštuonis mėnesius, nes, Darbo biržos duomenimis, vidutinė nedarbo trukmė – devyni mėnesiai“, – teigė J.Varanauskienė.

Eksportas stringa

Tačiau bankininkai įžiūri ir atsigavimo ženklų, tiesa, jie šiemet nebus ryškūs, juos pajus tik eksportuojantys ir gaminantys būtiniausias prekes verslininkai.

„Pirmiausia turi atsigauti verslas – tas, kuris gali išvežti ir parduoti produkciją užsienio pirkėjams. Kai atsigaus verslas, tada pradės mažėti nedarbas, žmonių pajamos padidės, jie pradės pirkti“, – teigė banko ekspertė.

Pagrindinė lėto Panevėžio ekonomikos atsigavimo priežastimi įvardijama tai, kad apskrityje labiausiai smuko eksportas. Jo sumažėjimas lyginamas su Kauno apskrities, kurioje jis taip pat buvo vienas didžiausių. 

Didžiausią nuosmukį Panevėžyje patyrė įrenginių gamyba, transporto priemonių prekyba.
„Panevėžio apskrityje, palyginti su kitomis apskritimis, didžiausią dalį sudaro pieno produktų eksportas. Kitų šalių ekonomikos atsigavimas lemia, kad brangsta maisto žaliavų kainos, o pieno milteliai yra iš tų žaliavų, kurios turėtų brangti“, – pasakojo ekspertė.

Tačiau J.Varanauskienė pripažino, kad pieno pramonė yra labiau išplėtota ne pačiame Panevėžyje, o kituose apskrities miestuose, todėl eksportas aktualesnis jiems.

Indėliai augo

J.Varanaskienė pažymėjo, kad Panevėžyje susidarė paradoksali situacija. Per krizę panevėžiečių bankuose laikomi indėliai padidėjo 8,1 procento. Tai siejama su nežinomybe dėl ateities – tai skatina taupyti pinigus, taip pat demografine padėtimi. 

Statistiškai Panevėžyje gyvena daugiau vyresnių žmonių nei, pavyzdžiui, Vilniuje, o tokie gyventojai labiau linkę taupyti, nes jų mažesni poreikiai. Išaugusios indėlių palūkanos taip pat skatino nešti pinigus į bankus. 

Bankininkai teigia, kad per krizę išryškėjo, kad dauguma panevėžiečių neturi santaupų arba jų neužtektų mėnesiui pragyventi. Todėl bankininkai pataria stengtis atsidėti tiek, kad, tapus bedarbiu, būtų galima pragyventi iki susirandant kitą darbą.

„Kol kas būtina taupyti. Nereikėtų išsileisti galvojant, kad viskas bus gerai“, – teigė J.Varanauskienė.

Būstai atpigo

Prieš sunkmetį būstas Panevėžyje kainavo pigiausiai iš visų didžiųjų Lietuvos miestų. 2009 metais jis atpigo taip pat daugiausia, palyginti su kitais didžiaisiais šalies miestais. Butai Aukštaitijos sostinėje vidutiniškai atpigo 35 procentais, arba 45 tūkstančiais litų. 

Skaičiuojama, kad vidutines pajamas gaunanti šeima už būstą turėtų atiduoti septynerių metų uždarbį, tačiau tai laikoma dvejais metais ilgesnė trukme, nei rekomenduojama pagal klasikinę finansų valdymo taisyklę.

SEB ekspertai teigia, kad pastaruoju laiku lengviau tapo tiems panevėžiečiams, kurie paėmė būsto paskolas litais Dabar lengviau atsikvėpti leidžia mažėjančios palūkanos, ypač tos, kurios litais.
Vidutinė panevėžiečių paskola – 113 tūkstančių litų. Jie jau gali mokėti 342 litais mažiau, nei mokėjo, tai yra savotiška paspirtis, kai pajamos sumažėjo, o prekių ir paslaugų kainos – ne. 

Bankininkų duomenimis, būsto paskolas Lietuvoje yra pasiėmę 12 procentų šeimų, iš jų trečdalis – litais. Nelaukiama, kad palūkanos litais šiemet didės, todėl bankininkai tiki, kad sutaupytas lėšas šeimos skirs vartojimui.

'Sekundė“
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių (17)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (5)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (1)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (220)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (532)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Top naujienos

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (38)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (532)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (14)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (38)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (778)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

JAV vyriausybė – uždaryta papildyta (97)

JAV federalinės valdžios darbas po vidurnakčio vietos laiku yra oficialiai stabdomas, šalies...

Namų tvarkytojos triukas: kaip sudaryti švarių namų įspūdį vos per 10 minučių (20)

Vis bent kartą esame susidūrę su situacija, kai telefonu gauname puikią žinią apie visai...

Žala: viename posūkyje nušokom į vietinio ūkininko tvorą (42)

13-ajame Dakaro ralio etape iš San Chuano į Kordobą automobilių įskaitos lenktynininkams reikėjo...

Pinigų medžio lapai, pasirodo, plačiai naudojami liaudies medicinoje (7)

Beveik kiekvienuose namuose galima išvysti pinigų medį, kuris, anot legendų, atneša materialinę...

Tragiška avarija prie Kelmės: neatsargiai lenkusiam vairuotojui gresia kalėjimas (7)

Penktadienį policijos pareigūnai gavo pranešimą apie tragišką avariją visai šalia Kelmės....