aA
Rusija bando išstumti Švedijos bankus iš Baltijos šalių, pasitelkusi informaciją apie per juos vykdytą pinigų plovimą. Taip švedų laikraštyje „Dangens Industri“ teigia vienas jo redaktorių Peteris Magnusas Nilssonas.
Kremlius
Kremlius
© Itar-Tass / Scanpix

Vilniaus politikos analizės centro vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius sako, kad tokia grėsmė labai rimta.

Savo ruožtu asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vadovas Kęstutis Kupšys teigia, kad įvairių sąmokslo teorijų gali prigalvoti kiekvienas.

Patys bankai P. M. Nilssono įžvalgų nekomentuoja.

Remiasi šaltiniais

Prieš kelias savaites paskelbtoje publikacijoje švedų žurnalistas remiasi savo šaltiniais valstybės žvalgybos tarnyboje.

„Žvalgybos tarnybos vadovai sako, kad vyksta Rusijos kampanija prieš „Swedbank“ ir SEB“, – rašoma joje.

Swedbank
Swedbank
© Reuters / Scanpix

Lietuvos Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovai nurodė, kad, remiantis Žvalgybos įstatymu, žvalgybos objektų, būdų ir naudojamų metodų komentuoti negali.

„Remiantis tuo pačiu įstatymu, visuomenę apie grėsmes esame įpareigoti informuoti tik kartą metuose, viešuose metiniuose grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimuose“, – rašoma VSD atsakyme „Delfi“.

Naujausioje VSD ataskaitoje apie Rusijos pastangas išstumti Švedijos bankus nekalbama.

Tačiau rašoma, kad didžiausią grėsmę Lietuvai kelia Rusijos vykdoma užsienio ir saugumo politika, kurią lemia Kremliaus siekis užtikrinti režimo stabilumą ir įtikinti vidaus auditoriją, kad jis nepakeičiamas.

„Režimas efektyviai derina politinę ir diplomatinę veiklą su ekonominėmis ir karinėmis priemonėmis. Teikdamas ekonomiškai naudingus energijos žaliavų, ginkluotės tiekimo, prekybos ir kitus pasiūlymus užsienio šalims, Kremlius didina jų politinę priklausomybę nuo Rusijos ir įgyja daugiau svertų paveikti tose šalyse priimamus sprendimus.

Šiuos metodus Maskva naudoja bandydama silpninti NATO ir Europos Sąjungos vienybę, mažindama Vakarų politinių ir teisinių institucijų efektyvumą, užsitikrindama karinį buvimą kitose valstybėse ir kontinentuose“, – rašoma dokumente.

SEB
SEB
© Reuters / Scanpix

VSD ataskaitoje dar rašoma, kad 2019 metais didžiausią potencialių investuotojų srautą Lietuvoje sudarė asmenys, siekę investuoti finansų ir kredito sektoriuje.

„Buvo pastebėtas didėjantis investuotojų iš trečiųjų šalių susidomėjimas steigti finansinių technologijų, mokėjimų ir elektroninių pinigų įmones. Paaiškėjo, kad nemaža dalis trečiųjų šalių piliečių, siekusių investuoti finansų ir kredito sektoriuje, tiesiog tikrino savo galimybes bei užsienio investicijoms taikomus „saugiklius“.

Kai kurie investuotojai, sužinoję apie pradėtą patikrą dėl jų atitikties nacionalinio saugumo interesams arba po neigiamo Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos sprendimo, nedelsdami atsisakydavo savo investicinių planų“, – rašoma dokumente.

Galimybės neatmeta

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius „Delfi“ sakė, kad finansų sistema yra kritinės valstybės infrastruktūros dalis.

Mantas Zalatorius
Mantas Zalatorius
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Tad kalbėti apie finansų sektoriaus situaciją neįmanoma atskirai nuo geopolitinio konteksto. Saugoti savo kritinę infrastruktūrą – kiekvienos valstybės interesas.

Neatmestina, kad Skandinavijos bei Baltijos šalių finansų sistemos yra Rusijos hibridinio karo taikinys. Trečiųjų šalių kišimosi, dezinformacijos bei kitų priešiškų veiksmų rizika yra reali ir vertintina labai atsakingai.

Negalima atmesti ir priešiškų jėgų bandymų paveikti gyventojus bei jų nuotaikas, pasitelkus žmogiškąjį veiksnį. Neigiamų nuostatų formavimas yra viena iš hibridinių atakų formų, skirtų sumenkinti pasitikėjimą institucijomis, tarp jų – ir finansinėmis“, – sakė jis.

„Swedbank“ atstovė spaudai Unni Jerndal „Delfi“ perdavė tokią poziciją: „Diskusijų apie geopolitiką Švedijos žiniasklaidoje vyksta nuolat. „Swedbank“ jas stebi, tačiau jose nedalyvauja.“

Mato jau seniai

M. Laurinavičius sakė, kad Rusija į Baltijos šalių bankus taikosi nuo pat Sovietų Sąjungos žlugimo.

„Galime žiūrėti į Latvijos pavyzdžius, Lietuvoje irgi su „Snoru“ ir Ūkio banku buvo daugybė sąsajų. Bet svarbi ne tik istorija. Pažiūrėkime, kas nutiktų, jei jiems pavyktų, jeigu Lietuvos rinkoje nebebūtų Skandinavijos bankų.

Akivaizdu, kad buvo bankų indėlis į mūsų ūkio augimą. Žinoma, ne tik tai lėmė, bet ir Europos Sąjungos parama, ir t. t. Bet be bankų ir be skandinaviško kapitalo būtų blogiau. Nesakau, kad gerai, jog yra tik skandinaviškas, bet taip jau yra. Bankų kapitalo ekonomikai reikia visada“, – sakė jis.

M. Laurinavičius pastebėjo, kad, išstūmus švediškus bankus, atsirastų sąlygų ateiti rusiškiems arba su Rusija susijusiems bankams.

Marius Laurinavičius
Marius Laurinavičius
© DELFI / Karolina Pansevič

„Jau dabar turime, pavyzdžiui, „Revolut“, mano galva, jis visiškai susijęs su Rusija. Bankas „Meridian“, mano nuomone, susijęs su Rusija.

Tai maži pavyzdžiai, bet jeigu skandinaviškų bankų Lietuvoje neliktų (o jų jau mažėja ir rinka gali atsiverti), tada gali ateiti. Žinoma, ir kažkokių kitų šalių bankų taip pat gali, bet Rusija akivaizdžiai taikosi į Baltijos šalių bankus“, – sakė jis.

M. Laurinavičius sakė, kad Rusija tai daro dėl įvairių priežasčių.

„Pradedant pinigų plovimu (ką ji daro valstybiniu mastu), baigiant ekonomikos kontrole. Bankai reiškia ekonomikos kontrolę“, – apibendrino Vilniaus politikos analizės centro vyriausiasis analitikas.

Jis dar pridūrė, kad net ir taikant užsieniečiams taikomus „saugiklius“, kai kurie įtartini investuotojai praslysta. Vienas tokių – įmonė „Settek“, kuriai Lietuvos bankas neseniai išdavė elektroninių pinigų įstaigos licenciją.

„Kur rusas investuotojas, kurio ryšiai susiję su Moldovos „Laundromat“. Dėl jo paties galima įvairiai svarstyti, bet jo bankinė aplinka versle yra susijusi.

Dar buvo apie latviškas investicijas iš žmonių, susijusių su „Parex“ banku. Ten irgi visi ryšiai rusiški“, – prisiminė M. Laurinavičius.

Riba tarp realybės ir fantazijų

Komentuodamas švedų dienraštyje pasirodžiusią mintį K. Kupšys pastebėjo, kad šiandien yra labai daug netikrų žinių ir jomis mėgstama mėtytis.

„Kiekvienas toks pasakymas turėtų būti vertinamas labai rimtai. Ar tai nėra kažkoks dėmesio nukreipimas?

Žiūriu atsargiai ir su tam tikra šypsena, nes prigalvoti įvairių sąmokslo teorijoms artimų idėjų gali kiekvienas.

Jei grėsmės tikros, tada jos sprendžiamos jų neafišuojant. Jei yra kokių nors išstūmimų į viešąją erdvę, kurie paskui tampa karikatūriški, vargu ar tai galima laikyti tikromis grėsmėmis“, – svarstė jis.

K. Kupšys sakė, kad šiuo atveju riba tarp realybės ir fantazijos jam neaiški.

Kęstutis Kupšys
Kęstutis Kupšys
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Ar iš tikrųjų čia matome problemą, ar ją tik išsigalvojame. Tada tuo išsigalvojimu gali bet kas pasinaudoti ir atitinkamai mus susilpninti.

Juk galima sakyti, kad Švedijos bankai yra dalis mūsų nepriklausomybės garantijos. Kad Švedija mus gelbės nuo kokios nors išorės grėsmės, nes turi čia kelis bankus.

Tačiau tai tam tikra karikatūra, tiesą sakant. Tas argumentas nueina... Diskursas tampa neracionalus, iš fantazijų srities“, – komentavo K. Kupšys.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(122 žmonės įvertino)
2.6066

Nausėda apie siūlomą visuotinį NT mokestį: gaila, kad atskiri įstatymai traukiami kaip zuikiai iš kepurės

Nors prezidentas Gitanas Nausėda siūlymą įvesti visuotinį nekilnojamojo turto mokestį vadina...

Nuo 2023-ųjų nepilnamečiams siūloma drausti pirkti loterijos bilietus

Lietuvoje siūloma nepilnamečiams uždrausti dalyvauti visose loterijose – jie negalėtų...

Finansų ministrės atsakas Armonaitei: finansų politiką formuoja ne Ekonomikos ministerija

Finansų ministrė sako abejojanti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM) pateiktais...

„MG grupė“ pernai išmokėjo 14 mln. eurų dividendų, uždirbo 33 mln. eurų pelno

Dariaus Mockaus kontroliuojama viena didžiausių Lietuvoje gamybos, prekybos, nekilnojamojo turto...

Skaistė ir toliau nepritaria PVM maisto produktams mažinimui

Finansų ministrė Gintarė Skaistė prieštarauja savaitės pradžioje išsakytai prezidento...

Top naujienos

Dukart padurtam jaunuoliui – neįtikėtinas teismo akibrokštas: gali būti, kad pats nukrito ant peilio (4)

Linksmybės prie Nemuno Kidulių kaime baigėsi kruvinu konfliktu – jaunuoliui draugas du kartus...

Kol Lietuva nesutaria dėl partnerystės įstatymo – Amerika šlovina iš Lietuvos kilusį homoseksualą

Kol Lietuvoje kyla aršios, homofobiškos diskusijos dėl Seime žalią šviesą pagaliau gavusio...

Žibėnas pridengė vėl ne laiku suliepsnojusį komandos „degtuką“: jokio kriminalo

Panevėžio „Lietkabelis“ šiuo metu žaidžia geriausią krepšinį Lietuvoje, ir tai įrodo ne...

Prasitarė, kad visi Putino strateginiai tikslai žlugo: ateinanti savaitė bus lemiama (1)

Vakarų politikų svarstymai, jog Ukraina rusams galėtų atiduoti dalį žemių, pykdo Kyjivą. Tai...

Delfi PliusJon Herskovitz, Jeong-Ho Lee

Bidenui viešint Azijoje – nemaloni Rusijos ir Kinijos staigmena (7)

JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant vizitų turą po Aziją nemalonią staigmeną surengė Rusija...

Karas Ukrainoje. Ukraina: kovos pasiekė didžiausią intensyvumą, Rusija vėl nusitaikė į Charkivą britų žvalgyba: elitiniai rusų daliniai patyrė milžiniškų nuostolių (9)

„Ateinanti savaitė bus lemiama“, – pabrėžė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus ir...

Mirė legendinės grupės „Depeche Mode“ narys Andy Fletcheris

Mirė legendinės britų grupės „ Depeche Mode “ narys Andy Fletcheris. Liūdną žinią savo...

Lietuvių triumfas futbolo šalyje: Dambrauskas ir „Hajduk“ iškovojo Kroatijos taurę

Įspūdingai sezoną užbaigė Valdo Dambrausko vadovaujama Splito „Hajduk“ : Kroatijos taurės...

Pirmas žingsnis titulo link: atsitiesęs „Lietkabelis“ pritildė „Ryto“ sirgalius perėmė aikštės pranašumą (2)

Panevėžio „Lietkabelis“ rungtynes pradėjo vangiau, bet galiausiai perėmė iniciatyvą ir...

Mis Ukraina parodė, kaip atrodė prieš karą ir dabar: pokyčiai – neįtikėtini (1)

27 metų Ukrainos modelis Anna Nepliach atkreipė dėmesį į antsvorio problemą. Mergina...