Lietuvos Vyriausybė, siekdama užkardyti rusiškų ar baltarusiškų prekių srautą, planuoja riboti jų įvežimą.

Kartais kirsti sieną su Kaliningrado sritimi Panemunės kontrolės poste laukia apie tūkstantis automobilių. Dažnas eilėje stovi ir 4–5 paras.


„Žmonės atvažiavę užsirašo ir vėl išvažiuoja namo. Atvažiuoja, kai ateina eilė“, – teigia pasienyje laukiantis vyras.

„Važiuojam kuro parsivežti, nes Lietuvoje brangu. O ten visu litu pigiau“, – teigė moteris.

Pigesni degalai, alkoholis ir cigaretės – pagrindinės prekės, dėl kurių lietuvaičiai taip veržiasi į Rusiją, sudarydami didžiules eiles. Dar didesnė problema – šių akcizinių prekių kontrabanda. Bandymų nelegaliai įvežti, dažniausiai – cigaretes, daugėja.

„Nagrinėjant pirmo ketvirčio rezultatus, tai turbūt Lietuvos muitinė baudžiamųjų bylų iškėlė apie trečdaliu daugiau negu pernai. Pernai per pirmą ketvirtį buvo apie 40 ikiteisminių tyrimų pradėta, o šiemet – apie 60“, – skaičiavo Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Jonas Miškinis.

Pareigūnų teigimu, kontrabanda gabenama mažesniais kiekiais, tačiau jos srautai, palyginti su kitomis kaimyninėmis šalimis, pvz., Lenkija, gana dideli.

„Lietuva ir Europos Sąjunga ieško būdų, kaip tą kontrabandą sutramdyti. Mes šiuo metu rengiam Rytų sienos kovos su sukčiavimo veiksmų planą“, – teigė Europos Komisijos komisaras, atsakingas už muitus, Algirdas Šemeta.

Pasak eurokomisaro, turėtų būti vienodesnės sankcijos už kontrabandą ir tarp pačių Europos Sąjungos valstybių. Pažaboti kontrabandos srautus, pasak A. Šemetos, pavyktų sumažinus skirtumus tarp akcizais apmokestinamų prekių.

„Mes, Europos Komisija, siekiame, kad derybose su kaimyninėmis valstybėmis jos įsipareigotų artinti savo akcizus prie ES dydžių. Ir tokie susitarimai jau yra pasiekti su Moldova ir Ukraina. Netrukus vyks derybos su Rusija ir kitomis su ES besiribojančiomis valstybėmis“, – kalbėjo komisaras.

Kovos su kontrabanda veiksmų planą Europos Komisija tikisi patvirtinti dar šią vasarą.

Kaip sumažinti pigių rusiškų ir baltarusiškų prekių srautus į Lietuvą, pirmadienį turėtų svarstyti ir Lietuvos vyriausybė. Tarp siūlymų – leisti mokesčių lengvatomis, įsivežant akcizines prekes, pasinaudoti tik vieną kartą per dieną, o konfiskuotus degalus atiduoti policijai.