© Corbis
„Ledus gaminame ne iš pieno miltelių ar augalinių riebalų, bet iš šviežios grietinėlės bei itin kokybiškų priedų, tokių, kaip šokoladas, riešutai, vaisiai“, – L.Sasnauskas skaičiuoja, kad pagrindinė gamybos žaliava – pienas – per metus pabrango 40 proc.

Jis įsitikinęs, kad ūgtelėjusios kainos nesumažins ledų pardavimo, nes vis daugiau lietuvių renkasi ne pigiausią, bet kokybišką prekę.

Bendrovės „Vikeda“, gaminančios „Dadu“ ledus, produkcija jau pabrango 15–20 proc. Kėdainių įmonės generalinis direktorius Stanislovas Blinstrubas vardijo tas pačias priežastis – valgomieji ledai brangsta, nes auga visų pieno produktų kainos. Žaliavos per metus, anot jo, pabrango nuo pusantro iki dviejų kartų.

Kėdainiečiai pigesnės žaliavos atsiveža iš užsienio šalių, tačiau pieno miltai ir sviestas naudojami lietuviški. Stabilizatorius ir standiklius, pavyzdžiui, akacijų gumą, įmonė atsiveža iš Brazilijos Amazonės miškų ir Afrikos, iš šiltųjų kraštų importuojama ir kakava bei šokoladas. Uogienės, džemai perkami Latvijoje.

Prekybininkai spaudžia

Prekybos centruose galima rasti ir valgomųjų ledų iš Lenkijos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Vokietijos. Pozicijas mūsų šalyje sparčiai stiprina pasaulinės kompanijos „Unilever“ ir „Nestle“. Tyrimai rodo, kad labiausiai perkama yra „Dadu“, „Ingman“ ir „Premia“ prekės ženklų produkcija. Šiuos ledus gaminančios bendrovės rinką yra pasidalijusios apylygiai – maždaug po 20 proc.

„Vokiškos prekės kokybiškos, tačiau joms trūksta natūralumo, o lenkai mūsų rinkoje konkuruoja tik kaina“, – įsitikinęs L.Sasnauskas.

Pigu – ne visada skanu

Pastaraisiais metais pirkėjai viliojamai gerokai pigesniais ledais, pažymėtais prekybos tinklų prekės ženklais. 2006 m. tokios produkcijos buvo parduota 16 proc., o 2007 m. jos dalis sumažėjo iki 13,8 proc.

„Vartotojai ieško originalios gamintojų produkcijos, nes prekybos centrų užsakyti ledai paprastai yra prastesnės kokybės“, – aiškino „Vikedos“ vadovas S.Blinstrubas.

Valgomųjų ledų gamintojai sutaria, kad konkurencija rinkoje yra didžiulė, dėl to bendrovės pasiduoda prekybos centrų spaudimui mažinti didmenines kainas. L.Sasnausko nuomone, ledų gamintojų rezultatus lems ir vasaros saulė. Lietingu šiltuoju sezonu ledų paprastai parduodama kur kas mažiau.

Pelną augina eksportas

Menkėjant uždarbiui vietos rinkoje daugelis ledų gamintojų gelbėjasi didindami eksporto apimtis. Lietuvoje žiemą, palyginti su vasara, ledų parduodama 6–8 kartus mažiau. Užsienyje, anot gamintojų, sezonų skirtumai nėra tokie ryškūs.

Dešimtmetį ledus gaminanti „Vikeda“ ledus eksportuoja į šalis, kur daugiausia lietuvių emigrantų: į JAV, Vokietiją, Airiją, Didžiąją Britaniją, Ispaniją, Rusiją ir net Australiją. 2005 m. įmonė eksportavo 14,5 proc. produkcijos, 2006 m. – 17 proc., pernai – 23,5 proc. produkcijos. Neseniai pradėjus vežti produkciją į Kanadą eksporto apimtis planuojama padidinti dar keliais procentais.

Rusijoje sunku konkuruoti

„Eksportuoti ledus į tolimiausius kraštus dabar nėra keblu. Logistika rūpinasi tarptautinės kompanijos, kurios turi visą reikiamą įrangą“, – tikino S.Blinstrubas. Vilkikais produkcija keliauja iki Klaipėdos uosto, ten kraunama į konteinerius, o Roterdame arba Hamburge perkraunama į kitus keltus, kurie plaukia į Australiją, JAV. Per parą „Vikeda“ pagamina apie 20 t ledų, t.y. maždaug 300 tūkst. porcijų. Per metus bendrovė parduoda apie 40 mln. porcijų ledų.

Sudėtingiausia dirbti, anot verslininko, su Rytų rinkomis. Pavyzdžiui, Rusijoje vietos gamintojams keliama mažiau reikalavimų, jie dirba su prastesnėmis ir pigesnėmis žaliavomis. Importuotiems ledams taikomi didesni kokybės ir ženklinimo reikalavimai. Vakaruose sąlygos visiems gamintojams taikomos vienodos, todėl konkuruoti yra paprasčiau.

„Kraitenė“ nesulaukia pirkėjo

Šešiskart nesėkmingai bandyta parduoti Marijampolės šaldytos produkcijos gamybos bendrovė „Kraitenė“ tebelaukia naujojo šeimininko. Pirmosiose varžytinėse bendrovę bandyta parduoti už 32 mln. litų – tiek tuo metu sudarė įmonės skolos kreditoriams.

Šiuo metu „Kraitenė“ SEB bankui yra skolinga 23,8 mln. litų, darbuotojams – 15 tūkst. litų, kitiems kreditoriams – 6 mln. litų. Vasarį vykusiose šeštose varžytinėse bandyta įmonę parduoti už 18,5 mln. litų, tačiau pirkti įmonės niekas nepanoro. Šiuo metu bendrovėje dirba 300 žmonių.

„Kraitenės“ bankroto administratorius Gintaras Adomonis tikina, kad daugiau varžytynių skelbti neplanuojama. Kitą savaitę kuriame nors šalies dienraštyje bus išspausdintas skelbimas, kviečiantis potencialius pirkėjus siūlyti priimtiną kainą už bendrovę.

„Jeigu įmonė būtų parduodama dalimis, pavyzdžiui, išskiriant šaldytos produkcijos ir ledų gamybą, ji būtų įdomesnė potencialiems pirkėjams“, – pripažino S.Blinstrubas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (43)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (1)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (232)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (671)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (44)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (53)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (304)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (87)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (39)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (1)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (5)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (2)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (175)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (163)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...