aA
Karantiną paskelbusioje Lietuvoje artėja mėnesio pabaiga, kai daug darbuotojų gauna atlyginimus. Kai kurie jų gali sulaukti tik dalies įprastos sumos, įspėja Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė.
Pinigai
Pinigai
© DELFI / Kiril Čachovskij

Praėjusią savaitę įsigaliojo įstatymų pakeitimai, pagal kuriuos dėl karantino prastovą paskelbę darbdaviai gali tikėtis 60 proc. arba 90 proc. minimalios mėnesinės algos dydžio valstybės subsidijų darbo užmokesčiui. Didesnė parama bus skiriama tiems sektoriams, kuriems nustatyti Vyriausybės apribojimai.

D. Čibirienė „Delfi“ sakė, kad buhalteriai savo vadovams vis dar negali atsakyti, kiek kainuos jų įmonėse paskelbtos prastovos.

„Ar reikės mokėti 10 proc. nuo darbo užmokesčio, ar 40 proc.? Įmonės nežino, kaip Užimtumo tarnyba jas priskirs prie skirtingai finansuojamų kategorijų“, – sakė ji.

Konkretų sektorių sąrašą poįstatyminiu aktu turi parengti Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

D. Čibirienė sakė, kad labai laukiama ir Užimtumo tarnybos išaiškinimų, kaip bus įgyvendinami pakeisti teisės aktai.

„Įmonės prašymus galės pateikti nuo balandžio 5 dienos, nors jokiame dokumente tai nefiksuota, tai gairė, pažadas. Tačiau išmokos bus mokamos už kovą, pradedant skaičiuoti nuo kovo 16 dienos.

Beje, balandžio 5 diena yra sekmadienis, tai praktiškai pateikti bus galima nuo balandžio 6 dienos. Ar sistema užlūš? Mes nežinome. Ir fiziniai, ir juridiniai asmenys – daug žmonių, ko gero užlūš. Nors nenorėčiau negerų pranašysčių sakyti.

Ne visi sugebės per pirmą savaitę pateikti prašymų, o po to Užimtumo tarnyba turės dar vieną iššūkį – apdoroti didelį informacijos kiekį ir išdalinti tuos pinigus. Manyčiau, kad tai gali užtrukti iki mėnesio“, – sakė LBAA vadovė.

Pašnekovė įvertino, kad valstybės parama įmones gali pasiekti tik balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje, t. y. tada, kai daug įmonių jau bus turėjusios išmokėti atlyginimus už kovą.

„Įmonės atlyginimus moka įvairiai. Kai kurios už kovą išmoka iki balandžio 10 dienos. Kiti mokėdavo avansus – praėjus pusei mėnesio. Kas mokėjo avansus, jau buvo susiplanavę pinigų srautus ir kovo 15 ar 16 dieną jau buvo „išvažiavę“ tie avansai, nes krizės tada dar nebuvo. Vieni mokės kovo pabaigoje, kiti – balandžio pradžioje“, – dėstė pašnekovė.

Daiva Čibirienė
Daiva Čibirienė
© DELFI / Domantas Pipas

D. Čibirienės manymu, gali būti, kad verslininkai išmokės tik dalį algos.

„Tą dalį, kuri mokama iš verslo lėšų. O ta dalis, kuri mokama iš Užimtumo tarnybos, bus mokama vėliau, kai gaus finansavimą iš Užimtumo tarnybos. Toks variantas galimas.

Tiesa, Darbo kodekso nuostatos dėl darbdavio pavėluoto atlyginimo mokėjimo ir darbuotojo galimybės gauti už pradelstas dienas delspinigius, nėra pakeistos. Tai reiškia, kad jei darbdavys vėluoja mokėti, darbuotojas turi teisę reikalauti delspinigių“, – pridūrė ji.

Įvertino VMI pagalbą

D. Čibirienė teigiamai atsiliepė apie praėjusią savaitę Valstybinės mokesčių inspekcijos paskelbtas pagalbos priemones verslininkams.

VMI sudarė 32 tūkst. tiesiogiai nuo viruso COVID-19 nukentėjusių verslininkų sąrašą.

„Į sąrašą įtrauktiems verslininkams, nuo kovo 16 dienos iki šalyje galios ekstremalioji padėtis, bus taikomas atleidimas nuo delspinigių, iš jų nebus išieškomi mokesčiai, o pateikę prašymą, jie galės supaprastinta tvarka sudaryti mokestinės paskolos sutartį be palūkanų. Šiems mokesčių mokėtojams bus taikomos ir analogiškos valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėjimą palengvinančios priemonės,“ – pranešime cituojama VMI vadovė Edita Janušienė.

Edita Janušienė
Edita Janušienė
© DELFI / Andrius Ufartas

D. Čibirienė sakė, kad VMI priemonės naudingos verslininkams stengiantis suvaldyti pinigų srautus.

„Faktiškai, jei verslas uždarytas, gali būti, kad sąskaitoje yra pinigų likutis, kuris skirtas darbuotojams sumokėti už prastovas, už patalpų nuomą, atsiskaityti su tiekėjais už gautas prekes ar paslaugas ir kitas pastovias verslo veiklos išlaidas, kurios yra patiriamos, net jei įmonės veikla sustabdyta. Tai pinigų kaip ir yra, bet jie bus panaudoti kitiems tikslams.

Tuo metu mokestinė paskolos sutartis reiškia, kad verslininkui nereikia mokėti mokesčių – tų mokesčių, dėl kurių mokėjimo termino susitari su Mokesčių inspekcija. Tačiau juos anksčiau ar vėliau vis tiek reikės sumokėti.

Tik tiek, kad nereikės mokėti palūkanų už mokesčio mokėjimo atidėjimo terminą. Mokesčių inspekcija paskolų nesuteikinėja, mokesčių mokėjimo atidėjimas šnekamojoje kalboje yra pavadintas „mokestine paskola“. Kai pasirašoma mokesčių atidėjimo sutartis, yra skaičiuojami ne delspinigiai, o palūkanos, kurios yra priskiriamos prie sąnaudų mažinančių apmokestinamąjį pelną, tai yra sumažina pelno mokestį“, – „Delfi“ paaiškino LBAA vadovė.

D. Čibirienė dar pabrėžė, kad su sunkumais susiduriantys verslininkai į VMI turės kreiptis net ir tuo atveju, jei jau yra įtraukti į sąrašą. Kaip patikslino VMI komunikacijos vadovė Rūta Asadauskaitė, tai padaryti reikės po to, kai šalyje baigsis ekstremalioji situacija.

„Įmonėms, kurios yra sąraše, iki ekstremaliosios situacijos pabaigos, nieko daryti nereikia, t. y. iki tol, jokio prašymo teikti nereikia. Nuo delspinigių jie atleidžiami automatiškai, jiems išieškojimas nebus vykdomas automatiškai. Po to kai ekstremalioji situacija baigsis, jie turės du mėnesius apsispręsti – mokesčius sumokėti arba sudaryti mokestinės paskolos sutartį, be palūkanų“, – sakė R. Asadauskaitė.

Kol verslas laukia valstybės pagalbos, ne visą algą gavę darbuotojai galės reikalauti delspinigių
© Valstybinė mokesčių inspekcija

VMI atstovė dar paaiškino, kad į sąrašą šiuo metu įtrauktos įmonės, veikiančios tose ekonominės veiklos srityse, kurios buvo minimos atitinkamuose Vyriausybės nutarimuose.

„Svarbu pažymėti, jog jei Vyriausybė priims sprendimą įtraukti daugiau veiklos sričių, VMI nedelsiant papildys sąrašą.

Toms įmonėms, kurių nėra sąraše, tačiau jos patyrė neigiamų padarinių dėl COVID-19, tereikia pateikti supaprastintą prašymą VMI, dėl pasirinktų priemonių“, – sakė R. Asadauskaitė.

Savo ruožtu D. Čibirienė dar papasakojo, kad buhalterių krūvis šiuo metu yra smarkiai padidėjęs.

„Mažoje įmonėje buhalteris yra tas žmogus, kuris geriausiai supranta Darbo kodeksą, mokesčių mokėjimo atidėjimus ir t. t. Todėl viskas krenta ant jo pečių. Jis tampa konsultantu Nr. 1.

Lėšas taupantis verslas nesikreipia į teisininkus ar konsultantus, bando viską gauti pigiausiu būdu iš savo buhalterio. Dabar verslo lūkesčiai tokie, kad buhalteris turi viską žinoti ir pateikti atsakymus į visus iškylančius klausimus – netgi numatyti, kokie klausimai dar neiškilo, bet yra svarbūs verslui“, – pasakojo ji.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
4.6923

VDI ragina įmonių vadovus būti budresnius: padažnėjo mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe

Pastarieji du vasaros mėnesiai – pragaištingi. Vien per šių metų liepos ir rugpjūčio mėn....

„Lietuvos geležinkeliai“ patvirtino: Kaliningradas jau išnaudojo kai kurių prekių tranzito limitus

Rusija jau išnaudojo kai kurių prekių limitus, kurie buvo leidžiami pagal Europos Komisijos...

Vyksta tikrinimai ir keliuose, ir skelbimuose: trims panevėžiečiams gresia atsakomybė už nelegalią automobilių prekybą

Trys panevėžiečiai įtariami sukčiavimu ir veiklos vykdymu neturint tam leidimo. Įtariama, kad...

Vyriausybei – kritika dėl dar vieno Kaliningrado tranzito skandalo: nemokėjo paaiškinti Kremliaus „pučiamo burbulo“

Opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ parlamentaras Algirdas Butkevičius tvirtina,...

Kruizinių laivų sezonas Klaipėdos uoste gali tapti rekordiniu

Balandį startavęs kruizinių laivų sezonas Klaipėdos uostui šiemet ypač sėkmingas. Čia jau...

Top naujienos

Prieš paramą Ukrainai pradėtas purvinas žaidimas: įvėlė Lietuvos pilietį, klausimų kyla ir JAV (10)

Kurgi dingo pinigėliai, ar tik nebus visi ištaškyti? Tokias ir panašias sąmokslo teorijas apie...

Nausėda atėmė valstybės apdovanojimą iš čiuožėjų Drobiazko ir Vanago papildyta (7)

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį išbraukė iš valstybės apdovanotųjų sąrašo ledo...

Naujausi reitingai ekspertų nestebina: apie antrą šansą valdantiesiems galvoti nereikėtų (36)

Mažėja žmonių, kurie mano, kad Ingrida Šimonytė geriausiai tinka užimti ministrės...

„Lietuvos geležinkeliai“ patvirtino: Kaliningradas jau išnaudojo kai kurių prekių tranzito limitus

Rusija jau išnaudojo kai kurių prekių limitus, kurie buvo leidžiami pagal Europos Komisijos...

Karas Ukrainoje. „Minus 9 okupantų lėktuvai“: Ukraina skelbia apie Rusijos nuostolius Kryme per Rusijos smūgius Dnipropetrovsko regione žuvo 13 civilių

Virš Zaporižės regiono Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė dvi priešo raketas. Tai paskelbė...

Įsigalioja dar vienos sankcijos Rusijai: didesni pokyčiai lauks gruodį, gali turėti įtakos ir karo baigčiai

Nuo trečiadienio – jokios rusiškos anglies Europoje, – įsigalioja naujos sankcijos , kurios...

Ukrainietes užgauliojusi rusų turistė sulaukė atpildo: sugadinote man atostogas (8)

Turistė iš Rusijos Zalcburgo gatvėje pristojo prie pabėgėlių iš Ukrainos ir įžeidinėjo...

Paaiškėjo, kas tapo Delfi „Metų Moterys 2022” nugalėtojomis: rezultatai nustebino (7)

Ne vienerius metus iš eilės vykstantys tradiciniai Delfi „ Metų Moterys “ rinkimai jau turi...

Vaizdai vandenyne gali šokiruoti: išvydę tai savo akimis pakeičia įpročius

„Vandenynų taršos problemos didžiulės, o siūlomi sprendimo būdai – įvairiausios direktyvos,...