aA
Verslo atstovai pastebi, kad Lietuvos politinė ir ekonominė situacija sudaro sąlygas skaidriai veiklai. Lyginant su praėjusiais metais, verslininkai gerokai palankiau vertinа galimybes skaidriai atsiskaityti su darbuotojais, dirbti laikantis įstatymų ir mokėti numatytus mokesčius. Vis dėlto, opi problema išlieka viešieji pirkimai ‒ tik kas antras apklaustasis sutinka, kad politinė ir ekonominė padėtis Lietuvoje leidžia skaidriai organizuoti konkursus.
© Shutterstock nuotr.

Tokią padėtį atskleidžia iniciatyvos „Baltoji banga“ tyrimas „Skaidraus verslo situacija Lietuvoje 2013 m.“ Atliekant tyrimą buvo apklausta 51 įmonė, prisijungusi prie iniciatyvos „Baltoji banga“ arba asociacijos „Investuotojų forumas“ narė. Apklausą atliko rinkos tyrimų bendrovė „Rait”.

„Džiugu, jog Lietuvos ekonomikai atsigaunant po krizės, verslininkai pozityviau vertina politinę bei ekonominę šalies situaciją bei jos sudaromas sąlygas skaidriam verslui plėtoti. Mažiau toleruojamas atlyginimų mokėjimas „vokeliuose“, vis daugiau įmonių atstovų mano, kad Lietuvos bendrovės pamažu traukiasi iš šešėlio. Tačiau viešųjų pirkimų skaidrumas tebėra iššūkis, kuriam atsakingos institucijos turėtų skirti ypatingą dėmesį“, ‒ pranešime spaudai cituojama Rūta Skyrienė, „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė, skaidraus verslo iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė.

Paklausti, kokių veiksmų tikisi iš valstybės, respondentai dažniausiai minėjo skaidrių viešųjų pirkimų ir asmeninės valstybės tarnautojų atsakomybės užtikrinimą, kovą su šešėliniu verslu. Verslininkai taip pat nurodė būtinybę didinti skaidrumo kaip vertybės suvokimą valstybėje.

Pripažindami gerėjančią politinę ir ekonominę aplinką skaidriai veiklai šalyje, apklaustieji įmonių atstovai atkreipia dėmesį į vis dar patiriamą spaudimą elgtis neskaidriai. Kas trečias respondentas nurodė, jog per pastaruosius metus susidūrė su situacija, kai buvo siūloma pasinaudoti pažintimis siekiant verslo tikslų. Padaugėjo ir politinių partijų spaudimo atvejų ‒ jei 2012 m. tik 5,2 proc. verslininkų teigė patyrę spaudimą iš partijų dėl paramos, tai šiemet taip teigiančių buvo 17,6 proc. Viena iš penkių (19,6 proc.) apklaustų įmonių nurodė patyrusi spaudimą iš valstybės tarnautojų.

„Tai iš dalies galima sieti su besibaigiančiu 2007-2013 m. ES finansavimo periodu ir išaugusia konkurencija dėl paramos lėšų. Kita vertus, nors Lietuvoje sukurta skaidriai veiklai palanki teisinė bazė, verslui vis dar sunku išsivaduoti iš korumpuotos aplinkos gniaužtų ‒ ypač neramina spaudimas iš politinių partijų ar valstybės tarnautojų. Tačiau yra ir džiuginančių pokyčių ‒ didesnė pusė verslininkų šiemet teigė nepatyrusi jokio viešojo sektoriaus spaudimo, ir taip teigiančių skaičius išaugo. Didėjantis verslo nepakantumas neskaidriems procesams, o tuo pačiu ‒ dialogas su valstybe ir visuomenės švietimas, leidžia tikėtis ir tolesnio spartaus viešojo sektoriaus ir verslininkų santykių skaidrėjimo“, ‒ pažymi R. Skyrienė.

Rūta Skyrienė
Rūta Skyrienė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Paprašyti įvertinti, kaip jų sektoriuje veikiančios įmonės laikosi įstatymų, verslo atstovai buvo gana pozityvūs. Vis dėlto, lyginant su praėjusiais metais, šiek tiek sumažėjo manančiųjų, kad jų sektoriaus atstovai neteikia klaidingų duomenų, siekdami gauti valstybės ar ES finansinę paramą, ar suteikia darbuotojams galimybę informuoti apie korupcijos apraiškas. Nors ir nežymiai, bet per metus padaugėjo manančiųjų, kad jų sektoriaus įmonės vykdo skaidrų darbo apmokėjimą.

Tyrėjai atkreipia dėmesį į besikeičiantį paties verslo požiūrį į skaidrią veiklą. Apklaustieji įmonių atstovai gerokai rečiau nei pernai teigė sulaukę partnerių ar klientų pasiūlymų vykdyti neskaidrią veiklą ‒ užsiimti nelegalia gamyba, paslaugų teikimu ar mažinti veiklos sąnaudas apeinant įstatymus, mokant nelegalius atlyginimus. Per metus padaugėjo ir manančiųjų, kad konkurentai vengia bendradarbiauti su įmonėmis, kurios veikia neskaidriai.

Vertindami skaidrios veiklos teikiamą naudą verslui, apklaustieji labiausiai akcentavo didesnį įmonės patikimumą ir patrauklumą užsienio investicijoms (8,5 balo), geresnę reputaciją (8,3 balo) ir augantį darbuotojų lojalumą (8 balai). Įmonės labiau linkusios skaidrią veiklą sieti su ilgalaikiais rezultatais nei trumpalaikiu poveikiu: palyginti su 2012 m., mažiau respondentų mano, kad legali veikla „apsimoka“, t.y. suteikia įmonei konkurencinį pranašumą bei finansinę naudą.

Kita vertus, nors tiesioginė nauda verslo rezultatams tebėra skaidrios veiklos privalumų sąrašo apačioje, lyginant su praėjusiais metais, verslininkai gerokai dažniau veiklos skaidrumą siejo su didesniu įmonės pelnu ‒ 5,8 balo šiemet ir 5,3 balo 2012 m.

„Skaidraus verslo idėjų sklaidai Lietuvoje didelę įtaką daro pačios įmonės, ypač tarptautinės kompanijos, pamažu formuojančios vietos verslo kultūrą. Matyti, jog įmonės vis geriau supranta bei vertina ilgalaikę skaidrios veiklos teikiamą naudą bendrovės santykiams su darbuotojais ir klientais, o tuo pačiu ‒ įvaizdžiui ir reputacijai. Teikdamas pirmenybę skaidriai veikiantiems partneriams, verslas sudaro spaudimą „šešėlinių“ metodų nevengiančioms įmonėms, tad svarbu ir toliau skatinti verslą dalytis gerąja patirtimi, kalbėti apie skaidrios veiklos teikiamą naudą verslui, valstybei bei visuomenei“, ‒ pastebi „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė ir skaidraus verslo iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė R. Skyrienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nuo Naujųjų keičiasi atlyginimai – ką turi padaryti darbuotojai (52)

Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalioja Valstybinio socialinio draudimo ( VSD ) įstatymo pakeitimai,...

VMVT pataria: išsirinkti kokybiškus Kalėdų saldumynus padeda informacija etiketėje

Stengiantis nepasimesti įvairių Kalėdų saldumynų gausoje ir išsirinkti kokybišką prekę,...

5 šventiniu laikotarpiu dažniausiai užduodami pašto klientų klausimai

Šventinis laikotarpis – intensyvus laikas Lietuvos pašto darbuotojams: pasak Lietuvos pašto...

Seime – žodžių mūšis dėl įmonių pavadinimų rašymo ne lietuvių kalba (39)

Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narius...

„Swedbank“: kodų kortelės nebėra populiariausias būdas jungtis prie e.bankininkystės (14)

„Swedbank“ paskelbus, kad nuo 2019 metų rudens nustos galioti kodų kortelės, sparčiai auga...

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Įžvalgos apie kontroversiško Algirdo Paleckio asmenybę ir ar ministeriją paliekantys mokytojai nežada sugrįžti? (4)

Šnipinėjimo byla: kodėl informacija apie Paleckį iškilo būtent dabar. DELFI korespondentas...

Policija pardavė avarijoje sumaitotą automobilį, bet pamiršo reikšmingą detalę (16)

„Be defektų“ – toks užrašas pridėtas interneto skelbimų portale greta parduodamo „...

Mokytojų streiko iniciatorius Navickas: kas jis? (340)

Keturių vaikų tėvas, kūno kultūros ir fizikos mokytojas, ekonomistas, visuomenininkas,...

Viskas, ką turite žinoti apie papildomą pensijų kaupimą nuo naujų metų (1)

Nuo naujų metų pasikeitus papildomo pensijų kaupimo tvarkai gyventojai bus vėl priversti...

Gyvai / Gyvai: ar ministeriją paliekantys mokytojai nežada sugrįžti? (8)

Nuo lapkričio 28 dienos ministerijoje gyvenantys mokytojai teigia pasiekę dalį savo tikslų ir...

Dėl geros figūros Vaida Genytė dėkinga tvirtai valiai: pasidalino auksine šventinio stalo taisykle (1)

Įprastai didžiosios metų šventės daugeliui žmonių asocijuojasi su kalėdiniais papuošimais,...

Rusijos ambasada aršiai sureagavo į Paleckio ir Ivanovo suėmimą (34)

Rusijos ambasada trečiadienį pareiškė, kad naujas Lietuvos teisėsaugos atliekamas tyrimas dėl...

Nuo Naujųjų keičiasi atlyginimai – ką turi padaryti darbuotojai (52)

Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalioja Valstybinio socialinio draudimo ( VSD ) įstatymo pakeitimai,...

Mokytojai po trijų savaičių budėjimo palieka ministeriją (90)

„Džiaugiamės, kad pagaliau mokytojus išgirdo, įsiklausė ir pradėjo spręsti problemas“, –...

Seime – dar viena Jakeliūno iniciatyva: šįkart nusitaikė į žiniasklaidą (28)

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete buvo svarstytos Azartinių lošimų įstatymo...