Pilkuma, nešvara, nusilupę ir keiksmažodžiais aprašinėti fasadai, duobėtos gatvės, dulkėtos parduotuvių vitrinos rėkte rėkia apie Klaipėdos miesto centrą krečiančias priešmirtines konvulsijas.
Žmogus su skėčiu per lietų eina užupio gatvės šaligatviu.
Didžiausią nuostabą praeiviams kelia šiuo metu senamiestyje ir centrinėse gatvėse tuštėjančios kelios dešimtys skirtingo dydžio komercinių patalpų. Tačiau ekspertai ramina, kad verslas iš uostamiesčio centro visiškai nepasitrauks, jei tik valdžia suteiks skubią pagalbą.

Valdžia problemų egzistavimo neneigia ir žada gaivinti trečio pagal dydį Lietuvos miesto centrą. Tiesa, ne šiandien ir ne rytoj.

"Žaizdų" daugėja

Pasivaikščiojus nuo Lietuvininkų aikštės iki senojo turgaus akys užkliūva ties tuščiomis buvusios batų parduotuvės vitrinomis Herkaus Manto gatvėje, kone perpus "susitraukusia" kita avalynės parduotuve.

Priešais ją mažųjų klaipėdiečių mamos jau seniai pasigenda anksčiau veikusios parduotuvės vaikams. Praėjusių metų pabaigoje užsidarė ir greta Liepų gatvės įsikūrusi brangių drabužių "išparduotuvė".

Kone didžiausia tuščių vitrinų koncentracija pastebima Turgaus gatvėje: vaizdą darko pustuštis "Pajūris", į nežinią nugrimzdusi buvusi alkoholinių gėrimų ir odinių rūbų parduotuvės. Pasitraukusio iš senamiesčio verslo pėdsakai aptinkami ir Tiltų gatvėje.

Be to, laisvų plotų esama ir prekybos centruose "Megaplaza" bei "Kiras", o visai neseniai dar viena žaizda atsivėrė ir iš miesto centro pasitraukus sportinių rūbų parduotuvei "Adidas".

Tiesa, "Ober Haus" komercinio nekilnojamojo turto ekspertas Tomas Liutkus sako, kad pastaroji nutraukė savo veiklą Klaipėdos centre ne todėl, kad būtų atsidūrusi ties bankroto riba ar jaustų klientų trūkumą. "Ten būta problemų įmonės viduje", - sakė jis.

Prestižas klaipėdietiškai

Tuštėjančiame miesto centre dažniau galima sutikti užsieniečių, o klaipėdiečiai ir pramogauti, ir maitintis, ir apsipirkti renkasi prekybos centrus Anot T. Liutkaus, nors šiuo metu miesto centre yra dešimtys nuomojamų komercinių plotų, gera vieta tuščia būna neilgai.

"Aišku, didžiųjų prekybos centrų įtaka egzistuoja. Ir ne tik todėl, kad ten - didžiuliai pirkėjų srautai, bet ir dėl patalpų nuomos kainų, kurios centre buvo didesnės nei prekybiniuose kompleksuose. Dabar gi situacija pasikeitė ir kainos iš esmės susilygino. Nūdien kvadratinio metro senamiestyje kaina prasideda nuo 60 litų", - aiškino jis.

Nekilnojamojo turto ekspertai ragina nesureikšminti fakto, kad kasmet iš Klaipėdos centro pasitraukia bent kelios prekybos įmonės.

Jų teigimu, ateityje viešojo maitinimo įstaigos ir paslaugų teikėjai turėtų veržte veržtis į prestižine vieta verslui visuose didmiesčiuose laikomą senamiestį bei centrą. Mat ten įprastai kuriasi tik firmos, kurioms svarbus prestižas.

Ekspertai pastebi, kad Klaipėdoje šis procesas vis dėlto vyksta, nors ir lėtai.

Tačiau iki tol konkrečius žingsnius turėtų žengti ir miesto valdžia: sutvarkyti gatves, išplėsti infrastruktūrą, suteikti pastatų fasadams patrauklumo bei atlikti kitus ne mažiau svarbius darbus. Kitaip miesto centras ateityje bus suvokiamas tik geografine prasme.

Be to, ekspertai atkreipia dėmesį ir į išskirtinį klaipėdiečių būdą. Anot jų, pavyzdžiui, vilniečiai mėgsta pasisėdėjimus jaukiose, mažose kavinėse ir ilgus pasivaikščiojimus, o uostamiesčio gyventojai - priešingai. Mes neva pripratę automobiliais atvažiuoti iki parduotuvių ar kavinių durų ir puikiai jaučiamės pietaudami didžiulėje išalkusiųjų minioje prekybos centruose.

Projektai nedulkės?

Klaipėdos savivaldybės administracijos darbuotojai, paprašyti apibūdinti merdinčio "ligonio" būklę ir "gydymo" metodus, sukvietė specialistų konsiliumą.

Esamą situaciją ir perspektyvas panoro įvardinti net keturi specialistai: Ekonomikos ir strategijos departamento direktorius Ričardas Zulcas, Investicijų ir verslo plėtros skyriaus vedėja Elona Jurkevičienė, Strateginio planavimo ir monitoringo skyriaus vedėja Indrė Butenienė ir Paveldosaugos skyriaus vedėja Rima Noreikienė.

Pokalbininkai džiaugėsi, kad pirmąkart iš visų kitų planuojamų darbų mišrainės senamiesčio atgaivinimo programa yra išskirta, tad galima tikėtis aiškaus ir spartaus jos įgyvendinimo. Juolab kad šįmet iš Savivaldybės biudžeto skirta ir konkreti pinigų suma.

Pagal programą, žmonių srautus senamiestyje siekiama didinti sukuriant traukos taškus nuo Danės upės žiočių iki naujo gyvenamojo Malūno kalno kvartalo, sutvarkant piliavietės teritoriją, Danės upės krantines, Teatro ir Turgaus aikštes, senajame tabako fabrike įkuriant Kultūros fabriką.

Specialistai jau ne pirmą kartą entuziastingai pasakojo apie Memelio miesto ir Malūnų kalno viziją, gyvenamojo kvartalo atsiradimą bei senamiestyje gyvenančius pensininkus pakeisiantį jaunimą, per dešimtmetį ten išdygsiančius darželius ir mokyklas.

Aiškūs terminai

Administracijos darbuotojų teigimu, dabar svarbiausias tikslas - sutvarkyti senamiesčio infrastruktūrą, nutiesti per Danę naują tiltą.

Jie džiaugiasi, kad jau prasidėjo ir senamiesčio pastatų atnaujinimo procesas - nekilnojamojo turto lengvatos mainais už sutvarkytus fasadus Tarybos sprendimu jau skirtos aštuonioms įmonėms. Šįmet fasadams senamiestyje atnaujinti skirta 300 tūkstančių litų ir 100 tūkst. Lt - Savivaldybės saugomiems paveldo objektams sutvarkyti.

Šiuo metu rengiama ir gatvių apšvietimo programa, kai dekoratyvinių šviesų pagalba naujomis spalvomis tamsoje turėtų sužibėti fasadai.

Įsibėgėja ir gatvių tvarkymas: pernai Biržos tiltui ir Tiltų gatvei rekonstruoti skirta per milijoną litų, o šįmet šiems objektams tvarkyti numatoma išleisti pusaštunto milijono.

Jau vykdomi projektai, finansuojami Europos Sąjungos lėšomis: Amatų centro įkūrimo, rekonstruojant pastatą Daržų g. 10 (projekto vertė - apie 2 mln. Lt), laivų ir jachtų uosto įrengimo Klaipėdos piliavietėje bei Danės krantinių rekonstrukcijos nuo Biržų tilto iki upės žiočių (ES parama, 25,8 mln. Lt), Danės slėnio teritorijos galimybių studija ir specialusis planas (vertė - 250 tūkst. Lt).

Paruoštas ir automobilių statymo sistemos įdiegimo priemonių planas, sutarta, kad Turgaus ir Tiltų gatvės vieną gražią dieną virs pėsčiųjų zona.

Nebiudžetinėmis lėšomis bus finansuojamas naujos Bastionų gatvės, sujungsiančios Bangų gatvę su naujuoju tiltu per Danę, techninis projektas.

Replikai, ar neliks dalis šių projektų tik popieriuose, dulkėsiančiuose valdininkų stalčiuose, specialistai skubėjo prieštarauti. Esą piliavietės projektas turi būti užbaigtas iki 2013-ųjų, o štai jachtų uostas pradės veikti jau kitų metų rudenį.

Trejų metų bėgyje centrą papuoš sutvarkyti Bokštų gatvės ir K. Donelaičio skverai.

Verslo inkubatorius

Savivaldybės administracijos atstovai pripažino, kad šiuo metu senamiesčio verslininkai patiria didelių sunkumų. Tačiau tikino, kad tai - laikina.

Anot jų, netolimoje ateityje turėtų pagerėti ne tik esamo verslo sąlygos, bet ir užsipildytų tuščia niša.

R. Zulcas "Vakarų ekspresui" sakė, kad tuštėjantis senamiestis - ne tik Klaipėdos, bet ir kitų miestų problema, todėl jos sprendimų būdus galima pasirinkti pasinaudojus kaimynų patirtimi. Ji esą galėtų padėti į senamiestį pritraukti meną, o ne "turginių" rūbų bei kitos kinų produkcijos parduotuves.

"Pavyzdžiui, Berlyne iš vieno kvartalo išsikėlė per šimtas parduotuvių. Miesto valdžia ėmė sukti galvas, ką daryti. Ir sugalvojo: buvo įkurta įstaiga, kuri atliko tarpininko tarp patalpų nuomotojų ir būsimųjų nuomininkų funkciją.

Savivaldybė savo ruožtu įsipareigojo kofinansuoti vadinamųjų neformalių verslininkų ir menininkų atėjimą į tuščias patalpas ir subsidijuoti laikinos nuomos kaštus, dalyvaudama europiniame projekte. Taip ir verslas pritrauktas, ir sudarytos galimybės pradedantiems verslininkams įsitvirtinti. Tai - lyg savotiškas verslo inkubatorius", - pasakojo R. Zulcas.

Jo manymu, šis pavyzdys rodo, kad tuščių patalpų nuoma ir verslo pritraukimas nebūtinai turi būti subsidijuojama miesto biudžeto pinigais. Be to, klaipėdiečiai neturėtų visą atsakomybę versti ant valdžios, o imtis iniciatyvos patiems.

Pasikeis po metų

O kas gi laukia Klaipėdos miesto centro? Specialistai tikina, kad tai - laiko klausimas.

"Kai bus visiškai sutvarkytas senamiestis, tada eisime ir į kitas miesto zonas", - pažadėjo R. Zulcas.

Savo ruožtu I. Butenienė pridūrė, kad į senamiesčio zoną nepatenkančios, bet miesto centrui priskiriamos erdvės neva nepaliktos be dėmesio: "Pavyzdžiui, šiais metais skirta lėšų - pustrečio milijono litų - M. Mažvydo alėjai sutvarkyti."

Šiuo metu jau paskelbtas viešojo konkurso nugalėtojas, pagal planuojamą pasirašyti sutartį, darbai turės būti atlikti iki 2008 metų gegužės 15-osios.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atlyginimų augimas išsikvepia, bet daugelio laukia geras pokytis (50)

Po įspūdingo praėjusių metų spurto Lietuvos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti, nepaisant to...

„Barbora“ planuoja tolesnę plėtrą (4)

Maisto ir kasdienio vartojimo prekių elektroninės parduotuvės „Barbora“ darbuotojų skaičius...

Siūloma neriboti azartinių lošimų reklamos (27)

Ministrų kabinetas trečiadienį svarstys Seime nagrinėjamus įstatymų pakeitimus, kuriais siūloma...

Dažnėja įmonių užgrobimų (4)

Pagausėjus neteisėto įmonių užvaldymo atvejų, Registrų centras žada kruopščiau tikrinti...

Vyriausybėje juda Vismaliukų pramonės parko projektas (5)

Siekiant išspręsti būsimo Vilniaus pramonės parko sklypų valdymo klausimus ir pritraukti...

Top naujienos

Prodiuseris atskleidžia LRT transliacijų užkulisius: štai kodėl viskas tiek kainuoja (361)

Valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui kalbant apie „skandalingą informaciją“, kurią...

Atlyginimų augimas išsikvepia, bet daugelio laukia geras pokytis (50)

Po įspūdingo praėjusių metų spurto Lietuvos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti, nepaisant to...

Medikė Vokietiją iškeitė į Lietuvą ir per metus suprato, ką padarė (19)

Lina Jankauskaitė – viena iš, sutikime, nedaugelio medikų , kurie, priešingai populiariai...

Ieškomas ginkluotas nusikaltėlis, ant kojų sukeltos didelės policijos pajėgos (12)

Šiaulių apskrities policija informuoja, kad ieško su organizuotu nusikalstamumu susijusio asmens,...

Atskleidė, kokių netikėčiausių daiktų aptinka lietuvių bagaže: tautiečių išradingumui ribų nėra konfiskuotų daiktų galerija (3)

Lietuviai, grįždami iš atostogų lėktuvu, atsigabena pačių įvairiausių lauktuvių, kurios ne...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (503)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (432)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

13 vaikų kalinusios poros istorija: dramatiškame vaizdo įraše – pabėgimas (7)

Interneto erdvėje pasirodė stebėjimo kameromis nufilmuotas vaizdo įrašas, iš kurio matyti, kaip...

Jasikevičiaus galvosūkis – „Panathinaikos“ taikliarankius teks stabdyti be Kaune likusio Jankūno (9)

Žaisti Eurolygos 20-o turo rungtynes Kauno „Žalgiris“ į Atėnus išvyko be savo kapitono...

5 gudrybės, praversiančios „iPhone“ savininkams (1)

Esate ištikimiausias „iPhone“ gerbėjas, lenkiantis pirštus kiek „Apple“ išmaniųjų...