Klaipėdos ekonomiką prieš šimtmečius sukūrusi lentpjūvių pramonė keičiantis laikams prie aplinkos jau nebepritampa, todėl visuomenė skatina verslą arba trauktis iš miesto, arba skirti ekologijai milijonus litų.
© DELFI
Klaipėdos miesto ateities makete teritorijoje palei Danės upę, kur dabar veikia net kelios gamybos įmonės, vaizduojami daugiaaukščiai namai. Strateginiame miesto plane tai vadinama "Danės pakrantės konversija į komercinę ar gyvenamąją funkciją, gamybą iškeliant į naujai suplanuotas pramonės teritorijas". Šio siekio terminas - 2013 metai.

Kitapus upės per pastaruosius 15 metų statę prabangius namus gyventojai pritaria tokiai miesto vizijai ir jau dabar spaudžia akcinę bendrovę "Klaipėdos mediena" iškelti iš miesto dalį gamybos. Savivaldybei įteiktą skundą dėl įmonės skleidžiamų garų, dulkių ir triukšmo pasirašė 500 klaipėdiečių - gyventojai ir netoliese esančių mokymo įstaigų darbuotojai.

Nepasitenkinimą senosios pramonės kaimynyste išprovokavo suaktyvėjusi įmonės medienos drožlių plokščių gamyba ir prieš ketverius metus atidaryto baldų fabriko veikla. Pasak "Klaipėdos medienos" generalinio direktoriaus Viktoro Adomaičio, baldų pardavimai pernai padidėjo nuo 6 iki 10 mln. litų, o bendrovės apyvarta pasiekė 112 mln. litų. Nors pelningumas nėra didelis, apie gamybos konversiją jis teigė kalbų negirdėjęs.

"Neskubėkime, įmonės perkėlimas - akcininkų reikalas. Danės pakrantėje iki mūsų yra dar daug įmonių", - į LŽ klausimą apie galimybę iškelti įmonę iš miesto aptakiai atsakė V.Adomaitis.

Įsigis brangius filtrus

Laikas, kai baldai iš parduotuvių šluote šluojami, nėra tinkamas diskusijoms apie didžiausios šalies medienos plokščių gamintojos "Klaipėdos medienos" uždarymą. Miesto gyventojai supranta fabriko savininkų ekonominius interesus, todėl greičiau dėl įdomumo nei dėl griežto reikalavimo aplinkosaugininkų teiravosi, kokiais atvejais iš įmonės atimamas veiklos leidimas.

"Uždaryti įmonę galima, tačiau sunkiausia įrodyti, kad ji nepataisomai žaloja sveikatą. Tai galima padaryti tik teisme", - aiškino Klaipėdos regiono Aplinkos apsaugos departamento vadovas Andrius Kairys. Visuomenės sveikatos centro darbuotojai atkreipė dėmesį, kad naudojantis įstaigos laboratorijos aparatūra neįmanoma nustatyti mažesnės už normatyvą taršos.

Tačiau siekiant nuraminti gyventojus prie jų namų ketinama atgabenti mobilią įrangą, kuri keletą mėnesių fiksuos taršos lygį. Praėjusiais metais aplinkosaugininkai "Klaipėdos medieną" už įvairius pažeidimus baudė triskart, šiemet - jau du kartus. Nors baudos simbolinės, iki 500 litų, bendrovė įpareigota įgyvendinti priemonių planą, pagal kurį iki metų pabaigos numatoma uždėti beveik 8 mln. litų kainuojančius gaubtus ant dulkių surinkimo įrangos - ciklonų.

Būtent jie šiuo metu yra didžiausias oro taršos pjuvenomis šaltinis. Savivaldybės administracijos surengtame paupio gatvių gyventojų, aplinkosaugininkų ir "Klaipėdos medienos" vadovų susirinkime norėta gauti įmonės pasižadėjimą elgtis socialiai atsakingai. Nors įsipareigojimų taisyti padėtį ir apginti įmonės garbę buvo išdėstyta, tačiau pažadų pagerinti orą išsakyta nedaug.

Nusikalto dėl procedūrų

"Visame pasaulyje egzistuoja pigūs kvartalai. Aš savo kaimynams ne kartą sakiau, kad net ir už milijoną nenorėčiau namo tokioje vietoje. Kai kurie sklypai patenka net į sanitarinę zoną. Mus vadina nusikaltėliais, tačiau niekas negali atsakyti, kodėl buvo leista gyventojams taip arti statytis namus", - priekaištavo savivaldybei V.Adomaitis.

Pasak jo, medienos fabrikas veikia jau 108 metus, o sklypai buvo išdalyti visai neseniai. Per praėjusius dvejus metus įmonė į aplinkosaugos priemones investavo 5 mln. litų ir oro taršą kietosiomis dalelėmis sumažino tris kartus. Įmonės teritorijoje buvo 214 taršos šaltinių, liko tik 21. Garų ir medienos džiovinimo kvapo mes neišvengsime", - teigė "Klaipėdos medienos" vadovas.

Ilgą laiką manyta, kad orą teršia ir įmonės katilinė, tačiau aplinkosaugininkai patvirtino, kad labiausiai teršiama ne dėl naujos katilinės, kadangi senoji jau uždaryta, bet dėl gamybos ciklo. Būtent ta naujoji katilinė ir nepatiko miesto politikams, jie ėmė įmonę vadinti nusikaltėle. "Klaipėdos medienos" atvejis išryškino verslo interesų ir statybos procedūrų prieštaravimus, nes katilinė - bene didžiausias savavališkos statybos objektas mieste.

"Mes tikrai savavališkai, neturėdami leidimo, pasistatėme katilinę, nes be jos "Klaipėdos medieną" būtų tekę uždaryti dar 2006 metais. Buvome priversti greitai pasistatyti priestatą ir jame įrengti šiuolaikišką katilinę, o Aplinkos ministerija nusprendė, kad turime įvertinti poveikį aplinkai. Studijos tvirtinimas užsitęsė iki 2008 metų kovo. Leidimo pradėti statybą iki šiol neturime", - absurdišką situaciją apibūdino V.Adomaitis.

Klaipėdos apylinkės teisme administracinio teisės pažeidimo byla, iškelta "Klaipėdos medienos" technikos direktoriui, buvo nagrinėjama antradienį. Už Klaipėdos apskrities Statybos valstybinės priežiūros skyriaus nustatytą pažeidimą numatyta iki 25 tūkst. litų bauda. Įmonę statybų kontrolieriams apskundė opozicijai priklausantys Klaipėdos politikai, kadangi vienas bendrovės savininkų yra Klaipėdos mero žentas. Vyriausybės atstovė apskrityje Kristina Vintilaitė apie "Klaipėdos medienos" veiksmus žadėjo informuoti Vyriausybę.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietijos žemės ūkio produktų eksportas pernai pasiekė rekordinį lygį (2)

Vokietijos žemės ūkio produkcijos eksportas 2017 metais pasiekė aukščiausią lygį - 78,3...

Siūloma PVM taikyti lanksčiau (20)

Ketvirtadienį Europos Komisija pateikė siūlymus dėl taisyklių, kuriomis siekiama leisti...

Alkoholio ribojimai – ne problema: pirkėjai prisitaikė (245)

Norint įsigyti alkoholio didesnių problemų nekyla, tiesiog tenka labiau planuoti ir paprašyti...

Registrų centrui nurodyta patikrinti, ar darbuotojai tinkamai deklaruoja interesus (3)

Registrų centro vadovybė turės patikrinti, ar įmonės darbuotojai tinkamai deklaruoja privačius...

Slidinėjimo kurortus Kirgizijoje atranda ir europiečiai (5)

Garsėjanti kalnais Kirgizija vilioja alpinistus profesionalus ir mėgėjus pasivaikščiot po...

Top naujienos

Po pirmagimio netekties gyventi teko mokytis iš naujo virusas „suvalgė“ smegenų kamieną  (9)

Tai buvo toli gražu ne pirmasis interviu, kurio metu ne tik atsiveriančiam, bet ir man –...

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (212)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Programišių ataka: įsilaužus į Lietuvos portalą apšmeižtas ministras Karoblis (101)

Įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt, jame ketvirtadienio vakarą paskelbta išgalvota melaginga...

Lemiamą šturmą atlaikęs „Žalgiris“ dramatiškoje mačo pabaigoje įveikė Ispanijos čempionus (216)

17 taškų persvarą iššvaistęs Kauno „Žalgiris“ (12-7) sugebėjo išsaugoti pergalę savo...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (61)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...

Aistros apimto senolio žmona baiminasi, kad akto metu jis nenumirtų (24)

Aš ir mano vyras gulime pataluose, švytintys nuo to momento intensyvumo. Mūsų kūnai susipynę ir...

Vis daugiau paauglių tampa žudikais: skaičius išaugo beveik trigubai (242)

Lietuvos policija pastebi nerimą keliančią tendenciją: vis daugiau paauglių nesibaido paimti...

Karbauskis žada išviešinti dalį LRT dokumentų: to net nebuvo įmanoma įsivaizduoti papildyta Siaurusevičiaus komentaru (1365)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada paviešinti dalį Lietuvos radijo ir...

Gyvai / Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausias išbandymas automobiliams finišavo Juknevičius ir Vanagas (200)

Išbandymų dieną jau atlaikė Antano Juknevičiaus ir Benedikto Vanago ekipažai. "Craft Bearings"...

Kaip veiks vienintele likusi Valstybinių miškų urėdija (24)

Lietuvoje nebeliko 42 valstybinius miškus valdžiusių urėdijų – antradienį Registrų centras...