aA
Šiemet maždaug 20 proc. pakilusi medienos kaina privačių miškų savininkus ragina galąsti kirvius. Specialistų vertinimu, iki metų pabaigos jie pardavimui paruoš beveik trečdaliu daugiau medienos nei pernai. Tačiau Lietuvos miško savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis teigia, kad tai su pastaruoju metu visuomenėje kilusiu ažiotažu nesusiję.
Kita ažiotažo dėl miškų pusė: kirsti daugiau skatina elementarus ekonomikos dėsnis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kaip DELFI informavo aplinkos ministro patarėjas Mindaugas Bajarūnas, per 8 šių metų mėnesius išduota leidimų privačiuose miškuose iškirsti tiek miško, kiek pernai iškirsta per visus metus.

„Specialistų skaičiavimu, iki metų pabaigos privačiuose miškuose bus paruošta pardavimui iki 30 proc. daugiau medienos nei pernai. Pagrindinė kirtimų apimčių augimo priežastis – brangstanti mediena.

Per šiuos metus medienos kaina kilo apie 20 proc. Be to, dėl nuo 2015 metų taikomo 5 proc. mokesčio nuo pajamų už parduotą žaliavinę medieną, privačių miškų savininkai kurį laiką delsė kirsti savo miškus. Susiklosčius palankesnei situacijai medienos rinkoje, privačių miškų kirtimai išaugo, bet juos amortizuoja sumažėjusios kirtimo darbų apimtys valstybės miškuose“, – sakė jis.

M. Bajarūno teigimu, valstybei priklausančiuose miškuose šiemet kertama maždaug 10 proc. mažiau. Kita vertus, rugpjūtį Vyriausybė nusprendė metinę miškų kirtimo normą penkeriems metams 6 proc. padidinti.

Būtent dėl to ir ypač vaizdų iš kertamo miško Labanoro regioniniame parke šią savaitę žiniasklaidoje kai kurie šalies gyventojai reiškė didžiulį nepasitenkinimą.

Siūlo uždrausti

Visuomenės spaudimas aplinkos ministrą Kęstutį Navicką paragino mėnesiui stabdyti valstybinių miškų kirtimą Labanoro regioniniame parke. Seime pateiktos Seimo nario Lino Balsio Miškų įstatymo pataisos, kuriomis būtų uždrausti plynieji ir atvejiniai kirtimai saugomose teritorijose esančiuose ūkiniuose miškuose.

Šiuo metu Miškų įstatyme išskiriamos keturios jų grupės: (I) rezervatiniai miškai, (II) specialiosios paskirties miškai, (III) apsauginiai miškai ir (IV) ūkiniai miškai.

„Plynieji kirtimai saugomų teritorijų miškuose daro didelę žalą visai biologinei įvairovei, kuri išstumiama iš įprastų buveinių ir verčiama prisitaikyti prie pakitusių gyvenimo sąlygų. Ypatingai daug žalos plynieji kirtimai padaro saugomoms teritorijoms priskiriamiems miškams, kuriuose gyvena retos, nykstančios, į Raudonąją knygą įrašytos žinduolių, paukščių, vabzdžių ir kitų gyvų organizmų rūšys“, – aiškinamajame rašte teigia L. Balsys.

Šie pakeitimai turėtų įtakos ir privačių miškų savininkams, todėl Seimo narys pastebi, kad Vyriausybė turės priimti teisės aktus, numatančius jiems pereinamąjį laikotarpį ir kompensacinę tvarką dėl ūkinės veiklos saugomose teritorijose apribojimo.

LMSA pirmininkas A. Gaižutis DELFI aiškino, kad šis pasiūlymas smarkiai pakenktų jo atstovaujamų verslininkų veiklai.

„Tai būtų didžiulės tiesioginės netektys ekonomikai, bet jei visuomenė pasirenka, kad mums gerai ekonominės veiklos nevykdant, tebūnie, bet tai turėtų būti labai turtingos valstybės“, – sakė jis.

Algis Gaižutis
Algis Gaižutis
© DELFI / Valdas Kopūstas

Pašnekovas nurodė į Konstitucijos 23 straipsnį, kuriame teigiama, kad „nuosavybė gali būti paimama tik įstatymo nustatyta tvarka visuomenės poreikiams ir teisingai atlyginama“, tačiau taip pat pastebėjo, jog L. Balsio projekte nėra jokių paskaičiavimų, kiek tai kainuos.

„L. Balsio pataisos yra neįsigilinusio, nesusipratusio, bet populiarumo norinčio žmogaus bandymas eiti į viešumą. Jų esmė – uždrausti visus pagrindinio naudojimo kirtimus, ne tik plynus kur nors rezervatuose ar parkuose (ypač svarbiose vietovėse), bet visose saugomose teritorijose“, – apibendrino A. Gaižutis.

Saugomoms teritorijoms pagal įstatymą priskiriami rezervatai, draustiniai, paveldo objektai, valstybiniai parkai, biosferos stebėsenos teritorijos, atkuriamieji ir genetiniai sklypai, ekologinės ir įvairios kitos apsaugos zonos.

Nori riboti

Vasarą aštuoni Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai užregistravo dar vieną Miškų įstatymo pataisą, kuri iki 1,5 tūkst. hektarų apribotų vienam asmeniui galinčio priklausyti miško plotą.

„Konstitucija įpareigoja valstybę rūpintis natūralios gamtos objektų apsauga, prižiūrėti, kad gamtos ištekliai būtų naudojami saikingai ir atkuriami bei gausinami, užtikrinta aplinkos, augalijos ir gyvūnijos įvairovės, kraštovaizdžio, gamtinių, kultūrinių vertybių apsauga ir jų harmoninga sąveika. Tuo tikslu būtina riboti privačios nuosavybės teise disponuojamų miškų plotus“, – aiškina Seimo nariai.

Tokiam pasiūlymui pritaria asociacijos „Gyvas miškas“ atstovė Monika Peldavičiūtė, teigianti, kad Lietuvoje pastaruoju metu pastebimos spekuliacijos mišku.

„Vyksta konsolidacija ir tai net neslepiama, buvo tokia miškų strategija. Tai reiškia, kad yra mažytės įmonės, kurios supirkinėja labai aktyviai iš privačių miško savininkų. Tada iš mažyčių įmonių yra šiek tiek didesnės, kurios perperka dideliais gabalais surinktus miško plotus. Tada vidutinės įmonės jau atiduoda didelėms, ar tai būtų „Ikea“ koncernai, ar dar kas nors“, – kalbėjo ji.

Naujam ribojimui prieštarauja A. Gaižutis, kurio teigimu, niekur kitur Europos Sąjungoje limitų miško plotui nėra.

„Jau kreipėmės į Europos žemės savininkų organizacija ir Konkurencijos tarybą, jos nustatė, kad galimi įstatyminiai apribojimai yra nepagrįsti ir galimai prieštaraujantys ES teisei, konkurencijos įstatymams“, – sakė jis.

Didžiausi miškvaldžiai

Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, apie pusę visų šalies miškų yra privatūs – užima 883 tūkst. hektarų. Daugiausia privačių miškų yra Utenos rajone, kur privačių miškų savininkai valdo 43,6 tūkst. hektarų miško žemės. Iš viso miškas užima 33,5 proc. Lietuvos teritorijos – 2,2 mln. hektarų.

Registrų centro duomenimis, 10 šalies gyventojų nuosavybės teise turi 21,5 tūkst. hektarų miško paskirties žemės – tai yra 3 proc. visų privačių miškų plotų.

10 šalyje veikiančių įmonių turi 42,7 tūkst. hektarų arba 6 proc. visų šalies privačių miškų. Apskritai 112 tūkst. arba beveik 16 proc. iš 707 tūkst. hektarų visų privačių Lietuvos miškų nuosavybės teise turi vos 115 fizinių ir juridinių asmenų.

Valstybei priklauso per 1 mln. hektarų miškų, kuriuos valdo valstybės įmonė Valstybinė miškų urėdija.

Priklausomai nuo to, kurioje vietovėje yra miško žemė, koks jos derlingumas, ar ji plyna kirtavietė, ar brandus miškas, ką jame leidžiama daryti (kada ir kaip kirsti), 1 hektaras miško žemės gali kainuoti nuo kelių šimtų ar 1 tūkst. eurų iki 10 tūkst. eurų ir daugiau. Taigi, didžiausių miško žemės savininkų turtas gali būti vertinamas nuo kelių iki daugiau kaip 100 mln. eurų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Seimas įpusėjo svarstymus, kaip „Sodra“ mokės pensijų anuitetus

Seime skinasi kelią tvarka, kaip nuo šių metų liepos bus mokami antros pakopos fonduose sukauptų...

„Rokiškio sūris“ šiemet neketina mokėti dividendų (1)

Viena didžiausių Lietuvoje pieno perdirbimo bendrovių „Rokiškio sūris“, pernai uždirbusi...

Ekonomistas išanalizavo, kaip karantino laikosi Baltijos šalys: Lietuva išsiskiria (129)

Ekonomistas išanalizavęs „Google“ paviešintus gyventojų mobilumo duomenis padarė išvadą,...

„Lufthansa“ dėl krizės mažina lėktuvų parko dydį, uždaro antrinę bendrovę „Germanwings“

Vokietijos oro linijų grupė „Lufthansa“ antradienį paskelbė uždaranti antrinę pigių...

Eurogrupės pirmininkas: ES reikia didelės apimties ir koordinuoto ekonomikos gelbėjimo plano

Euro zonos finansų ministrų grupės ( Eurogrupės ) pirmininkas Mario Centeno paragino...

Top naujienos

Apsisprendimo metas: kaip geležinius karantino gniaužtus atlaisvina kitos šalys (8)

Panašu, kad griežtos karantino sąlygos Lietuvoje bus dar sugriežtintos Velykų savaitgalį ir pats...

Ekonomistas išanalizavo, kaip karantino laikosi Baltijos šalys: Lietuva išsiskiria (129)

Ekonomistas išanalizavęs „Google“ paviešintus gyventojų mobilumo duomenis padarė išvadą,...

Pažiūrėkite į savo majonezo indelio etiketę: mokslų daktarė paaiškino, kas ten parašyta

Majonezas yra vienas populiariausių padažų visame pasaulyje. Toks, kokį mes šiandien žinome,...

Paskelbė naujus užsikrėtusių koronavirusu maršrutus: lankėsi parduotuvėje, vairavo ir tarpmiestinį autobusą (7)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) paskelbė ir atnaujino užsikrėtusiųjų...

Prezidento Gitano Nausėdos tėčiui atlikta širdies operacija (75)

Prezidento Gitano Nausėdos tėvui Antanui Nausėdai Kauno klinikose antradienį buvo atlikta...

Turkijoje gyvenantis Sirijos kurdas Ali apie pabėgimą iš tėvynės: tegul žmonės sužino viską iš pirmų lūpų (12)

Praeitų metų du rudens mėnesius praleidau Gaziantepe (Turkijoje), kur vietinį jaunimą mokiau...

Paaiškėjo, kokias subsidijas už prastovas gaus darbdaviai: Seimas patvirtino naująją mokėjimo tvarką (142)

Antradienį Seimas galutinai apsisprendė ir kaip atrodys subsidijos darbo vietas išlaikantiems...

Ikimokyklinio ugdymo įstaigoms – mokytojus į neviltį varančios rekomendacijos: kai kurie gavo raštus eiti priverstinių atostogų (152)

Nuotolinio ugdymo rėmai nelabai tinka ikimokyklinio ugdymo įstaigoms – šitaip nusprendė Lietuvos...

Romantiškas karantino vakaras sostinėje: įsimylėjusios porelės ir dviračių sporto mėgėjai nuotraukų galerija (3)

Nors vakaras Lietuvoje itin šiltas ir romantiškai saulėtas, karantinas visus, trokštančius...

Skvernelis: Vyriausybė svarstys iš rezervo skirti 100 tūkst. eurų Ispanijai ir Italijai (415)

Premjeras Saulius Skvernelis antradienio vakarą feisbuko paskyroje patikino, kad Lietuva ketina...

|Maža didelių žinių kaina