aA
Valstybės biudžeto pajamos iš pridėtinės vertės, gyventojų pajamų, akcizų ir pelno mokesčių, kitąmet turėtų siekti 10,183 mlrd. eurų, arba 6 proc. daugiau, nei numatoma gauti 2021 metais.
Keturių pagrindinių mokesčių pajamos kitąmet turėtų augti 6 proc.
© Shutterstock

Planuojama, kad šių mokesčių pajamos 2022 metais sudarys 91,8 proc. valstybės biudžeto pajamų be Europos Sąjungos (ES) kitos tarptautinės finansinės paramos lėšų.

Prognozuojant pajamas iš šių mokesčių buvo atsižvelgta į ekonominės raidos scenarijų, taip pat įvertinti 2020-2021 metais susiformavę COVID-19 pandemijos paveiktų įmonių mokesčių mokėjimo atidėjimai, remiantis prielaida, kad didesnė dalis jų bus grąžinta 2022 metais, nurodoma 2022 metų Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių apžvalgoje.

2022 metų biudžete prognozuojamos pajamos iš pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sudaro 4,907 mlrd. eurų – 44,2 proc. visų valstybės biudžeto pajamų be ES lėšų ir 8,6 proc. BVP to meto kainomis.

Pajamos iš PVM buvo prognozuojamos atsižvelgiant į 2021 metų numatomą šio mokesčio surinkimą, į galutinio vartojimo išlaidų ir PVM mokestinės bazės procentinio santykio dinamiką, galiosiančių PVM lengvatų įtaką pajamoms. Prognozuojant įvertinta, kad galutinio vartojimo išlaidos 2022 metais nominaliai didės 5,9 procento. Taip pat buvo atsižvelgta į grąžintino PVM sumos ir nesumokėtos PVM sumos (įsiskolinimo valstybei) pokyčių įtaką.

2022 metais į valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetus prognozuojama gauti 4,52 mlrd. eurų pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM), arba 33 proc. visų pajamų (be ES lėšų) ir 7,9 proc. BVP to meto kainomis.

Šio mokesčio dalis, tenkanti valstybės biudžetui, 2022 metais sudarys 51,9 procento. Į valstybės biudžetą prognozuojama gauti 2,341 mlrd. eurų pajamų iš GPM – 21,1 proc. visų valstybės biudžeto pajamų (be ES lėšų) ir 4,1 proc. BVP to meto kainomis.

Pajamos iš GPM 2022 metais buvo prognozuojamos atsižvelgiant į 2021 metais numatomas gauti šio mokesčio pajamas, į įplaukų iš GPM santykio su darbo užmokesčio fondu dinamiką bei į projektuojamą 9 proc. metinio darbo užmokesčio fondo augimą, kartu įvertinant siūlomo neapmokestinamojo pajamų dydžio keitimo įtaką 2022 metų pajamoms.

2022 metais valstybės biudžeto projekte prognozuojamos pajamos iš akcizų sudaro 1,687 mlrd. eurų – 15,2 proc. visų valstybės biudžeto pajamų (be ES lėšų) ir 2,9 proc. BVP to meto kainomis.

Akcizų prognozė sudaryta atsižvelgiant į numatomus akcizais apmokestinamų prekių pardavimus 2021 metais, remiantis šių prekių pardavimų pasikeitimų ir jiems įtakos galinčių turėti veiksnių tarpusavio priklausomybės dinamiką. Prognozuojant akcizų pajamas taip pat atsižvelgta į akcizų tarifų didinimą etilo alkoholiui ir alkoholiniams gėrimams, tabako gaminiams ir jiems alternatyviems produktams.

Prognozuojama, kad 2022 metais didžiausią pajamų iš akcizų dalį (54,4 proc.) sudarys akcizai už energinius produktus, atitinkamai akcizų už etilo alkoholį ir alkoholinius gėrimus pajamos sudarys 25,5 proc., už apdorotą tabaką – 17,7 proc., už kaitinamojo tabako produktus – 2 proc., už elektroninių cigarečių skystį – 0,3 proc., už elektros energiją – 0,1 proc. visų akcizų pajamų.

Iš pelno mokesčio 2022 metais prognozuojama gauti 1,247 mlrd. eurų pajamų, arba 11,2 proc. visų valstybės biudžeto pajamų (be ES lėšų) ir 2,2 proc. BVP to meto kainomis.

Prognozuojant 2022 metų pajamas iš pelno mokesčio buvo atsižvelgta į 2021 metais numatomas gauti pelno mokesčio pajamas, projektuojamus nominalaus BVP pokyčius (2021 metais nominalus BVP augs 9,7 proc., o 2022 metais 6,6 proc.), įmonių avansinio pelno mokesčio mokėjimų dinamiką bei prognozuojamų netekimų dėl taikomų lengvatų poveikį.

2022 metų valstybės biudžeto pajamos kartu su ES ir kitomis tarptautinės finansinės paramos lėšomis sudarys 13,86 mlrd. eurų, arba 4,2 proc. daugiau nei numatoma surinkti 2021 metais. 2022 metais valstybės biudžeto pajamos, neįskaitant ES ir kitų tarptautinės finansinės paramos lėšų, sieks 11,095 mlrd. eurų ir bus 5,4 proc. didesnės, nei numatoma gauti šiemet.

BNS
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Romanovskis: ar tikrai norime verslui rekordinių palūkanų aplinkoje dar labiau branginti paskolas?

Lietuvos verslo konfederacija (LVK) praneša, kad kreipėsi į ministrę pirmininkę Ingridą...

Degalinių švieslentėse – pokyčiai: dyzelinių automobilių vairuotojai galės lengviau atsipūsti

Nuo karo Ukrainoje pradžios už dyzeliną daugiau nei už benziną mokėję vairuotojai artimiausiu...

Primirštas konfliktas su Kinija nustebino prekyboje: pernai importas buvo rekordinis, bet galiausiai susimokėjo Lietuvos pirkėjas (11)

Konfliktas tarp Vilniaus ir Pekino tęsiasi jau gerokai ilgiau nei metus, o tai puikiai atsispindi ir...

„INVL Baltic Real Estate“ pernai uždirbo 4,2 mln. eurų grynojo pelno

Investicijų į nekilnojamąjį turtą bendrovė „INVL Baltic Real Estate“ per 2022 metus uždirbo...

„Nova Post“ atidarė pirmąjį skyrių Vilniuje

Lietuva tapo jau antrąja Europos šalimi, kurioje atidaromi „Nova Post“ filialai, pranešė įmonė.

Top naujienos

Koks mūsų planas, jei grįš Trumpas: labai pavojingi signalai privers suklusti ir optimistus, ir pesimistus (15)

Laiko pasiruošti liko nedaug – Rusija atgaus jėgas, tęs ar net plės agresiją tol, kol nebus...

Degalinių švieslentėse – pokyčiai: dyzelinių automobilių vairuotojai galės lengviau atsipūsti

Nuo karo Ukrainoje pradžios už dyzeliną daugiau nei už benziną mokėję vairuotojai artimiausiu...

Karas Ukrainoje. Kryme griaudėjo sprogimai: sunaikintos Rusijos „Kalibr“ raketos Ukrainos žvalgyba: Rusija slapta tęsia mobilizaciją

Sprogimas Džankojaus mieste, Kryme, naktį į antradienį sunaikino Rusijos „Kalibr“ kruizines...

Verslas PliusAlexandra Harris

Ką reikia stebėti pinigų rinkose ieškant sisteminio bankų streso požymių

Investuotojai atidžiai stebi svarbiausias trumpalaikio skolinimosi JAV doleriais rinkos dalis, kad...

Išskirtinis Artūro Zuoko žmonos Augustos interviu: buvo taip kosmiškai romantiška, kad man net gėda pasakoti (7)

Naujoji Artūro Zuoko žmona Augusta Jusionytė pirmą kartą sutiko atsiverti atvirame interviu....

Edita Rouge

Penki santykių tipai, kurie daug pasako apie jūsų porą: pasitikrinkite, kuriam priklausote

Nors šiandien romantiški porų santykiai labai įvairūs, tačiau galima išskirti penkis labai...

Kaip kava iš tiesų veikia kraujo spaudimą: naujausio tyrimo rezultatai stulbina (1)

Per dieną žmonės visame pasaulyje suvartoja apie 2 milijardus kavos puodelių, todėl kavą...

Netikėta „Kings“ pergalių serijos pabaiga: lemiamu metu Sabonis atsimušė į NBA naujoko užkardą

Sakramento „Kings“ (43/28) prieš tai buvo laimėję septynias iš eilės išvykos rungtynes, bet...

Tragiškas rytas Vilniuje – per gaisrą žuvo žmogus

7 val. 13 min. Bendrajame pagalbos centre skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 gautas...