aA
Pamirškite anksčiau buvusias tokias populiarias perlaidas paštu ar telegrafu. Šiuolaikinis pasaulis jau sukūrė ne mažiau šiuolaikinių pinigų pervedimo sistemų.
Pinigai
Pinigai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Siunčia į Rusiją, gauna iš Jungtinės Karalystės

„Swedbank“ duomenimis, pernai penktadaliu išaugo grynųjų pinigų perlaidų skaičius tarp Lietuvos ir užsienio šalių naudojantis „Western Union“ paslaugomis. Kaip ir 2009 m., daugiausia grynųjų pinigų perlaidų Lietuvos gyventojai atliko į Rusiją, o daugiausia perlaidų sulaukė iš Jungtinės Karalystės.

„Jau septynerius metus iš eilės Lietuvos gyventojai daugiausia grynųjų pinigų išsiunčia į Rusiją. Pernai perlaidos į šią šalį sudarė penktadalį visų iškeliaujančių pinigų srautų, beveik tiek pat iškeliavo ir į Jungtinę Karalystę. Ukraina pagal iškeliaujančius iš Lietuvos pinigų srautus užima trečiąją vietą. Pagal populiarumą toliau rikiuojasi JAV, Kinija ir Vokietija“, – komentuoja grynųjų pinigų perlaidų srautus „Swedbank“ „Western Union“ klientų aptarnavimo skyriaus vadovė Saulė Kauneckienė.

Norvegija, Švedija, Ispanija – emigracijos kryptys

Pinigų perlaidos, pasirodo, yra vienas iš rodiklių, atskleidžiančių, kokiomis kryptimis juda emigrantai iš Lietuvos. Didesnius atlyginimus užsienyje gaunantys tautiečiai taip finansiškai padeda Lietuvoje likusioms savo šeimoms.

Lietuvos bankininkai jau kelerius metus pastebi tokią tendenciją: Jungtinė Karalystė ir toliau išlieka viena populiariausių perlaidų kilmės šalių. Atkeliaujantys pinigų srautai rodo, kad nemažai emigrantų iš Lietuvos gyvena ir dirba JAV, Airijoje, Vokietijoje. Šias gretas papildo kitos populiarėjančios emigracijos kryptys – Norvegija, Švedija, Ispanija.

Pasak S. Kauneckienės, pernai pasikeitė sąrašas šalių, iš kurių atliekama daugiau perlaidų į Lietuvą: iš Norvegijos į Lietuvą siunčiamų pinigų perlaidų skaičius išaugo perpus, iš Švedijos į Lietuvą – ketvirtadaliu. Praėjusiais metais taip pat padaugėjo perlaidų iš Ispanijos – jų atlikta trečdaliu daugiau.

Namiškių parama

Iš Lietuvos į užsienį siunčiamų grynųjų pinigų perlaidų analizė rodo, kad vis daugiau perlaidų daroma į Jungtinę Karalystę. O štai iš Lietuvos į Airiją išsiųsta ketvirtadaliu mažesnė pinigų suma nei užpernai.
Minėto banko duomenimis, dažniausiai iš Lietuvos į užsienį pinigus aktyviai siunčia stabilias pajamas turintys 45–50 metų gyventojai. Tikėtina, kad šie žmonės remia į užsienį emigravusius mokytis ar neseniai pradėjusius dirbti savo vaikus. Perlaidomis į Rusiją ar Ukrainą gali būti remiami šiose šalyse gyvenantys giminaičiai.

Beje, du trečdaliai perlaidų, siunčiamų į Lietuvą, gavėjų yra moterys, o iš Lietuvos į užsienį pinigus siunčia ir moterys, ir vyrai. Pinigų perlaidų dažnumas suintensyvėja prieš didžiąsias žiemos šventes, Velykas ir mokslo metų pradžioje.

Kuo patraukli?

Šią grynųjų pinigų pervedimo paslaugą minėtas bankas teikia nuo 1993-iųjų. Pirmuosius metus paslauga buvo gana nepopuliari. Tačiau vėliau, vis daugiau mūsų tautiečių besikuriant Vakaruose, tūkstančiams emigrantų apsilankymas „Western Union“ skyriuose tapo kone kassavaitiniu ritualu. Mat algos ten, skirtingai nei Lietuvoje ir visose buvusios Sovietų Sąjungos šalyse, mokamos kas savaitę. Tradiciškai – penktadienį.

Minėtoji sistema emigrantams (ja daugiausia ir naudojasi emigrantai visame pasaulyje) paranki tuo, kad šiame ar kitos bendrovės valdomame grynųjų pinigų pervedimo skyriuje tereikia pateikti asmens tapatybės dokumentą ir siunčiamų pinigų sumą. Tiesa, ji ribojama. Pavyzdžiui, į Lietuvą ar iš jos vienu kartu (t. y. per parą) galima siųsti tik 7,5 tūkst. dolerių. Mat taip stengiamasi kovoti su pinigų „plovimu“. Vis dėlto užtenka ir tokių „lubų“. Dažniausiai pervedamos sumos – 100–200 dolerių.

Tačiau kodėl negalima tam pačiam emigrantui, gyvenančiam Anglijoje ar Ispanijoje, pervesti norimą sumą iš savo kortelės į Lietuvoje likusių artimųjų ar giminaičių kortelę? Pasirodo, tai ne taip paprasta. Mat užsienio šalies, kurioje gyvena emigrantas, banke reikia atsidaryti sąskaitą jau turimai kortelei. O neretai – ir įsigyti naują kortelę. Maža to, bankui reikia pateikti duomenis apie savo legalią gyvenamąją vietą ir legaliai einamas pareigas darbovietėje. Dauguma emigrantų neturi arba viena, arba kita, arba abiejų kartu. Todėl grynųjų pinigų perlaidos – patogiausias finansinis ryšys su tėvynėje likusiais artimaisiais.

Tiesa, tėvai savo vaikams, išvažiavusiems studijuoti ar dirbti į užsienį, gali papildyti jų turimą kortelę. Nes ir vienų, ir kitų korteles išdavęs bankas yra čia, Lietuvoje.

Grynųjų pervedimo įvairovė

Be abejo, „Western Union“ nėra vienintelė grynųjų pinigų verslu užsiimanti bendrovė. Pateikiame dar keletą pačių populiariausių.

* „MoneyGram“. Privatūs asmenys, pasinaudoję tarptautine pinigų perlaidų sistema „MoneyGram“, gali pervesti pinigus iš užsienio į Ūkio banką ar iš Ūkio banko į užsienį, beje, iš / į daugiau nei 190 pasaulio šalių (anksčiau šią paslaugą teikė „Snoras“).

* „PayPal“. Tai populiariausia interneto mokėjimų sistema pasaulyje. Daugiau kaip 100 milijonų vartotojų iš 56 pasaulio šalių gali naudotis visomis „PayPal“ sistemos funkcijomis. Deja, lietuviai tokios galimybės kol kas neturi. Jie gali tik pervesti pinigus, o gauti – ne. Pervedimo paslauga „PayPal“ sistemoje yra nemokama, mokestis nustatytas tik už pinigų gavimą. „PayPal“ priklauso bendrovei „eBay“ (administruojančiai patį didžiausią pasaulyje interneto turgų).

* „WebMoney Transfer“. Sistema įkurta 1998 m. ir veikia globaliai. Išsiskiria pervedimų greitumu ir mažais mokesčiais. Pinigai įnešami / atsiimami naudojant interneto keityklas. Taip pat galima įsigyti debetinę kortelę ir pinigus atsiimti tiesiai iš bankomato. Klientu gali tapti bet kurios šalies pilietis, beje, nėra jokių amžiaus ribojimų. „WebMoney“ registracija – laisva ir nemokama, be to, nebūtina turėti sąskaitos banke. Tinklalapis veikia dviem kalbomis – anglų ir rusų.
* „Liberty Reserve“. Tai interneto mokėjimų sistema, įkurta Kosta Rikoje, panaši į „Paypal“, „E-gold“, „Pecunix“ sistemas. Pinigai siunčiami ir gaunami bet kurioje pasaulio vietoje. Skirtingai nei „PayPal“, „Liberty Reserve“ sistemos pervedimai yra negrąžinami: jei mokėjimas buvo atliktas, jis negali būti atšauktas ir susigrąžintas.

„Savaitė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Iki kada užsisakyti, kad pirkinys ateitų iki Kalėdų: šiemet laukiama dar daugiau darbo kurjeriams (59)

Praėjusiais metais prieš Kalėdas skaičiuoti rekordiniai siuntų srautai, o klientai skundėsi dėl...

Kaunietis teismui aiškinsis dėl įmonių naudojimo neteisėtai veiklai nuslėpti (7)

Teisiamųjų suole atsidurs kaunietis, kaltinamas 3 juridinių asmenų, kuriems pats faktiškai...

Gyventojų mobilumas į biurus pasiekė ikipandeminį lygį (3)

Lietuvos gyventojų mobilumas į biurus pirmąją spalio savaitę sugrįžo į ikikrizės buvusį...

Ukrainoje uždrausta Rusijos kapitalo „Mere“ prekybos tinklo veikla (55)

Ukrainos nacionalinė saugumo ir gynybos taryba (NSGT) nusprendė uždrausti Rusijos kapitalo...

Užimtumo tarnyba: sparčiai daugėja norinčiųjų persikvalifikuoti (3)

Po karantino fiksuojami darbo rinkos pokyčiai ir ryškėjantis darbuotojų deficitas keičia...

Top naujienos

Latvijoje įvedamas karantinas, planuojama įvesti komendanto valandą šalis yra pirmoje vietoje pasaulyje pagal sergamumo augimą (365)

Latvijoje nuo ketvirtadienio keturioms savaitėms – iki lapkričio 15-osios – įvedamas...

Politikams įteikė tyrimą dėl tos pačios lyties kartu gyvenančių porų: vienas Seimo narys tikina, kad jo nuomonę pakeistų tik avarija (490)

Lietuvoje sociologai pirmą kartą atliko mokslinį tyrimą apie kartu gyvenančias tos pačios lyties...

Modesta Meškė | D+

Viskas apie kvepalus ir jų dėvėjimo kultūrą: ekspertė išaiškino, kokios galioja etiketo taisyklės ir kada jokiu būdu negalima kvėpintis (2)

Kvėpintis mėgstame visi, tačiau dažnai besirinkdami pasiklystame parfumerijos lentynose, skirstome...

Kauno daugiabučio gyventojai šildymo nesulaukia iki šiol: parašykite prašau, kad kai kuriems asmenims trūksta žmoniškumo (37)

Šildymo sezonas Kaune buvo pradėtas dar rugsėjo pabaigoje, bet miesto centre vieno namo...

Per 89-ąjį gimtadienį Landsbergis sulaukė staigmenos

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) pirmadienio vakarą profesoriui...

Orų prognozė: ciklonas atneša ir lietų, ir šilumą

Šiandien rytinės šalies pusės orus dar lems besitraukianti aukštesnio slėgio juosta, o...

Sniego pilys | D+

Pasakiški sovietų šulų turtai: varguoliai juos būtų suplėšę į gabalus, jei sužinoję, kokioje prabangoje maudėsi vadai (4)

Sovietiniams nomenklatūrininkams nebuvo reikalingi pinigai, nes jie viską gavo nemokamai. Jiems...

Gyventojai pasakė, ką galvoja apie kuriamą Skvernelio partiją: užtektų dviejų, vienos kairės, kitos dešinės (328)

Seime jau daugiau nei mėnesį veikianti Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ pirmadienį...

Techninės pražangos neišvengęs Šeškus galiausiai šypsojosi: aukščiau – tik „Žalgiris“ (10)

Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) debiutantė Jonavos „CBet“ (4/1) siekia...

Apie itin reikalingą, bet kiek nuvertintą profesiją: ateities perspektyvos – puikios, joks robotas šių specialistų nepakeis (17)

Pandemijos akivaizdoje profesionalios slaugos paslaugos Lietuvoje, teigia šios srities profesionalai,...