aA
Lyginant su 2019 m., šiuo metu nebijančių netekti darbo sumažėjo 13,5 proc., o nuogąstaujančių dėl pragyvenimo šaltinio pagausėjo beveik 11 proc. Tokias įžvalgas pateikia specialistų paieškos portalas CVMarket.lt.
Keičiasi darbuotojų nuotaikos: daugėja nuogąstaujančių dėl savo darbo vietos
© DELFI / Andrius Ufartas

„Dar liepą atrodė, kad verta šiek tiek palaukti ir koronavirusas bei su juo susijęs verslo „uždarymas“ taps praeitimi. Džiaugėmės, kad iš karantino Lietuvos ekonomika išėjo su bene mažiausiais nuostoliais Europoje. Tačiau vėl daugėjant užsikrėtimų auga ir spaudimas verslui, ypač maitinimo ir apgyvendinimo taip pat įvairias paslaugas gyventojams teikiančioms įmonėms bei kitiems verslams. Netikrumas rinkoje savo ruožtu persiduoda ir darbuotojams,“ – sako specialistų paieškos portalo CVMarket.lt marketingo vadovė Raimonda Tatarėlytė.

Optimistai pernai

Kaip rašoma pranešime, apie baimę prarasti darbą Lietuvos dirbančiųjų teirautasi pernai metų gegužę, kai niekas negalėjo numatyti, su kuo susidursime 2020-ųjų pradžioje.

Į klausimą „Ar bijote prarasti darbą?“ tvirtą „ne, to negali būti“ ištarė 25,4 proc. apklaustųjų. Dar 25,8 proc. buvo įsitikinę, kad yra įvaldę vieną ar kelias paklausias specialybes, tad rinkoje neprapuls. 2,8 proc. ramino save esą savo verslo savininkai, tad pasirūpinsią ir savo darbo vieta.

Keičiasi darbuotojų nuotaikos: daugėja nuogąstaujančių dėl savo darbo vietos
© DELFI / Andrius Ufartas

Abejojančių savo stabilumu esamoje darbo vietoje suskaičiavome 28,4 proc.: 14,5 proc. teigė jaučiantys įtemptą situaciją ekonomikoje, turintys tarp savo artimųjų ar draugų neseniai atleistų žmonių, 9,8 proc. nerimavo dėl įmonės, kurioje dirba, problemų, 4 proc. sakė jau girdėję, kad darbovietėje planuojami reorganizavimai ir atleidimai. Dar 17,6 proc. aiškino nebijantys prarasti darbo, tačiau vis tiek jaučiantys šiokį tokį nerimą.

... ir šiemet

Dabartinės dirbančiųjų nuotaikos gerokai pasikeitė. Visiškų optimistų „darbo prarasti nebijau, nes to negali būti“ sumažėjo 7,7 proc., pasitikinčių savo turima specialybe dalis aptirpo 5,8 proc. ir tik ramiai nusiteikusių verslo savininkų procentas liko daugmaž toks pats.

Užtat bijančių prarasti darbą dalis ūgtelėjo. Labiausiai pagausėjo tų, ką neramina prastėjanti ekonomikos būklė ir per pandemiją darbo netekę artimieji ar draugai. Tokių dabar priskaičiavome 9,9 proc. daugiau nei pernai. Jau girdėjusių gandus, kad kažką atleis, reorganizuos, buvo beveik tiek pat kaip pernai, o nuogąstaujančių, kad darbo vietos gali nelikti, nes darbovietė vos kvėpuoja, – pagausėjo 1,3 proc. Dėl savo darbo vietos kol kas nebijančių, bet šiek tiek nerimaujančių dalis taipogi ūgtelėjo 2,7 proc.

Kas baiminasi labiau

Nepataisomų optimisčių procentas, lyginant dabartinę situaciją su pernai metais, nukrito daugiau negu dvigubai – nuo 27,8 proc. iki 13,5 proc. Vyrai kaip ir pernai, taip ir šiemet liko didesni optimistai, nors tokių dalis nuo 22,2 proc. nučiuožė iki 21,5 proc.

Pasitikėjimas savo turimais įgūdžiais taip pat krito. Jei 2019 m. moterų, teigusių, kad nebijo nedarbo grėsmės, nes turi gerą specialybę, buvo 21,6 proc., tai dabar tokių liko tik 16,9 proc. Vyrų pasitikėjimas smuko dar labiau – nuo 30,2 proc. iki 22,5 proc.

„Moterys stipriau reagavo ir į ekonominės situacijos keitimąsi. Pernai gegužę tai kėlė nerimą tik 16,3 proc., moterų, o šiemet jau 29,8 proc. Vyrai į ekonominius sunkumus reagavo santūriau – rodiklis augo nuo 12,7 proc. iki 18,8 proc. Verta pastebėti, kad sektoriuose, kurie labiausiai nukentėjo nuo pandemijos (pvz. apgyvendinimo, visuomeninio maitinimo, turizmo) darbuojasi gerokai daugiau moterų, tad didesnis jų nerimas visiškai logiškas,“ – aiškina CVMarket.lt atstovė.

Vyresni dėl darbo nerimauja mažiau?

Atrodytų, kad užklupę ekonominiai sunkumai turėtų mažiau veikti jaunesnius darbuotojus, nes jie paklausesni darbo rinkoje, lankstesni, be to, dažnai turi geriau apmokamas specialybes arba tokias, kurių paklausa per pandemiją netgi išaugo. Ir iš tiesų, pasitikinčių savo specialybe kaip priešnuodžiu nuo darbo netekimo, tarp trisdešimties metų ir jaunesnių darbuotojų sumažėjo tik nuo 20,3 iki 16,7 proc. Tuomet vyresnių dirbančiųjų pasitikėjimas savo turima specialybe krito labiau: nuo 30,3 iki 22,2 proc. Bet štai tvirtai įsitikinusių, kad jų darbo vietai nieko neatsitiks, nes taip tiesiog negali būti, tarp jaunesnių darbuotojų sumažėjo net 13,7 procentinio punkto – nuo 36,5 proc. iki 22,8 proc., kai tarp vyresnių ši dalis susitraukė ne taip žymiai: nuo 15,8 proc. iki 13,1 proc. Jaučiančių, kad ekonominė situacija prastėja, pažįstančių neseniai atleistų žmonių net 15,6 procentinio punkto padaugėjo taip pat tarp 30-ies ir jaunesnių dirbančiųjų. Vyresni pasirodė esą šaltesnių nervų – augimas siekė tik 5,1 procentinio punkto.

CVMarket.lt atliktoje apklausoje dalyvavo 1035 dirbantys Lietuvos įmonėse.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

Šermukšnytė-Alešiūnienė – apie agromaisto sektorių ir siekius: uždraudėme darbe naudoti žodį problema (1)

„Lietuva turi visas galimybes tapti pilotine agro techo šalimi“, – sako skaitmeninio inovacijų...

Mirė buvęs „Ignitis“ generalinis direktorius Darius Montvila (1)

Liūdna žinia apie buvusio „Ignitis“ generalinio direktoriaus Dariaus Montvilos mirtį...

Kylančios kainos ir klientų mažėjimas: daliai verslininkų situacija jau dabar – tragiška (4)

Metinė infliacija pasiekia vis naujas aukštumas – ir toliau brangsta tiek prekių, tiek...

Naftos, išgaunamos ne Rusijoje, kiekiai auga, bet lėtai: Europos rinką tikimasi perimti pamažu

Nors naftos kartelis OPEC+ anksčiau žadėjo naftos gavybą padidinti 650 tūkst. barelių per...

Verslas PliusAurimas Perednis, laida „Iš esmės“

Naujas valdžios planas – griežtesnė automobilių kontrolė ir techninė apžiūra: nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius (26)

Kovodama su oro tarša miestuose valdžia nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius....

Top naujienos

Gyventojai pasidalijo sąskaitomis pasirinkus elektros tiekėją: pamačius dvigubai išaugusią sumą dreba ir rankos, ir kojos (2)

Šią savaitę daugiau kaip 660 tūkst. nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkusių Lietuvos...

Delfi PliusAnastasija Fedčenko

Okupuotuose Ukrainos miestuose – siaubą rusų kariams keliantys ženklai

Laikinai rusų pajėgų užimtos Ukrainos teritorijos nepasiduoda, rusų kariams čia visai nesaldu,...

Karštis nesitrauks, bet debesų bus daugiau: kai kur trumpai palis, gali kilti škvalas

Sekmadienio dieną aukšto atmosferos slėgio laukas pasislinks rytų link ir Lietuva išliks jo...

Žiniasklaida: Bučos skerdikai sunaikinti, bet tai dar ne viskas (8)

Iš žiaurumuose Bučoje dalyvavusios 64-osios Rusijos Federacijos atskirosios motorizuotosios...

Ekstremalus šuolis „Karklėje“ jaunuoliui baigėsi nelaimingai: į įvykį atskubėjo medikai

Be skirtingų atlikėjų gausos festivalis „ Karklė “ lankytojams siūlo ir kitų įvairių...

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusijos kariuomenės vadovybėje prasidėjo chaosas (6)

Rusijos generolai daro viską, kad tik jų neišsiųstų į karą Ukrainoje , nenori rizikuoti savo...

Atsargos pulkininkas: rusai jau stengiasi iš paskutiniųjų, bet ukrainiečiai turi gerą planą

Britanijos gynybos sekretorius Ben Wallace pareiškė, kad rusų veržimasis Ukrainoje buksuoja ir...

Su vėjeliu: Lietuvos merginų rinktinė – Europos čempionato finale (1)

Lietuvos jaunių merginų (iki 18 metų) rinktinė šeštadienio vakarą Heraklione, Graikijoje,...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: tokios radiacijos grėsmės Europai nebuvo net Šaltojo karo laikais

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnybos ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų...