Mugės pradžia numatyta 14 val., tačiau penktadienio ryte dauguma sostinės Gedimino prospekte – nuo Nepriklausomybės aikštės iki Katedros – prekybininkų ir amatininkų jau buvo įsikūrę, vaikštinėjo pirmieji mugės lankytojai.

Eltos pakalbinti Kaziuko mugės dalyviai teigė besitikintys per šventinį savaitgalį pasiekti finansinių teigiamų rezultatų, supažindinti lankytojus su savo gaminiais. Vis tik, dalis jų neatmeta, jog šiemet pirkėjų aktyvumas bus mažesnis.

Kai kurie jų taip pat pažymi, kad mugei trūksta unikalumo, žavesio – smulkių ir autentiškų kūrėjų.

Lūkesčiai mažesni, tačiau tikimasi geros prekybos

Iš Kauno atvykę verslininkai, prekiaujantys konditerijos gaminiais, tikino, kad šiųmetinėje Kaziuko mugėje lūkesčiai yra žemesni nei pernai.

„Tikimės uždirbti mažiau“, – Eltai teigė Gedimino prospekte įsikūrusi įmonės „Rolanta“ prekeivė, pastebėjusi, jog pirkėjai šiemet yra taupesni.

„Žmonės labiau taupo – labai matosi pagal kitas prekybas, jog žmonės daugiau taupo. Tačiau tikimės gero oro, daug žmonių, geros nuotaikos. Tikimės, kad bus gerai“, – konstatavo ji.

Iš Šiaulių raj. atvykęs žuvies produktų bendrovės „Mano šamas“ vadovas Edgaras Šimkus vizitą į sostinę motyvavo siekiu populiarinti savo gaminius.

„Atvykome parodyti savo produkciją, ką gaminame, ką patys auginame. Norime praplėsti savo akiratį, parodyti ką turime“, – pasakojo Kaziuko mugėje dalyvaujantis pardavėjas.

Iš Ukmergės atvykusi medžio dirbiniais ir indais prekiaujant Roma Karvelienė sakė, jog, kaip ir kiekvienais metais, tikisi aktyvios prekybos.

„Tikimės, kad pirks – jei ir nepirks stambių (gaminių – ELTA), gal pirks smulkius gaminukus“, – teigė prekeivė.

Ji pasakojo, kad ankstesnėse mugėse pirkėjų netrūko. Tačiau šiemet, dėl pasunkėjusios ekonominės padėties, amatininkė neatmetė, jog prekybos aktyvumas gali būti mažesnis: „Nežinome, laukiame, kaip čia bus.“

Tuo tarpu „Klausučių“ šeimos alaus daryklos iš Jurbarko raj. paviljone prekiaujanti Edita pažymėjo, kad Kaziuko mugė yra „pagrindinė mugė“, nuo kurios prasideda smulkių prekybininkų sezonas.

„Tikimės, kad mugė bus gera. Tikimės finansinio rezultato ir šiaip – smagu“, – kalbėjo ji.

Dalis prekeivių kainas kelia, dalis – išlaiko panašias

Paklausti, ar šiemet, lyginant su praėjusiais metais, keitė parduodamų gaminių kainas, kai kurie Kaziuko mugėje dirbantys prekeiviai teigė jas pakėlę, kai kurie – ne.

Kalbinti maisto gaminių pardavėjai pripažino, kad jas didinti teko dėl išaugusių gamybos kaštų.
„Truputėlį kėlėme, kadangi automatiškai kai išaugo žaliavų kainos, nori nenori teko. Nes ir vieta, ir kuras, ir kainos, ir viskas išaugo“, – teigė konditerijos gaminių pardavėja iš Kauno.

„Esame priversti kelti, nes mums kyla viskas kyla – elektros, dujų kaštai. Šamui reikia šilto, 26 laipsnių vandens. Mums viskas subrangsta, esame priversti kelti ir mes“, – kalbėjo žuvies produktų pardavėjas E. Šimkus.

Medžio skulptorius Audrius antrina, jog kainų ypatingai nekėlė. Jo dirbiniai, kaip pristatė amatininkas, kainuoja nuo 40 iki kelių tūkst. eurų.

„Nereaguojame taip, kaip prekybos centrai – benzinas pabrango 10 centų, o dešimtim procentų brangsta (gaminiai – ELTA)“, – juokavo amatininkas .

„Yra ribos, kritinė riba, kur tereikia vieną litą uždėti ir gaminys stovi. Jei kam pavyksta padaryti unikalius dalykus, jie išeina labai greitai“, – pabrėžė jis.

Pasigenda unikalumo ir mugės žavesio – senolių, studentų dirbinių

Menininkas taip pat svarstė, kad šiemet renginys galimai prarado dalį savo ankstesnio žavesio – kuomet Kaziuko mugėje savo autentiškus gaminius galėjo pristatyti smulkūs menininkai.

Jo nuomone, jiems rasti vietą mugėje sunkų dėl gana aukštų vietos nuomos kainų.

„Mokesčiai dalyviams yra labai dideli – tiesiog už borto lieka viena pagrindinių Kaziuko idėjų: studentai, močiutė, anūkas atvažiuoja, padaro ir nori parduoti. Ta mugė praranda tokį žavesį ir ateina masė žmonių, ieško unikalių dalykų. Didelė dalis tų unikalių dalykų lieka už borto“, – kalbėjo amatininkas.

„Pasigendu kai senukas, močiutė ar šiaip studentas, kad ir per naktį padaręs nesvarbų ką – ateitų pasirodyti. Bet jis negali sumokėti 200–300 eurų mokesčių“, – mano jis.

Kaziuko mugėje keliami ne tik finansiniai lūkesčiai

Kai kurie kalbinti prekeiviai taip pat pažymėjo, jog Kaziuko mugė jiems svarbi ne tik kaip galimybė užsidirbti, tačiau ir susipažindinti pirkėjus su jų prekės ženklu, plėtoti ryšius.

„Daug važiuoja į muges, nes tai yra ir tavo reklama ir bendravimas tiesiogiai su žmogumi, ne internetu. Čia pliusas didelis“, – svarstė konditerijos gaminiais prekiaujančios įmonės atstovė.

Medžio dirbinių pardavėja iš Ukmergės R. Karvelienė sutiko, jog Kaziuko mugėje galima rasti naujų partnerių, nors prekeiviams svarbiausia – užsidirbti.

„Būna, kad per Kaziuką susirandi užsakymų, būna pakviečia į kitas muges. Aišku, galima populiarinti savo prekės ženklą, tačiau pagrinde – finansai“, – kalbėjo ji.

Tuo metu „Klausučių“ alaus daryklos paviljone dirbanti Edita pasakojo, kad nuoseklus dalyvavimas mugėje leido užsitikrinti užsakymų iš barų.

„Prieš 15 metų pradėjome nuo Kaziuko mugės ir čia pradėjome rinktis savo klientus. Mūsų produkcija gira ir alus – žmonės paragavo, tuomet prašė baruose mūsų produkcijos. Taip ir gavosi, kad mūsų pradėjo ieškoti barai. Vien va nuo tokių mugių“, – kalbėjo ji.

Vilniuje prasideda Kaziuko mugė

Šiemet Kaziuko mugė prasidės penktadienį 14 val., teatralizuotomis šv. Kazimiero eitynėmis nuo Nepriklausomybės aikštės iki Katedros. 15 val. mugė oficialiai bus atidaryta.

Kaip skelbia jos organizatoriai, pagrindiniu šių metų renginio simboliu pasirinkta 10 metrų meninė instaliacija „700 verbų“ – ji skirta įprasminti Vilniaus 700 metų jubiliejų, taip pat – prisidėti prie paramos iniciatyvų Ukrainai.

Katedros aikštėje veiks ukrainiečių amatininkų miestelis.

Šeštadienį nuo 11 iki 18 val. Katedros aikštėje vyks folkloro ansamblių pasirodymai, ukrainiečių amatininkų darbų aukcionai, kitos socialinės akcijos Ukrainai palaikyti.

Renginiai tuo pačių metu numatyti sostinės Rotušėje, o 17 val. Vilniaus šv. Jono krikštytojo ir šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčioje – koncertas „Laudate Sancti Casimiri“.

Tuo metu sekmadienį nuo 11 val. greta Katedros prasidės paramos Ukrainai aukcionas. Jo metu Kaziuko mugės lankytojams bus dalinamos pagrindinės renginio meninės instaliacijos verbos. Surinktos lėšos bus skiriamos paramos fondui „Mūsų širdys ir rankos Ukrainai“.

Organizatoriai skelbia, jog šiemet Kaziuko mugėje savo gaminius siūlys per 500 kūrėjų ir 400 maisto gamintojų. Mugėje turėtų veikti 15 lauko kavinių, o bendras visų paviljonų ilgis viršytų 4 kilometrus.

Be to, šiemet Kaziuko mugė vyks ir internete.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)