„Visus restoranus slegia PVM našta. Dar bloginti mums situaciją, padidinant mokėjimo už stovėjimo aikštelę mokesčius“, – nuogąstauja bendrovės „Saldi kava“ direktorė Žaneta Birbilienė.
Prieš savaitę maitinimo verslai, baimindamiesi bankrutuoti, protestavo dėl esą per didelio pridėtinės vertės mokesčio (PVM), tad žinia apie brangesnį parkavimą pykdo dar labiau.
„Svečias, kuris ateina išgerti kavos ir suvalgyti desertą, tikriausiai pagalvos, ar verta čia važiuoti, statyti mašiną“, – komentuoja Ž. Birbilienė.
Senamiesčio restoranai aiškina, kad didžioji dalis jų klientų nėra centro gyventojai, bet savivaldybė turi patarimą.
„Visada galima kavos puodelį išgerti šalia namų, nebūtinai visiems reikia iš Pilaitės ar Žirmūnų važiuoti į centrą tų paslaugų gauti“, – mano Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas.
Pasak savivaldybės, 4 eurų mokestis per valandą už parkavimą sostinės centre nėra labai brangu. Dalis tarybos narių siūlę ir didesnę kainą.
„Nesakytume, kad augimas yra kardinalus. Kiek brango tas pats kavos puodelis, alaus bokalas, dienos pietūs, tai reikia suprasti, kad mes prie to brangimo nė neartėjame“, – lygina A. Bužinskas.
Senamiestyje, prie Aušros vartų esančio viešbučio vadovas pažymi, kad dažnai turistai keliauja nuomotais automobiliais, svečiai iš kaimyninių šalių atkeliauja nuosavais, todėl jiems prie viešbučių reikalingos parkavimo vietos.
„Kaimynai latviai, estai, sužinoję, kad toks brangus parkavimas, galbūt pagalvos, jog neapsimoka gyventi senamiesčio širdyje, gal gyvenkime kažkur užmiestyje“, – svarsto viešbučio „Imperial“ vadovas Olegas Vasinas.
Pasak LNK, kai kurių Europos šalių sostinėse, pavyzdžiui, Berlyne, Liublianoje, Prahoje ir Briuselyje parkavimas už valandą kainuoja apie 2 eurus. O štai po 4 eurus moka Paryžiaus, Vienos, Ciuricho ir Atėnų gyventojai bei svečiai. Panašu, kad greitai tiek reikės mokėti ir Vilniuje.
Rinkliavos didinimas Kauno senamiestyje jau padarė nuostolių šio miesto verslui.
„Mus pastatė į nekonkurencingas sąlygas, tai šiuo metu matome, kad bent viešbučio užimtumas, palyginti praeitų metų analogišką laikotarpį, apie 9 proc. (sumažėjo – red.)“, – sako viešbučių „Daugirdas“ ir „Perkūno namai“ vadovas Vytautas Gustas.
Vilniaus savivaldybė vis dėlto tikisi, kad didinant parkavimo kainą, senamiestyje atsiras daugiau stovėjimo vietų.
Vilniečiai taip nemano.
„Blogas sprendimas. Geras sprendimas būtų apmokestinti įvažiavimą ir palikti tą (ankstesnę parkavimo – red.) kainą“, – įsitikinęs vienas vyras.
„Gerokai per brangu. Jaučiasi iš to, kiek parkavimui išleidi per mėnesį. Ir dabar yra daug, ir nemanau, kad kažką išspręs“, – teigia kitas Vilniaus gyventojas.
Automobilių stovėjimo įkainius žadama keisti ir kitose Vilniaus dalyse: raudonoji zona brangtų 1 euru iki 2,50 euro, toliau nuo centro esančioje geltonojoje zonoje kaina kils iki 1 euro, žaliojoje – iki 0,5 euro:
Visose kitose dabar nemokamose zonose bus įvesta baltoji, jos kaina siektų 0,2 euro už valandą.
Vilniaus miesto savivaldybė skelbia, kad didelėje dalyje apmokestintų parkavimo vietų užimtumas didelis, o vairuotojams tenka sukti ratus aplink norimas, bet nuolat užimtas stovėjimo vietas, dėl to didėja oro ir triukšmo tarša, kyla papildomų spūsčių piko metu. Esamas rinkliavos dydis nepadedantis spręsti šios problemos.
Galutinį sprendimą Vilniaus miesto savivaldybės taryba priims šių metų lapkričio pabaigoje. Pakeitimai numatomi nuo 2025 metų liepos 1 dienos.
Čia galite pažiūrėti LNK vaizdo įrašą: