aA
Tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ vadovas Mantas Katinas mano, kad bet kokius klausimus, susijusius su įmonių, ketinančių ateiti į Lietuvą, patikimumu, valdžios institucijos turėtų diskutuoti uždaruose posėdžiuose.
Mantas Katinas
Mantas Katinas
© DELFI / Karolina Pansevič

Taip M. Katinas sakė, komentuodamas tarp Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininko Stasio Jakeliūno ir Lietuvos banko vadovo Vito Vasiliausko prasidėjusį konfliktą dėl galimai blogos finansinių bendrovių kontrolės.

„Bet kokius klausimus, susijusius su įmonių patikimumu, šalies institucijos turėtų diskutuoti uždaruose formatuose, o ne viešuose, nebent tam (įtarimams dėl bendrovių veiklos. - ELTA) yra tikrai rimtų įrodymų“, - „Žinių radijo“ laidoje „Verslo pozicija“ kalbėjo M. Katinas.

Pasak jo, Centrinis šalies bankas, kaip institucija, yra svarbi valstybės įvaizdžiui, nes bet kuriai finansų įmonei, kuri ateina į šalį, yra svarbu suvokti, kad ši institucija yra gerai veikianti ir neturi nuomonėmis grįstų sprendimų. Pasak M. Katino, Lietuvos bankas yra labai vertinamas užsienio finansų ekspertų.

„Tarptautinio valiutos fondo ir Pasaulio banko ekspertai kviečia dabartinio centrinio banko ekspertus, darbuotojus ir valdybos narius kaip pavyzdį banko, kuris sukūrė fintech (finansinių technologijų. - ELTA) reguliavimo aplinką, iš kurios dabar mokosi visas pasaulis“, - teigė „Investuok Lietuvoje“ vadovas.

Pasak jo, tai, ką Lietuvos bankas (LB) sukūrė kartu su Finansų ministerija ir kitomis institucijomis fintech srityje, pasaulyje nuskambėjo kaip ryškus sėkmės pavyzdys.

ELTA primena, kad BFK atlieka tyrimą, kuriuo siekiama ištirti, kokią įtaką Lietuvos viešųjų finansų būklei 2009-2010 metais ir vėliau turėjo 2005-2008 metais vykdyta prociklinė biudžeto politika. Parlamentinio tyrimo metu aiškintasi, ar krizės metu Vyriausybė turėjo galimybių skolintis iš tarptautinių institucijų pigiau, negu tai darė 2009-2012 metais. BFK taip pat tirta, kokią įtaką 2009-2010 metų krizei Lietuvoje turėjo šalyje veikiančių stambiųjų komercinių bankų skolinimo politika ir sprendimai.

S. Jakeliūnas teigia, kad V. Vasiliauskas visam LB kolektyvui menkinamai atsiliepė apie parlamentinį tyrimą, taip nuteikdamas prieš jį.

Be to, S. Jakeliūno teigimu, LB, prižiūrėdamas finansų sektorių, per krizę esą neužtikrino, kad skolinęsi žmonės nepermokėtų dėl manipuliacijų VILIBOR indeksu, keičiant paskolų sutartis iš litų į eurus. Pasak S. Jakeliūno, pernai BFK kreipėsi į Lietuvos banką, klausdamas, ar buvo atlikti tyrimai dėl VILIBOR per krizę, o šiemet sausį gautas atsakymas, kad VILIBOR atitiko tuometinę tarptautinę praktiką. Dabar paaiškėjo, kad 2012 m. atliko tyrimą, kurioje rašyta apie galimas gyventojų „permokas“, S. Jakeliūno teigimu, Lietuvos banko vadovybė sąmoningai nuslėpė informaciją, kuri gali turėti esminės įtakos krizės supratimui ir gyventojų patirtos žalos įvertinimui.

V. Vasiliauskas sako, kad Lietuvos bankas visą laiką bendradarbiavo su komisija ir teikė informaciją. Tuo metu V. Vasiliausko retorika, kurią kritikavo Seimo BFK pirmininkas, pasak Lietuvos banko valdybos pirmininko, tebuvo jo nuomonė. LB taip pat teigia, kad 2012 metais parengtoje pažymoje dėl paskolų kainodaros trūkumų įvardyti permokėjimai skaičiuoti tik teoriškai, remiantis daugybe prielaidų.

BFK atliekamą tyrimą buvo planuojama baigti iki šių metų balandžio vidurio. BFK praėjusį trečiadienį nutarė Seimui siūlyti, kad krizės tyrimo išvadų pateikimas būtų nukeltas iki spalio pabaigos.

S. Jakeliūnas turi priekaištų ir dėl Jungtinės Karalystės startuolio „Revolut“. Europos centrinis bankas Lietuvos banko teikimu pernai gruodį išdavė „Revolut” specializuoto banko licenciją. „Revolut” Lietuvoje planuoja teikti indėlių ir paskolų paslaugas. S. Jakeliūnas yra kreipęsis į valstybės tarnybas dėl galimų „Revolut“ ryšių su Rusija. LB tuo metu teigė, kad S. Jakeliūno minima informacija buvo žinoma, potencialus investuotojas ilgai vertintas kompetentingų institucijų ir įvertintas kaip patikimas. Tuo metu S. Jakeliūnas sako, kad „Revolut“ yra netinkamas investuotojas.

Praėjusį trečiadienį BFK pritarė siūlymui Seimui kreiptis į komisiją, kuri dar kartą įvertintų „Revolut“ atitikimą nacionalinio saugumo interesams. Nutarimo projektą dėl kreipimosi S. Jakeliūnas parlamentarams turėtų pateikti ketvirtadienio Seimo posėdyje. Jei Seimas pritartų nutarimui, komisijos patikrinimas dėl „Revolut” bus atliekamas trečią kartą.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Teltonika“ netrukus išsiųs 100 pirmųjų plaučių ventiliavimo aparatų (1)

Inovatyvius technologijų sprendimus kurianti Vilniaus bendrovė „ Teltonika Telemedic“ ruošiasi...

Pateiktos rekomendacijos, kaip dirbti nuo birželio 1–osios turės paslaugų tiekėjai ir prekybos vietos (31)

Nuo birželio 1 dienos paslaugų teikėjai, prekybą viešose prekybos vietose vykdantys bei...

Karantinas e-komercijos rinką pakeitė negrįžtamai

Lietuvoje bei didžiojoje dalyje pasaulio įvestas karantinas smarkiai pakeitė ne tik kasdienį...

Varanauskienė: valstybės parama sušvelnino pajamų krytį (5)

Lietuvos darbo užmokesčio fondas , kurį lemia dirbančiųjų skaičius ir jų vidutinės darbo...

Kraštas Lietuvoje, kurio neaplenkia užsieniečiai: ragauja keptus žiobrius, atvyksta ieškoti ramybės (70)

Kad ši vasara besiruošiantiems atostogauti bus kiek kitokia nei įprasta, tikriausiai sutiks...

Top naujienos

Pateikė orų prognozę vasarai: nebuvo tikros žiemos – kitokia bus ir vasara (56)

Nors sinoptikai ir meteorologai pateikti kelių mėnesių į priekį orų prognozes vengia, tačiau...

Ši naujovė ateina net į mažiausius Lietuvos kaimus: tik retas susimąsto, kad investuotų tūkstančių gali nelikti per akimirką (44)

Keliaujant po Lietuvą akį patraukia ant namų stogų vis augantis saulės elektrinių kiekis....

INVEGA atsako: dažniausiai verslams kylantys klausimai dėl nuomos mokesčio kompensavimo (1)

Įmonėms, kurios dėl pandemijos buvo priverstos stabdyti veiklą, valstybė kompensuoja dalį...

Viskas, ką būtina žinoti apie erkes: norint išvengti ligų, svarbiausia vadovautis pagrindine taisykle (57)

„Atšilo oras ir jos pabudo. Kai kas sako, kad šiemet jos taip ir negulė miegoti. Medžioja mus,...

Nausėdos prognozė gana tiksli: kitoje pusėje laimėtojų kol kas nematyti (453)

Prezidentas Gitanas Nausėda šią savaitę užsiminė, kad jei iki pat Seimo rinkimų neįvyks...

Nemuno kratinė Kaune paženklinta skaudžiomis nelaimėmis: kodėl dar neužtikrintas saugumas? (3)

Kaip rašė portalas „Kas vyksta Kaune“, šį antradienį užfiksuotas dar vienas incidentas...

Ekonomistai dėstantys Harvarde: šį kartą viskas tikrai kitaip (15)

Kai Carmen Reinhart ir Kennethas Rogoffas 2009 m. pabaigoje publikavo savo sunkiasvorę finansinių...

Pateiktos rekomendacijos, kaip dirbti nuo birželio 1–osios turės paslaugų tiekėjai ir prekybos vietos (31)

Nuo birželio 1 dienos paslaugų teikėjai, prekybą viešose prekybos vietose vykdantys bei...

Žurnalas „Sveiks Valio“

Kai futbolas yra daugiau nei rungtynės: Egipto ultrų istorija

Kai kalbama apie geriausią organizuotą palaikymą klubiniame futbole kuriančius fanus, vadinamus...

|Maža didelių žinių kaina