aA
Jei stovėdami eilėje prie kasos atkreiptumėte dėmesį į tai, kaip kiekvienas pirkėjas atsiskaito, pastebėtumėte, kad labai įvairiai: vieni išsitrauks debetinę ar kreditinę kortelę, kiti galbūt atsiskaitys išmaniuoju telefonu, treti mokės grynaisiais.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Atsiskaitančiųjų banknotais ir monetomis vis dar nemažai, tačiau palaipsniui jų skaičius mažėja, ypač tarp jaunimo, naujienų portalo BBC verslo rubrikoje rašo asmeninių finansų reporteris Kevinas Peachey.

Pasak jo, grynųjų pinigų išdavimo automatų operatoriams tai nieko gera nežada. Ar nebus atėjęs laikas pradėti galvoti apie naujas šių savo amželį jau atgyvenusių mašinų panaudojimo galimybes? Tačiau kaip dar – šiame skaitmeniniame amžiuje – galima panaudoti sienoje iškirstą angą, kurios vienintelė paskirtis – išduoti mums grynųjų?

Pasak vieno įrangos gamintojo, bankomatą būtų galima paversti „banku dėžėje“ (angl. bank in a box) – įtaisu, kuris veiktų kaip banko filialas ir kuriame kasdien, visą parą galėtume gauti visas mums įprastas banko paslaugas.

Kiti specialistai į tokį sumanymą žvelgia skeptiškiau. Pasak jų, viskas, ką galima padaryti, tai susitaikyti su bankomatų – o drauge ir grynųjų pinigų – eros pabaiga, mat netrukus juos esą visiškai pakeis telefonuose diegiamos elektroninės piniginės.

Truputis istorijos

Britų išradėjo Johno Shepherdo-Barrono inžinierių komandos sukurtą pirmąjį grynųjų pinigų išdavimo automatą 1967-aisiais Londone įrengė bankas „Barclays“.

Vis dėlto būta ne tik euforijos, bet ir tam tikrų nesklandumų. Štai Ciuriche, Šveicarijoje, sumontuotas bankomatas ėmė netikėtai, dėl neaiškių priežasčių strigti.

Kaip vėliau paaiškėjo, nesklandumus lėmė netoli bankomato susikertančios tramvajaus linijos.

Kad ir kaip ten būtų, bankomatai netrukus gerokai patobulėjo ir buvo pradėti įrenginėti visame pasaulyje. Remiantis naujausiais duomenimis, BRIC šalyse – Brazilijoje, Rusijoje, Indijoje ir Kinijoje – bankomatų vis dar sparčiai daugėja, o ir Vakarų Europoje jų nė kiek nemažėja.

Pastaraisiais metais jų ypač padaugėjo Rusijoje, o Indijoje jų skaičiaus didėjimas iš dalies siejamas su saulės baterijomis įkraunamų bankomatų išpopuliarėjimu šalies kaimo vietovėse.

Vakarų Europoje pagal bankomatų proporciją pirmauja Portugalija – čia vienam milijonui gyventojų tenka 1 516 bankomatų. O štai, pavyzdžiui, Švedijoje, kaip ir visoje Skandinavijoje, grynųjų pinigų palaipsniui apskritai atsisakoma. Čia bankomatų mažiausiai – 333 aparatai milijonui gyventojų.

Remiantis asociacijos „Payments UK“ pranešimu, bankomatų populiarumas Portugalijoje nebūtinai turi būti siejamas su įpročiu atsiskaitinėti grynaisiais.

„Portugalijoje bankomatai yra gerai integruoto bankų tinklo dalis, – rašoma pranešime. – Sudarytos sąlygos diegti įvairias inovacijas, leidžiančias vartotojams gauti daugybę kitų bankininkystės srities paslaugų: naudotis užstatų sistema, pirkti bilietus, mokėti mokesčius, apmokėti sąskaitas ar pasipildyti išankstinio mokėjimo korteles.“

Išradimo atgimimas nauju pavidalu

Ko naujo galima tikėtis vietoje įprastų mygtukais valdomų bankomatų, toliau domisi straipsnio autorius K. Peachey.

Vienas iš stambiausių tarptautinio masto bankomatų gamintojų ir programinės įrangos tiekėjų, NCR, ką tik pradėjo prekiauti naujausiu savo produktu – savitarnos bankininkystės aparatu. Bendrovės atstovų teigimu, naujasis banko paslaugų aparatas bus nė iš tolo nepanašus į senąjį – vartotojams jis labiau primins planšetę, o visi veiksmai bus atliekami 19 colių spalvotame jutikliniame ekrane.

Šiuose aparatuose numatyta ir vaizdo bankininkystės funkcija, kad vartotojai prireikus galėtų tiesiogiai bendrauti su banko darbuotojais. Be to, kaip nurodo gamintojas, naudodamiesi naujaisiais aparatais, žmonės galės pabaigti pinigų išėmimo arba pervedimo operacijas, pradėtas mobiliajame telefone.

Keletas tokių „savitarnos bankų“ jau įrengta Jungtinėse Amerikos Valstijose. Pasak NCR teritorinio padalinio direktorės Rachel Nash, netrukus ši naujovė bus pristatyta Jungtinėje Karalystėje, Europoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir kitur.

„Tai padės sumažinti atotrūkį tarp tų vartotojų, kurie pirmumą teikia išmaniosioms programėlėms, ir tų, kurie nenori nieko apie tai [elektroninę bankininkystę] girdėti“, – sakė ji.

NCR tyrimų duomenimis, 80 proc. operacijų, paprastai atliekamų bankų padaliniuose, gali būti atlikta naudojantis bankomatu, vaizdo ryšiu susisiekus su banko darbuotoju.

„Tai puiki išeitis, jei banko padaliniui tektų užsidaryti, – sakė R. Nash. – Tai tarsi bankas dėžėje.“

Rinkoje egzistuoja ir daugiau naujos kartos bankomatų pavyzdžių, tačiau, pasak kai kurių specialistų, bankomatai, kaip viena iš priemonių finansiniams reikalams tvarkyti, niekada nenurungs išmaniųjų telefonų.

„Bankomatai ir toliau bus tobulinami funkcionalumo požiūriu – iš bankomatų išsiimant grynuosius vis dažniau bus naudojamasi mobiliaisiais telefonais, – sakė asmeninių finansų valdymo portalo Bankrate.com vyriausiasis finansų analitikas Gregas McBride`as. – Nors ilgainiui dėl to, kad visuomenė linksta apskritai atsisakyti grynųjų, bankomatams gali iškilti išnykimo grėsmė, kol kas yra pernelyg anksti kalbėti apie jų įrašymą į Raudonąją knygą.“

Jo teigimu, kai (ir jeigu) Amerikoje naudojimasis bankomatais smuks, vartotojams už naudojimąsi ne savo banko tinklo bankomatais veikiausiai teks mokėti didesnius mokesčius.

Vienas iš Kembridžo alternatyviosios bankininkystės centro (Jungtinė Karalystė) steigėjų Robertas Wardropas įsitikinęs, kad kai bus sukurtos patogesnės elektroninės piniginės, bankomatais vartotojai neišvengiamai naudosis rečiau. Ši technologija, pasak jo, jau sukurta, tad vienintelė priežastis, kodėl tai neįvyko anksčiau, yra ne iki galo išspręstas privatumo užtikrinimo klausimas ir reguliavimo dalykai.

Be to, R. Wardropo teigimu, yra žmonių, vis dar vertinančių grynųjų anonimiškumą.

„Visos jūsų atliekamos [elektroninės] operacijos yra visiškai permatomos, taigi tie, kurie baiminasi Didžiojo brolio, stengsis kiek įmanydami jų vengti“, – sakė jis.

Pasak straipsnio autoriaus K. Peachey, bankomatų ir, žinoma, grynųjų pinigų ateitį galų gale nulems pačių vartotojų poreikiai ir norai. Bus taip, kaip nuspręs tie, kurie stovi eilėje prie kasos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Lietuvos geležinkeliai“ nuomosis 22 kalėdines eglutes stotims papuošti

„Lietuvos geležinkeliai“ nuomosis 22 eglutes, skirtas papuošti geležinkelio stotims.

Dirbančių su verslo liudijimu ar individualios veiklos pažyma laukia pokyčiai (1)

Gerinamos sąlygos gauti piniginę socialinę paramą gyventojams, kurie dirba su verslo liudijimu ar...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (417)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (156)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

„Danske Bank“ skandalas: JAV tyrėjai siekia apklausti „Deutsche Bank“, „Bank of America“ ir „JPMorgan“ (3)

JAV finansinių nusikaltimų tyrėjai „ Deutsche Bank “, „ Bank of America “ ir „ JPMorgan...

Top naujienos

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Reforma iš vidaus: prabilo apie ligoninėse apgyvendinamus paimtus vaikus, dėl kursų metamus darbus ir pareigūnų patyčias (176)

Iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų apgyvendinimas ligoninėse, budinčių globotojų trūkumas,...

Po 30 metų į Lietuvą grįžusi moteris atvira: nuskurusiame sovietiniame mieste esama šio to nauja (62)

„Iš Lietuvos su meile“. Taip savo straipsnį, publikuotą svetainėje „Roads &Kingdoms“,...

Iš emigracijos grįžusi Rasa pirmą Lietuvoje uždirbtą algą išleido maistui (13)

Jau aštuntus metus Norvegijoje gyvenanti Simona Šiemienė planuoja grįžti į Lietuvą ir...

Į Lietuvą veržiasi šaltis ir sniegas – gruodžio mėnuo bus kitoks nei įprasta (30)

Nors ruduo dar nesibaigė, daugeliui smalsu, kokia laukia žiema. Kai kurių klimatologų teigimu,...

Nuostabaus grožio šalyje laukiamas kiekvienas lietuvis: vietiniai mus myli, todėl vaišina ir negaili pagyrų (7)

Vargu ar rastume abejingą Gruzijai keliautoją. Ši šalis apdovanota gamtos bei kultūros, ji pilna...

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (56)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas (15)

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Kodėl „Porsche“ užvedimo spynelę montuoja kairėje vairo pusėje? (14)

Jei jūsų automobilis vis dar turi užvedimo spynelę, kurioje vairo pusėje ji yra? Spėtume, kad...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (417)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...