aA
Darbą vienoje geriausių šalies ligoninių – Kauno klinikose - į pareigas Jonavos rajono poliklinikoje iškeitęs neurologas ir darbo medicinos gydytojas Vidmantas Januškevičius sako nesigailintis. Vyriausiojo gydytojo pareigas chemijos gamyklos „Achema“ filiale einantis specialistas pasakoja, kad dabar gali daryti tai, ko visada norėjo: užkirsti kelią ligoms ir imtis jų prevencijos.
© DELFI (R.Narmonto nuotr.)

Prie „Achemos“ įkurta poliklinika veikia daugiau nei 40 metų ir iki dabartinio savo dydžio išaugo iš medicinos punkto. Įdomu tai, kad ši poliklinika specializuojasi teikdama paslaugas buvusiems ir esamiems gamyklos darbuotojams, jų šeimos nariams, tačiau neatsisako priimti ir kitus Kauno rajono gyventojus.

„Esu gimęs Jonavoje, tad man ypatingo streso pakeisti darbą nebuvo. Lietuvos sveikatos mokslų universitete pradirbau nuo 1992 m. ir dar apie 13 metų dirbau Kauno klinikose. Dirbti prieš keletą metų mane pakvietė tuometinis „Achemos“ poliklinikos vadovas ir vyriausiasis gydytojas Edvardas Mikalkinas. Aš nieko prieš Kauno klinikas neturiu, bet atėjo metas permainoms“, - sako gydytojas.

Pasak jo, iš pradžių jam privati gamyklos poliklinika atrodė neįprastai.

„Jei atvirai, iš pradžių man atrodė, kad čia yra socializmas: poliklinika prie gamyklos. Bet tai yra, manau, vienintelė poliklinika, kuri taip rimtai užsiima profilaktine sveikatos priežiūra, bent jau kiek aš žinau. Darbuotojai visas sveikatos priežiūros paslaugas gali gauti prie darbo vietos ir tai iš esmės finansuoja „Achema“, nes poliklinika negalėtų išsilaikyti pati“, - sako jis.

Poliklinikos paslaugomis gali naudotis ne tik gamyklos darbuotojai, bet ir kiti Kauno rajono gyventojai: pirmines sveikatos priežiūros paslaugas apmoka Kauno rajono ligonių kasa, o antrines - „Achema“.

„Yra numatyta, kad kiekvienos profesijos atstovai turėtų reguliariai tikrintis savo sveikatą. „Achema“ - ne bandelių fabrikas, o chemijos gamykla, tad reikalingos patikros sąrašas yra žymiai ilgesnis, o mes ir tikriname viską taip, kaip turi būti, viską papunkčiui“, - vardija gydytojas.

Anot jo, tai yra naudinga ne tik įmonei, bet ir žmonėms: kiekvienas žmogus, prieš ateidamas dirbti, pereina poliklinikos gydytojų filtrą.

„Jeigu žmogus netinkamas dirbti, jis yra nepriimamas. Pavyzdžiui, buvo atvejis, kai „Achemoje“ norėjo įsidarbinti bronchine astma sergantis ir vaistų nevartojantis Jonavos gyventojas. Jis nebuvo priimtas, nes tai yra pavojinga - žmogus gali pradėti dūsti darbo vietoje. Būna ir kitokių kazusų, kai bandęs žudytis žmogus nori ateiti dirbti į „Achemą“. Bet čia – pavojingas objektas ir negalima“, - paaiškina V. Januškevičius.

Paslaugų – daugiau nei valstybinės poliklinikose

„Achemos“ poliklinikoje teikiamų paslaugų – daug. Dirba ne tik šeimos gydytojai, bet ir specialistai, kurių dalis – dirba nuolat, kiti vizituoja. Bendrovės poliklinikoje tikrinamas regėjimas, yra ausų-nosies-gerklės gydytojas, kardiologas, traumotologas, endokrinologas, ateliekamos echoskopijos ir rentgenogramos, kraujo tyrimai, teikiamos ir kitos paslaugos.

„Gerai ir tai, kad kiekvienas šeimos gydytojas žino, kur konkrečiai dirba vienas ar kitas asmuo, kokia yra jo darbo specifika. Miesto gydytojui būtų sunkiau įsigilinti į kiekvieno chemijos gamyklos darbuotojo darbo specifiką. O ir specialistų nemažai, kai kurių – po kelis. Pavyzdžiui, kardiologai yra du, nes Lietuvoje kardiologinė patalogija yra didžiausia, turime tris stomatologus ir vieną burnos higienistą“, - vardijo pašnekovas.

Pasak jo, didelė dalis antrojo lygio specialistų taip pat atvažiuoja į „Achemos“ polikliniką iš Kauno klinikų. Iš viso poliklinika turi apie 3 tūkst. pacientų, kurių pusė yra darbuotojai, likę – Jonavos gyventojai. Per metus suskaičiuojama daugiau kaip 30 tūkst. pacientų vizitų.

„Pas šeimos gydytojus mūsų poliklinikoje eilių nėra, o ir specialistų nereikia laukti mėnesiais. Pavyzdžiui, Jonavoje yra problema: iš darbo išėjo jauna kardiologė, kuri išvažiavo į Norvegiją, ir nėra kam dirbti“, - palygino V. Januškevičius.

Kuo serga chemijos gamyklos darbuotojai

Paklaustas, kuo serga chemijos gamyklos darbuotojai, vyriausiasis poliklinikos gydytojas sako, kad jų susirgimai nėra išskirtiniai.

„Tipinės darbuotojų ligos, kaip ir visoje Lietuvoje, yra širdies ir kraujagyslių patologijos. Atrodytų, kad „Achemoje“ tipinis sutrikimas turėtų būti kvėpavimo ligos, nes cheminės medžiagos yra lakios, bet ne. Mes taip pat matuojame žmonių kūno masės indeksus, rekomenduojame, ką daryti toliau, kad patologijų pavyktų išvengti: gydytojas išrašo vaistus, o slaugytojas padeda mesti svorį. Tai - mūsų prevencinė darbo kryptis“, - vardijo V. Januškevičius.

Pasak jo, pagrindinis patarimas pacientams – apie savo sveikatos negalavimus sakyti gydytojui ir reguliariai tikrintis.

„Automobilį tikriname dukart per metus, o save tik tada, kai jau nebepaeiname? Šeimos gydytojui priklauso žmogų patikrinti kartą per metus, bet ir žmogus turi daug padaryti, kad gydytojas galėtų jam padėti. Pavyzdžiui, Vokietijoje ir Švedijoje žmonės yra kur kas labiau susirūpinę savo sveikata, nes jie nori dirbti ir uždirbti, o darbas – ne kurortas. Pas mus yra kitaip, žmonės dirba, kol pajėgia, o paskui kreipiasi kompensacijų į valstybę“, - apgailestavo pašnekovas.

Jis pasakoja, kad „Achemoje“ darbuotojai įprato vis užsukti į polikliniką.

„Žmonės ateina per pietų pertrauką masažo pasidaryti, susitvarko burnos higieną“, - vardijo gydytojas.

Bendrovės poliklinikoje atliekamos limfodrenažinio masažo paslaugos, kraujotakos sistema skatinama magnetiniu lauku.

Be to, yra įrangos ir atsitikus nelaimei - „Achema“ turi greitosios pagalbos automobilį su kuriuo važiuoja kvalifikuotas medicinos personalas.

„Jeigu kas nors atsitinka „Achemos“ teritorijoje, pirmiausiai tai pranešama dispečeriui ir iš karto į polikliniką atvyksta mūsų greitoji, kuri pasiima personalą ir vykstama į gamyklos teritoriją, kur sprendžiama, ar pirmąją pagalbą teikti čia, ar vykti į Jonavos ligoninės priimamąjį. Mūsų turimoje greitojoje galima atlikti ir defibriliaciją, kitas paslaugas“, - pasakojo V. Januškevičius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lenkijoje jaunimui ketinama netaikyti pajamų mokesčio (3)

Lenkijos vyriausybė patvirtino gyventojų pajamų mokesčio įstatymą pataisų projektą, kuriuo...

Kainų komisija spręs dėl 16,9 mln. eurų VŠT investicijų

Kainų komisija ketvirtadienį spręs, ar derinti centralizuotai šilumą sostinei tiekiančių...

Seime dėl situacijos miškų sektoriuje aiškinsis Mažeika (4)

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika Seimo nariams aiškinsis dėl situacijos miškų ūkyje,...

Schema: ko reikia gerovės valstybei pagal ekonomistą Raimondą Kuodį (123)

Už gerovės valstybės mažinimą pasisakantieji nelabai suvokia šiuolaikinių rizikų masto ir...

Ukraina įveda embargą rusiškiems automobiliams ir kitoms pramoninėms prekėms (30)

Ukrainos vyriausybė trečiadienį nutarė nuo liepos 1 d. uždrausti visų automobilių ir daugelio...

Top naujienos

DELFI tyrimas. Iš Pranckiečio – itin dosni dovana jo dviems patarėjams: ko niekas nepastebėjo mokytojams užėmus ministeriją (274)

Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio įnirtingas laikymasis savo posto vykstant koalicinėms deryboms...

Schema: ko reikia gerovės valstybei pagal ekonomistą Raimondą Kuodį (123)

Už gerovės valstybės mažinimą pasisakantieji nelabai suvokia šiuolaikinių rizikų masto ir...

Linas Kojala. Kas lemia prezidentų sėkmę rinkimuose?

Harry Trumanas į 1952 metų JAV prezidento rinkimus žengė be didelio optimizmo. Tūkstančius...

Koalicinė sutartis gali būti pasirašyta šiandien: joje bus pasidalinti ir postai papildyta Skvernelio komentaru  (47)

Koalicinė sutartis dėl valdančiosios koalicijos sudarymo gali būti pasirašyta ketvirtadienį,...

Rusijoje lėktuvas nuriedėjo nuo tako, rėžėsi į pastatą ir užsidegė keleivis užfiksavo nelaimės momentą (74)

Rusijos Sibiro pietrytinėje Buriatijos respublikoje ketvirtadienį leisdamasis nuriedėjo nuo tako ir...

Santechnikas Darius parodo taip, kad suprastų visi: kaip savo bute atpažinti vamzdžius, kurie trūkę sukels tikrą potvynį

Skaičiuojama, kad Lietuvos gyventojų namuose kas savaitę įvyksta po 130 vandens užliejimų, o...

Vilniaus aplinkkelyje užsidegė automobilis, susidarė didžiulė spūstis papildyta (16)

Vilniuje ketvirtadienio rytą užsidegė važiuojantis automobilis. Važiuojantieji oro uosto link...

Įsisiautėjusi audra siaubė Lietuvą: naktiniuose vaizduose – išvirtę medžiai ir įspūdingi žaibai  be elektros buvo apie 15 tūkst. žmonių (88)

Ugniagesiai trečiadienio vakarą ir ketvirtadienio naktį dėl Lietuvoje siautusių audringų orų...

Anglijos lietuviai žino, kaip apsipirkti pigiau: išparduotuvių miestelyje graibsto nukainotus prabangius drabužius (29)

Londonas vadinamas viena pagrindinių mados sostinių, žengiantis koja kojon su Paryžiumi ar Milanu...

Princas Williamas atvirai papasakojo apie itin sunkų laikotarpį: toks skausmas su niekuo nesulyginamas

Jungtinės Karalystės princas Williamas , pats auginantis tris vaikus, nesigėdija prisipažinti,...