aA
Komentuodamas Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) posėdžius, kuriuose kalbama apie Jungtinės Karalystės (JK) startuolį „Revolut“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad finansų technologijos (fintech) yra tai, su kuo šalis iki šiol dar nesusidūrė.
Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Domantas Pipas

„Turime suprasti, kai yra tam tikra finansinė rizika. Jeigu mes kalbame apie bankų krizes, (...) tai tikriausiai niekas nenorėtų, kad dar kartą, per kažkokią naują struktūrą, gyventojai patirtų nuostolius“, - „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ trečiadienį sakė R. Karbauskis.

Jo teigimu, jeigu BFK pirmininkas Stasys Jakeliūnas kelia klausimus, reiškia, kad jis, būdamas tos srities specialistas, mato galimas to rizikas.

Komentuodamas dėl šios finansinės institucijos atliekamą tyrimą, R. Karbauskis sakė, kad tyrimas yra svarbus, nes jį esą atlieka ir kitos ES valstybės, taip pat yra informacijos, kad startuolis turi ryšių su Rusija.

„Lietuvos institucijos turi į tai reaguoti: tikrinti ir žiūrėti“, - sakė R. Karbauskis.

Tuo metu komentuodamas vairuotojo teisių pripažinimą, kaip asmens identifikacijos dokumentą, R. Karbauskis sakė, kad vykstant skandalams dėl bankų tai įteisinti yra labai rizikinga.

ELTA primena, kad ketvirtadienį S. Jakeliūnas parlamentarams turėtų pateikti Seimo nutarimo projektą dėl kreipimosi į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją pakartotinai atlikti „Revolut“ patikrą dėl atitikties nacionalinio saugumo interesams. Jei būtų balsuota, kad nutarimas turėtų būti svarstomas Seime, parlamentarai toliau spręstų, ar dėl „Revolut Ltd” atitikimo nacionalinio saugumo interesams vertėtų kreiptis į komisiją. Ji startuolio atitikimą nacionalinio saugumo interesams vertintų jau trečią kartą.

Nutarimo projekte Seimas raginamas pasiūlyti komisijai, atliekant vertinimą, atkreipti ypatingą dėmesį į tai, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba „Revolut“ veiklą vertina kaip rizikingą, tačiau tarnybos nuomonė komisijoje esą nebuvo tinkamai pristatyta ir aptarta.

Taip pat nutarimo projekte Seimo prašoma pasiūlyti komisijai, atliekant vertinimą, atkreipti ypatingą dėmesį į tai, kad „dėl savo tėvo einamų pareigų ir ypač artimų „Gazprom“ sąsajų su Rusijos valdžios institucijoms ir galimo naudojimo Rusijos geopolitiniams tikslams tiek N. Storonskis, kaip darantis esminę įtaką „Revolut“ valdymui ir sprendimams, tiek „Revolut“, kaip įmonė, gali būti politiškai pažeidžiami, ir tai gali pakenkti Lietuvos reputacijai ir kelti grėsmę finansų sistemos stabilumui“.

Nutarime Seimas raginamas akcentuoti ir tai, kad „Jungtinės Karalystės finansinių paslaugų priežiūros tarnyba, remiantis vasario 25 dieną jai pateikta pranešėjo informacija (tikėtina, iš „Revolut“ vidaus), pradėjo tyrimą dėl galimo esminio pažeidimo, susijusio su pinigų plovimo kontrolės sistemos atjungimu ir „Revolut“ sprendimo neinformuoti priežiūros tarnybos apie šį incidentą“.

Nutarimo projekte teigiama, kad „įvairialypės „Revolut“ rizikos valdymas ateityje gali pareikalauti neproporcingų įvairių Lietuvos institucijų išteklių“.

Trečiadienį „Revolut“ pats pranešė, kad pateikė oficialų kreipimąsi į Vyriausybės komisiją, prašydamas įvertinti investuotojo atitikimą nacionalinio saugumo interesams.

Tuo metu Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pataisas, kad vairuotojo pažymėjimas būtų laikomas tinkamu asmens tapatybei nustatyti, yra pasiūlęs Socialdemokratų darbo frakcijos seniūnas Andrius Palionis.

Taip pat įstatyme siūloma įtvirtinti, kad finansų įstaigos ir kiti įpareigotieji subjektai kliento tapatybės nustatymui galėtų naudoti ir asmens tapatybės dokumentus, kuriuose nėra nurodyta pilietybė.

Pasak pataisų rengėjo, Europoje yra „plačiai paplitusi“ praktika naudoti vairuotojo pažymėjimą kaip tapatybės dokumentą, ir įstatymo pakeitimai, ypač „Brexito“ kontekste, esą padidintų Lietuvos konkurencingumą.

BFK yra pritaręs siūlymui, nors Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos atstovas komiteto posėdyje (FNTT) pabrėžė, kad, be pilietybės nurodymo asmens dokumente, saugumo užtikrinti negalima.

Gruodžio 20 d. Seimas balsuodamas sprendė, ar pritarti pataisoms, tačiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija įstatymo projektą siūlė išbrauti iš darbotvarkės.

BFK pirmininkas S. Jakeliūnas komentuodamas sakė, kad jį siūloma išbraukti, nes informacija vis dar renkama.

„(...) šis įstatymas būtent susijęs su ta informacija, apie kurią viešai diskutuojame dėl „Revolut“. Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymas reikalingas dėl „Revolut“ veiklos, taip pat kitų institucijų, todėl, kaip minėjau, frakcijos vardu siūlau išbraukti šį įstatymo projektą“, - sakė Seimo narys.

Prie šių pataisų Seimas turėtų grįžti pavasario sesijoje.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ketvirtadalis gyventojų mano, kad ekonominė padėtis Lietuvoje pablogėjo (37)

Ketvirtadalis apklaustųjų mano, kad per pastaruosius kelis mėnesius pablogėjo tiek Lietuvos...

Įžūlumo viršūnė: nesibaigus vienai bylai, sukčiavimu įtariamas vyras pradėjo ieškoti naujų aukų (74)

Sukčiavimu ir dokumentų klastojimu įtariamas Marius Valiūnas galimai ir toliau apsimetinėja...

Teismas leido baigti Rusų dramos teatro remonto konkursą

Neatsiradus rangovų, Rusų dramos teatras Vilniuje gali baigti beveik 4 mln. eurų vertės...

Parduotuvių darbo laikas per Velykas: kai kurios visai nedirbs (98)

Šiemet ne visi prekybos centrai per šventes lauks pirkėjų. Vis dėlto, nors pirmąją šv. Velykų...

Teismas turės iš naujo nagrinėti „Telia“ ir AVAKA ginčą (2)

Vilniaus apygardos teismas turės iš naujo nagrinėti integruotų komunikacijų bendrovės „...

Top naujienos

Lietuvį papiktino apmokestinta taupymo sistema: tai atrodo veidmainiškai

„Rašau jums norėdamas papasakoti, o gal ir atkreipti dėmesį, į vieną nelabai logišką...

Tėvą nustebino mokyklos klausimynas vaikui: renka statistiką apie pinigus, darbus ir namuose esančius daiktus (450)

„Ar Tavo namuose yra indaplovė?“ – tai tik vienas iš klausimų, į kuriuos turi atsakyti...

Po įspūdingos Zelenskio pergalės – pirmosios reakcijos iš Maskvos (1177)

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sekmadienį pareiškė, kad...

Gydytoja įspėja: šio maistinio elemento perdozavimas dar pavojingesnis už trūkumą (13)

Nepakankamas jodo kiekis organizme sukelia daugybę sutrikimų – tai kretinizmas, pažeistos...

Kaip atrodė Velykos vienu sunkiausių laikotarpių Lietuvoje? (5)

Šv. Velykos – didžiausia religinė šventė kiekvienam krikščioniui. Nors mūsų laikais...

Kas žinoma apie sprogimus Šri Lankoje: pareigūnai įvardino kaltininkų grupuotę, aukų skaičius toliau auga sužeista 500 (7)

Virtinės Velykų dieną surengtų pražūtingų sprogdinimų nusiaubtą Šri Lanką pirmadienį...

Kęstutis Girnius. Seimas privalėjo tirti LRT (130)

Antradienį Konstitucinis teismas (KT) pradėjo nagrinėti Seimo narių grupės prašymą...

Apgaulingos išvaizdos pusryčiai tiems, kurie nemėgsta kiaušinių (6)

Nors per Velykas įprasta valgyti mėsos ir kiaušinių patiekalus, šis netikėtas užkandis jus...

Girtų britų linksmybėms ir vėl nebuvo ribų: šiemet apgulė ne tik gatves bei klubus, bet ir paplūdimius (82)

Iš britų (ne)mokėjimo linksmintis juokiasi ne tik vietinė, bet ir užsienio spauda: kasmet per jų...