aA
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis, parlamentinio Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, jog kultūrinę vertę turinčių Lietuvos pašto pastatų didžiuosiuose miestuose nereikia parduoti, o juos būtina išsaugoti visuomenei. Jis taip pat teigia abejojantis dėl Lietuvos pašto, kurio valdyba pakeista praėjusį penktadienį, vadovų kompetencija.
© DELFI / Paulius Garkauskas

Praėjusią savaitę R. Karbauskis kreipėsi į Vyriausybę dėl valstybės kontroliuojamos bendrovės ketinimų parduoti Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos centrinio pašto pastatus.

„Reikia dar sykį įvertinti galimybes, nes visi trys pastatai Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje turi istorinę ir architektūrinę reikšmę, tai yra paveldas. Šitoje situacijoje priimant sprendimą yra laba svarbu atsižvelgti į šitą faktą“, – BNS sakė R. Karbauskis.

Pasak politiko, Vyriausybės atsakymo jis kol kas nėra gavęs, tačiau pabrėžė, kad jo tikslas buvo užkirsti kelią skubotiems sprendimas pastatų pardavimo.

„Man svarbiausia, kad būtų išgirsta visuomenės nuomonė, yra pakankamai didelės grupės Kaune ir Klaipėdoje, gal tik Vilniuje kiek mažesnė, rodančios rūpestį tais pastatais (...) Svarbiausia, kad iki tol nebūtų sprendimų, kurie padarytų kažką negrįžtama blogo“, – aiškino „valstiečių“ lyderis.

„Manau, mano raštas yra pateiktas laiku, kaip suprantu, Vyriausybė su Lietuvos pašto vadovybe ieškos sprendimų“, – pridūrė jis.

Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis premjero pavedimu kreipėsi į Susisiekimo ministeriją, prašydamas įvertinti R. Karbauskio siūlymus. Kanclerio raštas, be to, adresuotas Prezidentūrai ir Seimui, Lietuvos paštui, Lietuvos bankui, Kultūros ministerijai, Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos savivaldybėms bei kitoms valstybinėms ir visuomeninėms organizacijoms.

Lietuvos bankas BNS patvirtino, kad yra gavęs tokį raštą.

R. Karbauskio teigimu, Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos centrinius paštus reikėtų pritaikyti valstybės ir visuomeninėms funkcijoms, kiekvienam pastatui ieškant individualaus sprendimo.

„Yra daug galimų variantų, matyt, skirtingų kiekvienam objektui. (...) Aš galvočiau, kad galėtų likti nedideli pašto skyriai tuose pastatuose, taip išlaikant jų autentišką paskirtį, o likusias erdves pritaikyti visuomeninėms reikmėms, pavyzdžiui, įrengiant muziejus. Ne viena šalis turi didžiulius istorinius paštus, kurie pritaikyti visuomeninėms reikmėms“, – tvirtino R. Karbauskis.

Pasak jo, vienas sprendimų galėtų būti atiduoti pastatus savivaldybėms. Jo žiniomis, Kaunas ir Klaipėda svarstytų galimybę perimti pastatus.

Anot R. Karbauskio, pašto pastatų pardavimo klausimo jis nėra aptaręs nei su Lietuvos pašto vadovais, nei su susisiekimo ministru Jaroslavu Narkevičiumi, kuriam yra pavaldi bendrovė. Tačiau jis pripažino, kad Lietuvos pašto vadovybės veiksmai, pertvarkant įmonės veiklą, jam kelia abejonių.

„Mobiliųjų paštininkų atsiradimas, pašto skyrių uždarymas ir taip toliau sukelia dvejopas mintis. Ne visai suprantama, kad Lietuvos pašto vadovybė suvokia savo socialinę atsakomybę. Kartais atrodo, kad nueita į sprendimus, kurie šneka tik apie pinigus (...) Kyla klausimas dėl kompetencijos žmonių, kurie vadovauja paštui“, – sakė R. Karbauskis.

Susisiekimo ministras J. Narkevičius ketvirtadienį atleido visą Lietuvos pašto valdybą. Ministerija nurodė, kad taip siekiama glaudesnio bendradarbiavimo ir didesnio Lietuvos pašto įsiklausymo į visuomenės poreikius bei valstybės interesus pertvarkant įmonę.

J. Narkevičius BNS ketvirtadienį valdybos atleidimo motyvų išsamiau nekomentavo, pirmadienį su ministru BNS kol kas nepavyko susisiekti.

Lietuvos pašto atstovė Vaida Budrienė BNS patvirtino, kad bendrovė yra gavusi R. Karbauskio raštą dėl centrinio pašto pastatų. Ji pabrėžė, kad paštas jau anksčiau kreipėsi į Kultūros ministeriją bei trijų mestų savivaldybes, siūlydama pastatus įsigyti, tačiau susidomėjimo nesulaukė.

Anot V. Budrienės, Turto bankas taip pat nurodė, dėl Kauno centrinio pašto pastatas turėtų būti parduotas.

Lietuvos paštas yra priėmęs sprendimą pastatus parduoti, nes jie per dideli bendrovei, o jų išlaikymas per brangus. Sostinės centrinio pašto pastato pradinė pardavimo kaina yra daugiau kaip 10 mln. eurų, Kauno ir Klaipėdos – atitinkamai 3,3 mln. ir 1,6 mln. eurų. Pastatų pardavimo aukcionai planuojami gruodžio mėnesį.

Vilniaus centrinio pašto pastatas yra dviejų epochų – XIX-XX amžių istorizmo-neorenesanso ir XX amžiaus antros pusės modernizmo – kūrinys. 1969 metais atliekant pastato rekonstrukciją, vieni žymiausi Lietuvos architektai Algimantas ir Vytautas Nasvyčiai išsaugojo istorinį fasadą, o viduje sukūrė naują erdvę, pritaikytą pašto funkcijai.

1932 metais atidarytas garsaus architekto Felikso Vizbaro projektuotas Kauno centrinis paštas yra vienas svarbiausių tarpukario reprezentacinių ir modernizmo statinių. Jis reikšmingas architektūriniu, inžineriniu ir istoriniu požiūriu, tapęs vienu ryškiausių architektūrinių laikinosios sostinės akcentų.

Prieš 126 metus statytas Klaipėdos centrinis paštas buvo įsikūręs Klaipėdos pašto stoties statinių komplekse.

Dėl planų parduoti Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos centrinius paštus susirūpinimą yra pareiškusi Valstybinė kultūros paveldo komisija, Lietuvos nacionalinė UNESCO, Lietuvos restauratorių sąjunga.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.5000

Seimas – prieš urėdijų reformos korekcijas

Seimas atmetė visus parlamentinio Aplinkos apsaugos komiteto siūlymus, kaip koreguoti antrus metus...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (39)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

JAE ir Egiptas pranešė apie bendrą 20 mlrd. dolerių vertės investicijų planą (2)

Jungtiniai Arabų Emyratai ( JAE ) ir Egiptas ketvirtadienį paskelbė apie pradedamą...

Egiptas didina išvykimo mokestį turistams (28)

Egiptas nuo lapkričio 15 dienos 25 proc. kelia išvykimo mokestį turistams, rašo vz.lt.

Profesionalams platformoje „Amazon“ gali prireikti ir 50 tūkst. eurų (3)

Profesionalūs prekybininkai privalo išmanyti „ Amazon “ verslo modelių skirtumus, pasiruošti...

Top naujienos

Vilniuje rasta 100 kg bomba: evakuojami aplinkiniai namai, prekybos centras „Panorama“ uždaromas eismas kai kuriose gatvėse (149)

Ketvirtadienio rytą statybininkų atkasta aviacinė bomba kelia didžiulį pavojų. Ketvirtadienio...

Rusijos baruose lietuviams parsidavinėjančios studentės pyksta, kai jas vadina prostitutėmis (116)

„Sumokėk 1500 rublių (21 Eur) – praleisiu su tavimi naktį“, - Sankt Peterburgo naktiniuose...

Politiniu turizmu kaltinamas Narkevičius: nesigilinau į organizacinius niuansus

Vos tris mėnesius pareigas einantis susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius viešai...

Buvęs aplinkos ministras šokiruotas: jei kalbame, kad išsigims gyvūnai, tai kas bus žmonėms (63)

„Ši problema tikrai nėra vien Alytaus. Nepaprastoji situacija, mano nuomone, turėjo būti...

Gyvai / Misija – sustabdyti Ronaldo: Portugalija – Lietuva 1:0 (37)

Ketvirtadienio vakarą Algarvės stadione vykstančiose atrankos į 2020-ųjų Europos futbolo...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (39)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

Venecijoje – nepaprastoji padėtis: užliejęs vanduo viršijo aukščiausią kada nors fiksuotą ribą (20)

Italijos vyriausybė ketvirtadienį paskelbė nepaprastąją padėtį didžiulio potvynio užlietoje...

Žiemelis: kiemo vaikai pasišaipydavo iš mūsų mašinos, todėl uždirbęs pirmuosius pinigus iškart nusipirkau gerą automobilį „Atsakingas požiūris“ su Rimvydu Valatka (22)

Šios savaitės DELFI TV laidoje „ Atsakingas požiūris “ žurnalistas Rimvydas Valatka kalbina...

Naujas tyrimas: elektroninės cigaretės – ne mažiau ar net daugiau žalingos už įprastas (23)

Ar elektroninės cigaretės mažiau kenksmingos už įprastas cigaretes iš tabako? Naujo tyrimo...

Chromu užteršta Klaipėda: žmonės bijo valgyti daržoves, tarnybos ėmė jas rinktis tyrimams (131)

Klaipėdos savivaldybei paskelbus šiurpią žinią, kad chromo ir kitų sunkiųjų metalų leistina...