Valstybės duomenų agentūros pateikiami duomenys atskleidžia, kaip skirtingų patiekalų kainos varijuoja tarp miestų. Štai porcija cepelinų su mėsa ir padažu kavinėje Vilniuje, anot institucijos, balandį kainavo 7,22 euro, kai prieš metus mokėjome 6,55 euro.

Kaune jų kaina minimą mėnesį siekė 5,55 euro (prieš metus – 5,32 euro), Klaipėdoje – 5,48 euro (prieš metus – 5,37 euro), Šiauliuose – 5,48 euro (anksčiau – 4,85 euro).

Lyginami yra 18–os miestų duomenys.

Mažiausiai tarp jų, pasak Valstybės duomenų agentūros, porcija cepelinų kainavo Rokiškyje – 4,67 euro ir, palyginti su praėjusiais metais, šiame mieste jie net atpigo, nes anksčiau kainavo 5,17 euro.

Palyginti su kitais miestais, nebrangiai už porciją cepelinų mokėjo ir Telšių gyventojai – 4,8 euro, kai praėjusių metų balandį šis patiekalas kavinėse atsiėjo 4,55 euro.

Mažeikiuose, Utenoje ir Kėdainiuose šis patiekalas atitinkamai kainavo 6,66, 5,48 ir 6,97 euro, kai prieš metus siekė 6,33, 6 ir 5,45 euro.

Brangsta ir bulvės

Šiauliuose įsikūrusios kavinės „Senasis sodžius“ vadovė Ieva Lazdauskienė „Delfi“ sakė, kad čia cepelinai atsieina 7,5 euro, tačiau porcija yra „milžiniška“, siekia apie pusę kilogramo, ją sudaro du cepelinai.

Nuo kovo mėnesio šis patiekalas, kaip ir kiti siūlomi valgiai, anot vadovės, kavinėje brango apie 5 proc.

Bulvės

„Didžiąją dalį pakėlimo lemia PVM lengvatos panaikinimas, taip pat ir darbuotojų atlyginimai. Iš tiesų pakėlimas kol kas nekompensuoja patiriamų išlaidų“, – sakė I. Lazdauskienė.

Matomas ir žaliavų brangimas – nors šiuo metu situacija stabilesnė, išaugo bulvių, reikalingų tradiciniams lietuviškiems patiekalams gaminti, kainos.

„Senos bulvės cepelinams gaminti praktiškai yra netinkamos, o šviežios yra brangios, tai ženkliai didina kaštus. Pavyzdžiui, kovo mėnesį kilogramas bulvių kainavo 30–40 centų, o dabar jau 1–1,10 euro“, – lygino pašnekovė.

Siūlo cepelinų už 5 eurus

O Šilutėje įsikūrusioje kavinėje „Klumpė“, pasak jos vadovės Virginijos Mirauskienės, porcija cepelinų be padažo kainuoja 5 eurus, pasirinkus grietinės ar grybų padažą, teks primokėti 50 centų. Už spirgučių padažą teks primokėti daugiau, tokiu atveju porcija kainuos 6 eurus.

Anot kavinės vadovės, šiemet visi patiekalai įstaigoje brango apie 50 centų, nes „kilo mokesčiai“, tai yra PVM tarifas.

Cepelinai

„Šilutėje yra daug maitinimo įstaigų, tai mes bandome pamaitinti daugiau žmonių, einame „ant kiekio“, todėl kaina tokia.

Klientų tikrai netrūksta, jų atvyksta iš Klaipėdos, Palangos, Gargždų, atvažiuoja patikrinti ir vilniečiai, ir kauniečiai. Dabar turėjome alytiškių, kurie buvo Palangoje, prasuko ir pro mus, pagyrė, kad kokybė nesuprastėjo. Aišku, viskas priklauso nuo virėjų, bet nesiskundžiame“, – pozityviai situaciją vertino verslininkė.

Ji lygino, kad kitose Šilutės kavinėje porcija cepelinų jau kainuoja ir 7,90 euro.„Gal dėl to ir eina pas mus. Be to, mes viską darome rankomis, skutame, spaudžiame.“