Korupcijos skandale minimo koncerno „MG Baltic“ viena didžiausių įmonių „Mitnija“ turi ir kitų nebaigtų reikalų. Ji iki šiol bylinėjasi dėl milijoninės žalos, kurią, kaip teigia koncerno atstovai, bendrovei padarė iš gyvenimo pasitraukęs buvęs jos vadovas.
Mitnija
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

DELFI primena, kad 2006 m. „MG Baltic Ivestment“, įsigijo 100 proc. „Mitnijos“ akcijų (neoficialiais duomenimis, už maždaug 60 mln. Lt (17,3 mln. Eur), kuriai ir toliau vadovavo vienas iš buvusių savininkų Antanas Gureckis. Po dvejų metų, 2008 m., pasinaudojęs numatyta galimybe jis atpirko 10 proc. akcijų, 9,17 proc. didesne kaina.

Tačiau dar po kurio laiko ėmė ryškėti naujų įmonės šeimininkų sudarytos valdybos, kuriai pirmininkavo R. Kurlianskis, ir buvusio vadovo nesutarimai. 2010 m. „MG Baltic Investment“ inicijavo A. Gureckio ir jo žmonos Violetos turto areštus.

Galiausiai 2010 m. birželio 29 d. visuomenę sukrėtė žinia: pareigūnams atliekant kratą jo namuose A. Gureckis, būdamas tame pačiame kambaryje, kur buvo ir policijos pareigūnai, išsitraukė savigynai įsigytą revolverį ir nusižudė šūviu į širdį.

Ekspertizė patvirtino laiško autentiškumą

Po tragiško įvykio jo artimieji tikino, kad jau kuris laikas verslininkas baiminosi D. Mockaus ir R. Kurliansko spaudimo ir grasinimų. Praėjus kuriam laikui po mirties V. Gureckienė namuose rado paties velionio ranka rašytus raštelius.

Teismo dokumentuose yra neginčytos ekspertizės išvados, kuriose dėl vieno iš jų teigiama (kalba netaisyta):

„Laiške esančius žodžius „Mg Boltic prezidentas D. Mockus ir jo viceprezidentas R. Kurlianskis nuo 2005 m., žiniasklaidos pagalba, nuo 2006 iki dabar psichologinio smurto, teisėsaugos bei teisėtvarkos, kurioje turi kišeninių prokurorų, pagalba mane terorizavo ir privedė prie savižudybės. R. Kurlianskis 2006 2007 2008 m. plovė pinigus iš UAB Mitnijos, jiems talkindavo Audrius ir Agnius Matijošaičiai ir kt.“ parašė ir laiško apačioje pasirašė Antanas Gureckis“.

Tyrimas dėl verslininko privedimo prie savižudybės buvo nutrauktas 2011 m. Tačiau „Mitnija“ ir „MG Baltic Investment“ bylinėjasi su V. Gureckiene dėl žalos, kurią neva galėjo padaryti velionis, būdamas vadovu.

Pradinė ieškinių suma svyravo tarp 70–77 mln. Lt (20–22 mln. Eur), tačiau vėliau teismuose ji buvo kelis kartus sumažinta. Pastarąjį kartą ginče dėl nuostolių atlyginimo Lietuvos apeliacinis teismas priėmė nutartį šių metų balandžio 26 d. Ji dar gali būti skundžiama Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Minėtoje byloje teismas nagrinėjo, dėl kieno kaltės ir kokia žala bendrovei „Mitnija“ buvo padaryta prieš krizę įsigijus 10 naujų DAF krovininių automobilių ir įmonės „Salvyda“ akcijas. Pastarajai priklausė sklypai ir pastatai, kuriuos „Mitnija“ nuomojo, nes ten buvo įkūrusi gamybos bazę.

Kaip „MG Baltic“ nupirko „Mitniją“: sąskaitos dar nesuvestos
© Bendrovės archyvas

Teismas nusprendė, kad sudarydamas sandorius dėl krovininių automobilių įsigijimo buvęs vadovas neviršijo jam suteiktos ūkinės komercinės rizikos ribų.

„Taigi nėra pagrindo išvadai, kad jis veikė nelojaliai, ar aiškiai aplaidžiai, kad jo neteisėta veika pasireiškė tyčios forma“, – rašoma nutartyje.

Teismas taip pat nutarė, kad „Mitnijai“ įsigyjant „Salvyda“ akcijas, A. Gureckis (jis pats turėjo šios akcijų) vadovavosi įmonės valdybos, kuriai pirmininkavo R. Kurlianskis, sprendimu. Dėl to nustatė tokią „mišrios kaltės proporciją“: ieškovui (t. y. „Mitnijai“) tenka 40 proc., o atsakovei (t. y. vyro teisių perėmėjai V. Gureckienei) – 60 proc. kaltės dėl padarytos žalos.

Taigi, teismas iš V. Gureckienės „Mitnijos“ naudai anksčiau priteistą žalą sumažinta nuo 1,3 mln. Eur iki 0,69 mln. Eur, taip pat priteisė ir 5 proc. dydžio metinių palūkanų nuo šios.

Abi pusės sprendžia, ką daryti toliau

Koncerno „MG Baltic“ informacijos analitikė Živilė Andriūnienė DELFI informavo, kad bendrovės teisininkai tokią nutartį „iš esmės vertina teigiamai“.

„Svarbu – joje pritarta bendrovės pozicijai, kad buvęs bendrovės vadovas A. Gureckis tam tikruose įmonės veiklos epizoduose elgėsi nelojaliai, siekdamas naudos sau ir tokiais veiksmais padarė bendrovei žalos“, – rašoma atsiųstame komentare. „Mitnija“ esą „kol kas svarsto, ar pasinaudos teise skųsti šią nutartį kasacinės instancijos teismui“.

Kaip „MG Baltic“ nupirko „Mitniją“: sąskaitos dar nesuvestos
© DELFI / Domantas Pipas

Anot bendrovės teisininkų, „svarbu pažymėti, kad A. Gureckio veiksmų neteisėtumas jau buvo patvirtintas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo civilinių bylų skyriaus išplėstinės 7 teisėjų kolegijos, o buvusio bendrovės vadovo teisių perėmėja įpareigota atlyginti bendrovės nuostolius, patirtus dėl apmokėjimo už nesuteiktas paslaugas, dėl įsigyto prabangaus automobilio, kito nereikalingo turto“.

„MG Baltic“ atstovai taip pat informavo, kad pradinė ieškinių suma buvo apie 21 mln. Įsiteisėjusiais teismų sprendimais priteista daugiau nei 1,2 mln. Bylos dalis pagal „MG Baltic Investment“ ieškinį dėl 13 mln. Eur. sustabdyta. Dar vyksta ginčas dėl 5,2 mln. Eur nuostolių sumos.

V. Gureckienė Apeliacinio teismo nutarties nekomentavo motyvuodama tuo, kad byla dar nebaigta. Vis dėlto ji leido suprasti, kad ją taip pat vertina teigiamai, o tolesni jos veiksmai priklausysią nuo ieškovo elgesio.

Beje, Valstybinė mokesčių inspekcija DELFI informavo, kad atliko „Mitnijos“ mokestinį tyrimą 2011 m. liepą. Tyrimo metu nustatyta ir patikslinta 5,5 tūkst. pridėtinės vertės mokesčio. Mokestinis tyrimas yra tokia kontrolės procedūra, kurios metu nustatytus trūkumus ir neatitikimus įmonei leidžiama pasitaisyti.

2014 m. šis mokestinis tyrimas peraugo į mokestinį patikrinimą, baigtą 2015 m. vasarį. VMI atstovų teigimu, papildomai mokėtinų sumų nenustatyta, todėl vadovaujantis įstatymu, daugiau informacijos, pateikti negalima.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Registrų centro vadovo konkursas – kitą savaitę (7)

Susisiekimo ministerija kitą savaitę ketina skelbti Registrų centro, kuris trečiadienį perduotas...

Turgus skuba naudotis vaistų krize – atvirai prekiauja receptiniais vaistais (127)

Įsibėgėjus vaistų krizei, kai pirkėjai vaistinėse negali įsigyti iki šiol laisvai...

Vokietijos bendrovės pesimistiškai nusiteikusios dėl rinkų atvėrimo Kinijoje (1)

Daugiau nei pusė Vokietijos bendrovių, veikiančių Kinijoje , abejoja arba apskritai netiki, kad...

V. Andriukaitis: Rusija kiaulienos importo draudimą ketina perkelti į politinį lygį (62)

Rusija neplanuoja atsisakyti nuo 2014 metų taikomo kiaulienos importo draudimo iš Europos...

BMW ketina Kaliningrado srityje statyti automobilių surinkimo gamyklą (68)

Vokietijos automobilių gamybos koncernas „Bayerische Motoren Werke“ ( BMW ) svarsto...

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (25)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (92)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (245)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (248)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas (2)

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Gyvai / NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“

NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“.

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (64)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (117)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...

Porų santykiai, kai trūksta sekso (17)

Sunku kalbėtis apie sekso trūkumą, nes paprasčiausiai bijoma išgirsti, kad esi negeidžiamas.