aA
Lietuva, siekdama paskatinti gyventojus papildomai rūpintis finansiniu saugumu senatvėje, taiko porą specialiai tam skirtų priemonių, pavyzdžiui, mokestinių lengvatų. Panaši taktika yra taikoma ir kitose šalyse, rašoma pranešime.
Eurai
Eurai
© DELFI / Andrius Ufartas

Kokias lengvatas siūlo kitos valstybės, pasakoja Loreta Načajienė, „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

„Beveik visose pasaulio šalyse, o ypač Europoje, pensininkų daugėja ir jie gyvena ilgiau. Dėl to valstybėms tampa neįmanoma užtikrinti šių žmonių finansinio orumo senatvėje vien valstybine, dar vadinama pirmosios pakopos pensija. Tad vyriausybės taiko įvairias priemones, kurios skatina žmones rūpintis savo papildoma pensija“, – pasakoja L. Načajienė.

Lietuvoje antroje pakopoje valstybė prisideda prie kaupimo suteikdama papildomą įmoką. Pavyzdžiui, jeigu asmuo kaupia maksimaliai – kas mėnesį antrai pakopai skiria 3 proc. savo atlygio – valstybė prisideda 1,5 proc. nuo užpraeitų metų vidutinio šalies atlyginimo.

Estijoje ši suma susideda iš 2 proc., nuskaitomų nuo dirbančiojo atlyginimo prieš mokesčius. Valstybė kaip paskatą prideda į asmens pensijos fondą sumą, siekiančią 4 proc. žmogaus sumokamų socialinio draudimo mokesčių.

Latvijoje antra pakopa yra privaloma didelei daliai gyventojų – visi asmenys, gimę vėliau negu 1971 m. liepos mėn., privalomai įtraukiami į antrą pakopą. Čia latviai kaupia didesne apimtimi nei lietuviai – 6 proc. nuo jų bruto atlyginimo pervedami į gyventojo pasirinktą antros pakopos fondą. Šio valdytojas kaupiamus pinigus investuoja ir taip didina jų sumą.

„Estijoje ir Latvijoje visi į antros pakopos pensijų fondą pervedami pinigai sudaro tam tikrą procentą nuo kaupiančiojo žmogaus atlygio. Lietuvoje situacija šiek tiek kitokia – valstybės paskata yra skaičiuojama nuo vidutinio darbo užmokesčio. Tai reiškia didesnį paskatinimą mažiau už vidutinį atlygį gaunantiems gyventojams“, – sako L. Načajienė.

Paskatos priklauso ir nuo sukauptos sumos

Geriausias pensijų sistemas pasaulyje turinčių Danijos ir Nyderlandų piliečiai antroje pakopoje kaupia kartu su darbdaviais. Kokio dydžio įmokos mokamos į pensijų fondus – susitarimo tarp darbuotojų ir darbdavių reikalas. Pavyzdžiui, Danijoje vidutiniškai kaupiama apie 12 proc. darbuotojo atlygio. Įprastai susitariama, kad trečdalį perveda darbuotojas, o du trečdalius – darbdavys.

„Danijoje darbdaviai gali susigrąžinti už įmokas į pensijų fondus sumokėtus mokesčius. Jei žmogus pats susidaro kaupimo schemą ilgesniam nei 10 metų laikotarpiui, jis taip pat gali susigrąžinti visus kartu su įmokomis sumokėtus mokesčius. Taip pat galima gauti mokesčių lengvatas įmokoms, kurios per metus nesiekia daugiau nei 7,2 tūkst. eurų“, – sako L. Načajienė.

Nyderlanduose į antros pakopos pensijų fondus tiek darbdavio, tiek darbuotojo mokamos įmokos nėra apmokestinamos pajamų mokesčiu. Apmokestinamos tik išmokos, tačiau Nyderlandų pensininkams, sukaupusiems iki 33 999 eurų pajamų, taikomas beveik perpus mažesnis gyventojų pajamų mokestis (GPM) nei kitiems šalies gyventojams.

Trečioje pakopoje – mokestinės lengvatos

Visose Baltijos šalyse dalyvavimas trečioje pakopoje yra savanoriškas, tad kaupiama suma priklauso nuo paties dalyvio, o įmokų mokėjimą į trečios pakopos fondus galima bet kada sustabdyti. Papildomai kaupti pensijai trečios pakopos pensijų fonduose skatina ir valstybė, leisdama kasmet pasinaudoti GPM lengvata ir susigrąžinti iki 20 proc. į pensijų fondus įmokėtos sumos.

„Lietuvoje lengvata taikoma, kol įmokų suma neviršija 1500 eurų per metus. Jei į pensijų fondą pervedama daugiau, lengvata lieka galioti tik sumai iki 1500 eurų. Latvijoje ši riba siekia 4000 eurų arba 10 proc. metinių pajamų, o Estijoje – 6000 eurų arba 15 proc. metinių pajamų“, – sako L. Načajienė.

Trečia pensijų kaupimo pakopa Nyderlanduose ir Danijoje taip pat yra savarankiška ir privati, o valstybė papildomą kaupimą šioje pakopoje skatina suteikdama mokesčių lengvatas įmokoms. Nyderlanduose, užpildžius metinę pajamų deklaraciją, dalis savarankiškų įmokų mokesčių gali būti grąžinti. Grąžintina suma priklauso tiek nuo gaunamo atlyginimo, tiek nuo sukauptos pensijos dydžio.

Danijoje kaupiantys tiek antroje, tiek trečioje pensijų pakopose gali gauti mokesčių lengvatas. Pavyzdžiui, gyventojams nereikia mokėti pajamų mokesčio už įmokas į pensijų fondą.

„Luminor“ atstovė primena, kad prognozuojama, jog kaupiantieji tik pirmoje pakopoje gali tikėtis senatvėje sulaukti 20–30 proc. buvusios algos siekiančios pensijos, kaupiantys ir antroje – 30–40 proc. Norintieji sukaupti rekomenduojamą 70–80 proc. asmens buvusios algos siekiančią pensiją, gali tai padaryti kaupdami dar savarankiškai.

„Galutinis senatvės pensijos dydis priklauso ir nuo to, kiek laiko, ir kokio dydžio įmokas asmenys moka. Taip pat, kaip ir su kiekviena investicija, reikia atsižvelgti į rinkos svyravimų riziką ir į tai, kad investuotų pinigų vertė bėgant laikui gali kilti ir kristi. Tačiau kuo ilgiau ir kuo nuosekliau asmuo kaupia pensijai papildomai, tuo didesnė tikimybė jam užsitikrinti finansiškai saugią ir orią senatvę“, – sako L. Načajienė.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.7500

Seimo komitetas aiškinsis, kodėl bankai dar neįrengė visų bankomatų

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas svarstys, kaip Lietuvos bankas ir komerciniai bankai...

Sustojęs laikas nepakeitė tik IAE valgyklos išvaizdos: per metus kainas teko kelti tris kartus

Nors Ignalinos atominė elektrinė elektros nebegamina jau daugiau nei dešimtmetį, viena vieta čia...

„Ignitis grupė“ iš dviejų bankų skolinsis 224 mln. eurų (1)

Valstybės kontroliuojama energetikos bendrovė „ Ignitis grupė “ iš dviejų bankų ketina...

Susisiekimo ministerija: bankų esame paprašę išskirtiniais atvejais sudaryti galimybes apmokėti už Kaliningrado tranzitą

Susisiekimo ministerija komercinių bankų yra paprašiusi taikyti verslo sprendimu priimamą...

„Luminor“ perspėja neprarasti budrumo – sukčiai socialiniame tinkle sukūrė netikrą banko profilį (1)

„Luminor“ bankas perspėja neprarasti budrumo ir nepakliūti į sukčių pinkles socialiniuose...

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Miestiečiams – nauja valdžios staigmena: teks pratintis prie kuklesnio gyvenimo (3)

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas turi naują sumanymą. Jo planuose – miestų gyventojų...

Elektros biržoje pasiektas naujas kainos rekordas – tokio kilimo niekas nesitikėjo, situaciją prašoma ištirti (12)

Lietuvoje elektros valandinė didmeninė kaina trečiadienį pasiekė 4000 eurų už...

Karas Ukrainoje. Kryme esantiems ukrainiečiams – svarbus įspėjimas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas: rusai mus apšaudo 700-800 kartų per dieną

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino laikinai okupuoto Krymo gyventojus nesiartinti...

Verslas PliusBloomberg News

Putino karas per vieną ketvirtį nubloškė jo ekonomiką ketverius metus atgal

Prezidento Vladimiro Putino invazija į Ukrainą per pirmąjį pilną ketvirtį nuo karo pradžios...

Labanaktis, Europa: auksines mergaites įkvėpė Curry, lopšinę niūniavo Jocytė

Sidabras žėri ryškiai, bet auksas – visų puošniausias. Trečiadienio naktį jį į tėvynę tik...

Aistros dėl kone brangiausio NT Lietuvoje: už tualeto būdelę – 2 milijonai eurų (1)

NT karštinė pajūryje blėsta, tačiau išskirtinės teritorijos visuomet išliks patrauklios....

Kristupas Dautartas

Investavimas kai kuriems tebėra tamsus miškas: kokia klaidas dažniausiai daro pradedantieji (1)

Pagal tarptautinius tyrimus, Lietuvos gyventojų finansinis raštingumas – vienas prasčiausių...

Ukrainos LGBTQ+ pora prisijungė prie savo šalies gynybos pajėgų: kovoja ne tik su Rusija, bet ir homoseksualių kareivių stigma

Oleksandras Zhuhanas ir Antonina Romanova susipažino dirbdami teatre, kai pastarasis 2014 m....

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Karštos vasaros dienos – pats šių kenkėjų dauginimosi pikas: vaisius ir daržoves nugula šimtai kiaušinėlių Būdai, kurie padės jais atsikratyti

Vaisinės muselės yra, ko gero, vienas nemaloniausių virtuvėje įsikuriančių vabzdžių. Jos ne...

Dalis Lietuvos moterų senatvėje patiria skurdą: patarė, kaip tai pakeisti

Lietuvos Užimtumo tarnyboje tarp visų 151 tūkst. klientų vyrauja moterys . Oficialiai šiuo metu...