Rokiškėnai dažnai skundžiasi esą apgaunami prekybos centruose - už prekę sumoka daugiau, nei nurodoma jos etiketėje. Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos Panevėžio skyriaus vedėjos Loretos Čerauskienės teigimu, prekybininkai privalo padengti kainų skirtumą. Prekybos centrų vadovai dėl kainų neatitikimų pirkėjams pataria kreiptis tiesiai į juos.
© Corbis/Scanpix
Viena kaina etiketėje, kita – kvite

Pensininkas Jonas Kalpokas apsiperka „Norfos” prekybos centre Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje. Pasak jo, apsipirkti būtent čia priviliojo turima nuolaidų kortelė. Tačiau pensininkas pastebėjo, kad šioje parduotuvėje buvo apgautas jau tris kartus – už prekę sumokėjo didesnę kainą, nei nurodyta etiketėje.

„Bandžiau aiškintis su kasininkėmis. Tačiau nė viena nepaaiškino kainų neatitikimo, tik tvirtino, kad taip rodo jų kasos aparatas ir nieko padaryti negali”, - piktinosi J.Kalpokas.

Šį pirmadienį pensininkas tame pačiame prekybos centre pirko fasuotą kalakutienos dešrą. Ant gaminio etiketės ryškiais skaičiais nurodyta kaina – 3,83 Lt. Šalia užrašyta ir vieno kilogramo kaina – 9,49 Lt. Tačiau patikrinęs kasos kvitą J.Kalpokas nustebo, kad už dešrą sumokėjo 5,25 Lt, vadinasi, kilogramo kaina jau šoktelėjo iki 12,99 Lt. Tiek kainuojanti dešra pensininkui per didelė prabanga.

“Šį kartą į pardavėjas bijojau kreiptis, nebenorėjau išgirsti frazės “tėveli, pasigydykite”, kurią jau esu išgirdęs“, - atėjęs tiesiai į redakciją su pirkiniu paaiškino J.Kalpokas. Jis paprašė padėti išsiaiškinti, kas tokiu atveju teisus, kodėl neatitinka kainos ir kas jam gali padėti atgauti permokėtus pinigus.

Vagis – kompiuteris?

“Gimtasis Rokiškis” panašių nusiskundimų yra sulaukęs ne iš vieno skaitytojo. Kelias istorijas jau aprašė. Neseniai gavome rokiškėno A.R. laišką. Jo autorius taip pat buvo atsidūręs panašioje situacijoje.

“Rokiškio prekybos centre “Maxima” prie alaus nurodyta 0,79 Lt kaina. Tačiau kasos kvite ji padidėjo 10 centų. Pardavėjai atnešiau prie alaus dėžės prikabintą kainos kortelę. Ji paaiškino, kad didesnę kainą rodo kompiuteris. Supratau, kad kompiuteris - vagis, tačiau kieno naudai jis dirba?” - laiške stebisi pirkėjas.

A.R. stebina ir tai, kad etiketėje nebenurodoma butelio kaina, ji nurodoma atskirai. Jo nuomone, taip apgaudinėjami pirkėjai. “Iš kur gali žinoti, kad už butelį teks mokėti atskirai. Kitas tiek ir pinigų gali neturėti”, - pastebėjo A.R.

Kainų skirtumą privalu grąžinti

Pasak Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos Panevėžio skyriaus vedėjos L.Čerauskienės, vartotojui nereikia aiškintis su kasininke, kodėl neatitinka kainos, skirtumą jis turi teisę atgauti. L.Čerauskienė sakė, kad Vartotojų teisių gynimo įstatymas įpareigoja pažymėti kiekvienos prekės kainą. Atskiruose prekybos centruose, vedėjos teigimu, to paties gaminio kaina gali skirtis, ji priklauso nuo sutarties tarp prekybos tinklo ir gaminį tiekiančios įmonės. Tačiau kiekviename prekybos centre ant fasuoto gaminio gamintojas privalo nurodyti jo svorį, kainą ir kilogramo kainą.

“Nenurodžius kainų žiauriai pažeidžiamas Vartotojų teisių gynimo įstatymas. Išimtis taikoma tik sveriamam gaminiui. Tuomet reikia nurodyti tik kilogramo kainą. Jei parduodamas įvairaus svorio gabaliukais sufasuotas sūris ar kitas produktas, turi būti nurodytas ir jo svoris, ir kaina. Tokiais atvejais dažnai nurodomas tik svoris ir kilogramo kaina. Tuomet pirkėjas turi sukti galvą, kiek jam gabalėlis kainuos, - komentavo L.Čerauskienė. - Ant parduodamos prekės turi būti visi ženklinimai, galiojimo data, laikymo sąlygos. Jei kaina rašoma etiketėje ant lentynos, ji turi būti lengvai įskaitoma, pirkėjas pagal ją turi lengvai atskirti prekę, kad nepaimtų brangesnės. Dar geriau, kai pardavėjai kainas užklijuoja ant kiekvieno gaminio”.

Vartotojų teisių specialistės nuomone, sveikintina prekybos tinklo “Maxima LT” akcija, kai pirkėjams, radusiems prekės kvite neatitikimų, dovanojami 5 litai. Savimi turi pasirūpinti ir pirkėjas.

“Pretenzijas jis turėtų reikšti neatsitraukęs nuo kasos. Prekybos centrų kasos aparatai yra modernūs, pirkėjas ekrane mato prekės kainą, todėl gali iškart pastebėti neatitikimą”, - pridūrė L.Čerauskienė.

Pataria kreiptis į vadovybę

Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje esančio “Norfos” prekybos centro direktorė Jolita Trainienė pastebėjo, kad pirkėjai dažniau aiškinasi su kasininke, o ne su parduotuvės vadovybe. Pasak jos, jei etiketėje nurodyta kaina neatitinka nurodytos pirkinio kvite, pinigai iškart grąžinami. Tačiau pirkėjas turi kreiptis į vedėją arba direktorę.

“Kasininkė dėl kainų nekalta. Kainos į kompiuterį suvedamos Vilniuje. Pasitaiko, kai pardavėjos dėl neatidumo ar laiko stokos nepakeičia perkainotų gaminių kainų. Kartais produkcijos atvežusi firma vienas kainas nurodo ant gaminio, kitas - ant dėžės ir dokumentuose. Tuomet ant firmos nurodytos kainos turime dėti naujas. Jei jos nepakeistos, tai jau mūsų problema”, - teigė direktorė.

Rokiškio Taikos gatvėje įsikūrusio prekybos centro “Maxima” direktorė Elvyra Kavaliauskienė patvirtino, kad pirkėjas, radęs kainų neatitikimą, gali gauti 5 litus. Reikia kreiptis į kasininkę.

Direktorė paaiškino ir pakuotės kainos problemą. “Butelio kaina į alaus kainą nebeįskaičiuojama įvedus pakuotės mokestį. Apie tai parduotuvėje informuoja plakatai, tik reikia juos perskaityti. Suprantu, kad pirkėjui nepatogu, bet prekės kainos etiketėje nurodome, kiek kainuoja butelis, todėl pirkėjas gali suskaičiuoti, kiek mokės”, - informavo E.Kavaliauskienė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Departamentas spręs, ką daryti dėl akoholio reklamos užsienio leidiniuose (23)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas svarstys, ką daryti su Lietuvoje...

Saksofonus džiazo legendoms gaminusi įmonė bus patikėta investiciniam fondui (1)

Logotipas skaičiuoja ilgesnę nei šimto metų istoriją, tačiau, panašu, kad vienus geriausių...

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (65)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (2)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Top naujienos

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (105)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (146)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs (15)

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (276)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (149)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Didvyriška istorija už zoologijos sodo sienų: kaip šeima nuo mirties išgelbėjo beveik 300 žydų

Įsivaizduokite, kad jūsų gyvybei gresia pavojus vien už tai, kad pasiūlėte stiklinę vandens...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (137)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Net geriausieji prisipažįsta: mokytojų trūksta taip, kad tenka susimąstyti apie išlikimą (94)

„Ieškodami mokytojų, verčiamės sunkiai. Privalome išlaikyti savo licėjaus lygį, todėl...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (746)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje (2)

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...